ingilizce-cizgi-roman

Pow! İngilizce Çizgi Romanlardan Fırlayıp Sana Dil Öğretecek 4 İnanılmaz Süper Kahraman

İngilizce öğrenmek için buradasın, biliyoruz.

Peki, süper kahraman filmlerini sever misin? Peki ya çizgi romanları?

En son çekilen Batman veya Avengers (Yenilmezler) filmiyle ilgili haberleri takip etmek için sürekli telefonunu mu kontrol ediyorsun?

İçinde aksiyon ve macera olan hikayeler eğlencelidir ve İngilizce becerilerini geliştirmek için onlardan faydalanmanın pek çok yolu vardır.

Örneğin, interaktif (etkileşimli) hikayeler okumak veya kendi hikayelerini yazmak heyecanlı ve ilginç olabilir.

Peki, bu amaçla en sevdiğin süper kahraman filmlerinin uyarlandığı kitapları da okuyabileceğini biliyor muydun?

İngilizce çizgi roman okuyarak sevdiğin karakterlerle ilgili daha fazla şey okuyabilir, nereden geldiklerini öğrenebilirsin. Üstelik bunu yaparken İngilizceni de geliştirebilirsin!

Bu türe aşina olmayabilirsin; bu yüzden, önce çizgi roman (İng. comic books) derken tam olarak neyi kastettiğimizi de açıklayalım.

En fazla birkaç kareden meydana gelen bant karikatürler (İng. comic strips) genellikle komiktir, kısadır ve gazetelerde yayınlanır; çizgi romanlar (İng. comic books) ise, başlı başına kitaplardır.

İngilizcede comic book, graphic novel veya kısaca comics denen çizgi romanların hepsi, hikayenin yalnızca sözcükleri kullanmak yerine resimlerle birlikte anlatıldığı kitaplardır.

Bu kitaplar genellikle süper güçleri olan insanlar hakkındadır. Bazı kitapların hikayeleri fantastik dünyalarda geçer. Hatta gerçek ve tarihi olaylara dayanan çizgi romanlar bile vardır. Filmlerdeki meşhur karakterlerin çoğu çizgi romanlardan gelmektedir.

Çoğu çizgi roman klasik halini almıştır, yani öyle çok bilinirler ki onlardan söz ettiğinde çoğu insan neden bahsettiğini bilir.

Basılan yüzlerce İngilizce çizgi roman olsa da, bunlar arasından hakikaten meşhur olanların sayısı belki de bir elin parmaklarını geçmez.

Bu gönderide, o meşhur klasik çizgi romanlardan birkaçını ve İngilizce öğrenmekte onlardan nasıl faydalanabileceğini ele alacağız.

Neden Klasik Çizgi Romanlarla İngilizce Öğrenmelisin?

Çünkü bu kitaplar kaliteli okuma kaynaklarıdır

Klasik çizgi romanlar genellikle çok iyi yazıldıkları ve ilginç çizimlere sahip oldukları için bu kadar popülerdir. Çoğunlukla eski eserler klasik unvanını alır, bu da çok uzun süre popüler kalmayı ve önem arz etmeyi başarabilecek kadar iyi eserler oldukları anlamına gelir. Bugün bildiğimiz klasik çizgi romanların çoğu ya DC Comics‘ten çıkmıştır ya da Marvel Comics‘ten.

Çizgi roman okumak eğlenceli bir uğraştır

Çizgi romanlar sadece çocuklar için değildir. Her yaştan insan çizgi romanlardan keyif alabilir. Eğer gizemli hikayelere, polisiyelere, bilime, zombilere, fantazi türündeki eserlere, zaman yolculuğuna ilgi duyuyor veya seni güldüren ya da düşündüren eserler okumaktan hoşlanıyorsan, mutlaka sana göre bir çizgi roman vardır.

Çizgi roman meraklıları genellikle çizgi romanlardan uyarlanan filmleri ve çizgi filmleri izlerler ve hatta cosplay denilen (İng. costume play’in (kostümlü oyun) kısaltması) etkinliklerde sevdikleri çizgi roman karakterlerinin kılığına girerler. Başka çizgi roman meraklılarıyla ve en sevdikleri çizgi romanların yazar ve çizerleriyle tanışmak için İngilizcede convention adı verilen buluşmalara katılırlar. Eğer çizgi roman okumaktan hoşlanıyorsan veya bu yazı sayesinde bu türü sevmeye başladıysan tüm bunları sen de yapabilirsin! Böylece İngilizce okuma pratiği yapmanın yanı sıra sosyalleşerek İngilizce konuşabileceğin birileriyle de tanışır ve konuşma ve dinleme pratiği de yapmış olursun.

Çizgi romanlardan İngilizcedeki onomatope (yansıma) türündeki sözcükleri öğrenebilirsin

Onomatope, yani yansıma sözcükleri, duyulan sese benzer şekilde yazılan veya sesleri tarif eden sözcüklerdir. Bu sözcükler her dilde farklıdır, yani her dilde aynı sese karşılık farklı bir yansıma sözcüğü vardır. İngilizcenin kelime hazinesinde bu sözcüklerden bolca vardır. Bu tür sözcükler çizgi romanlarda sıklıkla kullanılırlar, bu yüzden çizgi roman okumak bu sözcükleri kullanmayı öğrenmek için iyi bir yoldur.

İngilizcedeki meşhur yansıma seslerinden bazıları şunlardır:

  • Boom (patlama sesi)
  • Pow (birini ya da bir şeyi yumruklama sesi)
  • Sizzle (sıcaklık sesi veya bir şeyin pişerken çıkarttığı ses)
  • Rip (bir şeyin ikiye ayrılma veya parçalanma sesi)
  • Zap (ani bir enerji patlaması, genellikle lazerlerden veya elektrikli teknolojik aletlerden çıkar)
  • Poof (bir şeyin ortadan kaybolma sesi veya ansızın ortaya çıkan duman bulutunun sesi)
  • Splat (yumuşak veya ıslak bir şeyin hızlı bir şekilde duvara veya yere çarpma sesi)
  • Zoom (bir şeyin hızlı gidişinin sesi)
  • Roar (bir aslanın, başka bir hayvanın veya bir canavarın kükreme sesi, çok yüksek bir ses, gürleme)

İngilizce çizgi romanlarda bu tür yansıma seslerinin ne için kullanıldığını kolaylıkla görebilir ve onları hızla öğrenip kolayca aklında tutabilirsin.

Çizgi romanlardan bilimsel terimleri öğrenebilirsin

Çizgi romanların çoğu bilim kurgudan hoşlanan insanlar için yazıldığından, bu tür kitaplarda bilimde kullanılan kelime ve kavramlar sıklıkla geçer.

Çizgi romanlarda biyoloji, kimya, fizik, jeoloji ve astronomi gibi bilimsel alanların çoğuna yer verilir ve bu alanların kapsamına giren olaylar ve kavramlar kolayca anlaşılabilecek şekilde açıklanır. Çizgi romanlarda bilimselmiş gibi görünen bazı yöntemler gerçek olmasa da, hikayeler genellikle gerçek bilim baz alınarak oluşturulur. Bu sayede çizgi romanlarla İngilizce çalışıp eğlenirken öğrenebileceklerine bilimsel dil, kavramlar ve teoriler de eklenmiş olur.

Çizgi Romanlarla Nasıl İngilizce Öğrenilir

Yeni kelimeler öğrenmene yardımcı olmaları için resimlerden faydalan

Çizgi romanlar bir nevi resimli kitap olduğu için, içlerinde her bir karede (İng. panel) bir resim vardır. Kare, resmi sayfanın geri kalanından ayıran bölüm veya kutudur. Her bir kareyi, normal bir kitaptaki bir cümle veya paragraf gibi düşünebilirsin. Bu, hikayeleri daha küçük parçalara ayırmana yardımcı olabilir.

Bilmediğin kelimelerin anlamlarına sözlükten bakmak yerine anlamlarına çıkarmana yardımcı olmaları için resimlere bak. Okuduklarını anlamak için resimli kitaplar okuyan çocuklar gibi, her yaştan İngilizce öğrenenler de çizgi romanlardan aynı şekilde faydalanabilirler. Çizgi romanda tam olarak neler olup bittiğini ve ne anlatıldığını öğrenene kadar bir diyaloglara ve anlatıma, bir de resimlere bak.

Bu, öğrenmenin doğal bir yoludur, özellikle de görerek daha iyi öğrenenler için.

Hem filmleri izle hem de çizgi romanları oku

Herhalde şimdiye kadar hikayeleri daha iyi anlamak için İngilizce kitapları okumanın yanı sıra bunlardan uyarlanan İngilizce filmleri de izleyebileceğini anlamışsındır. Aynı metot, çizgi romanlar için de kullanılabilir! Son zamanlarda çizgi romanlar  “Avengers: Age of Ultron” (Yenilmezler: Ultron Çağı),  “Batman v Superman,” “Ant-Man” (Karınca Adam) gibi pek çok filme ilham kaynağı oldu.

Önce, eğer daha önce izlemediysen, filmleri izleyebilir, sonra da filmlerin uyarlandığı çizgi romanları bulup onları okuyabilirsin. Eğer istersen, önce kitapları okuyup sonra filmleri de izleyebilirsin. İki şekilde de, aynı hikayeyi iki farklı şekilde görebilir ve böylece olan biteni daha iyi anlayabilirsin.

Bu sana yalnızca hikayeyi anlaman konusunda yardımcı olmaz, aynı zamanda filmleri arkadaşlarınla birlikte izledikten sonra konuşacak daha fazla şeyin de olur, çünkü genellikle çizgi romanlar daha fazla bilgi içerir.

Bunlar çizgi romanlarla İngilizceni geliştirebileceğin yollardan yalnızca bazıları. Artık ne yapman gerektiğini bildiğine göre, okuyabileceğin klasik çizgi romanları görmek için aşağıya bakabilirsin!

Bu kitapların hemen hepsi aynı seviyede (başlangıç seviyesinin üst sınırı ile orta seviyenin alt sınırı arasına hitap ediyor) fakat farklı türden hikayeler içerdiklerinden, sana farklı seçenekler sunuyorlar.

Nispeten daha yeni İngilizce çizgi romanlar genellikle daha zor kelimeler ve deyimler içerse de, resimler söylenenleri ve hikayeyi anlamana yardımcı olacak.

Çizgi Romanlardan Fırlayıp Sana İngilizce Öğretecek 4 İnanılmaz Süper Kahraman

1. Batman

Batman, DC’den çıkan bir çizgi roman kahramanı ve serisi ve ilk olarak 1939’da ortaya çıkmış. Kendisi savaştığı kötü adamlarla da meşhur; Joker, Two-Face, The Penguin, Poison Ivy ve The Riddler bunlardan yalnızca birkaçı.

Batman’in hiçbir süper gücü yok, fakat o bir dövüş sanatları ustası. Kendisi aynı zamanda inanılmaz varlıklı ve bu sayede kendisi için özel silahlar, arabalar ve oldukça akıllı ve ileri teknolojiye sahip genellikle elektronik aletler gibi başka araç gereçler yapabiliyor. Robin ve Batgirl ile birlikte kötülere karşı savaşıyor—uşağı Alfred de tavsiyelerde bulunarak ve bilgi sağlayarak ona yardım ediyor.

Batman’le ilgili pek çok film ve çizgi film yapıldı. En popüler film serilerinden biri, Christopher Nolan’ın “The Dark Knight Trilogy” (Kara Şövalye Üçlemesi).

Yeni Batman çizgi romanları daha çok yetişkinlere yönelik ve bu kitaplar suça karşı verilen savaşın yanı sıra adalet sorgulamasına da yer veriyor. Bunlardan criminal justice (ceza hukuku), conviction (mahkumiyet, birinin kanun önünde bir suçtan suçlu bulunması), terrorize (korku salmak, dehşet saçmak, sindirmek), prosecution (kovuşturma, suçlanan kişiye dava açma) gibi hukuka ve mahkeme salonlarına dair pek çok kalıplaşmış söz öbeği ve sözcük öğrenmek için faydalanabilirsin.

Batman serisinin meşhur İngilizce çizgi romanlarından bazıları şunlar:

2. Superman

Türkçede Süpermen dense de aslında Süperadam diye çevrilmesi gereken Superman de bir başka DC karakteri ve serisi. Bu çizgi roman kahramanı 1938 yılında hayata geçirildi ve kendisi hala en ünlü süper kahramanlardan biri.  Superman’in savaştığı meşhur kötü adamlar Lex Luthor, Brainiac, General Zod ve Doomsday. Bazen Wonder Woman ve Supergirl gibi başka süper kahramanlar da Superman ile birlikte suça karşı savaşıyorlar.

Superman’in yenilmezlik (İng. invincibility, yaralanmasını ve öldürülmesini engelleyen bir özellik), olağanüstü güçlü olmak, X-ray görüşü (yani nesnelerin arkasını görebilmesi) ve uçabilmek gibi süper güçleri var. Şimdiye dek pek çok Superman filmi de çekildi. Bunların en yenileri Zack Snyder’ın “Man of Steel” (Çelik Adam) ve “Batman v Superman” filmleri.

Superman çizgi romanlarının çoğu her yaşa hitap ediyor. Superman bir yandan bir gazetede muhabirlik yaparken diğer yandan suçla savaşsa da, bu çizgi romanlar Batman’e göre bilim kurguya daha yakın. Superman’in alter egosu (süper kahramanın gizli, normal kimliği) olan Clark Kent bir gazeteci olduğundan, bu çizgi romandan gazeteciliğe dair broadcast (yayın/yayınlamak), editor-in-chief (yazı işleri sorumlusu) ve witness (tanık/tanık olmak) gibi kelimeler de öğrenebilirsin.

Superman serisinin meşhur İngilizce çizgi romanlarından bazıları şunlar:

3. X-Men

X-Men, Marvel Comics’ten ilk kez 1963 yılında çıkan bir çizgi roman. Bu çizgi roman, gerçek dünyaya benzer bir dünya ile ilgili. Ancak bu dünyada “mutant” adı verilen ve özel yeteneklere ve süper güçlere sahip olan bazı kişiler var.

Bunların kimileri kendilerini iyileştirebiliyor, kimileri uçabiliyor, havayı kontrol edebilenler, buz üretebilenler veya görünüşlerini istedikleri herhangi bir şeye dönüştürebilenler var. X-Men’in lideri Charles Xavier (Professor X olarak da biliniyor). En büyük düşmanları ise Magneto olarak da bilinen Max Eisenhardt ve onun mutant takımı.

Bu serinin de pek çok film uyarlaması var. Daha yakın zamanlarda çekilenler “X-Men Origins: Wolverine” ve “X-Men: First Class.” Hikayelerin siyasi bazı kısımları var, insan haklarıyla ilgili olan yanları da. Daha çok bilimle ve evrim teorisi ile ilgili olan bölümleri de var.

X-Men’den evolution (evrim) ve regeneration (hücrelerin/vücudun kendini yenilemesi) gibi bilimsel kelimeler öğrenebilirsin.

X-Men serisinin meşhur İngilizce çizgi romanlarından bazıları şunlar:

4. Ms. Marvel (ve Captain Marvel)

Ms. Marvel, bir Marvel Comics karakteri. Gizli kimlikleri zamanla değişmiş: En bilinen kimliklerinden biri Carol Danvers olabilir. Kendisi ilk kez 1968’de Captain Marvel’ın duygusal olarak ilgi duyduğu biri olarak çizgi romanda yerini aldı. 1977’de Ms. Marvel oldu. Ms. Marvel uçabiliyor ve olağanüstü bir güce sahip. Savaştığı kötüler arasında Blob, Aria ve Battleaxe var.

Avengers (Yenilmezler) çizgi romanlarında ve X-Men çizgi romanlarında defalarca yer aldı. Ms. Marvel çizgi romanları bilim kurgu türüne daha yakın. Ayrıca ele aldığı ciddi temalar -taciz konusu gibi- sebebiyle, yetişkin okurlara hitap ediyor.

Ms. Marvel çizgi romanları süper kahramanların gücünü ve adaleti merkezine aldığı için bu kitaplardan courage (cesaret), scheme (kötü veya yasadığı bir şey yapmak amacıyla yapılan plan, entrika) ve plot (genellikle yasa dışı ve kötü amaçlarla yapılan gizli plan, komplo) gibi kelimeler öğrenebilirsin.

Ms Marvel serisinin meşhur İngilizce çizgi romanlarından bazıları şunlar::

  • “House of M” (Ms. Marvel bu X-Men ve Avengers (Yenilmezler) çizgi romanına konuk oluyor)

 

Burada sözü geçen kahramanlar, çizgi roman dünyasının pek çok meşhur süper kahramanından yalnızca birkaçı.

Yakınlarında çizgi roman satan bir kitabevi varsa, daha fazlasını da keşfedebilirsin. Artık İngilizce okuma pratiği yapmak için İngilizce kitaplara bir alternatifin daha var.

Başlangıç için elinde birkaç İngilizce çizgi roman fikri olduğuna göre, artık okuma zamanı!


Christine McGahhey şu anda Güney Kore’de yaşayan ve uzun yıllar boyunca öğrencilere ve yetişkinlere gönüllü olarak İngilizce öğretmiş olan Amerikalı bir yazar.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close