ingilizce-gramer-kitabi

İhtiyaçlarına Uygun İngilizce Gramer Kitabı Seçmek için Rehber

Gramerle ilgili bir sorun olduğu zaman ne yapıyorsun?

İnternette arayabilirsin—ama çoğu zaman aklını daha da karıştıracak birkaç çelişkili yanıt bulursun.

Bir öğretmene ya da anadili İngilizce olan birine sorabilirsin—ama en bilgili İngilizce öğretmenleri ve anadili İngilizce olan kişiler dahi tüm doğru yanıtları veremeyebilir.

Ya da ders kitabını açıp bakabilirsin—ama aradığın cevabı bulamama olasılığın yüksektir.

Hemen endişelenme, tüm gramer soruların için mükemmel çözümü sana söyleyeceğim: Eline bir İngilizce gramer kitabı alıp ona bakman yeterli.

İngilizce gramer kitapları, noktalama işaretleri, büyük harf kullanımı, cümle yapısı, sözcük kullanımı ve daha fazlasına ait kuralların bir bütünüdür.

Bu kaynak kitaplar genellikle İngilizce yazan ve İngilizce çalışmalar yapan profesörler, yazarlar ve diğer profesyoneller tarafından kullanılır.

Ama “sadece” bir İngilizce dil öğrencisi olsan da bu kitaplardan birini almayı düşünmelisin. İşte bunun nedeni!

Neden Bir İngilizce Gramer Kitabı Almalısın

Daha önce de belirttiğim üzere, bir gramer sorusunun doğru yanıtını bulmak zor olabilir. İngilizce sürekli olarak değişen bir dildir, bu da gramer ile ilgili pek çok sorunun birden fazla yanıtı olabileceği anlamına gelir.

Örneğin, bir alışveriş listesi yazıyorsan son üründen önce bir virgül kullanman gerekip gerekmediğini düşünebilirsin. Şu şekilde bir virgül ekleyerek mi yazmalısın:

“Eggs, milk, sugar, and bread”

Yoksa bu şekilde virgül eklemeden mi yazmalısın:

“Eggs, milk, sugar and bread”

İlk örnekteki o son virgüle “Oxford virgülü” ya da “seri virgül” adı veriliyor ve gerçekten de bu virgülün kullanımı hakkında çok sayıda tartışma bulmak mümkün.

The Write Practice gibi kaynaklar, Oxford virgülünün son derece önemli olduğunu söyler. Business Insider’da yayınlanan bu makaledeki gibi diğerleri ise bunu kullanmaman gerektiğini söyler. Mental Floss’a göre ise bunun kullanımı nerede yazdığına ve kullandığın stil kılavuzuna bağlı olarak değişir; kitaplar genellikle Oxford virgülünü kullanır ama dergiler ve gazeteler (ve FluentU blogları) bunu kullanmaz.

O halde hangi yanıta güveniyorsun?

Bu gibi durumlar, el altında bir İngilizce gramer kitabı bulundurmanın ne kadar kullanışlı olabileceğini gösteriyor. İyi bir gramer kitabı bu konuya açıklık getirir ve bu kuralın ne zaman kullanılması (veya kullanılmaması) gerektirdiğini belirtirdi. Kullandığın gramer kitabında bu seçeneklerden biri seçilmiş olsa dahi eğer her zaman aynı kitabı kullanırsan tutarlı bir şekilde yazabilirsin—hep aynı kuralları aynı şekilde takip edersin. Ve bu sitelerin çoğu, yazım tarzının tutarlı olmasının önemli olduğunu söyleyecektir.

İngilizce Gramer Kitabı Nasıl Kullanılır

Gramer kitapları, bir ders kitabını kullandığın gibi kullanılmaz. Bunları baştan sona okumak yerine belirli sorular ve bölümlere odaklanırsın. Bu kitaplar kaynak olarak kullanılır—bilgiye ihtiyacın olduğu zaman bakabileceğin bir şey. İşte yeni İngilizce gramer kitabını nasıl kullanacağın hakkında bazı ipuçları.

 • Fihristi kullan. Her gramer kitabında bir fihrist bulunur. Fihrist kitabın son sayfalarındadır ve kitapta yer alan her önemli başlığı ve bunların sayfa numaralarını bulundurur. Örneğin, Oxford virgülü hakkındaki sorun için kitabın sonunu açabilir ve “virgül” ya da “Oxford virgülü” sözcüklerini arayabilirsin. Fihristte yer alan rakamlar, ihtiyacın olan bilgiyi bulacağın sayfaların numaralarını gösterir.
 • Eğer bir kuraldan emin değilsen onu araştır. Kesme işaretini nereye koyacağın ya da belirli bir sözcüğe büyük harfle mi başlaman gerektiği gibi bir şeyi nasıl yazacağından emin olmadığın zamanlar olacaktır. Bunlar, gramer kitabında aramak için harika şeylerdir. Kuralı yazılı olarak görmek ve daha sonra da bunu kullanmak bunu daha iyi hatırmalana yardımcı olabilir.
 • Resmi kuralları öğrenmek için bu kitabı kullan. Anadilini konuşan kişiler her zaman otomatik olarak kullandıkları gramer kurallarını bilmeyebilirler. İngilizce öğrenen bir kişi olarak, İngilizcede bazı kuralların neden bu şekilde kullanıldığını bilmek sana onları daha iyi anlamanda yardımcı olabilir. Cümle yapılarını ezberlemek yerine kuralları öğren. Bunu yapmak ileride mükemmel cümleler kurmanda sana yardımcı olacaktır.

Ama en önemlisi, tek İngilizce öğrenim kaynağın olarak bir gramer kitabını kullanmak muhtemelen doğru değildir. Bunun diğer kaynaklara ek olarak kullanılması tavsiye edilir.

Kaynak kitapları derste öğrendiğin ya da ders kitabında okuduğun bir kural hakkında daha fazlasını okumak için kullanabilirsin. Birisinin kullandığını duyduktan sonra bir gramer kuralını aratabilirsin ya da bunun yazılı olarak nasıl kullanıldığını görebilirsin. Dilin üzerine kurulu olduğu gramer kurallarını öğrenerek öğrenimini pekiştirebilirsin.

İdeal İngilizce Gramer Kitabını Bulmak için 7 İpucu

Diğer İngilizce kaynak ve ders kitaplarının aksine, sadece bir adet gramer kitabına ihtiyacın vardır, bu nedenle gerçekten işine yarayacak olanı seç

Senin için ideal İngilizce gramer kitabını seçmek için bazı ipuçları hazırladım—ayrıca içinden seçebileceğin çok sayıda kitap önerisi de bulacaksın!

İşte İngilizce gramer kitabı seçerken dikkate alman gereken 7 husus.

1. Kaçıncı Baskı Olduğunu Kontrol Et

İngilizce sık sık değiştiği için kaynak kitaplar da değişir. Bir kitap seçerken, eskimiş bilgilerden kaçınmak için son baskısını aldığından emin ol.

Örneğin:

 • “Practical English Usage: 3. Baskı” yazan Michael Swan.
  “Practical English Usage” adlı eserin ilk baskısı 1980’de yayımlanmıştı, bu nedenle 2005’te yayımlanmış olan 3. baskıyı edinmek daha mantıklıdır.

2. Basım Tarihini Kontrol Et

Bir kitap üzerinde baskı sayısı bulunsa da basım tarihine bakmakta fayda var. İlk ipucunda da gördüğümüz üzere, kaynak kitabının mümkün olduğunca yakın tarihli olmasını istersin. Basım tarihi ne kadar yakınsa içindeki bilgiler de o kadar günceldir.

Örneğin:

3. Kitabın Dijital Sürümü Olup Olmadığını Kontrol Et

Basılı kitaplar harikadır, ama bu kaynak kitabın dijital kopyasının olması işine yarayabilir. Bu sana kitabı yanında taşıma seçeneğini sunar—bu kitapların bazılarında beş yüz sayfa bulunur!—ve böylece aradığın yanıtı kısa sürede bilgisayarında veya mobil cihazında arama özelliğini kullanarak bulabilirsin.

Örneğin:

4. Fiyatını Kontrol Et

Bu gramer kitabına ne kadar para harcamayı düşünüyorsun? Gramer kitabı satın almak bir yatırımdır—bu da, uzun süre boyunca kullanacağın için biraz daha para harcayabileceğin anlamına gelebilir.

Bununla birlikte, en harika gramer kitabını bulsan dahi satın almadan önce fiyat karşılaştırması yapmalısın. Bazı pahalı kitaplar, daha ucuz benzerleri ile çok büyük farklılıklara sahip değildir.

Örneğin:

 • “The Cambridge Grammar of the English Language” yazan Rodney Huddleston ve Geoffrey K. Pullum.
  Gramer kitabının bu baskısının sıfır kopyaları 300$ düzeyinden satılırken kullanılmış kopyaları 200$ gibi bir maliyete sahiptir! Doğrusunu söylemek gerekirse bu kitap gerçekten de 1.860 sayfa içeriyor, ama bu muhtemelen kimsenin altından kalkamayacağı boyutlarda bir gramerdir.
 • “A Student’s Introduction to English Grammar” yazan Rodney Huddleston ve Geoffrey K. Pullum.
  Aynı zamanda Cambridge tarafından da yayınlanan öğrencilere yönelik bu gramer kitabı, aynı yazarların hazırladığı pahalı kaynak kitabın daha ucuz ve kısa (sadece 322 sayfa) sürümüdür.

5. Hangi Bilgilerin Dahil Edildiğini Kontrol Et

Kaynak kitapların hepsi bir değildir. Bazı kitaplarda içinde bulunan gramer kurallarının eksiksiz bir listesi bulunurken diğerleri İngilizce öğrenenlere yardımcı olacak bilgilere odaklanır.

Bir kaynak kitap almadan önce nasıl düzenlenmiş olduğunu ve içerdiği bilgileri görmek için içerisine bak. Eğer kitabı internetten sipariş edeceksen kitabı Amazon üzerinde bul. Amazon üzerinde satılan birçok kitap, tam olarak istediğin şeyi satın aldığından emin olman için “içine bakmana” ve fihristi ya da içindekiler bölümünü kontrol etmene izin verir.

Örneğin:

6. Kitabın Odak Noktasını Kontrol Et

Büyük bir kitap satın almak yerine, gramerin belirli bir bölümüne odaklanan birçok kitap almayı tercih edebilirsin. Bir kitap daha özel bir konu hakkındaysa o konuya ilişkin daha da fazla örnek ve bilgi içerebilir.

Örneğin:

 • “The Best Punctuation Book, Period” yazan June Casagrande.
  Bu kitap, her bir noktalama işaretini farklı durumlarda nasıl kullanman gerektiğini büyük bir detayla anlatır. Bu tam bir İngilizce gramer kitabı değildir, ama noktalama kurallarını öğrenmek için harika bir kaynaktır.

7. Kitabın Nasıl Düzenlenmiş Olduğunu Kontrol Et

Bazı kitaplar sadece kuralların bir listesini sunar, bazı kitaplarda çok sayıda doğru ve yanlış örnekler bulunur ve diğerlerinde sorular ve testler dahi bulabilirsin. Bir kitap satın almadan önce bunun anlayacağın bir şekilde düzenlenmiş olduğundan emin o.

Örneğin:

 • “The Blue Book of Grammar and Punctuation” yazan Jane Straus, Lester Kaufman ve Tom Stern.
  Bu kitap, gramer kurallarından oluşan bir listenin yanı sıra gerçek hayattan örnekler ve hatta gramer kuralı testleri içermektedir.

 

Yukarıda örnek olarak verilen kitaplar, bugün satın alabileceğin çok sayıdaki gramer kitabı arasında sadece küçük bir seçkidir.

Bu ipuçlarını takip etmenin yanı sıra İngilizce konusunda uzman bir kişinin önerisini alabilir ve Amazon üzerinde satılan gramer kitaplarının değerlendirmelerini okuyabilirsin.

Kitaplığında (fiziksel ya da dijital) sadece bir ya da iki İngilizce gramer kitabı olmasını isteyeceksin, ama bunların İngilizce öğrenim kaynaklarına iyi katkı sağlayacağı kesindir.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close