ingilizce-dikte-alistirmalari

İngilizce Dikte Çalışması Yapmak için Asla Bıkmayacağın 14 Benzersiz Çevrimiçi Kaynak

O yataktan hemen kalk!

Rahat çoraplarını bir kenara çıkart ve sıcak çayını da lavaboya dök!

İnsanın İngilizce çalışması için illa bunların dikte edilmesi mi gerekiyor?

Gevşeyip rahatlamak harika olabilir, ama şimdi bunun zamanı değil. İngilizce öğrenme zamanı.

Şu anda, İngilizce becerilerine ciddi egzersizler yaptırmak için buradayız.

İngilizce dikte çalışması, yani duyduğunu birebir yazma alıştırmaları yan gelip yatarak yapılacak şeyler değil.

Bu alıştırmaları yaparken epey bir kafa yorup dille resmen güreşeceksin.

Ama yine de durmak istemeyeceksin!

İngilizce dikte çalışması yapmak zor olsa da yapacağın alıştırmalar oldukça zevkli ve kesinlikle tatmin edici alıştırmalardır; yani, emeklerinin karşılığını mutlaka alırsın.

Üstelik aşağıda senin için seçtiğimiz 14 kaynak sayesinde, dikte çalışmalarından hiçbir zaman sıkılmayacaksın. Bu çevrimiçi dikte alıştırmaları İngilizce iletişimin, öğrenme seviyesinin ve alıştırma tarzının her türünü kapsıyor.

Haydi, bir kulak ver de dinle!

İngilizce Çalışmak için Neden Dikte Yapmalısın?

Dikte, basit bir İngilizce çalışma yöntemidir. İngilizce bir ses dosyası dinlersin ve amacın söylenenleri aynen, harfiyen yazmaktır. Bu yöntem, İngilizce dinleme ve anlama becerilerini geliştirmek için oldukça etkili bir yöntemdir.

İngilizce dikte çalışması, seni duyduğun her bir ses ve kelime üzerine düşünmeye zorlar. Duyduğun her şeyi yazar, sonra da yazdıklarını kontrol edip yanlış anladığın şeyleri kolayca tespit edersin.

Ayrıca bu sayede yeni dil bilgisi yapılarının yanı sıra yeni kelimeler ve deyimler öğrenirsin ve bildiklerini de pekiştirmiş olursun. Bu yöntem, öğrendiklerini kendi konuşmalarına ve yazılarına entegre etmeni sağlar.

Son olarak, çevrimiçi olarak İngilizce dikte alıştırmaları yapmak yazılı İngilizce ve İngilizce yazım kuralları üzerine çalışmak için de harika bir yoldur.

Haftada Bir Dikteyle İngilizcen Yükselişte!

Haftada en az bir günü İngilizce dikte çalışması yapmaya ayır. Aşağıdaki kaynakların çoğunda üzerine çalışabileceğin kısa kayıtlar ve metinler bulacaksın, bu sayede zaman ayırman zor olmayacaktır.

Haftalık olarak İngilizce dikte çalışması yapmak İngilizce pratiği yapma konusunda bir rutin geliştirmeni ve dolayısıyla daha hızlı akıcılık kazanmanı sağlayacaktır.

Haftalık dikte çalışmalarına başlayınca, ses dosyasını dinledikten sonra metnin ana hatlarını çıkartmaya çalış ve bunu bir yere not et. Bu senin sürece aşina olmanı sağlar ve daha sonra bütün metni dikte etmeni kolaylaştırır.

İlerledikçe duyduklarını birebir yazmaya geçebilirsin.

İngilizce Dikte Çalışması: Bıkmayacağın 14 Benzersiz Çevrimiçi Kaynak

ToLearnEnglish: Çevrimiçi İngilizce Dikte Çalışmaları için Harika bir Başlangıç Noktası

Bu site, başlangıç seviyesindekiler için iyi bir çevrimiçi dikte kaynağı. Bir ses dosyası veya kısa bir video izleyecek, sonra da alttaki dikte görevlerini tamamlayacaksın.

Bazen metni kısmen görecek ve boşluklara doğru kelimeleri getirmeye çalışacaksın. Bazense duyduğun her şeyi yazman gerekecek.

Listen and Write: Tek Bir Kaynakta Pek Çok Dikte Alıştırması

Bu internet sitesinde zorluk seviyeleri belirtilmiş çok çeşitli metinler bulacak ve sana uygun olanları kolayca seçeceksin. Seviyeni panelin üst kısmındaki Level Test (Seviye Testi) bölümünden tespit edebilirsin.

Buradaki bir başka benzersiz özellik de pek çok farklı dikte modu olması:

  • Correction mode (Düzeltme modu): Burada metnin tamamını dikte ediyor, sonra hatalarını kontrol ediyorsun.
  • Full mode (Tam mod): Bu modda da dikteyi tamamlıyorsun, fakat yazdıkların yazdığın esnada kontrol ediliyor. Yani yanlış bir harf yazarsan, onun yerine doğru harfi yazana kadar yazmaya devam edemiyorsun.

Eğer bir sözcük yeterince net olarak telaffuz edilmediyse, “hint” (ipucu) butonunu kullanarak zor bulduğun kelimenin son harflerini görebiliyorsun.

  • Quick mode (Hızlı mod): Bu mod metni ve kelimeleri harfiyen yazmaktan çok dinlemeye uygun. Burada duyduğun kelimelerin yalnızca ilk harfini yazman gerekiyor. Bu mod ayrıca İngilizce dikte çalışmalarına yeni başlayanlar için de uygun.
  • Blank mode (Boşluk modu): Bu görevde, yalnızca eksik kelimeleri tamamlaman gerekiyor. Bu mod ayrıca alıştırmalara yeni başlayan veya tam bir dikte alıştırması yapacak kadar vakti olmayanlar için de ideal.

Bu kaynağın avantajlarından biri de, gelişimini takip edebilmen; bu, çalışmaya devam etmen konusunda seni cesaretlendirecek. Tamamladığın her İngilizce dikte çalışması için belirli bir puan alıyorsun ve bu puan yazma hızın, kaç ipucu aldığını ve kaç hata yaptığın dikkate alınarak hesaplanıyor.

Agenda Web: Dikte Konusunda Ustalaşmak için Dört Seviye

Bu sitede farklı İngilizce dikte alıştırmaları içeren dört seviye var.

İlk seviyede, cümleleri birer birer dikte edeceğin veya ses dosyasını dinledikten sonra boşlukları dolduracağın alıştırmalar var.

İkinci seviyede de aynı tür dikte alıştırmaları yapacaksın, ama bu alıştırmalar biraz daha uzun olacak. Ayrıca bazılarında söylenenleri daha iyi duyabilmen için ses dosyasını yavaşlatma opsiyonun da olacak.

Üçüncü seviyede de öncekiyle aynı görevler var, yalnızca burada cümleler daha uzun oluyor ve ses dosyasını yavaşlatma seçeneği de yok. Dördüncü seviye ise orta ve uzun dikte seçenekleriyle geliyor.

Tüm bu aktiviteler İngilizce dinleme-anlama becerilerini geliştirecek ve İngilizce sözcüklerin yazımlarına ve noktalama işaretlerine daha fazla dikkat etmeni sağlayacak alıştırmalar.

FluentU: Gerçek Dünyadan İngilizce Videolarla Eğlenceli Dikte Çalışmaları

Süper kahraman filmleri, birbirinden komik YouTube videoları ve ilham verici İngilizce konuşmalarla İngilizce dikte çalışması yapmak ister misin?

Bunların hepsine, gerçek videoları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştüren inovatif İngilizce öğrenme aracı FluentU ile sahip olabilirsin.

Burada bulabileceğin İngilizce videolar arasında film fragmanları, reklamlar ve haber klipleri gibi pek çok farklı video var—üstelik hepsi de ana dili İngilizce olanların izlediği türden videolar! Her bir videoda tonlarca öğrenme aracı var, ama önce bu videoları dikte çalışmaları için nasıl kullanabileceğimize bir bakalım.

FluentU’daki videolar türe ve öğrenme seviyesinde göre düzenlenmiştir, bu sayede ilgini çekenleri bulmak kolaydır. Videolardan birini izlemeye başlayınca İngilizce altyazıları kapatabilir ve izlerken duyduklarını yazabilirsin. Farenin imlecini video ekranına getirerek videoları kolayca duraklatabilirsin.

Birkaç kelime veya cümle yazdıktan sonra İngilizce altyazıları tekrar açarak yazdıklarını kontrol edebilirsin. Altyazılarda bilmediğin kelimeler mi var? Kelimenin üzerine tıkla ve FluentU anında kelimenin tanımını, tanımla ilgili bir resmi ve kelimenin nasıl telaffuz edildiğini göstersin!

Her bir videonun tam metni ve kelime listesinin yanı sıra izledikten sonra da yeni kelimeleri unutmamanı sağlamak için kelime bilgi kartları (flashcards) ve alıştırmaları da mevcut.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsin.

Speechling: Hızlı ve Kullanımı Rahat Bir Dikte Kaynağı

Bu kaynak dikte için geniş bir kısa cümle seçeneği sunuyor. Ekranda metin yazabilmen için bir pencere var, üstelik ses dosyasının çalma hızını da seçebiliyorsun. Mesela, metni önce normal bir tempo ile dinleyebilir, sonra yazmaya geçtiğinde yavaş okuma moduna geçebilirsin.

Kendini denemek için, “Check Answer” (Cevabı Kontrol Et) butonuna tıklaman gerek.

Eğer cümleyi anlamazsan, “Give up” (Pes et) butonuna tıklayarak cümlenin yazılı halini görebilir ve hatta daha sonra tekrar dikte etmeyi denemek için bu cümleye bir işaret koyabilirsin.

Bu kaynağın bir artısı daha şu: Herhangi bir şey söylerken kendi sesini kaydedebilir ve 24 saat içerisinde ana dili İngilizce olan birisinden telaffuzun üzerine ücretsiz geribildirim alabilirsin. Bu harika bir şey, değil mi? Kesinlikle denemeye değer!

dictationsonline: Herkes için Sezgisel bir Kaynak

Bu internet sitesinde başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar çeşitli konularda seviyelerine göre ayrılmış kısa metinler bulabilirsin. Bu kısa dikte koleksiyonunda hem basit ses dosyaları hem de kurgusal yazından alınan bölümler var.

Yazmaya başlamak için istediğin parçayı seçtiğinde yeni bir pencere açılıyor. Ses kaydını başlatmadan önce metinde geçecek olan bazı önemli kelimeleri gözden geçirebilirsin. Sonrasında dinlemen ve yazman gerekecek.

Ses kayıtları noktalama işaretlerinin vurgulanması amacıyla iki kez okunuyor.

İlk seferinde noktalama işaretleri dahil her şeyi yazabilmen için her bir cümle ağır ağır okunuyor. İkinci seferde normal bir hızla okunuyor, böylece yazdıklarını kontrol edebiliyorsun; ancak bu kez noktalama işaretleri belirtilmiyor. Sonra metni açıp yazarken yaptığın hataları kontrol edebiliyorsun.

Ses kayıtları kısa—en uzunu yaklaşık 35 saniye sürüyor. Buradaki alıştırmaları her gün en az beş dakikanı ayırarak yaparsan bu İngilizce dersinden sonuç alabilirsin.

ESL Fast: Tüm Aile için İngilizce Alıştırmaları

Burada hem çevrimiçi olarak İngilizce dikte çalışması yapabilir, hem de dinleme becerilerinin yanı sıra okuma becerilerin üzerine de çalışabilirsin. Burada iki farklı seviye var: Temel seviye (elementary) ve orta seviye (intermediate). Metin girişi için ayrı bir pencere yok, bu yüzden duyduklarını bilgisayarında açacağın başka bir yazma programında yazmalı ya da eski usül, bir deftere not etmelisin.

Ardından, notlarını sayfanın alt kısmında göreceğin metinle karşılaştırabilir ve her şeyi doğru yazıp yazmadığını kontrol edebilirsin.

Sitenin “Speaking is Easy” (Konuşmak Kolaydır), “Easy Conversations” (Kolay Sohbetler) ve “Start Reading for Children” (Çocuklar için Okumaya Başla) bölümlerinin yardımıyla başlangıç seviyesindekiler ve çocuklar da dil becerilerini geliştirmek için alıştırmalar yapabilirler.

Burada ses dosyaları, kısa cümleler ve diyaloglar içeren basit metinler bulacaksın. Dinleyecek, metni takip edecek ve ardından duyduğun sözleri doğru telaffuzla tekrar edebileceksin.

Ez-Dictation: Önemsediğin Konular Üzerine Dikte Alıştırmaları

Burada kategorilerine göre dikte alıştırmaları seçebilir ve gerçekten ilgilendiğin bir konu üzerine bir metin dinleyebilirsin. Konular arasında müzik, teknoloji ve spor gibi konular var.

Gerekli metinleri ararken, metnin uzunluğu ve kelime sayısı gibi faydalı bilgileri de görebiliyorsun. Bu özellik, çalışmak için kısıtlı zamanın olduğunda gerçekten büyük bir kolaylık sağlıyor.

Önüne bir ses kaydı ve bir metin gelecek ve ya metindeki boşluklara gelecek olan kelimeleri yazarak metni tamamlayacak ya da tam bir dikte çalışması yapacaksın. Eğer “fill-in-the-gap,” yani boşlukları doldurma alıştırmasını seçersen, metinden kaç kelimenin çıkartılmasını istediğini seçebilirsin (kolay bir alıştırma için %10 oranında kelime çıkartılabilir, zor bir alıştırma için ise %30 oranında kelime çıkartılabilir).

Ses dosyasını bir kez daha dinleyebilir ve kırmızı ile işaretlenmiş olan hatalarını düzeltebilirsin. Bunun ardından, puanını kontrol edebilir ve bir sonraki göreve geçebilirsin.

Breaking News English: Hem İngilizce Pratiği hem de Güncel Olaylar

Bu benzersiz sitede, haberleri takip ederken İngilizce pratiği yapabilirsin. Bu sayede yalnızca İngilizceni geliştirmekle kalmayıp ufkunu da genişletebilirsin.

Aynı zamanda, metinler kuru, sıkıcı ifadelerden değil, kelime dağarcığını daha zengin ve daha parlak hale getirip konuşma becerilerini de geliştirmene yardımcı olacak canlı cümlelerden oluşuyor.

Ayrıca ipucu olarak her bir kelimede kaç harf ve her cümlede kaç kelime olduğunu gösteren küçük yıldızlar da göreceksin.

Learn American English Online: Düzinelerce Dikte Alıştırması

Bu sitede altı seviye dikte alıştırması var. Her bir seviyede farklı ses kayıtları var ve her kayıtta dikte etmen için 10 adet cümle mevcut.

Eğer dikte alıştırmaları için devasa bir kaynak arıyorduysan, buldun!

Duyduklarını ayrı bir sayfaya yazman gerekecek ama sitede bütün kayıtların tam yazılı dökümlerini bulacaksın, bu sayede cevaplarını kontrol edebilirsin.

Teacher Joe: Dikte başına 5 ila 15 Kelime

Bu kaynak farklı İngilizce çalışma ve bilgi seviyelerine farklı öğrenciler için meydana getirilmiş. Burada üç seviye var:

  • İlk seviyede başlangıç seviyesindekiler için her biri beş ila yedi kelime içeren kısa dikte alıştırmaları var.
  • İkinci seviyede 8 ila 10 kelimeden oluşan biraz daha zorlayıcı cümlelerle orta uzunlukta dikte alıştırmaları bulabilirsin.
  • Üçüncü seviye daha tecrübeli ve ileri seviyedeki öğrenciler için. Bu kategorideki dikte alıştırmaları en uzunları. 11 ila 15 kelimeden meydana gelen cümleler kulak yoluyla anlaması en zor olanlar.

Olabildiğince doğru yazmak önemli, fakat eğer bütün kelimeleri anlamazsan ya da doğru yazamazsan üzülme. Anlamadığın kelimelerin yerine X yazıp geçebilirsin.

Teacher Joe bu dikte alıştırmalarını birkaç kez dinledikten sonra bu kelimeleri anlamanın veya öğrenmenin sana artık zor gelmemesini sağlıyor.

English Expressions: Dikte Artı Dinlediğini Anlama Soruları

Duyduklarını tam anlamıyla anladığından emin olmak mı istiyorsun? Bu sitede dikte alıştırmalarının yanı sıra anlama soruları da bulacaksın. Bunlar yalnızca kullanılan kelimeleri değil, kelimelerin anlamlarını da anlamanı sağlayacak.

Buradaki alıştırmalar, çok kolaydan zora uzanan dört seviyeye ayrılmış.

Bu sitenin faydalı başka bir özelliği de her bir dikte için kelime listeleri bulunması; bu sayede bilmediğin kelimelerin anlamlarını kontrol etmek için zaman harcamazsın.

MyProfe: Motive Edici bir Dikte Kaynağı

Bu kaynağın en büyük meselesi, kendini kontrol edebilmek.

Bütün dikte alıştırmasını tek seferde dinlemeli ve dinlerken durdurmamaya çalışmalısın. Dinledikten sonra, duyduklarını yazmalısın. Bunun ardından diğer dil becerilerin üzerinde çalışmak için dinleme-anlama sorularını cevaplamaya ve boşluk doldurma alıştırmalarını yapmaya başlayabilirsin, bu sayede birtakım yeni yapılar ve kelimeler de öğrenmiş olursun.

Daha sonra, metnin yardımıyla cevaplarını kontrol edebilirsin.

Bu internet sitesi seni ilerlemek istemeye, bunun için çalışmaya ve her seferinde daha karmaşık ve zor dikte alıştırmaları seçerek kendini geliştirmeye ve en iyi sonuçları almaya çalışmaya teşvik ediyor.

Bu site, kendi kendine İngilizce öğrenme konusunda biraz daha motivasyona ihtiyacı olanlar için ideal kaynak.

Listen A Minute: İngilizce Pratiği için Kıymetli bir Dakika

Breaking News English kaynağının arkasındaki ekip tarafından hazırlanan bu dikte kaynağı, İngilizceyi kendi kendine veya bir öğretmen eşliğinde öğrenmek için harika. Bu sitenin özel yanı ise, her bir ses dosyasının yalnızca bir dakika uzunluğunda olması.

Bütün dikte alıştırmaları alfabetik olarak düzenlenmiş ve her birinin pratik alıştırmaları var. Ses dosyalarını dinledikten sonra cümlelerdeki boşlukları tamamlamak, yazım hatalarını düzeltmek ve harfleri karışık sırayla verilmiş kelimeleri doğru şekilde yazmak gibi alıştırmalar yapacaksın.

Eğer bir öğretmenden ders alıyorsan, “Homework” (ödev) kısmı da kullanışlı olacaktır. Her dikte alıştırması sayfasının en alt kısmında başka alıştırmalarla beraber bu ödev kısmını da bulacaksın. Bu kısım alıştırmalarda edindiğin bilgileri sağlamlaştırmana, pekiştirmene yardımcı olacak.

 

Umarım çevrimiçi İngilizce dikte çalışması yapmak için en sevdiğin kaynakları burada bulursun. Ayrıca, umarım bu kaynaklar sayesinde İngilizce öğrenme sürecin de her zamankinden daha ilginç ve zengin bir hal alır!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close