ingilizce-kelime-kartlari

İngilizce Kelime Kartları: Denemen Gereken 10 Harika Kelime Kartı Uygulaması

Yeni İngilizce sözcükleri nasıl ezberliyorsun?

Yeni sözcükleri hatırlamak için Bir oyun oynayabilir, bir şarkı dinleyebilir ya da diğer eğlenceli İngilizce öğrenme yöntemlerini kullanabilirsin.

Belki de bloguna yazarak ya da konuşma alıştırması yaparak yeni sözcükleri kullanma alıştırması yapıyorsun. Sözcük öğrenmenin pek çok eğlenceli yolu mevcut!

Ama bazen oturman, İngilizce kelime kartları hazırlaman ve bunları ezberlemen gerekir.

İngilizce kelime kartları, yeni sözcükler ezberlemenin son derece basit ve etkili bir yoludur. Yeni öğrendiğin İngilizce sözcüğü kartın bir tarafına ve sözcüğün tanımını—ya da anadilindeki çevirisini—diğer tarafına yazarsın. Daha sonra bir kart alır, kartın bir tarafını okur ve diğer tarafında ne yazdığını hatırlamaya çalışırsın.

Bu da seni her bir sözcüğün tanımını hatırlamaya zorlar. Ne kadar pratik yaparsan her bir sözcüğü de o kadar iyi hatırlarsın. Sözcük öğrenmek için mevcut diğer yöntemlerle birlikte kullanıldığında İngilizce kelime kartları bir harikadır!

Telefonun ya da tabletinde kullanman için tasarlanmış kelime kartı uygulamaları ile bunlar aynı zamanda eğlencelidir. Kelime kartı uygulamaları, pek çok farklı özelliği ve seçeneği bir araya getirmeleri ile daha da etkili bir öğrenme sağlar. Kısacası, İngilizce kelime kartı uygulamaları son derece harika öğrenim araçlarıdır.

O halde kağıt üstüne yazılmış o kelime kartlarından kurtul. Dijitale geçme vakti geldi.

Mobil Kelime Kartı Uygulamalarıyla Öğrenmenin Faydaları

İngilizce kelime kartları harikadır ama kelime kartı uygulamaları daha da harikadır. İşte bunun nedeni:

  • İstediğin yere götürebilirsin. Bu da İngilizce kelime kartlarını istediğin yere istediğin zaman götürebileceğin anlamına gelir. Listemizdeki mobil uygulamaların birçoğu çevrimdışı (internet bağlantısı olmadan) kullanılabilmektedir. Yani artık kağıt kelime kartlarını kaybetmekten korkmana gerek yok.
  • Dil öğrenmeyi bir oyun haline getirirler. Birçok kelime kartı uygulaması seviye atlama ve deneyim kazanma bilgisi gibi (öğrenmiş olduğun sözcüklerin bir listesi gibi) özellikleri dahil etmektedir. Bu oyunsu özellikler İngilizce sözcükleri öğrenmeyi daha da kolaylaştırır ve seni bir sonraki defa daha da iyi sonuçlar almaya teşvik eder.
  • Bu uygulamalar sayesinde öğrendiğin sözcükleri takip edebilirsin. Bir sözcüğü öğrenmiş olmak onu unutabileceğin anlamına gelmiyor! Kelime kartı uygulamaları, tekrarlar yoluyla öğrenmiş olduğun sözcükleri sana hatırlatır. Ne kadar yol kat ettiğini de görebilir ve böylece öğrenmeye devam etmek için kendini motive edebilirsin.
  • Bunlar kopya çekmene izin vermez. Kendine bir sözcüğün tanımını hatırlatmak için bir kelime kartının arkasına kaç defa baktın? Hadi itiraf et, hepimiz bunu yaptık. Kelime kartı uygulamaları ise bunu yapmana izin vermez—bir sözcüğü hatırlayamazsan ya da hatırlatıcı bir şeye ihtiyaç duyarsan, çoğu uygulama bunu bilir ve bu sözcüğü daha fazla çalışman gerektiğini not alır. Bu tam olarak yanında bir arkadaşın olması ve kopya çekmediğinden emin olması gibidir!

Kelime kartı uygulamaları tüm İngilizce dil öğrencileri için harika bir arkadaştır. Eğer sözcük öğrenmek üzerine yoğunlaşıyorsan bu uygulamalardan birini telefonunda bulundurmak iyi bir fikirdir!

İngilizce Kelime Kartları ile İngilizce Sözcük Bilgini Geliştirmenin Yolları

İngilizce kelime kartları harika birer öğrenim aracı olsa da bunlar kesinlikle öğrenimin için kullandığın tek yöntem olmamalıdır. Kendi başlarına İngilizce kelime kartları sadece bir sözcüğü ezberlemene yardımcı olur. Gerçekten etkili olabilmeleri için kelime kartlarının diğer öğrenme yöntemleriyle birlikte kullanılması gerekir.

Ayrıca, her bir kartla basit bir tanım çalışmak yerine gerçekten faydalı kelime kartları oluşturmak için bazı ipucundan da faydalanabilirsin. İşte mükemmel kelime kartlarını yaratmak için bazı fikirler:

  • Cümle içinde nasıl kullanıldığını görmek için bu sözcüğü içeren bir örnek cümle ekle.
  • Birçok kelime kartı uygulamasının sunduğu dahili ses özelliğini kullanarak bu sözcüğün nasıl okunduğunu duy.
  • Bir resim, çocukça bir kafiye ya da bu sözcüğe “benzer bir ses” gibi o sözcüğü hatırlamak için bir sözcük ile bir ipucu ekle.
  • Mümkün oldukça sözcükleri anadilini çevirmekten kaçın bunu yapmak İngilizce düşünmene yardımcı olacaktır. Tüm İngilizce tanımlar ve açıklamaları yaz.

Bir kelime kartı sayesinde bir sözcük öğrendiğinde bunu konuşarak, okuyarak, duyarak ve yazarak çalışmalısın. Ne kadar sık alıştırma yaparsan ve ne kadar farklı duyunu kullanırsan—görme, duyma, dokunma ve tat alma gibi—yeni öğrendiğin sözcükleri de o kadar iyi anlar ve hatırlarsın.

iOS ve Android için En İyi 10 İngilizce Kelime Kartı Uygulaması

FluentU

Fiyat: 15 gün ücretsiz deneme, Basic ve Plus planlar mevcut

İşletim Sistemleri: Android | iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Kelime kartları kullanarak İngilizce sözcükler öğren ve sonra da kullanılan sözcükleri içeren videolar izleyerek öğrenimini pekiştir. Sözcükleri iki defa görerek ve farklı duyuları (görme ve duyma) kullanarak sözcükleri hatırlamayı daha kolay hale getireceksin.

FluentU, çizgi filmler, müzik videoları, film fragmanları ve daha fazlası gibi İngilizce öğrenmek için izleyebileceğin yüzlerce harika video sunuyor.

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Bu aynı zamanda sana herhangi bir videoda duyduğun sözcüğün anlamına anında bakabilme imkanı da sunar—ve bunu da videodan çıkman gerekmeksizin yaparsın!

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Örneğin, “brought” sözcüğüne dokunacak olursan şunu görürsün:

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

FluentU diğer herhangi kelime kartı uygulamasına benzemez. Sana sadece bir sözcük ve bu sözcüğün tanımını (ve bazen de resmi) vermek yerine bu uygulamada bulacağın kelime kartlarında video klibi de görebilirsin.

Bir videoyu izlemeye başlamadan önce, bu kelime kartlarını kullanarak içinde geçecek sözcükleri gözden geçirebilirsin. Aynı zamanda, sana özel seçilmiş sorularla sözler ve sözcükler öğrenmek için FluentU’nun Öğrenme Modunu kullanabilirsin.

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Daha fazla sözcük öğrenmeye devam etmek için çok sayıdaki hazır kelime kartı destelerinden seç ya da kendi desteni oluştur. Bu kartların interaktif özellikleri sayesinde her sözcüğü öğrenmek artık çok kolay. Bilgisayarın ya da tabletini kullanarak FluentU web sitesini kullanmaya başla ya da daha iyisi Play Store veya iTunes mağazasından FluentU Uygulamasını indir.

Memrise

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemleri: Android | iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Memrise bir öğrenim macerası olarak kurgulanmıştır ve harikadır.

Sadece sözcüğü ve tanımını görmene izin veren geleneksel kelime kartlarının yerine, bu mobil uygulama insanların kelime kartlarına kendi eklemelerini yapmasına imkan tanır. Öğrenmek istediğin sözcükleri içeren bir kurs seç ve bunların tanımlarının yanı sıra çok sayıda eğlenceli resim, ezberleme taktikleri ve sözcükleri öğrenmek için yardımcı diğer yöntemlere erişeceksin. Böylelikle sözcük ezberleme sorunu yaşamayacaksın!

Memrise test benzeri bir tasarım kullanır ve testlerle bir sözcük bilgini sınar. Sözcüğü tam olarak öğrendiğinde ise o sözcük unutulmaz: Memrise daha önce öğrendiğin sözcükleri düzenli olarak tekrarlamakta ve bunları unutmadığından emin olmaktadır.

Bu sözcükleri istediğin zaman gözden geçirebilir ve bunları internet olmadan görüntülemek için indirebilirsin. Sözcükleri “challage words” olarak işaretleyebilir ve böylece bu sözcüklerde ekstra yardım alabilir ve ek ücrete tabi olmak üzere sadece bu zorlandığın sözcüklerden oluşan testler oluşturabilirsin—bunları daha kolay ve daha hızlı öğrenmene yardımcı olması için. Bu mobil uygulamanın tek olumsuz yanı ise kendi sözcük listelerini oluşturamamandır. Yine de içinden seçebileceğin çok sayıda liste sunulmuştur!

Duolingo’dan Tinycards

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemleri: iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Duolingo tanınmış bir İngilizce öğrenme uygulamasıdır. Her bir kullanıcının öğrenme tarzına uyum sağlayan özel bir öğrenme yöntemi kullanır. Tinycards da Duolingo’nun yaratıcılarından bir İngilizce kelime kartı uygulamasıdır ve yine aynı öğrenme yöntemini kullanır—bu nedenle de önemli bir öğrenme aracıdır.

Tinycards mevcut desteler (“decks”) içinden seçim yapmana ya da kendi sözcüklerinden desteler oluşturmana imkan tanır. Daha sonra bu kartları birer birer görüntüler ve tüm sözcükleri öğrenene kadar oyunlaştırılmış bir tarz kullanır. Tinycards aynı zamanda deste oluşturan diğer kullanıcıları takip etmene ve kendi destelerini paylaşmana da izin verir. Bu da sen ve arkadaşlarının birlikte yeni sözcükler öğrenirken oynayabileceği (ve yarışabileceği!) anlamına gelir.

Vocabulary.com

Fiyat: 2,99$

İşletim Sistemleri: Android | iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Bu uygulama geleneksel İngilizce kelime kartı uygulamalarına benzemiyor ama genel anlamda onlarla aynı şekilde çalışıyor. Bu uygulama dil öğrencilerine uygun olarak tasarlanmış olan sözlüğü parmaklarının ucuna getiriyor ama uygulamanın en iyi yanı bu sözlük değil—en iyi yanı kelime kartları ve testler.

Öğrenmek istediğin bir sözcükle karşılaştığında bunu listene ekle ve oyuna başla. Sen sorulara yanıt verdikçe, boşlukları oyun ilerlemeni kaydeder ve bir turun sonunda bunu sana gösterir. Kazanabileceğin rozetler ve en yüksek puan listesi de unutulmamış. Bu oyun benzeri ortam öğrenmeyi eğlenceli bir hale getiriyor ve seni her seferinde daha iyisini yapmaya motive ediyor. Oyunu oynarken, tıpkı bir kelime kartında olduğu gibi bir sözcüğün tanımını görmek için her zaman onun arkasını çevirebilirsin.

İçinden seçebileceğin pek çok sözcük listesi bulunuyor ya da sözlük üzerinde sözcükleri gezerek ve bunları öğrenilecekler (“to learn”) listene ekleyerek kendi listeni oluşturabilirsin. Ayrıca Vocabulary.com adresini ziyaret ederek bu sözcükleri kategorilere ve listelere ayırabilirsin—bu listeler daha sonra uygulamana aktarılır. Çok basit! Sözcüklerin günlük konuşmalarla açıklanması ve interaktif kelime kartları bu uygulamayı her İngilizce öğrencisinin bulundurması gereken bir uygulama haline getiriyor.

Word Power Lite (ABD)

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemleri: iOS

ingilizce-kelime-kartı-uygulaması

En sık kullanılan İngilizce kelimeleri hızla öğrenmek mi istiyorsun? Word Power Lite, en sık kullanılan İngilizce kelimeler için 100 kelime kartı ile bunları cebine koyuyor.

Kelime kartlarının her birinde anadil olarak Amerikan İngilizcesi okunuşu yer alıyor. Ayrıca, resimler ve örnek cümleler de bulabiliyorsun.

Bu uygulama aynı zamanda onu diğerlerinden ayıran tonlarca bonus özelliğe sahip. Örneğin, daha sonra geri dönmek için zor kelimeleri kişisel bir kelime bankasına kaydedebilirsin. Her gün yeni ve rastgele bir kelime öğrenmek için “günün kelimesi” özelliğini deneyebilirsin. İlgini kaybetmemek için gelen kelime kartı tiplerini (resimli, sesli, vb.) birbirine karıştırabilirsin.

Word Power Lite uygulamasının İngiliz İngilizcesi sürümü de mevcut

İngilizce seviyeni yükseltmek mi istiyorsun? Bu uygulamalar, kelimelerden daha fazlasını öğreten kapsamlı bir İngilizce kursu olan EnglishClass101‘in ardındaki ekip tarafından yaratıldı. EnglishClass101, tonlarca kültürel bilgi içeren yüzlerce videolu ve sesli podcast ders sunuyor.

Quizlet

Fiyat: Ücretsiz

Available: Android | iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Quizlet uygulamasında kelime kartlarından çok daha fazlasını bulacaksın. Uygulamada aynı zamanda anadilini konuşanların İngilizce sözcük telaffuzları ile bir öğrenme (“learn”) modu, tempolu bir sözcük eşleştirme oyunu, sözcükleri diğerleriyle paylaşabilme ve çok daha fazla özellik bulunuyor.

Diğer kullanıcıların hazırlamış olduğu kelime kartı listelerinden seçebilir ya da kendi listeni oluşturabilirsin. Sözcük listeni çalıştıktan sonra hazır olduğunu düşündüğün zaman kendini kişiselleştirilebilir testlerle sınayabilirsin. Bu uygulamanın sade ve sorunsuz tasarım sayesinde dikkatin dağılmayacak.

Chegg’den Flashcards+

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemleri: iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Bu basit kelime kartı uygulaması kendi sözcük listelerini oluşturmana ve sonra da bunları tekrarlayarak öğrenmene imkan tanıyor. Öğrenmiş olduğun sözcükleri kendi kategorilerine koyabilir ve böylece hala öğrenmen gerekenlere odaklanabilirsin. Bu uygulamada bir kartın her iki yanında da farklı bir dil kullanma seçeneği mevcut, bu da bu tanımı anadilinde kaydetmek istiyorsan kullanışlı olacaktır.

Bu uygulamanın iOS işletim sisteminde daha iyi çalıştığını belirtelim. Üzgünüm Android kullanıcıları!

Magoosh İngilizce Kelime Kartları

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemleri: Android | iOS

(Not: aşağıdaki Magoosh bağlantısı bir ortaklık programına dahildir, yani Magoosh sitesinden bir satın alım yaparsan biz de kazanmış oluruz. Bu ortaklık bağlantımıza tıklayarak yapacağın satın alımlarla sana ücretsiz dil öğrenme içerikleri sunma kabiliyetimizi desteklemiş olursun—kısacası teşekkür ederiz!)

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Magoosh aynı zamanda öğrenmekte olduğun sözcük türlerine bağlı olarak içinden seçebileceğin bir değil birçok İngilizce kelime kartı uygulaması da sunuluyor. GRE, GMAT veya diğer sınavlara hazırlanıyorsan bu harika bir uygulamadır. Uygulama verdiğin yanıtları takip ediyor ve yardıma ihtiyaç duyduğun sözcüklere odaklanmanı sağlıyor.

Bu kelime kartlarının en iyi yanı ise onların bu kadar iyi hazırlanmış olmasıdır. Her bir uygulama yaklaşık 1.000 kelime kartı içerir ve belirli bir teste hazırlıkta uzmanlaşmış kişiler tarafından geliştirilmiştir.

Diğer yandan, kendi destelerini hazırlayabileceğin ya da farklı sözcük listeleri içinden seçebileceğin bir kelime kartı uygulaması istiyorsan bu uygulama sana göre olmayabilir.

Magoosh’un bu uygulamalarını sevdiysen geliştirmiş oldukları eksiksiz İngilizce öğrenme programlarına bir göz at. İngilizce dil bilgisi alıştırmaları yapmana yardımcı olan bir program ve TOEFL, GRE ve GMAT gibi önemli sınavlara hazırlık için özel bir program sunuyorlar.

Cram ile Kelime Kartları

Fiyat: Ücretsiz

İşletim Sistemleri: Android | iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Cram.com içinden seçebileceğin milyonlarca kelime kartı bulunduran bir öğrenme sitesi.

Bu uygulama ile ana web sitesindeki kelime kartları her zaman yanına alabileceğin mobil formata dönüştürüyor. Cram sitesini daha önce kullanmadıysan, uygulamanın kendisinde içinden seçebileceğin çok sayıda sözcük ve liste bulabilirsin. Diğer kelime kartı uygulamaları gibi bu uygulama da kendi kartlarını hazırlamana ya da mevcut kartları kendine göre düzenlemene imkan tanıyor.

Sözcükleri gözden geçirmek ya da yenilerini öğrenmene yardımcı olması için bu uygulamayı kullanabilirsin. Ezberleme (“memorize”) moduyla yeni sözcükleri öğrenebilmen için zaten biliyor olduğun sözcükler otomatik olarak gizlenir. Tekrarlarla bu sözcükleri daha da iyi öğrenmek için inekleme (“cram”) modunu aç.

Flashcard Deluxe

Fiyat: 3,99$

İşletim Sistemleri: Android | iOS

ingilizce-kelime-karti-uygulamasi

Her ne kadar listemizdeki en pahalı uygulama olsa da bu uygulama aslında en sade olanıdır.

Tam olarak ondan beklediğin şeyi yapar ve bu da bu uygulamayı çalışmalarına harika bir katkı haline getirir. Bu uygulamayı deneyenlerin çoğu ona bayılır. Uygulama, iyi bir kelime kartı uygulaması geliştirmek isteyen bir kişi tarafından geliştirilmiştir ve geliştirici sürekli olarak güncellemeler yayınlamakta ve uygulamayı iyileştirmektedir.

Kendi kelime kartlarını oluşturmana (farklı görsel temalarla), beş adete kadar yüzü bulunan kelime kartları oluşturmana (örneğin İngilizcenin yanı sıra anadilini de eklemek istiyorsan bu faydalıdır) ve fotoğraf ve sesler eklemene imkan tanır.

Öğrenme modunda ise ses kaydı kullanarak kendini yazılışlarla test etme seçeneği de dahil farklı seçenekler mevcuttur. Son olarak, bu uygulama kendi koleksiyonundan çok sayıda kelime kartını yüklemene ya da binlerce kelime kartı arasından herhangisini kullanmak için Quizlet’e bağlanmana imkan tanır. Eğer uzun vadede kullanacağın bir İngilizce kelime kartı uygulaması arıyorsan bu eksiksiz, gelişmiş uygulama ödeyeceğin ücrete değecektir.

 

İngilizce kelime kartları sunan mobil uygulamalar İngilizce dil öğrencileri için son derece kullanışlıdır ve burada sıraladıklarımız kesinlikle diğerleri arasında en iyileridir.

Bu harika İngilizce kelime kartı uygulamalarıyla bir daha kağıt kelime kartlarını eline almak istemeyeceksin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close