ingilizce-kelime-bankasi

Öğrenmeni Hızlandıracak 6 Harika İngilizce Kelime Bankası

Sözcük bilgini geliştirmekte zorlanıyor musun?

Eğer öyleyse yalnız değilsin.

İngilizce öğrenen pek çok kişi sözcük egzersizlerinin İngilizcenin en zor yanlarından biri olduğunu söyleyecektir.

Yeni bir dil öğrenirken, bana heyecanlı gelen ve ilgimi canlı tutan bir öğrenme yaklaşımı tercih ederim. Eğer sen de benim gibiysen 50 bilgi kartını gözden geçirmek için masa başına oturma fikri sana da zaman geçirmenin korkunç bir yolu gibi gelecektir. Neyse ki, İngilizce kelime bankası kullanarak sözcük bilgini geliştirmenin sıkıcı olması gerekmiyor!

Geniş bir İngilizce sözcük bilgisine sahip olmak neden önemlidir

Sözcük bilgini geliştirmek, yeni bir dil öğrenmenin önemli unsurlarından biridir. Bazı açılardan bakıldığında, doğru gramer kuralları ve sözcük sırasını bilmekten daha önemlidir.

Geniş bir sözcük bilgisine sahip olman kendini daha iyi anlatabilmeni sağlar, bu da kendini ifade etmenin son derece önemli olduğu bir durumda önemlidir.

Ne zaman “My passport is lost” (Pasaportumu kaybettim) ya da “I have food poisoning” (Gıda zehirlenmesi geçiriyorum) demen gerekeceğini bilemezsin. İngilizce gramerde daha ustalaşmamış olsan da sözcük bilgin, bu gibi bir durumda yardım alıp alamamanı belirleyen şey olabilir.

Sözcük bilgini geliştirmenin ilginç yolları

İngilizce öğrenmek eğlenceli ve sürükleyici olmalı, ve masa başında bilgi kartlarını ezberlemeye çalışmak eğlence dışında her şey olabilir. Neyse ki, bilgi kartları ve alıştırmaları gerektirmeyen, sözcük öğrenmenin heyecan verici yollar vardır.

Sözcük öğrenmeyi heyecanlı hale getirmenin en iyi yollarından biri de motivasyonunu toplamaktır. Belki de sohbet grubunla şık bir restoranda bir araya geleceksiniz ve havadan sudan konuşman gerekecek. Ya da belki de büyük bir seyahate çıkmak üzeresin ve öğrenmen gereken çok sayıda temel İngilizce sözcük ve ifade bulunuyor ve bunlar her gezginin bilmesi gereken sözcükler. Bilgi kartlarını es geçip o turistik rehberlerden birini satın alma eğiliminde olabilirsin.

Peki, o halde büyük bir akşam yemeği ya da seyahat planın yok diyebiliriz. Bunun anlamı, yaratıcı bir yaklaşım benimsemen ve senin için işe yarayacak şeyi bulman gerekeceğidir. Sözcük öğrenmenin çok sayıda alternatif yolu var ve bunlar alıştırmaları ve bilgi kartlarını kullanmanı gerektirmiyor; İngilizce öğrenmek hiç bu kadar kolay olmamıştı! İşte sözcük bilgini geliştirmende sana yardımcı olacak bazı ipuçları:

  • Öğrendiğin sözcüklerin ne gibi konularla kullanıldığını bil. Bunların cümle içerisinde nasıl kullanıldığına dikkat et.
  • Yeni sözcükleri mümkün olduğunca fazla kullan. Bunları sohbetlerinde kullan ve yazdığın metinlere ekle.
  • Basitten başla. Günlük hayatta en sık kullandığın sözcükleri öğrenerek başla. Zaman, yiyecekler ve günlük alışkanlıkları içeren şeyler iyidir.
  • Grup halinde öğren. Yiyecek türleri, ulaşım şekilleri, hastane ziyaretleri için sözcükler, bunların hepsi gruplamadır. “Peynir” ve sonra da “denizaltı” gibi sözcükleri rastgele öğrenmek kafanı karıştırabilir.
  • Zıt anlamlılardan uzak dur. Zıt anlamlıları bu gruplamalara dahil etme, bunu yapmak kafanı karıştırabilir. Eşanlamlılarla devam et.

6 İngilizce Sözcük Bankaları

İngilizce dil öğrencilerinin bildikleri sözcük sayısını artırmaları için kendilerine sunulan çok sayıda kaynak olsa da bu kitaplar, özellikle bu öğrenci kitlesine odaklandıkları ve sözcük öğrenimine yaratıcı bir şekilde yaklaştıkları için diğerlerinden ayrılmaktadır.

1. “McGraw-Hill Essential ESL Dictionary”

İhtiyacın olan ilk şey, karşına çıkan ilginç sözcüklerin anlamlarına bakacağın iyi bir sözlüktür.

Bu sözlüğün avantajı ise özellikle İngilizce dil öğrencileri için hazırlanmış olmasıdır. Bunun anlamı da bu kitabın hiçbir şey unutulmadan anlaması kolay olacak şekilde tasarlanmış olmasıdır.

Ayrıca bu sözlükle birlikte gelen bir dizi ilave kaynak da bulunmaktadır. Gramer kuralları ve İngilizce konuşma becerilerini ele alan bölümler mevcut. Ayrıca, sözcükler ve elektronik, hayvanlar veya sınıfta öğrenilen sözcükler gibi farklı temaları ortaya koyan resimler ile dolu bir bölüm de mevcut.

Eğer bu kitabı gerçekten sevdiysen ve anadilinmiş gibi İngilizce konuşmak istiyorsanbu sözlükle birlikte “The American Idioms Dictionary” ve “Dictionary of American Slang and Colloquial Expressions” adlı yine McGraw-Hill tarafından hazırlanmış eserleri kullanmayı dene. Bu kelime bankaları, (Amerikan) İngilizcesi konuşan kişilerin bazen sohbetler sırasında söyledikleri eğlenceli, eşsiz ve bazen de tuhaf ifadeleri öğrenmene yardımcı olacak.

2. English Vocabulary in Use Series

English Vocabulary in Use serisi, Cambridge Üniversitesi Yayınları tarafından hazırlanan çoksatan serilerden biridir ve her seviyeden İngilizce dil öğrencisinin sözcük bilgilerini ve İngilizcelerini geliştirmelerine yardımcı olur. Bu serinin en hoş özelliklerinden biri de öğrencilerin Amerikan İngilizcesi ya da İngiliz İngilizcesi öğrenme tercihini kendileri yapabilmesidir, yani IELTS ya da TOEFL’a hazırlanıyorlarsa idealdir.

Yine hoş olan başka bir husus ise farklı beceri seviyelerine özel olarak hazırlanmış olmasıdır. Bu seriye şunlar dahildir:

“Basic Vocabulary in Use” en önemli 1.200 İngilizce sözcüğü öğretir ve başlangıç seviyesi için harikadır. Serinin geri kalanı ise bir sonraki seviyeye özel binlerce yeni sözlüğü tanıtır ve kullanılan terimler her kitapta daha teknik ve daha spesifik bir hal alır.

3. “Oxford Picture Dictionary”

Eğer sen de görerek öğrenenlerdensen, yeni sözcükler öğrenmek için güzel fotoğraf ve çizimlere dayanan bir sözlüğü tercih edersin. “The Oxford Picture Dictionary” bunu yapmak için harika bir seçenektir ve aynı zamanda hedef sözcük bölümleri, ön okuma soruları ve yer verilen sözcüklerin içinde kullanıldıkları durumları görmene yardımcı oluyor.

Bunların iki dilli sözlükleri dahi var, böylece İngilizce ile kendi anadilini kullanan bir kitap bulabilirsin.

4. “504 Absolutely Essential Words”

Bu İngilizce kelime bankası, hayatta kalmak için İngilizce öğrenmek isteyen ya da daha ileri seviyeye geçmeden önce sağlam bir temel atmak isteyenler için ideal. İsminden de anlaşılacağı üzere, İngilizcede en sık kullanılan 500’den fazla önemli sözcüğü içinde barındırıyor.

Bu kitap da İngilizce yeterlik sınavlarına hazırlanan dil öğrencileri için harika bir yayın ve hızlı ve acısız bir şekilde sözcük bilgisi öğrenmeyi sağlayan ek içerikler ile birlikte geliyor. Anlaması kolay örnek cümleler, kısa okuma pasajları ve sözcük öğrenme egzersizleri sana cümlenin gelişine göre sözcükleri nasıl anlayacağını öğretecek.

5. “NTC Vocabulary Builders”

McGraw-Hill tarafından hazırlanan diğer kullanımı kolay İngilizce kelime bankası ise “NTC Vocabulary Builders.” Bu kitap, profesyonel ortamlarda kullanılan İngilizce sözcükler ile ilgili yardıma ihtiyaç duyan ileri seviye İngilizce dil öğrencileri için tasarlanmıştır. Bu da bu kitap serisini ticaret İngilizcesi öğrenmek ya da iş yerinde İngilizce yetkinliğe sahip bir kişi olmak isteyenler için harika bir seçenek haline getirir.

“Mavi Kitap” ileri seviye baskıdır ve üst orta ve ileri seviyedeki dil öğrencilerine yöneliktir. Üst başlangıç seviyesi için “Yeşil Kitap” ve orta seviye için “Kırmızı Kitap” tasarlanmıştır. Bu seviyelerin her biri diğer kitaplara kıyasla daha zordur, işte bu nedenle yeterlilik sınavlarına hazırlanan ya da mesleki amaçlarla İngilizce öğrenmeleri gereken ciddi öğrenciler için tavsiye edilmektedirler.

6. “Word Power Made Easy”

İngilizcede en sık kullanılan 1.000 sözcüğü öğrenmenin eğlenceli bir yolunu öğrenmek ister misin? “Word Power Made Easy” tam sana göre! Eğlenerek öğrenmene yardımcı olacak çok sayıda oyun ve aktivite bulundurmaktadır.

Sözcüklerle birlikte bunları anlam ayı kolaylaştıran bir dizi açıklama verilir, bu nedenle bu sözcüklerin hem konuşmalarda hem de yazıda nasıl doğru şekilde kullanılacağı hakkında daha iyi bir fikir edinirsin. Eğer büyük remi görebilenlerdensen, bu açıklamaların sana arka plan bilgisi vermesi hoşuna gidecek. Ayrıca, bu kitap çalışma alışkanlıklarını optimize etmeyi ve daha kısa sürede nasıl daha fazla sözcük öğreneceğini gösteren çok sayıda ipucu ile doludur!

Sözcük bilgini bugün geliştir

Devasa bir sözcük bilgisine sahip olmanın en iyi yolu İngilizce ile iç içe olmaktır. İngilizce video klipler izlemek ve İngilizce müzikler dinlemek için YouTube gibi siteler kullan. Eğer İngilizce öğrenmeye yeni başladıysan Wikipedia’nın Basitleştirilmiş İngilizce sayfasında birkaç makale okumayı dene.

Bu kaynaklar sana İngilizce kelime bankalarında geçen içerikleri hatırlamanda yardımcı olur ve bu da sözcükleri daha hızlı öğrenmeni sağlar. Aynı zamanda İngilizce kelime bankası, öğrenme sürecini eğlenceli ve zevkli bir hale getirecektir, çünkü kimse bütün gün ders kitapları başında oturmak istemez!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close