ingilizce-dinleme-alistirmasi

Tüm Dil Seviyeleri için İngilizce Dinleme Alıştırması Yapmanın Eğlenceli 3 Yolu

Matematik öğrenmek için bilgisayar oyunları oynayan çocuklardan mıydın?

Belki bazı bilgileri ezberlemek için ilkokulda şarkılar söylediğini hatırlıyorsundur.

Eğer öyleyse, o halde biraz eğlencenin öğrenmek için harika olduğunu sen de biliyorsun.

Ve dil öğrenimi de bunda bir istisna değil.

İngilizce öğrenmeyi ne kadar sevdiğin fark etmeksizin, bir şeyin zor, stresli ya da sıkıcı hale gelmeye başladığı bir zaman olacaktır. Eğer bir konu ilgini çekmiyorsa ya da konuşmacıları takip edemiyorsan İngilizce dinleme alıştırması daha da zor bir hal alır.

Tıpkı anadilinde olduğu gibi dikkatin dağılabilir.

Ama bunu keyifli bir hale getirirsen bütün problem yok olur!

Bu yazıda, İngilizce dinleme alıştırması yapmanın son derece eğlenceli üç yolunu sana göstereceğiz.

Ayrıca, yapabileceğin bazı dinleme egzersizlerinden bahsedeceğiz ve bunlar sadece dinlediğini anlama değil aynı zamanda konuşma becerilerini ve sözcük bilgini de geliştirmene yardımcı olacak.

Eğlenceli İngilizce dinleme alıştırmalarını öğrenmeye hazır mısın?

İngilizce Dinleme Alıştırması Yaparken Eğlenirsen Ne Olur?

Bir aktivite eğlenceli olduğu zaman onu tekrarlamayı istemek doğaldır. Dolayısıyla, İngilizce dinleme alıştırmalarından keyif alıyorsan dinlediğini anlama becerilerini geliştirmeye devam etmek istersin.

Ama bu sadece alıştırma yaparak geçirdiğin zamana bağlı değildir. Öğrenirken eğlenmek aslında öğrenme sürecinin kendisini desteklemektedir.

Bu, bir ödül ya da keyifli bir deneyim beklentisi içinde olduğumuz zaman beynimizde salgılanan dopamin kimyasalıyla ilgilidir. Dopamin keyifli deneyimleri kontrol etmeye yardımcı olur. Ve araştırmaya göre vücutta artan dopamin sadece öğrenme isteğini artırmakla kalmayabilir aynı zamanda öğrendiklerimizi de daha uzun süreyle hatırlamamıza da yardımcı olabilir. Diğer bir deyişle, eğer öğrenme süreci sana keyif veriyorsa daha fazlasını başarabilirsin.

Bu yazıda, öğrenmek için heyecanlanman ve motivasyonunu toparlaman için üç eğlenceli ve sıra dışı İngilizce dinleme alıştırması paylaşacağız. İngilizce seviyen fark etmeksizin, dopaminin salgılanmasını ve öğrenmeye başlamanı sağlayacak egzersizler bulacaksın!

Her Seviye için İngilizce Dinleme Alıştırması Yapmanın 3 Eğlenceli Yolu

1. Sesli Kitaplarda Masal ve Fabl Dinle

İngilizce öğrenmek için çizgi filmler gibi masallar küçük dil öğrencilerinin yanı sıra başlangıç seviyesindeki yetişkinlerin dinleme becerileriyle pratik yapmaları için idealdir.

Masallar, goblinler, denizkızları, konuşan hayvanlar, kötü kalpli cadılar, korkunç ejderhalar veya sevimli devler gibi sihirli yaratıklar hakkındaki basit çocuk hikayeleridir. Fabl ise genellikle hayvanlarla ilgili geleneksel hikayelerdir ve ahlaki bir ders verir.

Bunlar çocuklar için yazılmış olduklarından kullanılan dil süslü değildir ve hikayeyi takip etmek kolaydır. Ayrıca, bu hikayelerde sıklıkla tekrarlar olması da sana hikayeyi takip etmende ve yeni sözcükleri ezberlemende yardımcı olabilir. Hikayedeki karakterler de fazla karmaşık değildir—yaşadıkları anlaşmazlıkları, hedeflerini ve motivasyonlarını anlamak kolaydır. Bu da özellikle fabl için doğrudur, çünkü bunlar bir ders vermek için hazırlanmıştır.

Ve bu hikayeleri sesli kitaptan dinlemenin bazı farklı avantajları daha bulunur Küçük dinleyicilerin takip edebilmeleri için anlatıcının ağır bir şekilde okuduğunu fark edeceksin. Masallar ve fabllar genellikle kısadır. Bu da hikayenin sonuna gelmeden önce sıkılmayacağın ve kaçırdığın bölümleri kolaylıkla yeniden dinleyebileceğin anlamına gelir.

İngilizce Masal ve Fabl Kitapları Nerede Bulunur

İşte masallar ve fablları sesli olarak dinleyebileceğin bazı çevrimiçi kaynaklar:

Masallar ve Fabllar ile Dinleme Alıştırması Egzersizleri

Akıcılık düzeyine ve öğrenim koşullarına bağlı olarak bu aktivitelerden birini ya da birden fazlasını seçebilirsin.

Bir hikayeyi birden fazla defa dinle:

Bir hikaye seçip onu hiçbir kesinti ya da dikkat dağınıklığı olmaksızın dinleyebilmenin ilk adımı, hikayenin konusunu anlayıp anlamadığını kontrol etmektir. Bu noktada anahtar kelimeler ararsın. Vurgulanan sözcükleri yakalayıp yakalayamadığını, konuşmaları takip edip edemediğini ve hikayenin akışına ayak uydurup uyduramadığını kontrol et.

Bunu yapmak, tek kelimesini anlamasan dahi İngilizce sohbetlerin genel anlamını nasıl yakalayacağını öğrenmekte sana yardımcı olacaktır—anadili İngilizce olan kişilerle başarılı bir şekilde iletişim kurmak için son derece önemli bir beceridir!

İlk dinlemeden sonra öğrendiklerini toparlamak için kısa bir mola ver. Ve sonra da baştan başlat. Bu defa detaylara odaklan. Her bir karakteri açıklamak için ne gibi sıfatlar kullanılıyor? Ne gibi kıyafetler giyiyorlar? Hikayenin geçtiği ortam nasıl tarif ediliyor?

Bu senin için şunları yapma fırsatıdır:

 • İçeriğe bağlı ipuçlarını kullanma alıştırması
 • Bilmediğin sözcükleri tanımlama

Dinlerken bu detayları not al. Bunu bir oyuna dönüştür. Örneğin, tüm nitelik sıfatlarını (güzel, uzun, güçlü, vb.) yakalamayı almayı dene. Bunları not al ve sesli kitabı tekrar dinlediğinde bunlara yenilerinin eklenip eklenmediğini gör.

Eğer bir İngilizce çalışma partnerin varsa bunu bir yarışma haline getir ve kimin daha fazla ayrıntıyı yakaladığını gör!

Dinledikten sonra oku:

Masallar ve fabllar, metinlerini bulmanın da kolay olması nedeniyle de avantajlıdır.

Sevdiğin bir sesli kitap bulduktan sonra bunun e-kitap sürümünü ya da baskısını ara. Yine, ses dosyalarıyla birlikte e-kitaplar sunduğu için Kindle store’u deneyebilirsin—böylelikle hem sesli hem de yazılı olarak hikayenin aynı sürümünü temin ettiğinden emin olabilirsin.

Dinledikten sonra hikayeyi oku ve dinlerken kaçırmış olduğun sözcükleri, ifadeleri ya da hikaye unsurlarını takip et. Dinlerken not aldıysan bunları okuduğun metinle karşılaştır. Ayrıca, sesli kitabı dinlerken bilmediğin sözcüklerin yazılışlarını da tahmin edebilir ve daha sonra okurken bunu doğru tahmin edip etmediğini görebilirsin.

Tüm sözcükleri, bu sözcüklerin anlamlarını ve telaffuzlarını anladıktan sonra anlatıcıyla birlikte yüksek sesle okuma alıştırması yap.

Bu egzersiz ile sözcüklerin İngilizcede nasıl birlikte kullanıldığını tam anlamıyla göreceksin. Anlatıcıyla birlikte okuyarak, vurgular, seslilerin uzunluğu, ritim ve hatta hız gibi konularda nasıl farklı okuduğunu fark edebilirsin.

Çalışma partnerlerinle rol paylaşımı yap:

İngilizce öğrenen başkalarını topla ve bu hikayeyi canlandır!

Bir sesli kitaptan bir masal ya da fabl dinledikten sonra bu hikayeyi sadece duymakla kalmadığın ve onu anladığından emin ol.

Bir kişi anlatıcı olabilir ve diğerleri de karakterleri canlandırabilir, tıpkı “Pamuk Prenses”teki kötü kalpli kraliçe ile konuşan aynası gibi.

Doğru konuşma tarzlarının yanı sıra hikayenin verdiği hissi de aktarmaya çalış. Gerekiyorsa hikayeyi birkaç defa daha dinle ve kaynaşmalar, bağlanma ve ritim gibi unsurlara dikkat et. Anadilini konuşan kişiler bu unsurların tümünü doğal bir şekilde kullanır, ama dil öğrencilerinin b unları öğrenmesi gerekir ve bu yolda ilk adım taklit etmektir.

2. İngilizce Komediler ile Gülerek Öğren

Kim iyi bir komediye hayır diyebilir? Güldürücü bir film, bir standup performansı ya da klasik bir sitkom olması fark etmeksizin komedi, hem stres atıp hem de temel İngilizce beceriler edinmenin harika bir yoludur.

Sıklıkla kelime oyunları ve kültürel referanslara dayalı olduğu için komedi İngilizce dil öğrencileri için özellikle idealdir. Bu esprilerde sıklıkla eşsesliler, kelime oyunları ve kafiye kullanılır ya da İngilizce konuşulan ülkelerin kültüründen ünlülere atıfta bulunulur.

Elbette, tam da bu nedenlerle İngilizce komediyi anlamak zor olabilir. İngiliz dili ve kültürü hakkında sağlam temellere sahip değilsen bazı içerikleri anlamak çok zor olabilir. Aşağıda hangi tür komedinin hangi öğrenim seviyeleri için uygun olduğunu tartışacağız.

Dil Öğrencileri için İdeal Komedi Türleri

Eğlencenin yanı sıra İngilizce dinleme alıştırması için izlediğim üç komedi türü aşağıdaki gibidir.

 • Modern Amerikan sitkomlar: “The Big Bang Theory,” “Friends” veya “Modern Family” gibi uzun yıllar devam eden televizyon dizileri, İngilizce konuşmalara ve mizah anlayışına alışmak için idealdir.

Esprilerin genellikle tekrarlanması ya da fiziksel mizah içermesi nedeniyle bunlar başlangıç seviyesi için uygundur ve takip etmenin kolay olduğu söylenebilir. Bailamak için İngilizce öğrencileri için en iyi 10 Amerikan sitkom listesine bir göz at.

 • Komedi podcast’leri: Bunlar, genellikle çok daha karmaşık kelime oyunları, birden fazla konuşmacı ve program kültürüne özgü esprileriyle orta seviye ve ileri seviyedeki dil öğrencileri için daha uygundur.

ID10T, Comedy Bang! Bang! ya da BBC Radio 4’ün Friday Night Comedy gibi en popüler programlara bir göz at.

 • Standup komedi programları: Çoğu standup komedi ileri seviye için uygundur. Bu programlar hızlı gelişir, farklı konulara değinir ve komedyenler bir konudan diğerine atlar. Eğer buna hazırsan, standup komedi Anglofon kültürü öğrenmenin ve dinlediğini anlama becerilerinle pratik yapmanın muhteşem bir yoludur.

Şahsen standupların kişisel bir tercih olduğunu düşünüyorum. “Niş komedyen” Mike Birbiglia’nın hayranıyım (kendi sözleri, benim değil). Onun ismini duymamış olabilirsin, ama geçtiğimiz beş sene içerisinde onun performanslarını Spotify üzerinde dinledim. Onun en son gösterisini izlemek için bir ülkeden diğerine uçtum. Bol bol dinleme alıştırması yaptığımı söyleyebiliriz.

Eğer nereden başlayacağını bilmiyorsan işte standup komedi dünyasından bazı büyük isimler: Louis C.K., Jerry Seinfeld ve Wanda Sykes. Ayrıca Rolling Stone’un Tüm zamanların en iyi 50 stand-up komedyeni listesine de bir göz atabilirsin.

Komedi Programlarıyla İngilizce Dinleme Egzersizleri

Altyazılarla ve altyazılar olmadan izle:

İngilizceyi tamamen akıcı bir şekilde konuşmuyorsan ilk seferde kaçıracağın bazı sözcükler ve espriler olacağı kesin.

Eğer altyazıları mevcutsa, dinlediğini anlama düzeyini test etmek için bunları kullanabilirsin. Altyazılar olmadan izle ve sonra da ne kadarını anladığın hakkında bir tahminde bulun. Yarısı mı? Dörtte biri mi? Bir iki espri dışında her şey mi?

Daha sonra tekrar izle ve anlamadığın yerlerde videoyu duraklat. İngilizce altyazılarda gördüğün şeyi yaz ve sana anlamlı gelmeyen sözcükler ya da referansların anlamlarına bak. Kaçırdığın espriler hakkında yardım için en sevdiğin online İngilizce öğrenim forumunda da sorularını paylaşabilirsin.

Ne yazık ki standup komediler için her zaman altyazı bulmak mümkün olmuyor, ama Netflix gibi platformlar üzerinde standup komedilere bakıyorsan altyazı bulma şansın daha yüksek. Bir komedi podcast’i kullanıyorsan ses kaydıyla birlikte podcast metni olup olmadığına bir göz at.

Gülme efektine dikkatini ver:

Bu efekt sitkomlara özgüdür. “Friends” ya da “Big Bang Theory” izlerken büyük esprilerden sonra gülme efekti girecektir.

İngilizce dil öğrencileri için bir espriyi kaçırıp kaçırmadığını anlamak açısından bu harika bir uygulamadır. Eğer espriyi anlamazsan geri sar ve tekrar dene ve kendine şu soruları sor:

 • Konuşmacı bir eşsesli mi yoksa bir eşadlı mı kullandı? Bu tümce ya da cümle tamamen farklı bir anlamla anlaşılabilir mi?
 • Birisi karakteri için alışılmamış bir şey mi söyledi? Yoksa sadece o karakterin söyleyeceği türden bir şey mi söyledi?
 • Bu sözcükler, konuşmacının amaçladığından farklı bir anlama mı sahip? Genellikle bu ikinci anlam incitici ya da patavatsızca bir şeydir. (“Modern Family” bunu sık sık yapar.)

Bu aktiviteyi birçok defa tekrarlamak, İngilizce dilinin bu inceliklerinin farkına varmak için harika bir yoldur ve seni İngilizce konuşan kişilerle gerçek hayatta yapacağın konuşmalara hazırlar.

3. İnternette Özgün İngilizce Videolar İzle

Çok sayıda ilgini çekecek, eğitsel ve eğlenceli içerik bulabileceğin için çevrimiçi videolar İngilizce dinleme alıştırması için her zaman elinin altında olan kaynaklardır. Bunlar aynı zamanda İngilizce konuşulan tüm ülkelerden gelmeleri nedeniyle farklı aksanları tanımayı öğrenmek için de kullanışlıdır.

İnternette Harika ve Özgün Videolar Nereden Bulunur

İşte hayran kalacağın özgün İngilizce videolar için bazı ipuçları:

Yoğunlaştırılmış dinleme pratiği için ise FluentU üzerinde yayınlanan özgün videolara bir göz atabilirsin. İnternet üzerinden ya da iOS veya Android cihazından erişebileceğin FluentU, gerçek hayattan film fragmanları, etkileyici konuşmalar ve daha fazlası gibi İngilizce videoları alır ve bunları dil öğrenme deneyimlerine dönüştürür.

İzlerken, içeriğe uygun sözcük tanımları ve örnek cümleler içeren interaktif altyazıları kullanabileceksin. Bu videoları ilgi alanına ve öğrenim seviyene göre filtrelemen de mümkün. İngilizce konuşulan ülkelerde geçen gerçek olaylar ve sohbetleri deneyimleyecek ve bunları öğrendiğinden emin olmanı sağlayacak araçları kullanabileceksin!

Gerçek Hayattan Videolar ile Dinleme Alıştırması Yap

Altyazılardan faydalan:

Tıpkı komedi programlarında olduğu gibi altyazılar çevrimiçi videolar için de kullanışlıdır.

Bu videoların toplumun tüm kesimlerinden gelmesi nedeniyle anlaşılması çok zor olabilecek bir aksan içeren bir video ile karşılaşabilirsin. Hemen pes etme! Daha iyi anlayabilmek için altyazıları etkinleştir.

Bu altyazılar, sesler sana yardımcı olmadığı zaman her türlü konuşmayı takip etmene yardımcı olur. Bu altyazılar özellikle standart olmayan aksanlar, hızlı konuşanlar ve bağlantılı konuşmayı anlamana yardımcı olabilir. Bu tıpkı akıcı İngilizce dinlediğini anlama yolundaki bir basamak gibidir.

Bu tip alıştırmalar özellikle çok kültürlü bir ortamda çalışmak için İngilizce kullanmayı planlıyorsan faydalı olabilir.

Bir karakteri canlandır:

Online videolarla da daha önce masallar için önerdiğimize benzer bir egzersiz yapabilirsin. Bir videoyu piyes haline getirmek kafanı karıştıran herhangi konu ya da yeni sözcüklere odaklanmana yardımcı olur. Videonun atmosferini yansıtmaya çalış, telaffuzu taklit et ve aynı ritimde konuş.

Hatta kendi yorumunu kaydedebilir ve bunu orijinal video ile karşılaştırabilirsin. Bunu yapmak İngilizce orijinalindeki ayrıntıları dinlemene yardımcı olmanın yanı sıra gramer veya sözcük bilgisindeki zayıflıklarını gidermene de yardımcı olur.

Kendi videonu çek:

Bu, bir önceki egzersizin çıtasını bir tık daha artıran, ileri seviyedeki dil öğrencilerine yönelik bir egzersizdir. TED Talks gibi eğitsel videoların yanı sıra haber bültenleri ve hatta İngilizce reklamlarla dahi en iyi sonucu elde edebilirsin.

Çevrimiçi İngilizce videolar izledikten sonra gördüklerinden yola çıkarak kendi videonu hazırlayabilirsin. Bu özellikle İngilizce tartışmalara, profesyonel toplantılara ya da sunumlara hazırlanmanın mükemmel bir yoludur ve bunlar mesleki ya da akademik ortamlarda İngilizce kullanacak herkes için önemli noktalardır.

Bu konuyu kendi başına tartışabilmek için orijinal videoyu izlediğin zaman şunlara özen göster:

 • Bir konuşmacı için neyin önemli olduğuna işaret eden vurgulanan sözcükler
 • Konuşmacının, konunun hissiyatı veya önemini aktaran beden dili
 • Konuyla ilişkili önemli isimler (insanlar, şirketler, ülkeler, vb.)

Çektiğin videoda izlediğin şeye doğrudan bir yanıt verebilirsin: nelere katılıyorsun ve nelere katılmıyorsun? Orijinal videoda hangi noktalara değinilmediğini düşünüyorsun?

Bu egzersiz ile sadece herhangi bir İngilizce konuşmanın ana ögelerini dinlemek konusunda kendini eğitmekle kalmayacak İngilizce yanıt vermeye de başlayacaksın.

 

İngilizce dinleme alıştırması sıkıcı olur diye kim demiş? Öğrendiğin bu eğlenceli kaynaklarla dinlediğini anlama becerilerini eğlenerek geliştirmeye başlayabilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close