ingilizce-incil

İngilizce İncil ile Dil Öğrenmenin 8 Kolay Yolu

Daha önce İngilizce İncil okumayı denedin mi?

Hiç okuduğun şeyin gerçekten İngilizce olup olmadığını sorguladığın oldu mu?

Çocukken İncil’de neden kimsenin kullanmadığı bu kadar fazla tuhaf İngilizce sözcük olduğunu merak ederdim.

“Ye,” “thy,” “thine” ve “hath” gibi sözcükler.

İnsanların İncil’den bildikleri ama pizza siparişi verirken ya da doktorlarıyla konuşurken kullanmadıkları sözcüklerin olması bana tuhaf gelirdi.

Bu durum İncil’de kullanılan dili benim için kafa karıştırıcı bir hale getirdi. Ve bu nedenle de içinde geçen hikayeleri olması gerektiği kadar anlayamadım. İngilizce İncil okurken başıma ağrılar giriyordu.

İngilizceyi yabancı dil olarak konuşanlar için İncil’in Kral James zamanından gelen popüler baskısı İngilizceye yakından uzaktan benzemeyebilir. Sınıfta öğrendiğiniz İngilizceye hiç benzemediği bir gerçek. Bu alışılmamış yazım tarzı, ileri seviye İngilizce öğrencileri dışında herkes için İngilizce İncil’i okumayı ve anlamayı zorlaştırıyor.

Neyse ki “İncil’de kullanılan İngilizceyi” sevmeyen bir ben değildim.

İnsanlar anlaşılması kolay modern bir dil kullanan İncil tefsirleri hazırlamaya başladı.

Bunun sonucunda İncil artık İngilizce öğrenmek için harika bir araç haline geldi; en az en sevdiğin romanlar kadar kullanışlı.

Neden İngilizce İncil ile Dil Öğrenmeli?

İngilizce İncil ile dil öğrenmek, okuma ve sözcük bilgisi becerilerini pekiştirmenin harika bir yoludur. Eğer İncil’i Türkçe olarak okuduysan içinde geçen hikayeler hakkında fikir sahibi olduğun anlamına gelir. Bu da aynı hikayelerin İngilizcesini anlamana yardımcı olabilir ve yeni sözcükleri daha hızlı öğrenmeni sağlayabilir.

İncil, FluentU videoları gibi özgün kaynaklar ile birlikte kullanabileceğin harika bir kaynaktır. FluentU gerçek hayattan videolar alır—film fragmanları, haberler, müzik videoları, vb.—ve bunları gerçek İngilizceyi konuşmana yardımcı olan kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. İncil’de geçen hikayelerin birçoğunun İngilizce konuşulan ülkelerde bilinmesi bedeniyle popüler kültürde ve İngilizce sohbetlerde kullanılan sözcükleri anlamana yardımcı olabilir. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

İngilizceyi İncil’den öğrenmenin sebebi dini de olabilir. Belki de İngilizce eğitim veren bir ilahiyat fakültesinde eğitim görmek ya da çoğu üyesi İngilizce konuşan bir misyoner grubuna katılmak istiyor olabilirsin. İncil’i İngilizce okumanın nedeni ne olursa olsun, senin için İngilizce becerilerini geliştirirken İncil ayetlerini daha iyi anlamana yardımcı olacak bir dizi kaynak hazırladık.

Dil Öğrencileri için 8 İngilizce İncil Kaynağı

The Bible and English

Her Seviyeden Dil Öğrencisi için Uygun

The Bible and English, İngilizcelerini geliştirirken İncil hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyen başlangıç seviyesi dil öğrencileri için ideal. İngilizce dil öğrencileri için hazırlanan çoğu İncil kaynağı, İncil ayetlerinin anlaşılmasını kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. The Bible and English ise İncil’i İngilizce öğrenmenin bir yolu haline getirmesi bakımından eşsizdir.

The Bible and English, İncil’i öğrenirken İngilizce alıştırması yapabilmen için çok çeşitli ücretli ve ücretsiz içerikler sunmaktadır. Sitede dinleme ve telaffuz egzersizlerinin yanı sıra şu “premium” aktiviteler bulunmaktadır:

Burada İncil ve İngilizce müfredatı oluşturduğu için derslerde okuma ve sözcük bilgisi aktivitelerinin yanı sıra gramer egzersizleri de verilmektedir.

Jesus Film Project

Her Seviyeden Dil Öğrencisi için Uygun

The Jesus Film Project sitesinde İsa Mesih’in hayatı hakkında uzun metrajlı bir film bulacaksın. Bu film, İngilizce dinleme becerileriyle alıştırma yapmanın yanı sıra İsa Mesih’in yaşamı be öğretileri hakkında daha fazlasını öğrenmek isteyen öğrenciler için ideal. Ve İngilizce altyazıları da olması bu filmi yeni başlayanlar ve orta ve ileri seviyedeki öğrenciler için harika bir öğrenme aracı haline getiriyor.

the Jesus Film Project sitesi bu filmle birlikte aktif bir bloga sahip ve burada İsa Mesih ve İncil’den hikayeler okuyabilirsin. İsa Mesih ve İncil’de geçen karakterler hakkında daha fazlasını İngilizce öğrenmek için iOS ya da Android cihazlar için mobil uygulamalarını indirebilirsin.

“EasyEnglish Bible”

Başlangıç ve Orta Seviye Dil Öğrencileri için Uygun

“EasyEnglish Bible,” uluslararası topluma İngilizce İncil’e kolay erişim sağlamak için tasarlanmış ücretsiz çevrimiçi İncil’dir. Yabancı dil olarak İngilizce konuşan kişiler için hazırlanmış olan “EasyEnglish Bible,” tamamen anlamak için ileri seviye sözcük bilgisi gerektirmeyen sade bir dil kullanır.

“EasyEnglish Bible,” İncil’den ayetler okurken İngilizce sözcük bilgilerini geliştirmek isteyen herkes için ideal. İncil’in tüm kitaplarını içermenin yanı sıra İncil çalışmayı kolaylaştıran kullanışlı bir dizi kaynak da sunuyor. Bazı ekstra özellikler arasında Rut Kitabı ve Yuhanna İncil’inden okuması ses kayıtları ve İncil’de yer alan her bir kitabın özetleri yer alıyor.

Ve eğer başlangıç seviyesindeki bir İngilizce öğrencisiysen popüler İncil hikayeleri bölümüne bir göz atabilirsin. Burada Nuh, Musa ve İsa Mesih gibi kişilerin hikayelerini basitleştirilmiş ve anlaşılır bir İngilizce ile okuyabilirsin.

BTstories

Başlangıç ile Üst Orta Seviye Arası Dil Öğrencileri için Uygun

BTstories ile basit, anlaması kolay bir İngilizce ile İncil’den hikayeler okumak mümkün. Burada, yaradılış hikayesinden İsa Mesih ve havarilerine kadar her şey hakkında yazılar okuyabilirsin. Hikayelerin tümü İngilizce dil öğrencilerinin takip etmeleri kolay olacak şekilde yazılmıştır. Ayrıca, hikayelerin çoğunda ekstra içerikler—resimler, ek bilgiler ve videolar gibi—bulunmaktadır ve bunlar her bir hikayeyi daha iyi anlamana yardımcı olur.

Örneğin, İbrahim’in hikayesi ile birlikte iki video, o bölgenin bir haritası ve hatta okuyabileceğin ekstra kaynaklar sunuluyor. Ayrıca, her bir hikayenin altında sağda bulunan “Hear the Story Told” butonuna basarsan hikayenin anadili İngilizce olan bir kişi tarafından okunmuş halini dinleyebilirsin.

Bu da BTstories’i hem okuma hem de dinleme alıştırması için iyi bir kaynak haline getiriyor.

TalkEnglish

Başlangıç ile Üst Orta Seviye Arası Dil Öğrencileri için Uygun

TalkEnglish, öğrencilerin İncil’e dayalı alıştırmalar ve hikayelerle öğrenmelerine yardımcı olan bir dil öğrenme sitesi.

Burada öğrenciler onlara şu konularda alıştırma yaparken yardımcı olacak bir öğretmen ile birlikte çalışabilirler…

  • Telaffuz.
  • Gramer.
  • Sözcük bilgisi.
  • Yazma ve konuşma becerileri.

TalkEnglish, Seviye 1 ve Seviye 2 olarak bilinen iki farklı İngilizce çalışma programı sunuyor. Seviye 1 genel anlamda İncil’den hikayelerle İngilizcenin temellerinin öğrenilmesine odaklanırken Seviye 2, okuma, yazma ve konuşma becerilerini geliştirmek isteyen orta seviye öğrenciler için daha uygun.

Neler sunulduğu hakkında daha fazlasını öğrenmek için Seviye 1 ve Seviye 2 örnek derslere bir göz at.

TalkEnglish’in harika yanı ise gerçek İngilizce derslerine ücretsiz katılabiliyor olman. Bağışlara hayır demiyor olsa da TalkEnglish dil öğrenim derslerine katılım için herhangi bir ücret talep etmiyor.

Kaydolmak için tek yapman gereken ekranın solundaki “Practice English” butonuna tıklamak ve sonrada “Student Registration” butonunu seçmek.

“The Bible in Basic English”

Üst Orta ve İleri Seviye Dil Öğrencileri için Uygun

“Thou shalt” gibi eski İngilizce İncil terimlerinin anlamlarına bakman gerekmeksizin İncil ayetlerini daha iyi anlamanın bir yolunu arıyorsan “The Bible in Basic English” senin için ideal kaynaktır.

“The Bible in Basic English,” İncil’de geçen her bir hikayenin tarihi ve içeriği ile ilgilenen İngilizce dil öğrencileri için harika bir seçim olacaktır. Çevrimiçi İncil’de hem Eski hem de Yeni Ahitten tüm ayetler mevcut ve günümüz İngilizcesiyle yazılmış olması onu anlamayı kolaylaştırıyor.

“The Bible in Basic English,” İngilizce İncil ayetlerine ek olarak İncil’den çeşitli kitaplar hakkında özetler, arka plan bilgisi ve eğitsel videolar ile birlikte geliyor. Bu da onu eğitiminin bir parçası olarak İncil çalışmaları yapmak isteyenler için ideal yapan şey.

“The Modern Language Bible” hazırlayan Hendrickson Publishers

Üst Orta ve İleri Seviye Dil Öğrencileri için Uygun

“The Modern Language Bible,” günümüz İngilizcesinde artık kullanılmayan sözcük ve terimlerin tanımlarını sözlükte aramak istemeyenler için tasarlanmıştır.

“The Modern Language Bible” okuması sana geleneksel İncil okumasından çok farklı ve bir roman okumasına daha yakın gelecek. Bu İngilizce İncil, artık kullanılmayan gramer ve ifadeleri eleyerek hikayeleri modern bir içeriğe göre sunuyor. Bu nedenle, “The Modern Language Bible” okuma becerileri ve sözcük bilgilerini geliştirirken İncil’i öğrenmek isteyen tüm üst orta veya ileri seviye İngilizce dil öğrencisi için ideal.

Southern Ontario Cooperative of ESL Ministries

Üst Orta ve İleri Seviye Dil Öğrencileri için Uygun

Southern Ontario Cooperative of ESL Ministries sitesi, İngilizce öğretmek için İncil’i kaynak olarak kullanan ESL öğretmenlerinin bir listesini sunan bir sitedir. Bu sitede yer alan bazı içerikler öğretmenlere yönelik olsa da İngilizce dil öğrencileri için de bir dizi faydalı içerik sunuyorlar.

Faydalı öğrenim kaynaklarından bazıları arasında şunlar yer alıyor:

 

Modern İngilizce kullanan İncil’lerin, geleneksel Kral James Basımından daha popüler hale gelmeye başlamasıyla artık İngilizce dil öğrencilerine hitap eden bir dizi online İngilizce İncil kaynağı bulmak mümkün.

Bu da metinleri kullanışlı bir İngilizce öğrenme aracı haline getiriyor.

Sözcük bilgilerini geliştirmek, okuma becerilerini pekiştirmek ve İngilizce seviyelerini yükseltmek isteyen herkes için ideal.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close