ingilizce-e-kitap

20 Ücretsiz İngilizce E-kitapla İngilizce Klasik Edebiyatın Tadına Bak

“Wuthering Heights” kitabını okumak yepyeni dünyaları keşfetmeni sağlar.

Üstelik, artık erişimi ve taşıması çok kolay olan İngilizce e-kitaplar sayesinde, İngilizce yazan yazarların yarattığı dünyalar da parmaklarının ucunda.

Kitaplar bize, kırk yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek şeyleri düşündürür, başka türlü deneyimleyemeyeceğimiz şeyleri hissetme şansı sunar.

Mesela, hayvanların nasıl düşünüp nasıl hissettiklerini hiç merak ettin mi?

Güçlü bir aşk ayaklarını yerden kesti mi?

Bir hikayenin içine böylesine dalıp sürüklenmeni sağlayacak başka bir öğrenme materyali daha yok.

Kitaplarda duygular, karakterler ve olaylar bütün detaylarıyla açıklanır.

Bu da, hikaye için önemli olan her düşünceyi, duyguyu ve eylemi anlayacaksın demektir.

Ayrıca bu, hikayeyi ve hikayede kullanılan dili, yalnızca film ya da dizi uyarlamasını izlediğinde olduğundan daha iyi hatırlayacağın anlamına da gelir.

Klasik İngilizce Edebiyat eserlerinde kullanılan dil öyle güçlü ve etkilidir ki, okuduğun kitabı bitirdikten çok sonra bile kelimeleri, cümleleri ve kullanılan dil bilgisi ögelerini hatırlarsın. Ayrıca, İngilizce konuşulan dünyanın kültüründe çok önemli yerleri olan hikayeleri de öğrenmiş olursun.

Senin için hazırladığımız bu listede, belki de İngilizceden Türkçeye çevirileri yapılmış olan ve Türkçe olarak okuduğun ya da gördüğün kitaplar da olabilir. Artık e-kitap formatında da bulunabilen 20 klasik İngilizce kitabı keşfetmen için bu listede derledik. E-kitap, yani elektronik kitap formatıyla okumak çok daha kolay, çünkü bu formattaki kitapları bilgisayarına, tabletine, e-kitap okuyucuna ve hatta akıllı telefonuna indirebilir ve istediğin her an, her yerde, yanında ayrıca bir kitap taşımadan okuyabilirsin. Üstelik senin için derlediğimiz bu listedeki kitapları okumak ücretsiz. İstersen bu kitapları indirmeden, çevrimiçi olarak da okuyabilirsin!

Bu kitaplar, İngilizcesi orta (intermediate) seviyede olan kişiler için ideal, üstelik hepsi de harika hikayeler.

Eğer bu kitaplar sana zor gelirse, önce bu bağlantıdaki kitapları da deneyebilirsin. Bol bol okuma pratiği yaparsan, çok geçmeden klasik İngiliz edebiyatı eserleri de okuyacak hale gelirsin!

Klasik Kitap Nedir?

“Klasik kitaplar”, zamana yenik düşmeyen kitaplardır. Yani bu kitaplar, yazıldıkları günden bu yana çok uzun zaman geçse bile hala önemli kültür eserleri olarak görülen kitaplardır.

İnsanlar bu kitapları uzun yıllar önce okuyup beğenmişlerdir ve aynı kitaplar hala pek çok kişi tarafından ilgiyle okunmaktadır.

Bütün klasik edebiyat eserlerinin ortak yanı, evrensel oluşlarıdır. Yani bu kitaplar, hangi zaman diliminde ve coğrafyada doğmuş olurlarsa olsunlar bütün insanların anlayıp kendilerinden bir şeyler bulabileceği temalar ve konular içerirler.

Dünyanın neresinde yaşıyor olursak olalım, hangi yılda doğmuş olursak olalım, bu kitapları okuyup işledikleri ana fikirleri anlayabiliriz. Klasik kitaplar aşk, nefret, hayat ve ölüm gibi herkesin bildiği ve önemsediği konuları ele alırlar. Bunlar bütün insanların yüzlerce, hatta binlerce yıldır deneyimledikleri şeylerdir. Şimdi bu kitaplara e-kitap formatında ulaşabiliyor olmamız onları daha da evrensel kılıyor.

Klasik Kitaplar İngilizce Öğrenenler için Neden İdealdir

Bir kitabın senin seviyen için uygun olup olmadığını anlamanın birkaç farklı yolu vardır. Bunlardan biri, lexile ölçütüdür. Aşağıdaki listedeki kitaplar, lexile ölçütüne göre orta seviye (intermediate) İngilizce öğrencileri için ideal olan kitaplardır.

Amazon’dan ücretsiz e-kitaplara erişim sağlamak için kitap isimlerinin üzerine tıklayabilirsin.

Bu listedeki kitapları okuma zorluğu seviyesine göre, kolaydan zora doğru sıraladık. Senin için ideal olan zorluk seviyesini bulmak için listedeki ilk kitaptan başlayıp anlayabildiğin, ama yine de seni birazcık da olsa zorlayan ve bilmediğin bazı kelimeleri de içeren bir kitap bulana kadar listenin alt sıralarına doğru ilerle.

Ayrıca, bu kitapların bazılarının eski kitaplar olduğunu unutma. Eğer kitabın dilini anlamakta zorlanırsan, başka bir tane dene!

 20 Ücretsiz İngilizce E-kitapla İngilizce Klasik Edebiyatın Tadına Bak

1. The Story of Doctor Dolittle Yazan: Hugh Lofting

Doktor Dolittle hayvanları çok sever. Hatta onları o kadar sever ki, sahip olduğu pek çok hayvan doktorun insan hastalarını korkutup kaçırınca, Doktor Dolittle hayvanlarla konuşmayı öğrenip veteriner olur. Sonra, bu eşsiz becerisi sayesinde dünyayı dolaşıp hayvanlara yardım etmeye başlar.

2. The Red House Mystery Yazan: A.A. Milne

Winnie the Pooh ismi sana tanıdık geliyor mu? Yazar A.A. Milne en çok sarı tüylü bu oyuncak ayıyı yaratmasıyla hatırlanır, ama aslında ünlü bir çocuk kitapları yazarı olmadan önce, Milne yetişkinler için birkaç çocuk kitabı da yazmıştır. “The Red House Mystery” bunlardan biridir. Bu gizem romanında, bir adamın evindeki misafirler, bir katili bulmaya çalışırken dedektif kesilirler — üstelik katil içlerinden biridir!

 3. The Secret Garden Yazan: Frances Hodgson Burnett

“The Secret Garden,” dostluğun gücü üzerine dokunaklı bir hikaye. Mary Lennox, anne-babası tarafından amcasının devasa evinde yaşamaya gönderilen şımarık ve kaba bir kızdır. Bir gün, evin etrafını keşfe çıkmışken bu kız bir sır keşfede: Kilitli bir bahçe. Bu gizli bahçe, onun bir arkadaş edinmesine yardımcı olur ve dostluklarının hatrına kız, daha iyi bir insan olmayı öğrenir.

4. Treasure Island Yazan: Robert Louis Stevenson

Korsanlarla ilgili bilmen gereken her şeyin kaynağı muhtemelen bu kitaptır: Tahta bacaklar, omuzlardaki papağanlar ve define haritaları. Türkçe çevirisi de yıllardır sevilerek okunan “Treasure Island,” define aramak üzere bir gemiyle denize açılan fakat kendini berbat korsanların arasında bulan bir delikanlının hikayesi. Bu ayrıca büyümekle ilgili macera ve aksiyon dolu bir öykü.

5. Black Beauty Yazan: Anna Sewell

“Black Beauty” tüm zamanların en çok satan kitaplarından biri, üstelik bunun gayet iyi bir sebebi var: Bu hikaye, hayvanlara ve insanlara karşı iyi ve nazik olmayı öğreten bir atla ilgili. Hikayenin anlatıcısı bir at, ve bu at hayatını ve huzuru bulmadan önce karşılaştığı zalim insanları ve geçirdiği zor zamanları anlatıyor. Atlardan çok hoşlanmasan bile bu kitap okumaktan çok hoşlanacağın bir e-kitap.

6. Heidi Yazan: Johana Spyri

“Heidi” genellikle “çocuklar için ve çocukları seven insanlar için” diye tarif edilen bir kitap. Dünyayı İsviçre’nin dağlarını keşfe çıkan küçük bir kızın gözlerinden gösterme konusunda çok başarılı. Heidi hem dostluklar kuruyor hem de yalnız kalmak ve seni seven insanlardan uzak kalmak gibi çocuklara özgü korkularla boğuşuyor. Bu uzun bir e-kitap, ama bu kitaba bayılmak uzun sürmüyor!

7. My Man Jeeves Yazan: P.G. Wodehouse

Bugünlerde çoğumuzun evinde uşağı yok, ama İngilizce sohbetlerde ne zaman uşak lafı geçse, adı Jeeves olur. Bu isim, mükemmel uşak Jeeves’i ve işvereniyle yaşadığı pek çok komik macerayı anlatan Wodehouse’s kitap serisinden geliyor.

8. Wuthering Heights Yazan: Emily Bronte

Adını hikayenin geçtiği çiftliğin adı olan “Wuthering Heights”tan alan bu kitabın ana temaları kıskançlık ve intikam. Bu kitabı okumak zor gelebilir, ama içinde yer alan kelimelerin zorluğundan dolayı değil. Bu, içindeki onca zalimlik yüzünden okunması zor bir kitap. Yine de, eğer dramlardan ve tutku ve ihtiras dolu hikayelerden hoşlanıyorsan, gerçekten iyi bir kitap.

9. The Adventures of Robin Hood Yazan: Howard Pyle

Hala namını duymayan varsa anlatalım: Robin Hood özel türden bir hırsız. O, zenginden çalıp fakire veriyor. Bu kitap, efsanevi yufka yürekli hırsız ve onun kanun kaçağı arkadaş grubunun hikayelerinin derlemesinden meydana geliyor. Pek çok komik ve eğlenceli anların yanında, daha ciddi olaylara da hazır ol. Bu kitap okumaya ufak ufak başlamak için ideal, çünkü hikayeleri birbirine bağlayan tek şey kitabın karakterleri.

10. The Red Badge of Courage Yazan: Stephen Crane

Savaşın ne kadar korkunç bir şey olduğunu bütün o şiddet ve ölümlerle fiziksel olarak anlatan pek çok savaş kitabı var. “The Red Badge of Courage” ise savaşın psikolojik korkunçluğundan bahsediyor.

Bu kitap, İç Savaş sırasında savaş meydanından kaçmakta olan bir askerin bakış açısından anlatılıyor. Önemli temaları ele almak için pek çok pek çok sembol ve metafordan faydalanıyor. Eğer ileri seviyedeki kelimeleriyle baş edebilirsen, bu kitapta gizli daha pek çok anlam bulabilirsin.

11. The Picture of Dorian Gray Yazan: Oscar Wilde

Ya sonsuza denk genç kalabileceğini söyleseydik? Dorian Gray, sonsuza kadar genç kalmak için bir anlaşma yapıyor — ancak yağlı boya portresi bütün yaşlanma belirtilerini onun yerine gösteriyor. Elbette, nihayetinde yaptığı anlaşmanın o kadar da iyi bir anlaşma olmadığı ortaya çıkıyor…

12. The Count of Monte Cristo Yazan: Alexander Dumas

İşlemediği bir suçtan cezaevine atıldıktan sonra, Edmond hapisten kaçıp zengin olmayı başarıyor. Yeni kazandığı bu parayla onu hapse atan insanlardan intikam almaya çalışıyor, ancak işler planladığı gibi gitmiyor. “The Count of Monte Cristo” ihanet, aşk, affetmek ve işleri oluruna bırakmakla ilgili.

13. The Adventures of Tom Sawyer Yazan: Mark Twain

Tom Sawyer sürekli sorun çıkaran, eğlenen ve çılgın maceralara atılan küçük, haşarı bir çocuk. Mark Twain’in yazdığı bu klasik hikayede Tom kendi cenazesini ziyaret ediyor, bir suça engel oluyor ve bir kızın kendisinden hoşlanması için epeyce uğraşıyor. Tom Sawyer Amerikan edebiyatında iyi bilinen bir isin ve macera dolu hikayesini okumak oldukça keyifli.

14. The Invisible Man Yazan: H.G. Wells

Görünmez olmak kulağa çok eğlenceli geliyor, ama acaba gerçekten öyle mi? Bir adam kendini görünmez hale getirmeyi öğrendiğinde, karşılığında sahip olduğu tek şey sorunlar ve ona ihanet eden insanlar oluyor. Belki de normal kalsaydı daha iyiydi…

15. Emma Yazan: Jane Austen

Jane Austen, muhtemelen en çok 1800’lü yıllarda yaşayan zengin, üst sınıf insanların hayatlarını ve aşklarını anlattığı “Pride and Prejudice,” romanıyla ünlüdür. Austen’ın pek çok romanının Türkçe çevirisi de vardır.

“Emma” da aynı dönemde geçiyor ve “güzel, zeki ve zengin” Emma karakterine odaklanıyor. Emma insanları evlendirme amacıyla çöpçatanlık yapma konusunda harika olduğunu düşünüyor, ancak çok geçmeden başkalarının hayatlarına bu kadar müdahale etmemesi gerektiğini öğreniyor.

16. Tarzan of the Apes Yazan: Edgar Rice Burroughs

Tarzan, balta girmemiş bir ormanın orta yerinde maymunlar tarafından büyütülen yabani bir adam. Bu kitap, onun maymunlar ve başka hayvanlar arasındaki hayatını ve vahşi bir maymun başka insanlarla ilk kez karşılaştığında neler olduğunu anlatıyor.

17. The Innocence of Father Brown Yazan: G.K. Chesterton

Eğer Peder Brown’la tanışsaydınız, onun harika bir dedektif olduğunu anlamazdınız. Peder Brown yanında daima şemsiye taşıyan ufak tefek Katolik bir rahip — unutulması kolay türden bir adam.

Ancak kendisi harika bir düşünür ve insanların iç yüzünü görmekte usta. “The Innocence of Father Brown” adlı bu e-kitapta bu küçük rahibin gizemleri çözmek için insan doğasına dair bilgisini kullandığı 12 kısa hikaye var.

18. Frankenstein Yazan: Mary Shelley

Ölümden yaşam yaratmak, Dr. Frankenstein’ın hayalidir.

Sonunda ölü bir adamı dirilttiğinde, işler istediği gibi gitmez. Eğer Frankenstein’ın canavarını biliyorsan, muhtemelen korkunç bir yaratık olduğunu düşünüyorsundur. Fakat bu kitap, Dr. Frankenstein’ın yalnızca “canavar” adı verilen yaratımının gerçek hikayesini anlatıyor. Anlıyoruz ki, canavar aslında o kadar da canavar olmayabilir.

19. The Moonstone Yazan: Wilkie Collins

Eğer dedektif romanlarını seviyorsan, İngilizcede yazılmış ilk dedektif romanı olma ihtimali olan “The Moonstone”a bayılacaksın! Bu e-kitapta iyi bir gizem romanının ihtiyacı olan her şey var: Genç bir kadının 18. yaş gününde değerli bir mücevher çalınıyor. Mücevheri kim çaldı ve şimdi nerede? Bu e-kitapta, hırsızın izlerini takip edeceksin.

20. Dracula Yazan: Bram Stoker

Dracula, tüm zamanların en çok tanınan vampirlerinden biri. Eğer Dracula ile ilgili herhangi bir film izlediysen, asıl kitabı okuyunca şaşırabilirsin.

Bu, tamamen mektuplar şeklinde yazılmış bir roman ve başka insanların bakış açılarından Dracula’nın hikayesini anlatıyor. İlk “modern” vampirin hikayesine ilginç bir bakış getiren bu kitabı okuması da çok zevkli.

 

Bu İngilizce e-kitapların hepsi, insanlar uzun yıllar boyunca onları okuyup sevdikleri için birer klasik haline gelmiş. Bazıları filmlere bile uyarlanmış. Bu klasik eserler pek çok dile de çevrilmiş, dünyanın pek çok yerinde okunmuş ve okunmaya da devam ediyor. Hatta İngilizceden Türkçeye çevirisi yapılan pek çok İngilizce Edebiyat klasiği var! Senin amacın İngilizceni geliştirmek olduğundan, sen şimdilik İngilizcelerini okusan iyi edersin. Belki ileride İngilizce kitaplarla Türkçe çevirilerini karşılaştırarak da İngilizce çalışabilirsin. Umarız e-kitap halindeki bu İngilizce hikayeleri okumaktan zevk alır ve öğrenme sürecini keyifli hale getirirsin!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close