ingilizce-dergi

İngilizce Öğrenmek için Hazırlanmış 14 Basılı ve Dijital İngilizce Dergi

Neyin üzücü olduğunu biliyor musun?

Dergilerin dedikodu ve ünlülerin fotoğraflarından ibaret olduğunu düşünüyor olmamız çok üzücü.

Ama böyle olması gerekmiyor.

Maya Angelou böyle olması gerekmediğini düşünüyor. Konuyla ilgili olarak, “Bir dergide kişi—baştan sonra—hayat ve hayatın nasıl yaşanacağı hakkında 15-20 farklı görüş bulabilir” dedi.

Dergi imparatoru Hugh Hefner ise “Bunun gazeteciliğin en kişisel biçimi olduğunu düşünüyorum. Ve bir derginin tıpkı eski bir dost gibi olduğunu düşünüyorum” demişti.

Dergiler insanı eğitebilir ve yeni bakış açılarını keşfetmesine yardımcı olur. Ayrıca, İngilizce öğrenme yolculuğunda sana yoldaş da olabilirler. Ama en önemlisi, bütün bunları yaparken hala eğlenceli olabilirler.

Okuma alıştırması için özgün İngilizce dergileri halihazırda keşfetmiş olabilirsin. Bu yazıda özellikle senin gibi dil öğrenenler için hazırlanan dergileri ele alacağız. Bu İngilizce öğrenim dergileri pratik dil ipuçları, kullanışlı aktiviteler ve elbette İngilizce dilinde harika makalelerle dolu.

Bir sonraki sayfaya geçmeye hazır mısın?

İngilizce Öğrenimini Geliştirmek için İngilizce Dergi Nasıl Kullanılır

  • Hedeflerini bil: Yurtdışında eğitim görmek için mi İngilizce öğreniyorsun? Yoksa işini büyütmek için mi İngilizce öğreniyorsun? Hedeflerine uygun İngilizce dergileri seç. Böylelikle, senin için en anlamlı sözcük bilgisini edinirsin.
  • Önce derginin tamamına bir göz at: Bir makaleyi okumaya başlamadan önce index (genellikle derginin ilk sayfalarında bulunan makale ve bunların sayfa sayılarının listesi) bölümüne git. İlgi alanlarınla eşleşen makale başlıklarını ara.

Bu göz atma süreci aynı zamanda makalelerin temaları ve başlıklarını ve bunların birbirleriyle ilişkilerini önceden bildiğin için bilgiyi daha net bir şekilde yapılandırmana yardımcı olur.

  • En kısa yazılarla başla: İlgili tüm makaleleri seçtikten sonra en kısa olanıyla başla. Hırslı dil öğrencileri sıklıkla zorlu bir konu hakkındaki uzun bir makaleyi seçerler ve zihin yorgunluğu nedeniyle makalenin ortasında onu okumayı bırakırlar.

Bir makaleyi okumayı tamamlamak öğrenme motivasyonunu artırır. Bu nedenle, rahatlıkla okumayı tamamlayabileceğin ve seni yormayacak bir makale ile başla.

  • Saat tut: Her bir makaleyi okumanın ne kadar zaman aldığını kaydet. Ayrıca, okumayı tamamladığın makalenin uzunluğunu da not al. O gün için okumayı bitirdiğin zaman ilerleme kaydedip kaydetmediğini görmek için günleri birbiriyle karşılaştır.

Eğer hızın azalıyorsa ya da yeterince hızlı değilsen daha farklı, daha etkili okuma tekniklerini dene.

  • Zor sözcükleri cümleler içinden çıkar ve boşlukları doldurma oyunu oyna: Bir makaleyi okumayı tamamladıktan hemen sonra hafızanı test etmenin en iyi yolu budur. Okurken zorlandığın sözcükleri daire içine al ve okumayı tamamladığın zaman bunları kes. Daha sonra da anlamları ve alakalarına göre bu sözcükleri doğru yerlere koymaya çalış.
  • FluentU ile okuma alıştırmalarını çeşitlendir: Pek çok İngilizce öğrencisi, sıkıcı olabileceği ve yalnız hissettirebileceği için okuma alıştırmalarından kaçınır. FluentU, konsantrasyonunu koruyabilmen için yeni okuma becerilerini farklı yerlerde kullanmana yardımcı olur.

FluentU üzerinde özgün İngilizce videolar bulacaksın ve bunlar arasında film fragmanları, YouTube videoları, etkileyici konuşmalar, ve daha fazlası yer alır. Her bir videoda interaktif altyazılar bulunur. İngilizce dergilerde görmüş olduğun sözcükleri ara. Anında tanımını görmek için herhangi bir sözcüğün üzerine tıkla. Aşağıdaki dergilerin birçoğunda olduğu gibi, daha iyi ezberlemene yardımcı olacak alıştırmalar da mevcut.

FluentU, okuma becerilerini geliştirirken eğlenmeni sağlayacak harika bir araçtır. Bir dergiyi okumayı tamamladığın zaman kendini bir FluentU videosuyla dahi ödüllendirebilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

  • Okumayı tamamladıktan sonra sosyal medyada bunlar hakkında konuş: Çoğu makale, diğerlerinin de ilgilendiği popüler veya önemli başlıkları ele alır. Bir makaleyi tamamladıktan sonra Facebook ya da Twitter üzerinde bununla ilgili bir durum güncellemesi yayınlayarak bu konu hakkındaki görüşünü paylaşabilirsin.

İngilizce Öğrenenler için 14 Harika Basılı ve Dijital Dergi

İngiliz Dilini Öğrenenler için Basılı Dergiler

Hot English Magazine

ingilizce öğren dergi

Bu İngilizce dergi dil öğrenmekle daha doğrudan ilişkilidir. Dergi deyimler, gramer ve konuşma ipuçlarına odaklanır.

Her sayıda, günlük hayatında kullanabileceğin 500 deyim yer alır. Ayrıca, bir sohbet başlatmanın yanı sıra anadili İngilizce olan kişilerle konuşurken neden bahsettiklerini bilmen için İngilizce konuşulan dünyadan son haberler gibi başlıklar da verir.

Bu İngilizce dergi iş ya da sınavlara hazırlık için İngilizce öğrenmesi gerekenler için idealdir ama aynı zamanda diğer sebeplerle İngilizce öğrenmek isteyenler için de faydalıdır. Gramer ve sözcük bilgisi gibi temel konularla başladığı için bu dergi temel bilgilerini geliştirmek isteyen başlangıç seviyesindeki dil öğrencileri için iyi bir kaynaktır.

Sunmuş olduğu pratik ipuçları dil öğrenenlerin bildiklerini hızla gerçek hayata uygulamalarına ve becerilerini gerçekten hızlı geliştirmelerine yardımcı olur.

Just English

ingilizce öğren dergi

Bu İngilizce dergi Malezyalı bir şirket tarafından yayınlanmaktadır. İki sürümü mevcuttur: Just English Explorer ortaokul seviyesi, orta seviyedeki dil öğrencilerine yönelik ve Just English gençler ve yetişkinlere yöneliktir.

Just English Explorer’da yer alan her makalede metni anlayabilmen için gerekli okuma seviyesini gösteren bir skor mevcuttur. Bu derginin sınıf ortamında kullanılması amaçlanmıştır ama kendi kendine öğrenmek için de kullanılabilir.

Just English Magazine haberler, kişisel hesaplar, spor, tarihsel olaylar ve kısa hikayeler içerir. Aynı zamanda İngilizce sınavlarda başarılı olmak için de ipuçları sunar. Bu sürümü daha çok becerilere odaklanmaktadır ve sadece gramer ve sözcük bilgisini ele alan bazı makaleleri bulunur.

Genel anlamda, tüm makalelerin skorlanmış olması ve senin için uygun yazıları hızla seçebileceğin için okuma alıştırması amacına uygundur.

Eli Language Magazines

ingilizce öğren dergi

Eli farklı İngilizce öğrenim seviyeleri için çocuklar ve genç yetişkinlere yönelik çok sayıda İngilizce dergi yayınlamaktadır.

Ready for English tam anlamıyla yeni başlayanlara yönelik bir dergidir ve öğrenmeye yardımcı ve eğlenceli bol miktarda resim, oyun ve bulmaca içerir. Teen ise en yüksek zorluk seviyesindeki dergileridir.

Dergilerin tümünde okuma alıştırması için bazı kısa makaleler ve karikatürler ve sözcük hatırlama gibi oyunlar bulunmaktadır. Bunlar ayrıca yeni başlayanlar için gerçekten faydalı olabilecek, İngilizce konuşmanın kültürel unsurlarına da odaklanır.

Scholastic Scope

ingilizce öğren dergi

“Scholastic” adlı tanınmış kitabevi tarafından yayınlanan bu İngilizce dergi orta seviyedeki dil öğrencileri için uygundur. Hem beceri geliştirme hem de okuma alıştırmalarına odaklanır. Diğerlerinin aksine bu dergi okuyucuların yazma becerilerini ve bir tartışmada argümanlar geliştirebilme yeteneklerini de geliştirmeyi amaçlar.

Her sayıda bilgi veren makaleler ve kısa kurgusal hikayeler bulunur. Ayrıca, bilgiyi sunmak için kullanılan karikatür ve grafikleri meydana getiren bilgi grafikleri (infographics ) de kullanır. Okuma amaçlı içeriklerin yanı sıra bir makaleyi okumayı tamamlayan okuyucular için görevler de mevcuttur.

Scholastic Scope aynı zamanda öğrencilerin argümanlarını nasıl yapılandıracaklarını anlamalarına yardımcı olan kompozisyon taslakları (templates) da sunmaktadır Gramer ipuçları için ayırdıkları bir köşe (column: belirli bir başlık üzerine bir yazı dizisi ya da her sayıda aynı yazar tarafından yazılan makaleler) de mevcuttur.

Let’s Find Out

ingilizce öğren dergi

Bu da bu sefer yeni başlayanlar ve çocuklara yönelik olarak hazırlanmış bir Scholastic dergisidir. Tam anlamıyla temel becerilerin geliştirilmesine odaklanır ve bu da dil öğrenmeye yeni başlayanlar için idealdir. İngilizce öğrenmek için çeşitli aktiviteler içermektedir. Bilim ve sosyal bilimler hakkında hızlı birer okuma alıştırması olarak kullanabileceğin basit ve kısa makaleler de yer almaktadır.

Bu derginin yeni başlayanlar için olması nedeniyle, dil öğrencilerinin imgelerle sözcükleri bağdaştırabilmeleri amacıyla çok sayıda resim bulunmaktadır.

Storyworks

ingilizce öğren dergi

Bu dergide benzer konular hakkındaki farklı makalelerden oluşan eşleştirilmiş metinler yer almaktadır. Eşleştirilmiş metinler okuyucuların fikirleri birbiriyle bağdaştırmaları ve birbiriyle ilişkili konseptler ve terimleri öğrenmelerine yardımcı olur.

Bunun yine bir Scholastic eseri olması nedeniyle Scholastic Scope ve Let’s Find Out içerisinde bulunanlara benzer öğrenme aktiviteleri ve görevleri de içermektedir. Her sayıda bilim, kültür, tarih gibi konularda makaleler ve başlangıç ile orta seviye arasındaki dil öğrencileri için tartışmalar bulacaksın. Dergide aynı zamanda şiir, bilim kurgu, mitoloji ve diğer edebi türleri de bulacaksın.

Bu dergi, videolar ve aktivite sayfaları da bulacağın online sürümü ile birlikte en iyi şekilde kullanılabilir.

S Weekly

ingilizce öğren dergi

Bu İngilizce dergi Taylandlı bir şirket tarafından yayınlanmaktadır. Başlıca hedef kitlesi gençler ve orta seviyedeki İngilizce öğrencileridir. Dergide yer alan eğitim bölümünün yanı sıra eğlence, güncel olaylar ve ilginç etkinliklerin yanı sıra okuyucu mektuplarını da yayınlamaktadır.

Bu dergi, haber yazıları ve şarkı sözleri gibi anadil düzeyindeki İngilizce içeriği de dahil etmesiyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Bununla birlikte, öğrenme düzeyini anında test edebilmen ve içeriği daha iyi ezberleyebilmen için gramer ve sözcük bilgisi egzersizleri de eklenmiştir.

Language Magazine

ingilizce öğren dergi

Yaklaşık 18 sene önce kurulmuş olan Language Magazine, her seviyedeki dil öğrencisi için itibarlı bir haber ve içerik kaynağı olmuştur. Her ne kadar sadece İngilizce odaklı olmasa da genellikle ABD’ye yer vermektedir bu nedenle de Amerikan İngilizcesi öğrenen herkes için idealdir.

Sadece öğrenmek için ipuçları ve teknikler sunmakla kalmaz, aynı zamanda diğer kaynakların sıklıkla göz ardı ettiği önemli bir bileşen olan kültüre de odaklanır. Bu derginin okurları bilimsel araştırmalar, haberler ve uluslararası kuruluşlar hakkında da bilgi edinir. Bu derginin genel amacı dünya vatandaşlığı (global citizenship) fikrini yaygınlaştırmaktır. Diğer bir amacı ise dil öğrenimini dünyanın her yanındaki insanlar için cazip hale getirmektir.

Bu da sadece İngilizce öğrenmeyi değil aynı zamanda bu dilin kültürel ve bilimsel yanlarını da öğrenmek isteyenler için idealdir.

Babel

ingilizce öğren dergi

Babel kendisini dil meraklıları için bir dergi olarak tanımlar. Bu tüm diller hakkındaki uluslararası bir dergidir, ancak İngilizce dilinde basıldığı için bu ileri seviyedeki İngilizce öğrencileri için bir altın madenine dönüştürür.

Bu dergi sadece İngilizce hakkında değil, aynı zamanda anadilin ve dünyadaki tüm diller hakkında da bir şeyler öğrenmene imkan tanır. Bu da sana içerik ile zaten bildiğin şeyleri bağdaştırma fırsatı verir.

“Ask a linguist” (Bir dil billimciye sor) ve “Language games” (Dil oyunları) gibi özellikleri özellikle gramer ve sözcük bilgisi edinmek için faydalıdır. “Languages in the world” (Dünyadaki diller) ve “Linguistic lexicon” (Dilbilgisi sözlüğü) gibi diğer köşeler de dillerin tarihi ve çeşitliliği hakkındaki bilgilerini artırır.

En büyük makaleleri genellikle dil, kültür ve politikanın daha geniş anlamdaki etkilerini ele alır. Daha fazla yoğunlaştırılmış okuma alıştırması için mükemmel metinleri bulacağın bir de kitap değerlendirmesi bölümü bulunmaktadır.

Yes

ingilizce öğren dergi

Bu İngilizce dergi dil öğrenen yetişkinler için hazırlanmıştır. Amacı, İngilizce öğrenmeyi sıkıcı olmaktan çıkarıp zevkli hale getirmektir.

Ne yazık ki Yes dergisini artık sitesinden okumak mümkün değil, ama Yes Pinterest hesabında (yukarıdaki bağlantıdan ulaşılabilir) bazı eski sayılardan örnekler görebilir ve İngilizce öğrenme ipuçları bulabilirsin.

Dergide genellikle iki çeşit makale bulunur. İlginç bir konudan bahseden “genel ilgi” makaleleri—İngilizcenin dünya üzerindeki hakimiyetinin tarihçesi gibi. Editörler sıklıkla kültür, sanat, tarih ve teknoloji hakkında makaleler yayınlar. İkinci makale tipi ise gramer öğrenmene yardımcı olur.

Yes bir makale içerisindeki anlaşılması zor pasajları açıklamak için dipnot kullanma tekniğini uygular. Dipnotlar (footnotes) sayfanın en altına ve genellikle makaleden ayrı olarak eklenmiş ek bilgi parçalarıdır. Bunlar genellikle okuyucunun ana metni daha iyi anlayabilmesi için ilave içerik sağlar. Ama bu notları okumak zorunlu değildir.

Yes herhangi bir pasajı başka dillere çevirmemektedir, bu nedenle orta ile ileri seviye arası dil öğrencileri için idealdir. Yeni başlayanlar için bu dipnotları okumak da kafa karıştırıcı olabilir.

Dil Öğrencileri için Online İngilizce Dergiler

Unravel

Unravel, akademisyenler tarafından halk için hazırlanmış bir dergidir. Genellikle ele aldıkları konular arasında dil öğrenimi, dillerin tarihçeleri, dil bilimi ve kültürün dili nasıl etkilediği yer almaktadır.

Bu dergi kesinlikle dillere karşı merak besleyen ileri seviyedeki dil öğrencileri ve olguların teknik yanlarını sevenler içindir. Konular kulağa oldukça ağır gelse de bunları okumak zevklidir. Bir dil öğrencisi olarak dilin nasıl işlediği ve belirli dillerin neden farklı oldukları hakkında derinlemesine bilgi edineceksin.

Bu aynı zamanda gramer kuralları ve bunların nasıl geliştiğini anlamaya da yardımcı olacaktır. İngilizcenin kafa karıştıran tüm yanları güzel ve pürüzsüz bir şekilde açıklanır ve anadilin hakkında dahi yeni bir şeyler öğrenebilirsin!

Unravel ayrıca çeşitli diller arasındaki ilişkilerden de bahsetmektedir ve bu da dil öğrencilerinin anadilleri ile İngilizce arasında bağlantılar kurmalarına yardımcı olabilir. Örneğin, İngilizcenin Dancayı nasıl etkilediğinden bahsetmektedir.

Ama aynı zamanda dil öğrenenlere genel ipuçları veren bu makale gibi kısa va özgün yazılar da bulunmaktadır.

TOPICS

TOPICS bu listedeki sadece dil öğrencilerinin katkılarına dayalı olan tek dergidir. TOPICS dünyanın her yanındaki İngilizce öğrenenler için bir topluluktur ve yeterli dilbilgisine sahipsen sen de makale yayınlayabilirsin.

Dil öğrencilerinin İngilizce öğrenme deneyimlerinden bahsettikleri “Learning English” (İngilizce Öğrenmek) adlı bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm ise üç kategoriye ayrılıyor:

  • İnsanların okuldaki İngilizce çalışmalarıyla ilgili deneyimlerini paylaştıkları “Classroom Experiences” (Sınıf İçi Deneyimler)
  • ABD’yi ziyaret edenlerden kültürel öğrenime odaklanan “Foreign Exchange Students” (Öğrenci Değişim Programı Yabancı Öğrencisi)
  • Deneyimli dil öğrencilerinden faydalı ipuçları ve stratejiler bulabileceğin “Our Thoughts on Learning English” (İngilizce Öğrenimi Hakkındaki Görüşlerimiz)

“Language Corner” (Dil Köşesi) adı verilen bölümde ise deyimler, gramer ve sözcük bilgisi öğrenmek için kaynaklar bulabilirsin.

Ayrıca internette yeni insanlarla tanışabilir ve belki de seninle İngilizce konuşma ve okuma alıştırmaları yapacak bir öğrenim partneri dahi bulabilirsin.

English Magazine

Bu, internette İngilizce öğrenenler için mevcut en kapsamlı okuma kaynaklarından biri. Bu Learn English Network tarafından hazırlanan ücretsiz bir dergi. İçeriği çeşitli köşelere ayrılmış.

“Language Articles” (Dil Makaleleri) bölümü İngilizce öğrenenler için en alakalı olan bölüm. İnternet argosu, çeşitli İngilizce tipleri, online öğrenim, gramer ve hatta belirli sözcüklerin tarihçesi gibi İngilizce öğreniminin tüm unsurları için ipuçları veriyor.

“Reading Articles” (Okuma Makaleleri) ise okumayı kolaylaştırmak için psikolojik ipuçları ve diğer stratejiler sunuyor. Bu bölüm daha ziyade zihninin nasıl işlediği ve nasıl daha etkili öğrenebileceğinle ilgili. Örneğin, bu makale hayal gücünü kullanmanın hafızanı nasıl güçlendirebileceğinden bahsediyor.

Haberler, bilim, teknoloji ve hatta seyahat gibi konulara ayrılmış diğer bölümler de mevcut. Her İngilizce öğrencisi bu online dergide kesinlikle kullanışlı bir şey bulacak.

British Council Magazine

British Council, İngilizce öğrenmek için mevcut en güvenilir ve saygın kaynaklardan biri. Yayınladıkları dergi özellikle okuma alıştırmasına odaklanıyor. Günlük yaşam ile ilgili çeşitli konular hakkında makaleler yayınlıyorlar. Örneğin, plaj, takvimler, yiyecekler, silah kontrol yasaları, vb. hakkında makaleler bulunuyor.

Her makaleye sesli anlatım da dahil ediliyor, bu da telaffuz ve dinleme alıştırması için kullanışlı olabilir. Her makalenin sonunda becerilerini test edebilmen için bir dizi aktivite yer alıyor.

Bu dergi aynı zamanda yeni ve güncel konuları öğrenmek için de faydalı. Örneğin, ünlülerin profillerine yer veriyor ve İngilizce konuşulan ülkelerde yaygın olarak kutlanan bayramları açıklıyorlar. Bunların yanı sıra hayvan hakları veya iklimi değişimi gibi güncel tartışmalara da yer veriyorlar.

 

İngilizce dergiler, İngilizce konuşanların dünyasına adım atmana yardımcı olurken aynı zamanda sana gramer veya sözcük bilgisi de verebilir. Her öğrenci, İngilizceyi ve İngilizce konuşan kültürleri anlamak için bu amaçla hazırlanmış yukarıdaki çok yönlü dergilerden en az bir İngilizce dergi okuyabilir.


Dhritiman Ray bilim kurgu, şiir ve kurgusal olmayan düz yazı yazarıdır. Eğitim, psikoloji ve yaşam tarzı gibi konular üzerine uzmanlaşmıştır. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close