ingilizce-dinleme-metinleri-alistirmalari

Online İngilizce Dinleme Metinleri ve Alıştırmaları için Faydalı Rehber

Ağzını açıp hiçbir çaba sarf etmeden akıcı bir şekilde İngilizce konuşmak mı istiyorsun?

Bu seviyeye gelmek daima zorludur.

Çoğu İngilizce öğrenen zanneder ki bu seviyeye ulaşmanın yolu devamlı konuşmaktır.

Konuşmak elbette yardımcı olur fakat listening yani İngilizce dinleme metinleri sana daha çok yardım eder. 

Muhtemelen hatırlamıyorsun fakat dinleme bir bebek olarak ilk dil becerindir. Hepimiz kendi ana dilimizi ilk bu şekilde öğreniriz. İnsan olarak gelişimimiz sebebiyle hayatımızın ilk yılında yapabildiğimiz tek şey bu. Elbette, küçük sesler çıkarabiliriz fakat hiç bir şekilde akıcılığın yanından bile geçemeyiz. Bir gün birden, bu kadar uzun bir süre dili özümsedikten sonra konuşmaya başlarız

ve bazılarımız hiç durmaz.

Dil ediniminde biraz sessiz kalıp dili özümsemeyi hatırlamak inanılmaz derecede önemlidir. Bu noktada en büyük yardımcın İngilizce dinleme metinleri.

İngilizce Dinleme Metinleri ve Alıştırmaları: Komple Araç Seti

Dışa dönük bir başka deyişle sosyal olan öğrenciler, en iyi İngilizce konuşanlardan biri olma eğilimindedirler fakat İngilizcenin ritmini anlama konusunda güçlük çekebilirler. Bütün İngilizce konuşanlar aynı şekilde kelimeleri vurgulamaz ve bağlamaz. Bir kelimenin Amerika’da söylenişi, İngiltere’de söylenişi ile aynı değildir. Bu yüzde farklı ülkelerde İngilizce nasıl konuşuluyor duymak önemli. Sana ne söylendiğini anlamazsan bir konuşmaya nasıl dahil olabilirsin?

Diğerleri ile etkileşime girerek ikinci dilinde kendini yoğunlaştırman dil öğrenimi açısından son derecede faydalıdır fakat bu her zaman mümkün değildir. Şanslısın, İngilizce listening geliştirme konusunda İnternet‘te çok fazla miktarda kaynak var.

Bu yüzden bunu göz ardı etme ve arkana yaslanıp dili iliklerine kadar hissetmenin kolaylığını yaşa. Daha iyi bir İngilizce öğrencisi olmak için evindeyken İngilizce dinlemeye kendini ver ve cümle yapılarını, tonlamaları, ince ayrıntıları, kulakların ile öğrenmek için zaman ayır.

İngilizce Dinleme Alıştırmaları Nasıl Yapılır Adım Adım Rehber

Yetişkinler genelde sırtlarını dayayıp dinlemek için vakit ayırmazlar çünkü öğrenmelerinin daha hızlı olmasını ve kimi noktalarda önceden değişiklik yapmayı isterler. Elimiz, gözümüz ve ellerimiz ile bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünebiliriz. Dinlerken proaktif ol. Az da olsa İngilizce okuma yazma ve konuşma becerilerimizin olması dinleme alıştırmalarına yardımcı olacaktır. İşte nasıl olduğu:

  1. Yazılı metne dönüştürülmüş bir kopyası yani transkripti bulunan bir dinleme parçası bul. İlk olarak, transkripti okumadan parçayı dinle. Kulaklarını ve zihnini kelimeleri duyması ve aynı zamanda bunları görselleştirmesi için eğit.
  2. Şimdi kaçırdığın noktaları görmek için dinleme metinini yüksek sesle oku.
  3. Ses kaydını tekrar dinle, bu kez kayıt çalarken metni yüksek sesle oku. Bu ilk defasında tam olarak duymadığın kelimeleri fark etmene ve bazen kelimelerin birbirlerine nasıl karıştıklarını görmene yardımcı olacak.
  4. Daha sonra dinleme metnini bırak ve boş bir sayfa al. Ses kaydını tekrar dinle. Bu kez, duyduklarını bir transkript yani metin halinde yazmaya çalış. İhtiyacın olursa birkaç kez dinle.
  5. Son olarak, bir kere daha dinleyerek ve asıl dinleme metnini okuyarak yazdıklarındaki eksiklikleri tamamla. Ne kadar çok dinlersen ve kelimeleri fark edersen o kadar çok hafızana alacak ve sana yeniymiş gibi gelmeyecek.

Dinleme Parçaları Bulabileceğin 5 Harika İngilizce Dinleme Sitesi

Dinleme konusunda nereden yardım alabilirsin bilmiyor musun? Yukarıda bahsettiğimiz adımları takip edebilmeni sağlayan, İngilizce listening geliştirme konusunda sana yardımcı olabilecek, İngilizce dinleme parçaları ve İngilizce dinleme metinleri bulabileceğin harika web siteleri, işte burada.

1. Breaking News English

Ücretsiz, yazdırılabilir, etkileşimli ve pek çok seviyeye uygun içeriklere sahip. Bu site, güncel olaylar, ilginç haberler ve dünya genelindeki sorunlarla ilgili kısa ses kayıtları, İngilizce dinleme parçaları ile dolu. 26 sayfalık derslerde, bir konu üzerine konuşma ve eleştirel düşünmeyi geliştiren etkinlikler ile birlikte kelime tamamlama etkinlikleri, vocabulary exercises, true false soruları ve çoktan seçmeli quizler yapabilirsin. Daha sonra cevaplarını kontrol edebilirsin. Bu sana vermiş olduğumuz dinleme rehberini takip edebilmen için araçlar da sağlayacak

2. Ted Talks

Düşünebileceğin kadar farklı pek çok konuda, çok sayıda kapsamlı konuşmalar sunuyor, üstelik ücretsiz. İlgini çekebilecek bir konuşma bulamıyorsan bu yeteri kadar çok bakmıyorsun demektir. Ayrıca 105 farklı dilde alt yazılı konuşma bulabilirsin. Tam yüz beş!

İyi bir fırsatın daha var, İngilizce alt yazılar ile konuşmayı ilk kez izledikten sonra anlamadığın şeyleri daha net hale getirmek için Türkçe olarak da izleyebilirsin.

Boş bir zamanında veya konuşma sırasında okuyabileceğin yazdırılabilir bir kopya veya etkileşimli bir transkript de bulabilirsin. TED ilginç konular ile ilgili daha fazla şey öğrenmeni sağlar, yeni kelimeler öğrenir ve hatta iyi bir sunum nasıl yapabileceğine dair ipuçları dahi bulabilirsin. Bu site ileri düzey öğrenciler için daha uygundur fakat her seviye uygun pek çok konuşma var.

3. Elllo.org

Çok çeşitli alıştırmaları ve aksanları nedeniyle bu site şahane. Dünyanın dört bir tarafından İngilizce öğrenenlerden video bloglar, duruma göre diyaloglar ve haberler bulabilirsin. Altı farklı konuşmacının aynı soruya cevap verdiği “mixers” isimli ses kayıtları ve diğer yardımcı dinleme parçaları da cabası.  Tüm bunların hepsi , ses kayıtları ile birlikte okuyabileceğin İngilizce dinleme metinleri ile sunuluyor.

Bu özellikle eğlenceli ve ilginç gelebilir çünkü içerik dünyanın dört bir tarafındaki insanlar tarafından yapılıyor. Burada yalnızca dil öğrenmez ayrıca farklı aksan ve kültürleri de öğrenirsin. Burada diğer İngilizce öğrenenler ile iletişime geçebilir ve birlikte bir dil öğrenme serüvenine katılabilirsin ve eğer istersen hesabını (19.95$) daha fazla dil alıştırmalarına erişebilmek için yükseltebilirsin.

4. The British Council

Ello gibi British Council da dört farklı seviye uygun bir şekilde seçebileceğin harika İngilizce dinleme parçaları sunuyor. Dinleme parçalarını dinlerken doldurabileceğin boşluklar ve cevaplayabileceğin sorular da paylaşıyor. Eğer bir parçayı daha sonra çalışmak istersen daha fazla alıştırma ve sorular ile indirilebilir PDF versiyonlarını da temin edebilirsin. Çevrimiçi alıştırmaların altında, sayfa sorumlularının gönderdiği soruları yanıtlayabileceğin ve diğer insanların cevaplarına oy verebileceğin, bir dil topluluğuna katılmanı sağlayan etkin bir sohbet panosu da var.

5. FluentU

Unutmadan, İngilizce listening geliştirme konusunda sana kesinlikle FluentU’dan bahsetmeliyim. Yeni başlamış ya da akıcı konuşmaya yaklaşmış olman önemli değil – bizim felsefemiz eğer gerçek dünyadan İngilizce parçalar dinlersen daha iyi öğrenirsin.

FluentU’da, reality şovları, müzik videoları, röportajları, Disney filmleri ve daha fazlasını alıp birer İngilizce öğrenme deneyimine dönüştürüyoruz. Yalnızca alt yazılar ile birlikte okumak ve kelimelerin anlamlarına bakmakla kalmazsın. Videoların her birinden oluşturulan soruları kullanarak yeni kelimeleri sana öğreten etkileşimli öğrenme modu da var. En iyi tarafı mı? Tüm yönlendiriciler, FluentU geçmişine göre kişiselleştirilmiştir. Şimdi ister tabletin de ister telefonunda FluentU uygulamasını kullanabilirsin, iOS veya Android için hemen indir!

Keyif Al: İzle, Dinle, Gül, Ağla, Dans et ve Öğren

Ayrıca bugünlerde ücretsiz dinleyebileceğin  pek çok harika podcast var. Bir kaç hafta önce Talk To Me in Korean‘den Hyunwoo Sun ile birlikte bir konferanstaydım. İngilizceyi normalde konuşmayan pek çok kişin bu sitede Korece öğrenirken İngilizcelerini de geliştirdiklerinden bahsetti. Belki birden fazla işi yapabilen bir kişisin ve TTMK gibi başka bir dili öğreten başka İngilizce dil podcastleri bulabilirsin.

Bu podcastler ve dinleme parçaları İngilizce öğrenenler için inanılmaz olsa da televizyon veya film izlemek ve müzik dinlemek gibi bir şey yok.

İngilizcenin ana dil olduğu ülkelerden sitcomlar, filmler ve müzikler gerçekten o ülkede yaşamasan bile kültürü, en çok kullanılan deyimleri, argoyu, yaygın beden dilini (beden dilinin önemini küçümseme!) ve dilin ritmini sana öğretebilir.

İnsanların İngilizce becerilerinin gelişmesine yardımcı olan sayısız sıradan Amerikan sitcomu var. Neyse ki dünyanın her yerinde herkese hitap edebilecek günümüzde yapılan inanılmaz TV programları da var.

Ayrıca artık İnternet, iTunes ve YouTube, sonsuz bir televizyon ve film kaynağı sunuyor. Seçebileceğin o kadar çok şey var ki.

Kafan çok mu karıştı? Tavsiye ister misin? Dinleme konusunda kendine daha çok güvenmeni sağlayacak televizyon, film ve müzik için FluentU’nun kütüphanesindeki videolara göz at! Kapsamlı, kullanıcı dostudur, senin gibi İngilizce öğrenenler ile oluşturulmuş ve çok iyi düzenlemiştir, aklında bulunsun!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close