ingilizce-dinleme-testleri

İngilizce Dinleme Becerilerinize Tavan Yaptıracak Dinleme Testleri İçeren 8 İnternet Sitesi

İngilizce dinleme becerileriniz üzerinde çalışmaya hazır mısınız?

İngilizce dinleme testleri konusunda pratiğe mi ihtiyacınız var?

Çoğu insan dinlemekte ya çok iyi ya da berbat olunacağını, dinlemenin böyle bir dil öğrenme becerisi olduğunu düşünür. Bu yüzden de pek çok öğrenci testlerin dinleme bölümlerini aklına getirdikçe endişelenir.

İşin doğrusu, hazırlanmak için elinizde doğru kaynaklar olduktan sonra, girdiğiniz testlerin dinleme kısmına hakim olmak düşündüğünüz kadar zor değil. Fakat bunu yapmak için, yalnızca İngilizce sohbetleri dinlemekten daha fazlasını yapmak isteyebilirsiniz.

Çoğu öğrenci için, sınav formatına ve soru tarzına alışmak da sınav sorularını cevaplama konusunda gayet yardımcı olabiliyor. Biz sizin için her ikisini de biraz yapan karışık bir internet sitesi listesi hazırladık.

İster TOEFL, IELTS veya TOEIC gibi bir İngilizce sınavını geçmeye çalışıyor olun, ister biraz daha dinleme pratiği yapmak istiyor olun, bu sekiz internet sitesi dinleme becerisi pratiği yapmanız veya evinizin konforunda sınavınıza zihnen hazırlanmanız konusunda size yardımcı olabilir.

İngilizce Dinleme Testlerine Hazırlanmanıza Yardımcı Olacak 8 İnternet Sitesi

Exam English

Eğer yaklaşmakta olan bir İngilizce sınavınız varsa ve fazladan çalışma materyaline ve dinleme testlerine ihtiyaç duyuyorsanız, Exam English size yardımcı olabilir. Bu sitede aşağıdakiler dahil olmak üzere pek çok sınava hazırlanmak için yararlı kaynaklar bulabilirsiniz:

Exam English’de aynı zamanda iş İngilizcesi sınavları için de birtakım kaynaklar var, ancak şimdilik yalnızca okuma bölümleriyle ilgili materyaller mevcut.

Gramer, okuma ve kelime bölümlerinin yanı sıra, Exam English’te bütün sınava hazırlık materyallerinin dinleme bileşenleri de var. Dinleme alıştırmaları İngilizce monologların ve diyalogların yanı sıra dinleme alıştırmasındaki içeriğe dair bir dizi soru da içeriyor.

Exam English’le ilgili bir başka harika şey de, mobil destek sunmaları; yani ihtiyacınız olan belirli bir sınavı Android veya iOS uygulamaları üzerinden indirebilir ve bilgisayarınızdan uzaktayken de dinleme alıştırmaları yapabilirsiniz.

FluentU

FluentU müzik klipleri, film fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyaya ait daha videoları alıp bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştüren çevrimiçi bir dil banyosu platformudur.

Videolar zorluk derecelerine (başlangıçtan ana dil seviyesine kadar), konularına (sanat ve eğlence, sağlık ve yaşam tarzı vb.) ve formatlarına (video blog, haberler, diziler vb.) göre düzenlenmiştir—bu sayede kolaylıkla videolar arasında gezinebilir ve seviyenize ve ilgi alanlarınıza uyan mükemmel videoları bulabilirsiniz.

Kolay öğrenmeyi ve anlamayı sağlamak için videolardaki her bir kelime bağlam içi bir tanımla, görselle, okunuşunu duyabileceğiniz bir ses dosyası ve birden fazla örnek cümle ile birlikte sunulmuştur. Hatta bir kelimenin sitedeki diğer videolarda nasıl kullanıldığını görmek için üzerine bile tıklayabilirsiniz.

FluentU’nın geniş kapsamlı ve sayıca fazla kaynakları, size baştan aşağı İngilizce dil banyosu yaptırmak için hazırlanan detaylı açıklamaları ve eğlenceli aktiviteleri sayesinde saatlerce dinleme pratiği yapabilirsiniz.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarınızda ya da tabletinizde kullanmaya başlayabilir veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indirebilirsiniz.

The British Council

The British Council’ın internet sitesinde İngilizce öğrenenlerin İngilizce becerilerini geliştirmeleri için bir ücretsiz kaynak madeni var. İnternet sitesindeki çalışma materyallerinin neredeyse tamamı İngiliz İngilizcesiyle olsa da, geniş kapsamlı alıştırmalar ve ayrıntılı açıklamalar hem İngiliz İngilizcesi hem de Amerikan İngilizcesi öğrenenler için gayet faydalı.

The British Council’da dinleme sınavları ile ilgili pek çok faydalı bilgi var; bu bilgiler arasında İngilizce dinleme testlerine nasıl hazırlanacağınızla ilgili ipuçları ve ayrıntılı dinleme alıştırmaları da var. Dinleme alıştırmaları beş kategoriye ayrılmış: A1 ve A2 (başlangıç seviyesi), B1 ve B2 (orta seviye) ve C1 (ileri seviye).

Ayrıca, her bir alıştırmada, her aktiviteden sonra yapabileceğiniz bir worksheet, yani çalışma kağıdı da mevcut; sitede çalışma kağıdındaki sorulara verdiğiniz cevapları kontrol edebilmeniz için cevap anahtarlarını ve ses dosyalarının metinlerini de bulabilirsiniz.

British Council internet sitesindeki alıştırmalar belirli bir sınava ya da tek türden dinleme testlerine yönelik olmasa da, sınavınıza hazırlanırken dinleme becerilerinizi keskinleştirmeye yetecek kadar ayrıntılılar.

Cambridge English

Eğer İngilizceye ders kitaplarından çalışıyorsanız, muhtemelen bir noktada Cambridge English kitaplarından birini kullanmışsınızdır. Öğrenciler ve öğretmenler için harika sınıf içi çalışma materyalleri hazırlamanın yanı sıra, Cambridge English İngilizce becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacak pek çok ücretsiz kaynağa da sahip.

Cambridge English aynı zamanda tüm dünyadan pek çok insanın iş veya göçmenlik başvurularında kullandığı Cambridge English sınavlarını da hazırlayan şirket. Çoğu sınavda olduğu gibi, Cambridge English sınavlarında da dinleme bölümleri var, ve bunlara internet sitelerindeki dinleme alıştırmalarıyla hazırlanabilirsiniz.

Her bir ders, “Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı” (Common European Framework of Reference for Languages (CEFR)) uyarınca belirlenen seviyelerden birine uygun olarak hazırlanmış. İçlerinde boşluk doldurma ve dinleme materyali ile ilgili anlama soruları gibi dinleme becerilerinizi ve kelime dağarcığınızı geliştirecek çeşitli alıştırmalar var. Alıştırmalar fazla konuya veya bir sınava özgü olmadığından, onlardan Cambridge English sınavlarına hazırlanırken veya genel İngilizce dinleme pratiği yaparken faydalanabilirsiniz.

Pearson

Pearson da sınıflarda kullanılan pek çok is İngilizce ders kitabını üreten şirketlerden biri. Sınıf içinde kullanılacak İngilizce materyalleri hazırlamanın yanı sıra, şirket aynı zamanda İkinci dil olarak İngilizce öğrenen pek çok öğrencinin İngilizce konuşulan ülkelerde okumaya ya da çalışmaya gitmeden önce girdiği Pearson PTE sınavını da hazırlıyor.

Eğer PTE sınavına girmek istiyorsanız, sınavın genellikle 45 dakika ila 1 saat arasında süren dinleme bölümünü geçmeniz gerekecek. Pearson’ın internet sitesinde sınava hazırlanmanıza yardımcı olacak pek fazla ücretsiz materyal olmasa da, dinleme dosyaları ve çalışma kağıtları olan ve dinleme, okuma ve yazma becerilerinizin pratiğini yapmanıza yardımcı olacak çevrimdışı deneme testleri var.

Üstelik PTE sınavı için ek dinleme hazırlığı yapmak isterseniz, deneme sınavının çevrimiçi olanına da girebilirsiniz. Deneme sınavlarının ücretleri sınav türüne göre 9.99$ ila 59.99$ arasında değişiyor, fakat her biri dinleme becerilerinizin yanı sıra konuşma, okuma ve yazma becerilerinizi de test ediyor.

Educational Testing Service

Kısa adı ETS olan Educational Testing Service, TOEIC (“The Test of English for International Communication,” yani “Uluslararası İletişim için İngilizce Testi”) sınavını geliştiren şirket. Bu sınav Japonya ve Güney Kore de dahil olmak üzere pek çok ülkede iş veya eğitim amaçlı İngilizce becerilerini ölçmek üzere yaygın olarak kullanılıyor.

Eğer TOEIC sınavına giriyorsanız, sınavı geçmek için 45 dakikalık bir dinleme bölümünü de tamamlamanız gerekecek. ETS’nin internet sitesinde pek fazla ücretsiz dinleme kaynağı olmasa da, neye hazırlanmanız gerektiği ile ilgili bir fikriniz olması için örnek dinleme sorularına bir göz atabilirsiniz.

Şirket aynı zamanda içerisinde dinleme alıştırmaları, sınava yönelik ipuçları ve deneme sınavları da olan bir TOEIC dinleme ve okuma testine çalışma rehberi de satıyor.

Oxford Online English

Eğer yaklaşmakta olan bir sınavdan önce dinleme becerilerinizi arttırmak için birebir yardım arıyorsanız, Oxford Online English’e bir göz atın.

Size İngilizce dinleme becerileri yönünden zayıf olduğunuz noktaları gidermenizde yardımcı olacak gerçek bir İngilizce öğretmeni ile çalışma fırsatı tanıyan dersler için  uygun fiyatlar sunuyorlar.

Dinleme, dil bilgisi ve okuma becerilerini kapsayan ücretsiz derslerine bir göz atmak veya yine ücretsiz olan 24 soruluk dinleme değerlendirme testini yapmak da isteyebilirsiniz.

Seminole State College

Eğer belirli bir sınava hazırlanmıyor, yalnızca zorlayıcı dinleme alıştırmaları yapmak istiyorsanız, Seminole State College (Seminole Devlet Üniversitesi) internet sitesindeki ESOL PETT projesine bir göz atın.

Burada, başlangıç, orta ve ileri seviye öğrencilerine yönelik hazırlanmış pek çok dinleme sınavının arasından kendinize uygun olanları seçebilirsiniz. Bu sınavlar kısa veya orta uzunlukta ses dosyalarının yanında gelen ve dinleme becerilerinizi ve kelime bilginizi ölçen çoktan seçmeli sorulardan oluşuyor.

 

Gördüğünüz gibi, sınavınıza hazırlamanıza yardımcı olacak pek çok ücretli ve ücretsiz dinleme kaynağı mevcut.

İngilizce sınavları gözünüzü korkutuyor olabilir, ancak bu sitelerdeki İngilizce dinleme testlerinin yardımıyla sınavları geçmenize yardımcı olacak pratiğe sahip olabilirsiniz.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close