ingilizce-hayalet-hikayeleri

Tüyler Ürperten Hikayeler: Kaçırmak İstemeyeceğiniz 13 Hayalet Hikayesi

“Karanlık ve fırtınalı bir geceydi…”

Hayalet hikayelerini sever misiniz? Peki, hayaletlere inanır mısınız?

Biraz korkmaya hazırlanın! Çünkü bu İngilizce hayalet hikayeleri tüylerinizi diken diken edecek!

Aslında korkmak eğlenceli bir deneyim değildir. Fakat bir hikaye, bir film ya da gerçek olmadığını bildiğiniz başka bir şey tarafından korkutulmak eğlenceli ve heyecan verici olabilir.

İngilizce hayalet hikayeleri saymakla bitmez; bunların yanında başka şehir efsaneleri ve korku öyküleri de var.

Bunların bazılarında canavarlar, kan ve vahşet var. Bazılarında etrafta uçuşan hayaletler. Bazıları ise insanların içlerindeki karanlıkla ilgili. Hepsi de korkunç ve okunması eğlenceli!

Eğer iyi korku hikayelerini seviyorsanız, bu sevgiyi size daha iyi ve daha çabuk İngilizce öğrenmenizde yardımcı olması için kullanabilirsiniz. Okumak, daha iyi İngilizce öğrenmek için harika bir yoldur, öyleyse neden aynı anda hem korkup hem de öğrenmeyelim?

Hayalet Hikayelerini Neden Severiz?

Hayaletler, hortlaklar, canavarlar ve her türden doğaüstü varlık insanları uzun yıllardır büyülemiştir. Sayısız korku hikayesi yazılmış ya da kamp ateşi etrafında insanları heyecanlandırıp korkutmak için anlatılmıştır. İyi ama, neden korkunç hikayeleri bu kadar çok severiz?

Ünlü yazar Neil Gaiman, Brain Pickings’de bunun sebebini mükemmel bir şekilde açıklıyor: “Fear is a wonderful thing, in small doses.” Yani, “Korku harika bir şeydir, küçük dozlarda olursa.”

Okuduğunuz ya da izlediğiniz şeyin aslında gerçek olmadığını bilmenin rahatlatıcı bir yanı var. Gerçek bir tehlike içinde olmadan korkunun fiziksel ve zihinsel etkilerini deneyimleyebilirsiniz. Hayalet hikayeleri okumak, hayatınızdaki gerçek şeylerden korkmak ya da bunlar yüzünden strese girmek yerine korkuyla eğlenmenizi sağlar.

Başka bir deyişle, korkunç hikayeler zararsız fakat heyecan vericidir ve bu da onları eğlenceli kılar!

Korkunç Hikayelerden İngilizce Öğrenmenin Yolları

Aşağıdaki hikayeleri yalnızca okuma keyfi için de okuyabilirsiniz. Fakat onlardan gerçekten bir şeyler öğrenmek için uymanız gereken birkaç tavsiyemiz var.

  • Yanınızda bir defterle okuyun. Bunun hikayenin etkisini mahvedeceğini biliyoruz, fakat okuduğunuz hikayeden bir şeyler öğrenmek için, yanınızda kalem kağıt bulundurarak okumalısınız. Böylece bilmediğiniz kelimeleri ya da anlamadığınız kısımları not edebilirsiniz.
  • Her şeyi iki defa okuyun. Bir kez kelimeler için okuyun, bir kez de okuduğunuzu anlamak için. Bu, öğrenme seviyenizin biraz üzerindeki kitapları ve hikayeleri okumanın çok güzel bir yoludur.  Bir kelimenin ne anlama geldiğini öğrendiyseniz, hikayeyi ikinci kez okuduğunuzda daha iyi anlarsınız ve yeni kelimelere de çalışmış olursunuz.
  • Hikayelerin kültürel etkilerini öğrenin. Birçok hayalet hikayesi yıllardır herkesin bildiği aynı fikirleri kullanır, bu fikirlerin bazıları modern kültür için tekrarlanmış veya tekrar yazılmıştır- “Başsız Süvari Efsanesi”ndeki (The Legend of the Sleepy Hollow) oyulmuş bal kabağında (jack-o’-lantern) olduğu gibi. Okuduğunuz hikayelerin farklı kültürlerde nasıl kullanıldığını veya hikayelerin geldikleri kültür hakkında size ne anlattığını anlamaya zaman ayırın. Örneğin, Amerikalıların hayalet anlayışıyla Çinlilerin hayalet anlayışı birbirinden biraz farklıdır. Ne anlamda farklı olduğunu biliyor musunuz? Öğrenmekte olduğunuz dil hakkında ilginç şeyler bilmek dili çok daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.
  • Sorular sorun. Bir şeyi anlamazsanız sorular sormanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ayrıca bir şeyi daha iyi anlamak için de sorular sormalısınız. Hikayeyi okurken, “Şimdi ne olacak?” ve “Bu hikayeyi bu kadar korkunç kılan ne?” gibi sorular sorun. Kitaplar okuyup onların üzerine tartışmak, günlük sohbetlerinizi İngilizce yapma konusunda ilerlemenizde yardımcı olur.
  • Okuduğunuz şeyden zevk alın. Hikayede geçen kelimelerle ilgili yeterince şey öğrendikten sonra esas hikayeye odaklanabilirsiniz. Okuduğunuz şeyden keyif almayı unutmayın!

Sizi Tüm Gece Uyutmayacak 13 Korkunç Hayalet Hikayesi

İngilizcedeki en iyi hayalet hikayelerinin bazıları klasikler arasında yer alır ve çoğu da eski hikayelerdir. Aşağıda İngiliz dilinde yazılmış en güzel hayalet hikayelerinin birkaçını bulabilirsiniz. Eski hikayelerin bazıları size biraz zor gelebilir, fakat çoğu ücretsiz olduğu için en azından denemeye değer. Keyfinize bakın!

1. “The Legend of Sleepy Hollow” (Başsız Süvari Efsanesi)

Yazan: Washington Irving

Seviyesi: Bu eski bir hikaye ve dili biraz eski, bu yüzden başlangıç seviyesindeki öğrenciler için anlaşılması zor olabilir.

Bir öğretmen bir partiden evine dönerken korkunç bir başsız süvariye rastlar. Bu ünlü hikaye, özellikle de başsız süvarinin başının yerinde genellikle oyulmuş bal kabağı (jack-o’-lantern) olduğundan, Cadılar Bayramı gecelerinin favori hikayelerindendir. Bu hikayenin filmi de çekilmiştir.

Kitabı buradan alabilir veya buradan ücretsiz okuyabilirsiniz.

2. “The Monkey’s Paw” (Maymun Pençesi)

Yazan: W. W. Jacobs

Seviyesi: Bu hikaye de eski bir hikaye, fakat bu seferkini anlamak daha kolay. Yine de, artık pek kullanılmayan birkaç kelimenin anlamına sözlükten bakmanız gerekebilir.

Bir adam ona üç dilek hakkı kazandıracak bir maymun pençesi alır – fakat bu dileklerin korkunç sonuçları olacaktır. Korkutucu olmaktan çok tüyler ürpertici olan “Maymun Pençesi,” başka hikayelerde, filmlerde, TV dizilerinde ve birçok başka yerde defalarca kullanıldı. Hikayenin mesajı “ne dilediğine dikkat et!”

Kitabı buradan alabilir veya buradan ücretsiz okuyabilirsiniz.

3. “The Diary of Mr. Poynter” (Bay Poynter’ın Günlüğü)

Yazan: M. R. James

Seviyesi: Bu da nispeten eski bir hikaye ama yine de orta seviyedeki öğrenciler için uygun.

Bu hikaye birçok defalar yeniden anlatılan tüyler ürpertici şehir efsanesinin doğmasına sebep olmuştur: Dikkatiniz başka bir şeyin üzerindeyken köpeğinizin kafasını okşuyorsunuz… Sonra birden, köpeğiniz olmadığını hatırlıyorsunuz. M. R. James içinde hiç kan veya şiddet geçmeyen fakat yine de sizi karanlıkta ışıkları kapatmaktan korkutacak harika bir kısa hayalet ve korku hikayeleri yazarıdır.

Kısa hikayeler kitabını buradan alabilirsiniz.

4. “The Tell-tale Heart” (Gammaz Yürek)

Yazan: Edgar Allan Poe

Seviyesi: Poe’nun yazdıkları basit ve net hikayelerdir ve orta seviyenin başlarındaki öğrenciler için anlaşılır olacaktır.

Bir adama ölü bir adamın atan kalbi musallat olmuştur. Edgar Allan Poe, çoğu aslında canavarlarla ilgili değil, insanların içindeki karanlıkla ilgili olan korku hikayeleriyle ünlüdür. Korku hikayesi severler onun hikayelerinden en az birini okumalıdır!

Kitabı buradan alabilir veya buradan ücretsiz okuyabilirsiniz.

5. “The Haunting of Hill House” (Tepedeki Ev)

Yazan: Shirley Jackson

Seviyesi: Bu bir kısa hikaye değil, bütün bir kitap. Dili çok zor değil fakat yazma tarzına alışmak biraz zor olabilir.

Dört kişi, evde hayalet olduğuna dair kanıt bulmak umuduyla Tepedeki Eve gelirler. Fakat ev sadece hayaletli değildir, aynı zamanda bir sonraki kurbanını aramaktadır ve bu dört kişiden birini kendisine seçmiştir.

Kitabı buradan alabilir veya buradan ücretsiz okuyabilirsiniz.

6. “The Shining” (Türkçedeki adıyla “Cinnet”)

Yazan: Stephen King

Seviyesi: Modern ve anlaşılır dili bu kitabı tüm seviyedeki öğrenciler için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarmaktadır. Kitap müstehcenlik (hakaret içeren kaba sözler ve davranışlar) içerebilir.

Bir adam, eşi ve oğluyla birlikte kış aylarında kapalı olan bir otelden sorumludur. Ama bu otelde bir tuhaflık vardır ve otel, içindeki herkesin zihnini etkilemeye başlar, üstelik bunun korkunç sonuçları olacaktır. Stephen King korku türünün modern üstadıdır ve klasikler arasında olan film uyarlamasını izlemiş olsanız bile bu kitap okunmaya değer.

Kitabı buradan alabilirsiniz.

7. “The Screaming Skull” (Çığlık Atan Kafatası)

Yazan: F. Marion Crawford

Seviyesi: Kitabın dilini ve yazım tarzını takip etmek zor olabilir ancak Crawford’un yazdıkları çeşitlilik arz eder. Bu yüzden eğer bir hikayesini beğenmez ya da anlamazsanız başka bir hikayesini okumayı deneyin.

Bir adam evinde bir kafatası bulur ve ne zaman yerini değiştirmeye kalksa kafatası çığlık atar. Adam kafatasıyla birlikte yaşamayı öğrenir, ta ki eve bir ziyaretçi gelene kadar. Ondan sonra, daha da garip şeyler olmaya başlar. Crawford’un diğer hikayeleri de en az bunun kadar tuhaf ve korkunç.

Kitabı buradan alabilir veya buradan ücretsiz okuyabilirsiniz.

8. “The Woman in Black” (Siyah Elbiseli Kadın)

Yazan: Susan Hill

Seviyesi: Hill, takip edilmesi zor olabilecek uzun cümleleri sever. Ama yine de bu hikayenin dili çok ileri seviyede sayılmaz.

Eski bir evin işleriyle uğraşması için eve bir avukat gönderilir; fakat evde gözle görünenden fazlası vardır. Bu ev, birçok sırrı ve hayaleti içinde barındırmaktadır. Kitabı okumanın yanı sıra, bu hikayenin film versiyonunu da izleyebilirsiniz. Filmde Daniel Radcliffe (Harry Potter’ı canlandıran oyuncu) rol almaktadır.

Kitabı buradan alabilirsiniz.

9. “The Bone Key” (Kemik Anahtar)

Yazan: Sarah Monette

Seviyesi: Anlaşılır ve basit dili sayesinde bu kitap tüm seviyeler için iyi bir seçenek, fakat içinde öğrenilecek birçok kelime de barındırıyor.

Kekeme bir müze arşivcisi, doğaüstü hiçbir şeyi hayatında istemiyor ama bir nedenle hayaletler ve hortlaklar sürekli ona geliyorlar. Monette birbiriyle bağlantılı bu bir dizi kısa hikayede, bizimkinden çok da uzak olmayan tuhaf bir dünya ve çok seveceğiniz bir karakter yaratıyor.

Kitabı buradan alabilirsiniz.

10. “The Graveyard Book” (Mezarlık Kitabı)

Yazan: Neil Gaiman

Seviyesi: Kitapta bazı zorlayıcı kelimeler var, fakat bu kitap genç yetişkin okuyucular göz önünde tutularak yazıldığı için tüm seviyeden öğrenciler için uygun.

Küçük bir oğlan çocuğu, hayaletlerin normal karşılandığı, yaşayan insanlarınsa gerçek canavarlar sayılabileceği bir mezarlıkta büyümüştür. Neil Gaiman her köşesinde karanlık bir şeyler olan büyü ve gerçeklik dünyaları yaratan harika bir hikaye anlatıcısıdır.

Kitabı buradan alabilirsiniz.

11. Real Ghost Stories (Gerçek Hayalet Hikayeleri)

Yazan: Birçok farklı insan.

Seviyesi: Hikayeye bağlı olarak değişiyor! Hikayelere bir göz gezdirin ve seviyenize uygun olanı bulun.

Bazı kitaplar konularının gerçek hikayelere dayandığını iddia ederler. Bu internet sitesinde, gördükleri gerçek tuhaflıkları anlatan gerçek insanlar tarafından gönderilmiş hikayeler bulacaksınız. Bunların bazıları iyi yazılmış hikayeler, diğerleri ise daha çok tartışmaya açık blog gönderilerine benziyor. Hepsi de gerçek olaylar hakkında – Cadılar Bayramında korkmak için güzel bir yol.

12. İki-cümlelik Korku Hikayeleri

Yazan: Reddit kullanıcıları

Seviyesi: Seviye biraz farklılık gösterebiliyor ama her hikayede iki cümle olduğu için çoğunlukla basit ve anlaması kolay.

“Sadece iki cümleden oluşan yazabileceğiniz en iyi korku hikayesi nedir?” Çevrimiçi yorum yapma ve paylaşım topluluğu olan Reddit’de biri bu soruyu sordu. En çok oy olan hikayelerin çoğu gerçekten tüyler ürpertici ve bir paragraf uzunluğunda bile olmamalarına rağmen insanı dehşete düşürmeyi başarıyor.

Hikayeleri buradan ücretsiz okuyabilir veya Reddit size çok karışık geliyorsa buradan en iyi hikayelerin ücretsiz bir koleksiyonuna ulaşabilirsiniz.

13. “The Big Book of Ghost Stories” (Büyük Hayaletler Kitabı)

Yazan: Birçok farklı yazar

Seviyesi: Bu koleksiyon öyle büyük ki, içinde herkese göre bir şeyler var!

Hangi hikayeyi okuyacağınıza karar veremiyorsanız, hepsini birden alabilirsiniz! Bu devasa hayalet hikayeleri koleksiyonu klasikler, eski ve yeni hikayeler dahil olmak üzere neredeyse 1,000 sayfadan oluşuyor. İçinde her tarzdan okuyucu için birçok tüyler ürpertici, tuhaf ve korkunç hikaye mevcut.

Kitabı buradan satın alabilirsiniz.

Bir mum yakın ve ışıkları kapatın çünkü İngilizce korkunç hayalet hikayeleri okuma vakti.

Unutmadan, bir şey daha…

Gerçek-dünya İngilizcesi öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, FluentU uygulamasını da incelemelisiniz. İnternet sitesinde olduğu gibi, FluentU uygulaması da popüler sohbet programları, akılda kalıcı müzik videoları ve komik reklamlardan İngilizce öğrenmenize olanak tanıyor, aynı aşağıda görebileceğiniz gibi:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

İzlemek istediğiniz her şey muhtemelen FluentU uygulamasında mevcut!

FluentU uygulaması İngilizce videoları izlemeyi gayet kolaylaştırıyor. Videoların interaktif altyazıları var. Yani, bir kelimenin üzerine tıkladığınızda onunla ilgili bir görsel, tanım ve faydalı örnekler görebilirsiniz.

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU dünyaca ünlü insanlarla ilgili ilginç bilgiler öğrenmenizi sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesinin üzerine tıkladığınızda, şunu görürsünüz:

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU herhangi bir kelimenin üstüne tıkladığınızda kelimenin anlamını görmenizi sağlar.

 

Küçük sınavlarla videolarda geçen tüm kelimeleri öğrenin. Öğrenmekte olduğunuz kelimeyle ilgili daha fazla örnek görmek için ekranı sola ya da sağa kaydırın.

 

en-iyi-ingilizce-uygulamalar

FluentU faydalı sorular ve birden çok örnekle hızlı öğrenmenize yardımcı olur. Daha fazla bilgi edinin.

İşin iyi tarafı ne, biliyor musunuz? FluentU, öğrenmekte olduğunuz kelimeleri hatırlar. Daha önce öğrendiğiniz kelimelere ilişkin örnekler ve videolar önerir. Tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim yaşarsınız.

FluentU internet sitesini bilgisayarınızda veya tabletinizde kullanmaya başlayın veya en iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close