ingilizce-gelistirme-yollari

İngilizce Geliştirme Yolları: İngilizcen ile Eğlenmeyi Dene!

İngilizce nasıl konuşulur biliyorsun.

Temel konulara gayet hakimsin; kısa sohbetler yapabiliyorsun.

Gördüğün her şeyi adlandırabilir, hava alanında işlerini kolayca halledebilir ve elbette daha fazlasını da yapabilirsin.

Fakat İngilizce geliştirme yolları neler biliyor musun? Bu konuda ne yapmalısın?

Elbette konuşabiliyorsun fakat kendine güvenerek konuşmak istiyorsun.

Sana göre bir sonraki İngilizce seviyesini görebiliyorsun fakat oraya çıkış yolunu bir türlü bulamıyorsun. Artık gramerden de çok sıkıldın…

O halde İngilizceyi geliştirmek için ne yapmalı?

İngilizce çalışmayı bırak ve İngilizce ile eğlenmeye başla. 

Ezberliyorsun, tekrar ediyorsun ve alıştırmalar yapıyorsun artık eğlenme zamanı! Bir dil ile eğlenmeye başladığında o dilde yeterliliğe bir adım daha yaklaşırsın.

Uygulamalı dil bilimci Guy Cooke şöyle belirtiyor:

Dil ile eğlence, önemsiz veya diğerleri kadar önemli olmayan bir etkinlik olarak değil, öğrenmeye, yaratıcılığa ve entelektüel sorgulamaya yönelik insan düşüncesinin ve kültürünün merkezi olarak düşünülmelidir.  Fertler, toplumlar ve bir tür olarak insanların uyum sağlama kapasitesini destekleyen dilin önemli bir işlevini yerine getirir (İngiltere kataloğu).

Temel olarak ikinci, üçüncü veya dördüncü dili konuşmada başarılı olmak için bu dillerle eğlenebiliyor olmalısın.  Bir dil ile eğlenerek hem kültürel hem de dilsel olarak kendini yoğun bir pratiğin içinde bulabilirsin.

Aşağıda İngilizce ile eğlenmek için kullanabileceğin farklı yöntemlerin bir listesi var. Hangi yöntemi seçersen seç senin için eğlenceli ve keyifli olmalı. Aksi takdirde gerçekten eğlenmeyeceksin.

Sevdiğin birini bulana dek farklı yolları denemeye devam et. Bu İngilizce geliştirme yolları sadece dil ile değil aynı zamanda var olan kültür ile de bağ kurmanı sağlayacak.  Bazılarını tek başına kendin yapabilirsin ve bazılarını bir veya iki partner ile konuşma pratiğine yönelik kullanabilirsin.

Sadece eğlendiğinden emin ol!

Birbirinden Eğlenceli İngilizce Geliştirme Yolları

1) Tongue Twisters Yani İngilizce Tekerlemeleri Dene

Ne öğreneceksinTelaffuz, Doğruluk

Arkadaşlarını etkile. Çünkü İngilizce geliştirme yolları açısından zorlu olanlardan biriyle başlıyoruz. Tekerlemeler, ana dili İngilizce olanlar için bile zordur bu yüzden bunlar biraz dilini damağını kurutacağı ve tekrar etmeni gerektirdiği için endişelenme!

Örneğin:”If two witches would watch two watches, which watch would which witch watch?”

Anladın mı?

Yaklaşık 600’den fazla tekerlemeyi bulabileceğin bu listeye göz at ve kendin yenilerini oluşturmaya çalış!

2) Müziklerini Anla

Ne öğreneceksin: Kelime, Ritim, Tonlama

İngilizce şarkıları seviyorsun ama bütün kelimeleri biliyor musun? Müzik dinlemek kelime hazinen için yeni sözcükler bulmak ve İngilizce tonlamayı pratik yapmak için harika bir yol. Şarkılarda, tonlama elbette farklı fakat konuşurken hangi sese vurgu yapıldığını temel olarak anlayabilirsin.

Doğru kelimeyi söylediğinden emin olmak istiyorsan şarkı sözleri sitelerine göz gezdir.

Daha zor bir şey denemek ister misin?

Bir İngilizce şarkıdaki kelimeleri ezberlemek yerine Türkçe favori şarkını alıp İngilizceye çevir.

Türkçeden kelime ve ifadelerin tam anlamlarını doğru bir şekilde çevirerek İngilizce yeni cümleler oluşturmak için kendinle yarış.

Aynı ritmi tutturabilirsen veya en azından orijinali ile aynı sayıda heceyi yakalayabilirsen sana ekstradan puan. İngilizce geliştirme yolları biraz zorlu ama eğlenceli.

3) Şiir ile Mükemmel Telaffuz

Ne öğreneceksin: Telaffuz, Ritim, Tonlama İleri düzey kelime bilgisi

Rhyme yani kafiye ne demek ve şiirde neresi vurgulanır öğren!

Ritim pratiği yapmak için şiiri yüksek sesle okumaya çalış veya native speaker olan bir arkadaşınla okumayı dene. İşte nereden başlayacağına dair bir site!

Türkçe en sevdiğin şiiri İngilizceye çevir. Kendi şiirini yazmayı dene!

Şiir yazmak zor fakat yapmaya değer bir süreç. İlk olarak haiku (17 heceli kısa Japon şiiri) gibi daha kısa tarzda şiir yazmayı dene. Eğer ileri düzeyde bir konuşmacı isen sone nasıl yazılır daha fazla bilgi almak için bu siteye göz at.

Fakat dikkatli ol: şiirdeki kelime dağarcığı edebidir (edebiyatta kullanıldığı için zor kelimelerden oluşur). Konuşmalarında bu kelimelerin bir kısmını kullanmayabilirsin.

4) Peri Masalları ile Okuduğunu Anlamayı Geliştir

Ne öğreneceksin: Kelime, Ritim, Hikaye Anlatma

Pek çok peri masalı basit olay örgüsüne ve birkaç karaktere sahip bu yüzden akılda tutması kolaydır.

İngiliz edebiyatının hem Alman hem de Danimarka folklorunda kökleri var bu nedenle bunlar gibi bazı hikayeler İngiliz dili kültürünü yepyeni yollarla incelemen için sana önemli noktalar sunacak.

Bir peri masalını okuduktan sonra bir arkadaşına veya kendine tekrar anlatmayı dene.

5) Günlük Yazarak İngilizce Düşünme Pratiği Yap

Ne öğreneceksin: Gramer, Kelime

Etkili İngilizce geliştirme yolları arıyorsan günlük yazmayı dene. Bu sayede her gün kullanabileceğin kelime dağarcığın gelişecek.

Eğer bir şeyi ifade etmeye çalışıyor fakat bunun için yeterli kelime dağarcığın yoksa sözlüğe bakmak zorunda kalacaksın. Bu, İngilizce düşünme pratiği yapmanı kolaylaştıracak.

italki web sitesindeki “defter” özelliği gibi çevrimiçi bir günlük deneyebilirsin. Önce kayıt ol, “Topluluk” ardında da “Defter” sekmesine tıkla. Ana dili İngilizce olanlar senin günlük kayıtlarını görebilir ve düzeltebilirler.

Daha iyi bir seçenek olarak ücretsiz olarak dil değişiminde bulunabileceğin kendine bir partner veya italki'de (ücretli) özel İngilizce öğretmeni bul. Daha sonra bu partner veya öğretmen yazdıklarını inceleyebilir ve sana daha detaylı geri bildirimler verebilir.

Başlamak için günlük hayatınla ilgili yazmaya çalış. Bugün ne oldu? İşte günlük yazmak için birkaç fikir.

İleri düzey öğrenciler için Anais Nin harika bir örnek. Günlükleri Fransızcadan çevrilmiş olsa bile yazım tarzı şiirimsidir ve sanatı seven İngilizce öğrenenler için harika bir örnektir.

Hala yazacak bir şey bulamadın mı?  Her sabah rüyalarını yazdığın bir rüya günlüğü tut. Ayrıca rüyalarını kaydetmek onları daha iyi hatırlamana yardım edecek.

6) Fıkralar ile Dilin Kültürünü Anlamayı Geliştir

Ne öğreneceksin: Kinaye, Ton

Bir dildeki mizahı anlamak, kültürü anlamanın önemli bir kısmıdır. Manythings klasik fıkraları ve şakaları bulabileceğin harika bir site.

Evet bunlar gerçekten cheesy (bayat, çok komik olmayan, demode) fıkralardır fakat İngilizcedeki kelime oyunlarının örneklerini görebilirsin.

Ayrıca bugünlerde Hannibal Buress gibi popüler komedyenleri dinlemek sana ilginç bir Amerikan kültürünün kritiğinin yanı sıra bir sürü slang (argo) ve obscenities (müstehcen kelimeler) de sağlayacak.

7) Haberler ve Tartışmalar ile Fikirlerini İfade Etmeyi Öğren

Ne öğreneceksin: Kelime, Resmi İngilizce

Bir sürü fikrin var mı? Kelime hazinene, onları ifade etmeni sağlayacak yeni kelimeler kat.

Tartışmaları izle ve hem dinleme becerilerini hem de kelime bilgini geliştir. Ayrıca tartışmalar, resmi İngilizcenin kullanımının en iyi örneklerinden biri.

Arkadaşların ile kendi tartışmalarınızı düzenle. Hatta argumentative essay yani bir konuyu farklı açılarıyla ele alan ama belli bir bakış açısını destekleyen makaleler yaz. Senin ve arkadaşlarının hem fikir olmadığı bir konu seçin ve görüşlerinizi açıklamak için yollar bulun.

Fakat görüşlerini ifade edeceğin konuları bulmak için bir kaynağa ihtiyacın var…

Gazete okumak, ana dili İngilizce olanlar için bile göz korkutucu gelebilir fakat Breaking News English İngilizce haber okumak isteyen İngilizce öğrenenlere yönelik harika bir web sitesi. Web sitesi BBC gibi kaynaklardan gazete makalelerini seçer ve tercih ettiğin İngilizce seviyesine göre düzenler.

Eğer orijinal haber makalelerini okumaya gerçekten kararlı isen orijinal makaledeki yeni ağır kelimeleri çalışmaya başlamadan önce hikayenin temel bir özetini almak için Breaking News English‘ten düzenlenmiş bir makaleyi kullanabilirsin.

Seviye ne kadar düşük olursa daha temel kelimeler ve daha az detaylı bir özet olur bu yüzden haydi kendine meydan oku!

8) Filmler ile Mükemmel Konuşma Becerileri

Ne öğreneceksin: Argo, Günlük konuşma, Nesneleri Tanımlama

Yalnıza filmleri izleme, onlarla ilgili konuş.

İngilizce geliştirme yolları sorulduğunda ilk akla gelenlerden birine de değinelim. Başlangıç olarak alt yazıları kullanmak yerine filmin metnini çevrimiçi olarak bul ve filmi izlerken takip et. Beğendiğin satırların altını çiz veya vurgula. Bu satırları neden beğendiğini tartış; belki onları komik veya zekice buldun, belki de filmdeki bir sonraki sahne hakkında önceden olacakları işaret etti.  Belki karakterin neden bahsettiğini anlamıyorsun.

Filmin konusu ile ilgili kafanın karıştığı, metinde yer alan kısımları belirtebilirsin. Hem film hem de televizyon metinlerinin yer aldığı veri tabanı için Imsdb göz at. Filmtank filmleri tartışmak için harika forumlar sunuyor.

Harika satırları çalıştıktan sonra arkadaşlarınla bir araya gel ve konuyu, olay örgüsünü, türü ve filmin felsefesini tartış. Günün film eleştirmeni ol.

9) Sosyal Medya Kullanarak Güven Artır

Ne öğreneceksin:  Gramer, Beden dili, Konuşma cümleleri, Yeni argo kelimeler

Çevrende native speakers olması, film tartışmalarını kullanmak ve tartışmalar düzenlemek, İngilizce pratik için ideal bir yol.

Fakat eğer bu insanlara şahsen erişilemiyorsa onları İnternet’te bulabilirsin. Language exchange film forumları, Twitter, Reddit ve diğer tartışma forumları online olarak gerçekleşiyor.

İngilizcenden çekiniyor musun? İngilizceni online pratik yapabilir ve hiç kimse yüzünü görmeden kendine olan güvenini artırabilirsin. Elbette yüz yüze İngilizce konuşmak gibisi yok fakat şahsen İngilizce konuşan kişiler ile pratik yapma imkanını beklerken online İngilizce pratik yaparak kendine olan güvenini geliştirebilirsin.

10) Deyimler ile Anlama Kapasiteni Geliştir

Ne öğreneceksin: Daha doğal konuşma, ince ayrıntılar

Bunlardan ne kadar çok öğrenirsen o kadar iyi olur. İngilizce konuşanlar, deyimleri düzenli olarak günlük dillerinin içine serpiştirirler.

Eğer en çok kullanılan İngilizce deyimlerin listesini arıyorsan bu listeyi dene. Beğendiğin birkaç tanesini seç ve bir sonraki konuşma pratiğinde bunları dene.

Çizgi romanlar deyimleri bulmak için harika bir yer çünkü genellikle insanların günlük olarak konuştukları gibi yazılırlar. Bill Watterson’un Calvin and Hobbes çizgi romanı mükemmel bir örnek.

Senin için hangi yöntemin işe yaradığına karar vermek sana bağlı.

Seni ne eğlendirir? Neye karşı tutkulusun?

Eğer bu listedeki İngilizce geliştirme yolları sana eğlenceli gelmiyorsa İngilizce ile eğlenmek için ilgi alanlarına uyacak daha kişisel, benzersiz yollar bulmaya çalış. Bu benzersiz yollardan biri de FluentU. iOS ve Android cihazların için mobil uygulaması bile var.

Peki daha neyi bekliyorsun? Bir sonraki aşamaya geç ve İngilizce ile eğlenmeye başla.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close