ingilizce-gramer-kontrol

8 İngilizce Gramer Kontrol Aracı ile Etkileyici Yazılar Yaz

Herkes hata yapar.

Her dil öğrenen bunu bilir.

Önemli olan şey hatalarını bulup bir daha onları yapmamayı öğrenmek.

İngilizce gramer kontrol edilmeli, bu yüzden geliştirilen gramer düzeltici araçlar artık yanı başımızda.

İngilizce gramer düzelticiler bir türlü fark edemediğin hataları sana gösteriyor. Hatta bunların çoğu, öğrenebilmen için yapılan hatayı da açıklıyor.

Bu yazıda, online olarak İngilizce gramer kontrol etme  ve yazım denetimi sağlayan muhteşem araçları paylaşacağız. Bu araçlar, hatalarını yakalamana, dana net iletişim kurmana ve dil öğrenen biri olarak kendini geliştirmene yardım edecek.

İngilizce Gramer Kontrol Listesi

Çalışmandaki hataları kontrol ederken tam olarak neyi kontrol edeceğinden emin olamayabilirsin. Aşağıdaki bu pratik listeyi ezberlemek en çok yapılan İngilizce gramer hatalarını tespit etmene ve bunlardan kaçınmanı sağlayacak.

  • Yazım ve noktalama: Herhangi bir kelimeyi yanlış yazıp yazmadığını, nokta veya virgül gibi noktalama işaretlerinden herhangi birini unutup unutmadığını kontrol et.

Yani, duruma göre özne ve yüklem, her ikisi de ya tekil ya da çoğul olmalı. Örneğin, “Sally likes apples.” (Sally elma sever.) yazarsam üçüncü şahıs zamiri olan özne (Sally), yüklem olan “likes” ile uyumlu olmalı.

  • Uzun cümleler: Dil öğrenenlerin kısa cümleler yazmaya teşvik edilmesinin bir nedeni var. Ancak birkaç cümlecik ve bağlaçlar kullanarak birleşik cümleler halinde uzun yazmayı tercih ediyorsan hataları tespit etmek zor olacağından en az iki kere çalışmanı kontrol et.
  • Zaman: Cümle içerisinde zaman uyumu olduğundan emin ol. Örneğin, yazmaya geçmiş zaman ile başlayıp geniş zamanla bitirmediğine dikkat et.
  • Tekillik/çoğulluk: Bu sık karşılaşılan bir hata. Bazen tekil bir şeyi kastettiğimiz halde ismin çoğul halini yazmış olabiliriz tabii ki tam tersi de olabilir.

İngilizce Gramer Kontrolü için Dil Öğrenenlerin Güvenebileceği 8 Araç

Başlamadan önce şunu hatırlatmak gerekiyor: hiçbir gramer düzeltici %100 doğru değildir. Oldukça faydalı olmalarına rağmen İngilizce gramer kavramlarını tam olarak anlamanın yerine geçemez.

ingilizce-gramer-kontrol

Gramer düzeltme aracından en iyi şekilde istifade etmek için onu öğrenme programının bir parçası haline getir. Örneğin, güçlü bir kombinasyon oluşturmak için onu FluentU ile eşleştirebilirsin. Çünkü FluentU, film fragmanları, müzik videoları, haberler, ilham verici konuşmalar gibi gerçek hayattan videoları alıp bunları sana özel dil derslerine dönüştürüyor.

Kelime dağarcığını oluşturmak ve gramer bilgini pekiştirmek için FluentU’nun videolarını, flaş kartlarını ve etkileşimli alt yazılarını kullan. Örnek cümleler yaz ve bu yeni bilgilerin ile alıştırmaları tamamla. Daha sonra ne kadar iyi olduğunu görmek için bir gramer denetleyicisi kullan. Ayrıca FluentU mobil uygulamasını, iOS ve Android cihazlarında kullanmak için hemen indir.

Artık alet çantan da FluentU olduğuna göre yazım, noktalama, yazma stili, İngilizce gramer kontrol ve daha fazlasını yapabilen en iyi düzelticileri bulacaksın.

Microsoft Word

ingilizce-gramer-kontrol

Online araçlara göz atmaya başlamadan önce Microsoft Word gibi normal bir yazı işlemcisinin neler yapabildiğine bakmak faydalı olacak. Microsoft Word, İngilizce öğrenenler ve ana dili İngilizce olanlar için çok faydalı, yerleşik bir gramer ve yazım düzeltme programına sahip.

Microsoft Word, yanlış yazılan ve tekrar eden kelimelerin altını kırmızı renkle çiziyor. Dil bilgisi hatalarının altını ise yeşille çiziyor. Altı çizili bölümün üzerine gelip farenin sağ düğmesine tıkladığında olabilecek düzeltmelerin bir listesini göreceksin.

Ayrıca Microsoft Word dil ayarlarından İngilizce lehçeyi de (ABD, Birleşik Krallık gibi) değiştirebilirsin.

Microsoft Word ayrıca sözcüklerin eş anlamlılarını bulmak için “Eş anlamlılar” özelliği ve aynı zamanda tanımlar ve çeviriler için “Arama” özelliği de sunmakta.

Grammarly

ingilizce-gramer-kontrol

Günümüzde çalışmalarımızın çoğunu çevrimiçi olarak yapma eğilimindeyiz. Pek çok blog sitesi önceden yüklenmiş, temel hata kontrol yazılımına sahip olsa da bu genellikle yeterli değil. Bu noktada, Chrome’da kullanmak için ücretsiz indirilebilen bir eklenti ile Grammarly devreye giriyor.

Temelde bir “yazma asistanı” işlevi var ve her blog yazının, e-postanın, LinkedIn makalenin veya Facebook durumunun, gramer açısından hatasız olmasını sağlıyor.

Tire koymanı veya tekrar edilen kelimeleri silmeni hatırlatıyor. Uygun kelime kullanımları için tavsiyelerde bulunuyor.

Grammarly’nin en iyi yanı ise belirli bir kelime/noktalama seçiminin neden yanlış olduğunu detaylıca açıklıyor. Yani, aslında hataların, birer hızlı ve akılda kalıcı gramer dersine dönüşecek. Hatırlarsan makalenin başında buna değinmiştik.

Ginger

ingilizce-gramer-kontrol

Ginger, Chrome ile çalışan başka bir online gramer düzeltici. Ancak Ginger, çok hoş, birkaç ek özelliğe sahip.

Örneğin, bağlamsal yazım denetimi sunuyor yani kelimelerin hem yazılışlarını hem de kullanıldığı bağlamı kontrol ediyor. Bu şekilde yanlış yazılmamış olsa dahi hatalı kullanılmış kelimeleri bulabiliyor (örn: “their” yerine “there veya they’re” yazılmışsa).

Ginger, kelime dağarcığını geliştirmene de yardım edecek ve hatta bütün bir cümleyi yeniden nasıl ifade edebileceğine dair rehberlik edecek. Bu da onu başlangıç seviyesindekiler için ideal bir araç haline getiriyor.

OnlineCorrection

ingilizce-gramer-kontrol

Eğer kullanışlı bir online İngilizce gramer kontrol maksadıyla yapılan bir araç arıyorsan ve yeni bir yazılım indirme ve yükleme zorluğu yaşamak istemiyorsan OnlineCorrection harika bir web sitesi.

Yazım yanlışlarını, dil bilgisini kontrol ediyor ve hatta yanlışlarını otomatik olarak düzelten bir otomatik düzeltme seçeneğine sahip. (İki kere kontrol edebilesin diye yapılan değişiklikleri gösteren bir liste sunuyor.)

İçeriğine uygun olan Amerikan, İngiliz, Güney Afrika, Yeni Zelanda, Avustralya gibi bir dizi İngilizce lehçe arasından seçim yapabilirsin.

Sentence Checker

ingilizce-gramer-kontrol

İngilizce gramer kontrol adına cümlelerinin doğru olup olmadığına bakacak çok basit bir hata düzeltme aracı tercih ediyorsan Sentence Checker iyi bir tanesi.

Yapman gereken tek şey metni kopyalayıp yapıştırmak ve hataları kontrol etmek, işte hepsi bu kadar! Hataların, kırmızı veya sarı renkle vurgulanacak.

Virtual Writing Tutor

ingilizce-gramer-kontrol

Çok fazla seçenekli online araç arıyorsan Virtual Writing Tutor’a bakabilirsin. Üyelik ücretsiz ve üye olarak tek seferde 3000 kelimeye kadar kontrol edebilirsin. Üye olmayanlar, tek seferde 500 kelimeye kadar kontrol edebilirler.

Normal gramer ve yazım denetimi dışında kelimelerini de kontrol edebilir. Örneğin akademi veya konuşma dili kelimeleri arasından seçim yapmana veya basmakalıp ifadelerden sakınmana yardımcı olabilir.

Bir şeyi özetliyorsan özetini orijinaliyle karşılaştırmak için “Check Paraphrase” (Yeniden Yazma Kontrol) seçeneğini kullanabilirsin.

PaperRater

ingilizce-gramer-kontrol

İngilizce gramer kontrol açısından PaperRater da çoğu online gramer düzeltme programları gibi çalışıyor fakat ayrıca intihal kontrolü ve yazma önerileri de sunuyor.

Eğer bir öğrenciysen mutlaka edinmen gereken araçlardan biri. Ödevlerin veya dönem ödevlerin varsa yanlışlıkla da olsa başka bir kaynaktan kopyalamanın önüne geçmek ve yazım hatalarını bulup düzeltmek adına PaperRater kullanabilirsin.

Ayrıca çalışmanın ne kadar “okunabilir” olduğuna, kaçınman gereken ifadelere dair sana geri bildirimler verecek. Edilgen bir çatıya geçiş yaptığında seni uyaracak ve cümle önermelerinin ne kadar güçlü olduğunu analiz edecek.

Hemingway App

ingilizce-gramer-kontrol

Minimalist hikaye anlatım tarzıyla bilinen büyük yazar Ernest Hemingway’den esinlenilen bu uygulama, yazdığın her şeyin, anlaşılır, tutarlı ve kolay okunabilir olmasını sağlıyor.

Metni Hemingway’a koyduktan sonra renkli kodlar göreceksin.

Kırmızı renkli bir cümle, okunması zor anlamına gelirken sarı renkli bir cümle de kısaltılması gerektiği anlamına geliyor bu yüzden yazını düzeltmeyi denemelisin. Yeşil renkli ifadeler passive voice yani edilgen çatıyı gösterirken mor ile işaretlenmiş bir cümle, önerilenler listesinden daha kısa bir kelime kullanabileceğin anlamı taşıyor.

Profesyonel bir e-posta veya ön yazı göndermeden önce Hemingway ile metnini gözden geçirmen ve ne kadar “okunabilir” olduğunu kontrol etmen iyi bir fikir.

 

Bu İngilizce gramer kontrol araçları güvenilir ve çok kullanışlı olsa da son taslağı gerekli düzeltmeler yapmak için tekrar okumayı unutma. En sık yaptığın hatalara dikkat etmeye, daha iyi olmak için kendini eğitmeye, İngilizce gramer kontrollerini bir öğrenme aracı olarak kullanmaya çalış.


Archita Mittra serbest yazar, gazeteci, editör ve eğitimci. Blog yazılarına göz atmaktan çekinme veya serbest çalışma/eğitimle ilgili soruların için iletişime geç.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close