ingilizce-gramer-intermediate

Günlük Zamanı! Yalnızca Günlük Tutarak Intermediate (Orta Seviye) İngilizce Gramerine Hakim Olmanın Yolları

Intermediate (orta seviye) İngilizce gramer konularını öğrenme konusunda sorun mu yaşıyorsunuz?

İngilizce derslerinde hiç öğretmeniniz gramer konularını anlatırken hiçbir şeyi takip edemiyormuş gibi hissettiğiniz oluyor mu?

Ben İspanyolca öğrenirken tam olarak böyle hissediyordum.

Öğretmenimiz ne zaman yeni bir İspanyolca gramer kuralını anlatmaya başlasa, beynim artık daha fazla bilgiyi kaldıramayacakmış gibi hissediyordum. Tekrar açıklamasını kaç kez istersem isteyeyim, ilgili alıştırmaları ne kadar yaparsam yapayım, anlayamıyordum işte.

Başlangıçta kendimi hayal kırıklığına uğrattığımı düşünüyordum çünkü sınıfta orta seviye grameri anlamakta zorlanan yalnızca birkaç öğrenci vardı ve içlerinden biri de bendim.

Derken, grameri farklı bir şekilde öğrenmeye karar verdim —evde, yalnızca bir günlük ve gramer anlatan birkaç internet sitesiyle.

Bana göre, günlük yazmak grameri anlamak için harika bir yoldu. Bana kendi tempomda öğrenme imkanı tanıyordu. Ayrıca, gramer kurallarını yalnızca ezberlemek yerine pratikte de kullanmamı sağlıyordu.

Eğer orta seviye (intermediate) İngilizce gramer konularını anlamakta zorlanıyorsanız, siz de aynı şeyi yapabilirsiniz.

Tek ihtiyacınız olan şey bir günlük, size yardımcı olacak birkaç faydalı İngilizce gramer sitesi ve pratik yapmak için günde 30 dakika. Pratik yapmaya bir kez başladıktan sonra, internet sitelerini de bırakıp yalnızca günlüğünüzü kullanabilirsiniz. Bu, istediğiniz her zaman, her yerde İngilizce pratiği yapmak için mükemmel bir yoldur.

Intermediate (Orta Seviye) İngilizce Öğrenenlerin Neleri Bilmesi Gerekir?

Intermediate, yani Orta Seviye İngilizce, tam anlamıyla kendinizi ifade etmeyi ve ana dili İngilizce olan kişilerle konuşabilmeyi öğrenmeye başladığınız seviyedir.

Intermediate seviye İngilizce kurunuzu bitirdiğinizde, belirli birtakım konularda konuşabiliyor ve yazabiliyor olmalısınız. Bu konulardan bazıları şöyle:

 • Duygu ve düşünceleriniz.
 • Geçmişte yaşanan olaylar ve deneyimleriniz.
 • Gelecek planlarınız ve arzularınız.
 • İş yerindeki, okuldaki ve evdeki günlük aktiviteleriniz.

Bu konularda konuşabilmek ve yazabilmek için de, İngilizcedeki zamanları iyice anlamanız gerekir.

FluentU’daki özgün İngilizce videoları izlerken olduğu gibi, ana dili İngilizce olan kişilerin dili nasıl kullandıklarını dinlerken, pek çok farklı zaman kipi kullanıldığını fark edersiniz. Ancak bu zamanların pratiğini yapmadıysanız, anlamanız zor olabilir.

Şimdi size, bu pratiği günlük tutarak yapabilmenizin birkaç yolunu göstereceğiz.

Yalnızca Günlük Tutarak Intermediate (Orta Seviye) İngilizce Gramerine Hakim Olmanın Yolları

Genel Bilgiler Verirken Kullanılan Gramer Yapıları

Bu bölümde, genel bilgiler verirken kullanılan gramer türlerine bir göz atacağız.

Bu tür bilgiler verirken genel olarak kullanılan zaman present simple yani geniş zamandır ve İngilizce ismindeki “present” kelimesinin ima ettiğinin aksine, her zaman şimdiki zamandan, yani şu anda olup biten şeylerden bahsederken kullanılmaz. Genelgeçer doğrulardan ve rutinlerden söz ederken de bu zamanı kullanırız.

Genel bilgi verme pratiği yapmak için, aşağıdaki aktiviteleri uygulayabilirsiniz.

1. Günlük rutininiz hakkında yazın

İngilizce intermediate seviye gramer pratiği yapmanın en kolay yollarından biri, günlük rutininiz hakkında yazmaktır.

Bu alıştırma için, hafta boyunca yaptığınız şeyleri düşünün ve bunları present simple (geniş zaman) formunda fiillerle yazın.

Yalnızca yaptığınız eylemleri yazmayın. Aşağıdakiler gibi tam cümleler kurmaya çalışın:

 • I wake up at 6:30 every morning.
  Her sabah saat 6:30’da uyanırım.
 • I go to English class every Tuesday and Thursday at 5:30 in the afternoon.
  Her Salı ve Perşembe öğleden sonra saat 5:30’da İngilizce dersine giderim.

Bunun yanı sıra, adverbs of frequency, yani sıklık zarflarının pratiğini yapmak için always (her zaman), usually (genellikle), often (sıklıkla), sometimes (bazen), hardly ever (nadiren) ve never (asla/hiç) gibi kelimelerle cümle kurmaya çalışın.

Örneğin:

 • I never go to English class on Mondays.
  Pazartesileri asla İngilizce dersine gitmem.
 • I usually go to the library after school.
  Okuldan sonra genellikle kütüphaneye giderim.

Eğer günlük rutininizden bahsederken kullanabileceğiniz bazı yaygın kullanılan kelimeleri hızlıca gözden geçirmek isterseniz, British Council’ın bu alıştırmasına bir göz atın.

2. Bir kurallar ve sonuçlar listesi yapın

Hayatımız boyunca bazı kuralları takip etmek zorundayızdır.

İster sınıfta olalım, ister kuralların adının kanunlar olduğu gerçek dünyada, bize yapabileceğimiz ve yapamayacağımız söylenen birtakım şeyler vardır.

Kurallara uymadığımız zaman, bunun bazı sonuçları vardır. İngilizcede “sonuç”, “consequence” demektir ve sonuçlardan bahsederken, zero conditional denilen koşullu cümle yapısı kullanılır.

Zero conditional konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bu yapıyı nasıl kullanacağınız öğrenmek için, bu kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Günlük hayatınızda uymanız gereken birkaç kural düşünün ve bunların bir listesini yapın. Örneğin:

 • No talking in class.
  Sınıfta konuşulmaz.
 • No smoking inside.
  İçeride sigara içilmez.

Şimdi de bu kurallara uymazsanız ortaya çıkacak sonuçları düşünün ve bunları zero conditional yapısı kullanarak cümleler haline getirin:

 • If you talk in class, the teacher will become angry.
  Eğer sınıfta konuşursanız, öğretmeniniz kızar/kızacaktır.
 • If you smoke inside, you will get a fine.
  Eğer içeride sigara içerseniz, ceza alırsınız.

Şimdiki Zamandan Bahsetmekte Kullanılan Gramer Yapıları

Şimdiki zamandan söz ederken present simple, yani geniş zamanın yanı sıra kullanabileceğimiz başka zaman yapıları da vardır.

Bu bölümde, bunlardan ikisinin, yani present continuous ve present perfect continuous zaman yapılarının pratiğini yapmanızı sağlayacak iki aktiviteden söz edeceğiz:

3. An itibariyle gerçekleşmekte olan şeyler hakkında yazın

İçinde bulunduğumuz anda gerçekleşmekte olan şeylerden söz ederken genellikle present continuous tense kullanırız.

Eğer amacınız ana dili İngilizce olan biri gibi konuşmaksa, bu zaman yapısına hakim olmalısınız. Bunu yapmanızın bir yolu, içinde bulunduğunuz anda gerçekleştiğini gördüğünüz şeyleri yazmanızdır. Etrafınıza bir bakın ve present continuous zaman yapısını kullanarak birkaç cümle yazmaya çalışın. İşte size iki örnek:

 • A bird is flying past my window.
  Bir kuş penceremin önünde uçuyor.
 • My mom is talking on the phone in the next room.
  Annem yan odada telefonda konuşuyor.

Eğer present simple ve present continous zaman yapılarını nasıl kullanacağınıza dair hızlı bir hatırlatma isterseniz, bu sayfaya bir göz atın.

4. Hafta boyunca yaptığınız aktiviteleri yazın

Bu hafta zaman ayırdığınız hobiler, aktiviteler veya üzerinde çalıştığınız projeler neler?

Tek seferlik eylemlerden değil, saatler veya günlerdir yaptığınız şeylerden söz ediyoruz. İngilizce çalışmak veya kitap okumak gibi.

İngilizcede, geçmişte başladığımız fakat şu anda hala yapmaya devam ettiğimiz eylemlerden bahsederken, present perfect continuous zaman yapısını kullanırız.

Eğer present perfect continuous tense‘e aşina değilseniz, bu yazıyı okuyun ve sayfanın sonundaki bağlantıya tıklayarak birkaç alıştırma yapın.

İşte size birkaç örnek:

 • I have been reading “Harry Potter and the Chamber of Secrets” this week.
  Bu hafta “Harry Potter ve Sırlar Odası”nı okuyorum.
 • I’ve been studying English since 2016.
  2016’dan beri İngilizce öğreniyorum.

Yukarıdaki her iki cümlede de, aktiviteye geçmişte başlamışım ancak bugün de hala bu aktiviteyi sürdürüyorum.

Bir süredir yapmakta olduğunuz aktiviteler hakkında present perfect continuous zaman yapısını kullandığınız cümleler yazarak intermediate seviye İngilizce grameri pratik yapabilirsiniz.

Geçmişten Bahsederken Kullanılan Gramer Yapıları

Başlangıç seviyesinde muhtemelen past simple tense kullanarak geçmişten bahsetmeyi öğrenmişsinizdir. Fakat bugün, geçmişten bahsederken kullanacağınız iki farklı zaman yapısına bakacağız: Past perfect tense ve present perfect tense.

Kafa karıştırıcı ismine rağmen, present perfect aslında tam olarak şimdiki zamanı ifade eden bir yapı değildir.

5. Gününüzü detaylı bir şekilde anlatın

Gün içerisinde tamamladığınız çeşitli eylemleri düşünün. Bu alıştırma için iki veya daha fazla eylemden bahsetmeli ve bunlardan hangisinin daha önce gerçekleştiğini ifade etmek için past perfect tense kullanmalısınız.

Örneğin:

 • When I got to class, I saw that I had left my English book in the library.
  Sınıfa vardığımda, İngilizce kitabımı kütüphanede bırakmış olduğumu gördüm.
 • My family had started eating by the time I got home.
  Ben eve vardığımda ailem yemeğe başlamıştı bile.

Past perfect tense hikaye anlatmak için harika bir yapıdır çünkü hikayede neyin önce gerçekleştiğini bilmenizi sağlar. Bu sebeple siz de günlüğünüze gününüzle ilgili aşağıdaki örnektekine benzer bir hikaye yazmak isteyebilirsiniz:

Today was a good day. When I went to the library, I saw that my friends had saved me a seat. They had been waiting for me for about 15 minutes and were excited to practice English with me. After we had studied for an hour, we all went to class and took an English exam. I think I did well.

Bugün iyi bir gündü. Kütüphaneye gittiğimde, arkadaşlarımın bana yer ayırmış olduğunu gördüm. 15 dakikadır beni bekliyorlardı ve benimle İngilizce çalışacakları için heyecanlılardı. Bir saat çalıştıktan sonra, hep birlikte sınıfa gittik ve İngilizce sınavına girdik. Sanırım sınavım iyi geçti.

Eğer past perfect tense ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, hızlı bir tekrar için buraya tıklayın.

6. Geçmişteki önemli deneyimleriniz hakkında yazın

Bu intermediate seviye İngilizce gramer alıştırması için geçmişten söz ederken present perfect tense yapısını kullanacaksınız.

Past simple zaman yapısının aksine, present perfect zaman yapısı eylemin ne zaman gerçekleştiğini belirtmez— çünkü bu yapının kullanıldığı durumlarda eylemin kendisi, eylemin gerçekleştiği zamandan ya da tarihten daha önemlidir.

Hayatınızda öne çıkan olayları düşünün ve present perfect tense kullanarak bunlardan söz edin. Aşağıda birkaç örnek var:

 • I’ve seen all of the Batman movies. I really liked them.
  Bütün Batman filmlerini gördüm. Onları gerçekten sevdim.
 • I’ve received an A+ on all of my English exams.
  Bütün İngilizce sınavlarımdan A+ aldım.

Cümlelerin Türkçe karşılıkları aynı past simple zaman yapısıyla yazılmış geçmiş zaman cümleleri gibi duruyor değil mi? Fakat bu iki zaman yapısı arasında bir fark var. Present perfect zaman yapısını past simple zaman yapısından farklı kılan şey, geçmişte gerçekleşmiş olan eylemin sizin için hala önemli olması veya hala sizi etkiliyor olması. Bu iki zaman yapısı arasındaki genel farkı anlamakta zorlanıyorsanız, present perfect tense kullandığımız cümleleri “şimdiye dek” ifadesi ile kurduğumuzu da düşünebilirsiniz. Örnekler üzerinden düşünürsek, şimdiye dek çekilmiş olan bütün Batman filmlerini gördüm, eğer birkaç tane daha çekilirse onları da göreceğim ve şimdiye dek yapılan bütün İngilizce sınavlarımdan A+ aldım. Genellikle tek seferliğine gerçekleşen ve gerçekleştiği tarihi belirttiğimiz olaylardan bahsederken kullandığımız past simple zaman yapısının aksine, present perfect tense kullandığımız eylemlerin gerçekleştiği zamanı da belirtmeyiz.

Gelecekten Bahsederken Kullanılan Gramer Yapıları

Son olarak, future simple tense (will + verb) dışında gelecekten söz ederken kullanabileceğimiz birkaç yapıdan söz edeceğiz. Şimdi, bunu present continuous ve be + going to + verb yapılarını kullanarak yapabileceğimiz iki yola bakalım:

7. Bir program hazırlayın

İngilizcede yakın gelecekte gerçekleşecek olan şeylerle ilgili konuşurken genellikle present continuousyani şimdiki zaman kullandığımızı biliyor muydunuz?

Bu özellikle plan ve programlardan konuşurken geçerlidir.. Birine planlarınızdan bahsederken gelecek zaman, yani future tense de kullanabilirsiniz, ancak “I’m going to go the dentist after work” cümlesi kulağa, “I will go to the dentist after work,” cümlesinden çok daha doğal gelecektir (“Bugün işten sonra dişçiye gideceğim,” ve “Bugün işten sonra dişçiye gidiyorum.”)

Haftalık programınızı present continuous zaman yapısını kullanarak yazıya dökün. Başlamanız için size iki örnek de biz verelim:

 • Monday: I’m meeting Sam and Jenny for lunch.
  Pazartesi: Öğlen yemeğinde Sam ve Jenny ile buluşuyorum. (“Buluşacağım” anlamında.)
 • Tuesday: I’m watching a soccer match with Tom.
  Salı: Tom’la futbol maçı izliyorum. (“İzleyeceğim” anlamında.)

8. Bir tatil planlayın

Future simple zaman yapısının yanı sıra, gelecekten söz ederken be + going to + verb yapısını da kullanabiliriz. Bu gelecek zaman yapısı yaygın olarak gelecek planları yaparken ve geleceğe dair tahminler yürütürken kullanılır ve tatil planlarınız hakkında yazmak bu gramer yapısının pratiğini yapmak için harika bir yoldur.

Üstelik işin en iyi tarafı, bu yapıyı kullanmak gerçekten çok kolay. Şu örnek cümlelere bir bakın:

 • I am going to go to the store after work.
  İşten sonra mağazaya gideceğim.
 • Jason is going to visit his grandparents in England.
  Jason İngiltere’deki büyükannesini ve büyükbabasını ziyaret edecek.

Gitmeyi çok istediğiniz bir tatili düşünün. Günlüğünüzde bu tatili, gelecek planlarınızı, tahmin ve beklentilerinizi be + going to + verb yapısını kullanarak anlatın. Eğer yapabilirseniz, şu şekilde bir hikaye yazmaya çalışın:

Next summer, I am going to go to Peru with my family. It’s the first time I’ll visit South America and it is going to be fun. I don’t know what we are going to do while we’re there, but I do know that we are going to visit Machu Picchu.

Gelecek yaz, ailemle birlikte Peru’ya gideceğim. Bu Güney Amerika’ya yapacağım ilk ziyaret olacak ve çok eğlenceli olacak. Oradayken neler yapacağımızı bilmiyorum, ancak Machu Picchu’yu ziyaret edeceğimizi biliyorum.

Intermediate (Orta Seviye) İngilizce Gramerini Rahatça Kullanmaya Başlamak

Gördüğünüz gibi, intermediate seviye İngilizce gramerinde geçmişten, şu andan ve gelecekten bahsetmenin pek çok yolu var.

Başlangıçta bu kadar fazla zaman yapısını öğrenmeye çalışmak gözünüzü korkutabilir, ancak günlüğünüzü yazarak pratik yaptıkça intermediate, yani orta seviye İngilizce grameriniz de git gide daha iyi olacak.

Her gün bir iki sayfa günlük yazarak çok geçmeden İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmaya başlayacaksınız!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close