ingilizce-altyazili-videolar

Altyazılı İngilizce Videolar: Maksimum Öğrenme için En iyi 8 Kanal

İngilizce altyazılı videolar köprü gibidirler.

Seni, “Ne söylüyorlar?!“dan “Bunu gayet iyi anlayabiliyorum!”a götürürler.

Altyazılar İngilizce film, dizi ve video izlerken konuşmaları anlamana yardımcı olurlar – ta ki, köprüyü geçip de artık altyazılara ihtiyaç duymayana dek.

İngilizce öğrenme serüveninin bu kısmına hazır mısın?

Bu gönderide, altyazılı İngilizce videolar izlemenin neden işe yaradığıyla ilgili daha çok şey öğrenecek ve İngilizce öğrenmek için altyazılı olarak video izleyebileceğin sekiz harika kaynak bulacaksın.

Altyazılar Yabancı Dilde mi Olmalı, Ana Dilimizde mi?

Altyazılar, filmlerdeki ve videolardaki diyalogların yazıya dökülmüş halidir. Yani videoda söylenen her şey, altyazılarda gösterilir. Bazı videoların İngilizcede closed captions denilen özel türden altyazıları vardır ve genelde işitme engellilerin faydalanması için hazırlanan bu tür altyazılarda arka planda çalan müzikler ve konuşmalar dışında çevreden gelen sesler de yazılı olarak ifade edilir.

İngilizce videoları, filmleri ve dizileri İngilizce altyazılı izleyebileceğin gibi, ana diline çevrilmiş halde, yani Türkçe altyazılı olarak da izleyebilirsin.

Altyazıların ana dilinde veya iyi bildiğin bir dilde olmasının da bazı faydaları olsa da, İngilizce öğrenmek için en iyisi İngilizce altyazılı izlemektir. Aslına bakarsan, araştırmalar da İngilizce videoları İngilizce altyazıyla izlemenin dil öğrenme üzerinde başka bir dilde altyazılı olarak veya altyazısız olarak izlemeye göre daha büyük bir etkisi olduğunu göstermiştir.

İngilizce altyazıların en harika yanlarından biri, kullanılan tekrarlardır. Yeni kelimeleri hem duyacak hem de görecek olman da onları daha akılda kalıcı hale getirir.

Altyazılar yazılı İngilizce bilgini sözlü İngilizce bilginle ilişkilendirmene de yardımcı olur. Bir sınıf ortamında İngilizce okumayı öğrenebilirsin ama nasıl konuşacağından emin olamayabilirsin. İngilizce altyazılı videolar izlemek sana her bir kelimeyi nasıl doğru şekilde telaffuz edeceğini, kelimelerin nasıl yazıldıklarını ve sohbet içerisinde nasıl kullanılacaklarını aynı anda öğretir.

Son olarak, İngilizce videoları İngilizce altyazılı olarak izlemek öğrenmenin kapsayıcı bir yoludur. Kapsayıcı öğrenme -veya dil banyosuyla öğrenme- metodu, yani çevreni öğrenmek istediğin dilin yazılı ve sözlü formlarıyla donatmak, İngilizce öğrenmenin en iyi ve en hızlı yollarından biridir. Bu yöntem seni çevirilere güvenmek yerine İngilizce kullanmaya ve düşünmeye zorlar. Dinleme becerilerini geliştirir ve rakipsiz konuşma becerileri edinmeni sağlar.

Altyazılı İngilizce Videolar: Maksimum Öğrenme için En iyi 8 Kanal

6 Minute English

ingilizce-altyazili-videolarBu BBC serisi her biri yaklaşık altı dakika uzunluğunda olan videolardan meydana geliyor. Kısa olduklarından bu videoları izlemek çık kolay, üstelik çeşit çeşit konular üzerine videolar var. Videoların çoğu eğitici ve ilgi çekici, bu yüzden İngilizce öğrenmenin yanı sıra deniz canlılarından astronotlara kadar her konuda ilginç ve eğlenceli bilgiler edinebilirsin.

Her bir videonun okuması kolay altyazıları var ve anlatılanları anladığından emin olmak için basit bir dille sunulmuşlar. Altyazıları açmak için video ekranının sağ alt köşesindeki konuşma balonu simgesine tıklaman yeterli.

Aynı zamanda videolara kısa sorular, kelime listeleri ve videoları daha iyi anlaman için konuşmaların tam metinleri de eklenmiş.

FluentU

ingilizce-altyazili-videolarFluentU listedeki en benzersiz seçenek, çünkü altyazılardan çok daha fazlasını sunuyor. FluentU, film fragmanları, müzik videoları ve ilham verici konuşmalar gibi daha pek çok özgün İngilizce videoyu alıp onları kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürüyor.

Her bir videoda interaktif İngilizce altyazılar var. Farenin imlecini altyazılardaki herhangi bir kelimenin üzerine getirdiğinde, FluentU otomatik olarak videoyu duraklatıyor ve sana kelimenin tanımıyla okunuşunun yanı sıra, kelimeyle ilgili akılda kalıcı bir resim de gösteriyor. Eğer kelimenin üzerine tıklarsan, FluentU sana aynı kelimenin geçtiği başka videolar da gösteriyor.

Yeni kelimeleri tam anlamıyla anlarsın ve tüm bunları, ana dili İngilizce olanların bayıldığı eğlenceli İngilizce videoları izlerken yaparsın.

FluentU aynı zamanda her bir video için kelime bilgi kartları, alıştırmalar, kelime listeleri ve videonun yazılı tam metnini de sunuyor ve bu sayede öğrendiklerini unutmuyorsun. Kesintisiz bir İngilizce pratiği için bu videoları ve araçları FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları ile her yere beraberinde götürebiliyorsun.

FluentU’nun videoları türlerine ve öğrenme seviyesine göre ayrılıp düzenlenmiş, bu sayede sana en uygun olanları bulman gayet kolay olacak. Ayrıca FluentU tamamıyla kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi için daha önce öğrendiklerini baz alarak sana yeni videolar önerecek.

Rachel’s English

Bu YouTube kanalı, içlerinde anlaşılması kolay konuşmaların yer aldığı videolar sunuyor. Bu videolar İngilizce telaffuz öğrenmek için harika, çünkü Rachel takip edebilmen için gayet yavaş ve dikkatli bir şekilde konuşuyor.

Altyazılar Rachel’ın söylediklerini anlamana yardımcı oluyor ve daha sonra sözlükten anlamlarına bakmak istediğin kelimeleri bir yere not almanı kolaylaştırıyor. Genelde hatalı olan otomatik altyazılar kullanan pek çok YouTube kanalının aksine, Rachel’s English kanalı kendi yüksek kaliteli altyazılarını oluşturuyor.

Rachel’s English pek çok farklı konuda videolar içeriyor. Bu kanalın odaklandığı en popüler konulardan biri, yaygın olarak kullanılan argo kelimelerRachel resmi dilde kullanılmayan ancak günlük İngilizce konuşmalarda sıklıkla yer alan birtakım kelimeler kullanıyor. Bu kelimeler ders kitaplarında öğrenemeyeceğim kelimeler, ancak Rachel bunları nasıl söyleyeceğini ve kullanacağını anlaşılması kolay bir şekilde açıklıyor.

Learn English Conversation

ingilizce-altyazili-videolarBu kanal, hikayelere odaklanıyor. Her bir video anlaşılması çok kolay olan diyaloglara sahip kısa bir hikaye anlatıyor. Video temel seviyede başlıyor ve diğer İngilizce altyazılı video kaynaklarına göre daha kolay kelimeler kullanıyor.

Daha da fazla öğrenmene yardımcı olmak için, Learn English Conversation kanalının videoları, kelimelerin zihninde iyice yer etmesi için bolca tekrardan faydalanıyor. Konuşmacılar konuşurken neden bahsettiklerini iyice anlaman için adını kullandıkları nesneleri elleriyle gösteriyorlar.

Tekrar ve altyazılar bir araya gelerek kelimeleri ve telaffuzlarını daha iyi hatırlamana yardımcı oluyor. Bu kanaldaki altyazılar YouTube tarafından otomatik olarak oluşturulsa da doğrular çünkü konuşmacılar çok yavaş ve çok berrak, çok net bir şekilde konuşuyorlar.

English Is Fun

ingilizce-altyazili-videolarBu sitede çok zengin bir altyazılı video çeşitliliği var. Yaygın kullanılan deyimlerin açıklamalarını ve onları anlayıp kullanabilmek için gereken ipuçlarını veya telaffuz ve öğrenme önerilerini görmek için English Is Fun’a bir göz at. Burada ayrıca altyazılı müzik klipleri ve komedi videoları da var.

Bu videoların çoğunun gömülü altyazıları var, ama bazılarında yalnızca önemli kelimeleri ve deyimleri görebiliyorsun.

Ne yazık ki videolar kategorilere veya oynatma listelerine ayrılmamış, ama yine de videoların her biri gayet faydalı. Eğer kanalda biraz gezinirsen ilgini çekecek bir şeyler bulacağından eminim.

VOA Learning English

ingilizce-altyazili-videolarVOA News’in hazırladığı bu İngilizce öğrenme kanalı, sana güncel ve kültürel olaylar üzerine güncel altyazılı videolarla dil öğretmeyi amaçlıyor. Örneğin, popüler filmlerden veya İngilizce haberlerde kullanılan önemli kelimelerden İngilizce öğrenebilirsin.

Bu kaynaktaki videoların İngilizce seviyesi bu listedeki diğer bazı kaynaklarınkinden daha ileride, fakat eğer güncel haberlerle veya araştırmalarla ilgileniyorsan, aralarından seçim yapabileceğin pek çok farklı video içeriyor.

Bu internet sitesi diğerlerinden biraz daha farklı çünkü yalnızca video içermiyor. Bu sitede ayrıca pek çok haber yazısı da var ve bu yazıların ses dosyaları da olduğundan yazıları sesli olarak da dinleyebiliyorsun. Bu, altyazılı video izlemekle aynı şey olmasa da, yazılı olarak gördüğün kelimeleri konuşma olarak da dinlemenin faydasını da göreceksin.

Sleep Learning English

Sleep Learning kanalının bu YouTube oynatma listesinde İngilizce kelimeleri, tanımlarını ve kelimelerin geçtiği örnek cümleleri göreceksin – altyazılı olarak. Videolardaki anlatıcı yavaş ve net bir şekilde konuşuyor ve videolarda sakinleştirici bir arka plan müziği var.

Videolar gerçek hayatta gerçekleşebilecek yaygın, günlük sohbetleri gösteriyor, bu sayede öğrendiklerini kolayca uygulayabilirsin. Ayrıca, aşağıdaki videoda olduğu gibi, günlük İngilizce konuşmalar duyacağın birtakım kapsayıcı dil banyosu videoları da var.

Bu kanal bu videoların uykuya dalarken dinlenmek üzere tasarlandığını da söylüyor; bu sayede müzik ve diyaloglar sen uykuya dalarken beyninde yer ediyorlar. Elbette videoları bu şekilde dinlersen altyazılarından faydalanamazsın, ama fazladan bir şeyler öğrenebilmek adına denemeye değer!

Daily English Conversation

Bu YouTube kanalı altyazılı İngilizce öğrenme için pek çok farklı video içeriyor. Videolar kullanması kolay oynatma listeleri halinde düzenlenmiş, böylece konuşma pratiği, kelime dağarcığı geliştirme, hikayelerle İngilizce öğrenme gibi amaçlara yönelik videolar arasından istediklerini rahatça seçebilirsin.

Bu kanaldaki en faydalı videolardan bazıları telaffuz üzerine. Sen altyazıları okurken, konuşmacı bir cümleyi ya da ifadeyi farklı hızlarda ve farklı tonlamalarla okuyor. Bu harika bir pratik çünkü bu şekilde farklı bağlamlarda farklı kişilerce söylenen şeyleri daha rahat anlayabilirsin.

 

Bu kaynakları gözden geçirirsen, izlemesi zevkli pek çok video bulabileceğinden eminim. Altyazılarla duyduklarını tekrar etmek İngilizce öğrenmene yardımcı olacak. Ama daha da önemlisi, bu harika altyazılı İngilizce videolarla yeni bir dil öğrenmeye çalıştığını bile unutacak, otomatik olarak, fark etmeden öğreneceksin… Bundan sonra izlediğin İngilizce eğlence programlarını, komik videoları, filmleri ve dizileri de İngilizce altyazılı olarak izlemeyi unutma. Bu sayede her an, her yerde ve her şekilde İngilizceye maruz kalabilir ve öğrenme sürecini hayatının her yönünde sürdürebilirsin.


Cailey Johanna serbest yazarlık, çevirmenlik ve editörlük yapıyor. İngilizce, İspanyolca ve bazen de ikisinin karışımı bir dilde yazıyor, diller onu büyülüyor ve yeni diller öğrenmeye ve başkalarının dil ve kültür bariyerlerini aşmasına yardımcı olmaya can atıyor.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close