ingilizce-haberler

İngilizce Haberler ile Dil Öğrenmek için Başlıca 9 Haber Kaynağı

Her zaman en güncel haberleri takip eden biri olabilirsin.

Ya da en son trendler veya teknolojileri öğrenmek istiyorsun.

Belki de sadece işe gidip gelirken manşetleri okumak istiyorsun.

İlgi alanın fark etmeksizin, haberler günlük hayatımızda önemli bir yer kaplar.

Peki ama haberleri sadece güncel olaylardan haberdar olmak için değil, aynı zamanda İngilizce öğrenmek için de kullanıyor olsaydın ne olurdu?

İlgini çekti, öyle değil mi?

Son dakika haberleri, derinlemesine raporlar ve inovatif (yeni ve orijinal) hikayeler, yeni başlamış ya da akıcılığa yaklaşıyor olman fark etmeksizin İngilizce öğrenmek için harika malzemeyi sağlayabilir.

Mobil cihazlar üzerinde çevrimiçi köşe yazıları okuma, haber podcast’leri dinleme ya da haber videoları izlemenin kolaylığına bayılacaksın—bunların tümünü istediğin zaman yapabilirsin.

İngilizce dil öğrencileri için bazı harika haber kaynaklarına geçmeden önce, İngilizce haberler ile dil öğrenmenin neden bu kadar etkili olabileceğine bir göz atalım.

Dili İngilizce Haberler ile Öğrenmenin Avantajları

Güncel ve Modern Sözcükler Öğren

İngilizce haberler okumak ya da dinlemek güncel İngilizce diyaloglara kulak dolgunluğun olmasını sağlar. Sadece politik, ekonomik ve kültürel konularla ilgili temel terimleri öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda bu gibi konuların İngilizce konuşulan dünyada nasıl ele alındığı ve konuşulduğunu da deneyimleyeceksin.

Örneğin, tarih boyunca feminizmle ilgili konuların haberlerde nasıl tartışıldığına bir bakalım. 20. yüzyıl başlarında yayımlanan gazete yazılarında kadınların oy kullanma hakkı büyük yer kaplamıştır ve “suffrage” (oy kullanma hakkı) sözcüğünün sık sık kullanıldığını göreceksin. 21. yüzyıl başlarında ise eşit maaş ödemeleri veya kürtaj seçenekleri gibi feminizm konuları daha fazla gündemi meşgul eder olmuştur ve şunun gibi manşetler görmek mümkündür: “Feminism, Abortion Rights and the Women’s March” (The New York Times) ya da “Gender pay gap means women ‘working for free from now until 2017′” (The Guardian).

Sorunlar ve dilin tarih boyunca nasıl geliştiğini ve değiştiğini görmek ilginçtir. Hayatının ilerleyen dönemlerinde hangi İngilizce terimi daha sık duyacağını ve kullanacağını düşünüyorsun? “suffrage” (oy kullanma hakkı) mı yoksa “gender pay gap” (cinsiyetler arası ücret farkı) mı?

Hem Dinleme Hem de Okuma Becerilerini Geliştir

Haberlere birçok yolla ulaşmak mümkündür: televizyon yayını, radyo yayını (ya da podcast’ler), gazeteler ya da haber siteleri.

Basılı ve çevrimiçi İngilizce haberler, günlük hayatla alakalı içerikleriyle okuma alıştırması için kullanışlıdır. Bu da bilmediğin sözcüklerin anlamları içeriği kullanarak çıkarmanın ve bunları daha uzun süreyle hatırlamanın kolay olacağı anlamına gelir. Örneğin, günlük hava durumu bölümüne bakarsan ve “downpour” sözcüğünü gördükten sonra dışarı çıkınca sağanak yağış altında sırılsıklam ıslanırsan, “downpour” sözcüğünün ne anlama geldiğini ileride kesinlikle hatırlarsın (ve şemsiyeni yanına almayı).

Benzer şekilde, radyo ve televizyon haberleri dinleme alıştırması ve kullanışlı sözcükler öğrenmek için harika bir kaynaktır. Haber yayınlarında, günlük konuşmalara kıyasla daha net bir şekilde ve daha ağır konuşulması nedeniyle de dil öğrencileri için faydalıdır. Bazı televizyon haber videolarında ise altyazılar dahi olabiliyor, bu da aynı anda hem dinleme hem de okuma becerilerini geliştirebileceğin anlamına geliyor.

Ücretsiz Kaynakların Bolluğu

Birçok haber kaynağı ve yayımcı daha fazla okuyucuya ulaşabilmek için internet üzerinden yayın yapmaya başlamıştır. Bazı yayımcılar premium ya da sınırsız içerik için abonelik ücreti talep etse de (ya da The Guardian gibi üyelik programları yoluyla bir çeşit maddi destek arayışı içinde olsa da), internette sayısız köşe yazısı ve haberi ücretsiz okuyabilir ya da haberleri e-postana göndertebilirsin.

Eğlence, iş dünyası ya da genel manşetlerle ilgileniyor olman fark etmeksizin birçok büyük yayına sınırlı da olsa erişim sağlayacaksın. Ayrıca tamamen ücretsiz dergi ve gazeteler de bulacaksın. İnternetten ücretsiz erişim sağlanabilen haber kaynakları arasında Vice, BuzzFeed News ve Fast Company sayılabilir.

Bunun yanında, Magazine Line üzerinde çeşitli popüler haber dergilerinin abonelikleri için indirimler bulabilirsin. Bazı dergilerde %70’e varan indirimler söz konusu. Bu da çok ucuz fiyatlar anlamına gelir! Ayrıca, eğer bir üniversite öğrencisiysen daha da fazla tasarruf etme fırsatı bulabilirsin. Ana sayfanın en altındaki “Öğrenci ve Öğretmen Fiyatları” butonuna tıkla.

Bu 9 Kaynak ile Dili İngilizce Haberler ile Öğren

E-News: Her Seviyeden İngilizce Dil Öğrencisi İçin

ingilizce-ogren-haberler-3

Bu, özellikle İngilizce öğrenen kitle için geliştirilmiş haber sitelerinden biridir. Bu sitede, ileri, orta ve alt orta seviyelerden İngilizce dil öğrencilerine yönelik haftalık haber raporları yayınlanır. Örneğin, “Fantastic Beasts and Where to Find Them” filminin vizyona girmesi hakkında bir yazıyı sözcükler ve cümle yapıları senin seviyene uygun olarak yazılmış üç ayrı sürümde okuyabilirsin.

Dil öğrencileri her bir makale için bir anahtar kelime listesi ve bunların o içeriğe göre anlamlarını bulacaktır. Bu makaleler aynı zamanda ses dosyaları ile birlikte gelir ve okuma hızı alt orta ile ileri seviye arasında kademeli olarak hızlanır.

E-News kullanırken kendi seviyenin dışına çıkmaktan korkma. Bu makalelerin her üç sürümü için dinleme ve okuma alıştırması yaparsan birçok eşanlamlı sözcük öğrenirsin.

Haber kategorileri arasında politika, bilim, teknoloji, spor, gezi ve kültür yer alıyor. Ayrıca, etiketleri kullanarak ilgini çeken bir konuyu hızla arayabilirsin. Genel anlamda, bu site hoş bir tasarıma sahip ve kullanıcı dostudur.

The Times in Plain English: Okuması Kolay Haber Makaleleri

ingilizce-ogren-haberler-3

Ana sayfada da açık bir şekilde belirtildiği üzere The Times in Plain English “dünyanın her yerinde okunmak” için “anlaşılır yazılar yazmak” ile ilgilidir. Özellikle İngilizce öğrencileri için hazırlanmış olmasa da dünyanın her yerinden okuyucular için haberleri anlamayı kolaylaştırmak için çaba sarf eder. Bu da İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların, iki dakikada bir sözlüğe bakmak zorunda kalmaksızın haberleri okuyabileceği anlamına gelir.

Bu sitede The New York Times da dahil olmak üzere birçok yayımcıdan makaleler bulunur ve bunlar sık kullanılan sözcüklerle kısa ve özlü cümleler halinde tekrar yazılmıştır. Yer verilen konular arasında sağlık, eğitim, hukuk, göçmenlik, para ve iş bulunmaktadır. Her makalenin sonunda orijinal kaynağın bağlantısı yer alıyor, böylece istediğin zaman kendine meydan okuyabilirsin.

Bu siteyi kullanmak oldukça kolay ve e-postana haber makaleleri gönderilmesi için bültene abone olabilirsin.

FluentU: İnteraktif Öğrenme için İngilizce Haber Videoları

ingilizce-ogren-haberler-3

FluentU ile içinde haber yayınları da olan ve birer dil öğrenme deneyimine dönüştürülmüş yüzlerce özgün İngilizce videoyu izleyebilirsin.

Her bir video, bilmediğin sözcüklerin çevirileriyle ve içeriğe uygun tanımlarını içeren altyazıların yanı sıra öğrendiğin yeni sözcükler ve dil becerilerinin kalıcı olmasını sağlayan testlerle birlikte geliyor. Güncel olayları takip ederken dinleme ve okuma becerilerini geliştirmenin harika bir yoludur.

Gerçek hayattan videolara erişim için FluentU web sitesi ya da iOS ve Android uygulamalarını kullanabilirsin. “Vietnam, the New Startup Scene” ya da “Model Hired as a Food Editor” gibi yeni içerikler hazır olur olmaz e-postana da gönderilir, böylece en yeni videoları kolaylıkla izleyebilirsin.

The New York Times’ Times Minute: Kısa Videolar ve İngilizce Haberler

ingilizce-ogren-haberler-3

The New York Times tarafından hazırlanan bu video kanalı kısa güncel haber videoları sunar. Bunlar Times muhabirleri ve editörlerinin akıllı analizlerini içerir. Çoğu video yaklaşık iki dakika uzunluğunda olduğu için bunları izlemek uzun zaman almaz. Bunlar kısa ve şirin videolardır—dinleme becerilerini geliştirmen için ideal.

Bu videolara ilgili makale de eklenmiştir, bu da sana harika ve alakalı okuma içeriği sunar. İşte her ikisinden de faydalanmak için iyi bir egzersiz:

  • Öncelikle makaleyi oku. İstediğin kadar vaktini ayır ama odaklandığından emin ol.
  • Daha sonra okuduklarından yola çıkarak makalenin özetini çıkar. Bu özeti okuması iki dakikadan kısa olacak şekilde hazırlamaya çalış ve tercihen bir ses kayıt cihazı kullan.
  • Son olarak videoyu izle. Çıkardığın özeti Times Minute videosuyla karşılaştır. Bu egzersizin amacı kimin daha iyi bir iş çıkardığını görmek değil, bir hikayeyi yazıdan sözlü anlatıma nasıl dönüştüreceğini ve temel noktaları nasıl seçeceğini öğrenmektir.

theSkimm: Kısa ve Eğlenceli İngilizce Haberler

ingilizce-ogren-haberler-3

theSkimm, sana güne başlamak için ihtiyaç duyduğun en önemli haberleri sunmayı vaat eden günlük e-bültendir. Her sabah kısa ama anlamlı özetleri ve o günün başlıklarına ilişkin anlamlı yorumları e-postanda bulursun.

Bu bülten popülerliğini ise yazarlarının bazen kuru gelebilecek haberleri eğlenceli ve kısa yazılar haline getirebilme yeteneğidir. O günün tüm önemli haberlerini almak için çeşitli siteleri ziyaret etmek yerine, bunları kaymağını alırlar ve gelen kutuna teslim ederler. Böylesi çok daha kolaydır!

Bir dil öğrencisi olarak haberlerin daha kısa ve gerçekçi olması sana avantaj sağlayacak. Mizahın theSkimm’in tarzında özel bir yeri olması nedeniyle Amerikan kültürünü yakından tanımayan dil öğrencilerinin bir iki espriyi anlamaması doğaldır. Buna rağmen, bu bülteni sürükleyici bulacaksın ve her gün okumaya devam edeceksin. (Kendimden biliyorum!)

The New York Times’ Modern Love: Kalbe Hitap Eden Hikayeler

Modern Love, The New York Times’ın en popüler köşelerinden biri. Aşk, özlem ve affetmek üzerine hikayeleriyle birçoğumuzun hayatlarının belirli döneminde hissetmiş olduğu duyguları yeniden canlandırabiliyor. Bunlar hem sürükleyici hem de okuması o kadar da kolay olmayan, hoş bir şekilde yazılmış kişisel yazılardan oluşuyor.

ingilizce-ogren-haberler-3

Dinleme alıştırması için ise bu hikayeleri tiyatral okuma performanslarına dönüştüren Modern Love podcast’i dinle. Ayrıca, her bölümün ikinci yarısında, o bölümde adı geçen kişilerle yapılmış kısa röportajlara yer veriliyor.

Bu köşe ve podcast, dil öğrencileri için harika bir kaynak sunuyor. Okuma, dinleme ve hatta konuşma becerilerin üzerine çalışabilirsin. Profesyonel aktörlerin bu podcast performansları sayesinde İngilizcenin ritmik akışının harika örneklerini dinleyecek ve kendi konuşma becerilerini pekiştirmek için bunları taklit edebileceksin.

Bu değerli New York Times kaynağına sınırsız erişim için bir aboneliğe ihtiyacın olacak. Bir abonelik olmadan da her ay sınırlı sayıda ücretsiz makale okuyabilirsin, ancak Modern Love gibi kaynaklardan faydalanmak istiyorsan tam erişime sahip olmak en iyisidir.

BBC World Service’s Global News Podcast: Gittiğin Her Yerde Dünyadan Haberler

ingilizce-ogren-haberler-3

BBC World Service’in günlük podcast’i işe gidip gelirken ya da ev işlerini yaparken dinleme becerilerini geliştirmek için ideal. Bu podcast’te dil öğrencileri dünyanın her yanından farklı İngilizce aksanlarına (Amerikan, İngiliz, Avustralya ve Hint aksanları dahil) sahip veya yabancı dil olarak İngilizce konuşan muhabirleri dinleyebilir.

Gerçek dünyada—ofis, üniversiteler ya da sosyal etkinlikler—sadece İngilizce konuşulan dünyadan aksanlar duymakla kalmayıp, aynı zamanda seninle aynı dili konuşmayan diğer ülke vatandaşlarıyla iletişim için de İngilizce kullanacağın için bu değerli bir dinleme alıştırması sunar.

This American Life: Etkileyici Hikayeler ve Araştırmalar

ingilizce-ogren-haberler-3

This American Life, abone olduğum ilk podcast’lerden biri ve hala da favorim olmaya devam ediyor. Bu programda kişisel hikayelerden araştırmacı gazetecilik örneklerine her şeyi güçlü bir hikaye anlatım tarzıyla bulacaksın. Amerikalıların heyecanlı, insanın içini burkan ve ilham verici yaşamlarını göreceksin.

This American Life tarafından yayınlanan hikayeler ileri seviye İngilizce dinlemek için ideal malzemelerdir. Doğal konuşmalar ve bir dizi İngiliz aksanını dinleme fırsatı bulacaksın. Ayrıca, web sitesinde bulunan bölüm metinlerini kullanarak ne kadarını anladığını da test edebilirsin.

Daha önce This American Life’ı duymadıysan ve arşivlerinin çok büyük olduğunu düşünüyorsan sana bu podcast’ten esinlenerek hazırlanmış ve 2014 ve 2015’te büyük ilgi görmüş Serial ile başlamanı tavsiye ederim.

The Guardian: Orta ve İleri Seviye Okuyucular için Kaliteli Makaleler

ingilizce-ogren-haberler-3

The Guardian, İngilizce öğrencileri için politika, kültür, iş dünyası, yaşam tarzı, gezi ve daha fazlasından oluşan büyük bir makale koleksiyonu sunmaktadır. Genellikle üst orta ile ileri seviye arası İngilizce gerektiren haber yazıları ve köşe yazıları sunar. The Guardian’dan Long Read hem okuma hem de dinleme becerilerini geliştirmek için bazı ilginç içerikler sunmaktadır.

 

İngilizce haberler ile dil öğrenmek, her seviyeden dil öğrencisinin içinden seçebileceği bu kadar fazla kaynak olunca kolay ve heyecan verici olabilir.

Okuma, dinleme ya da konuşma becerilerini geliştirmek istemen fark etmeksizin bu kaynaklar sana akıcı İngilizce konuşma yolunda yardımcı olacak.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close