en-iyi-ingilizce-ogrenme-uygulamalari

En İyi İpuçları ve Kaynaklar ile İngilizce Alfabe Öğren

Anadil olarak İngilizce konuşanlar neden “easy as ABC” (çok kolay) der?

İngilizce alfabe o kadar da kolay değil ki!

İngilizce alfabe ilk bakışta kolay görünebilir.

Ama daha sonra her bir harfin birçok farklı telaffuzu olabildiğini fark edersin—ve bu telaffuzlardan bazıları Türkçede yer almaz. Ve bunları yazmanın birden fazla yolu mevcuttur. Ve Türkçede farklı bir alfabe kullanıldığı için bunların hangi sırayla gittiğini hatırlamak zor olabilir.

Bu yazı bu karışıklığı çözümleyecek ve harfleri öğrenmeye çalışarak uzun saatler geçirmek yerine İngilizce konuşma becerilerini geliştirmeye odaklanabilmen için İngilizce alfabeyi senin için daha kolay ve stressiz bir şekilde açıklayacak.

Senin için bazı kullanışlı (ücretsiz!) kaynaklar hazırladım ve İngilizce alfabesinde bulunan harfleri ezberlemeyi, yazmayı ve telaffuz etmek için yaratıcı ipuçları sundum. Tam şu anda alfabeyi öğrenmek için ihtiyacın olan her şeyi burada bulacaksın!

Çok Kolay! En İyi İpuçları ve Kaynaklar ile İngilizce Alfabe Öğren

İngilizce Alfabe İçinde Yer Alan Harfler Hangileridir?

İngilizce alfabe ünlü ve ünsüz harflere ayrılmış 26 harften oluşur.

Sadece birkaç ünlü harf bulunmaktadır: A, E, I, O ve U. Y ise bazen bir ünlü harf olarak işlev görür. Genel anlamda her İngilizce sözcükte bunlardan en az bir adet bulunmalıdır.

Ünlü harfler İngiliz dili için önemlidir ama hem kısa hem de uzun seslere sahip oldukları için bunları öğrenmek zor olabilir. “The Vowel Song” (Ünlü Harf Şarkısı) ünlüleri öğrenmene ve temsil ettikleri farklı sesleri anlamana yardımcı olabilir:

Diğer tüm harfler ise ünsüz harflerdir.

Her harf iki şekilde yazılabilir: büyük harf (uppercase) veya küçük harf (lowercase). Bir cümlenin ilk harfi ve kişi ve yer isimlerinin ilk harfi için büyük harf kullan.

Alfabeyi bilmek okuma becerilerini geliştirmek ve İngilizce becerilerin için kendine güvenmek bakımından esastır. İngilizce alfabeye geçmeden ve onu hızla öğrenmeden önce aşağıda her bir harfi büyük ve küçük yazılışıyla telaffuzunu içeren bir tablo bulacaksın.

Büyük harfKüçük harfTelaffuz
AaEy (“way” sözcüğündeki gibi)
BbBi
CcSi
DdDi
Eeİ
FfEf
GgCi
HhEyç
IiAy
JjJey
KkKey
LlEl
MmEm
NnEn
OoO
PpPi
QqKyu
RrAr
SsEs
TtTi
UuYu
VvVi
WwDabıl yu
XxEks
YyVay
ZzZi

İngilizce Alfabe Nasıl Ezberlenir

Kaynaklar

Bu eğlenceli be akılda kalıcı alfabe şarkısı sana her bir harfi sırasıyla hatırlamana yardımcı olacak çok sayıda tekrara sahiptir. Bu video, İngilizce alfabenin sesli ve görsel örneklerini içermesi ile ses ile yazılı harfi hem büyük hem de küçük yazılışıyla ilişkilendirmene yardımcı olacak.

Ayrıca anadili İngilizce olan kişilerin çocukken öğrendikleri İngilizce alfabe şarkısını da dinleyebilirsin. Şunları dene:

Çalışma İpuçları

Eğer alfabeyi ezberlemekte zorlanıyorsan hafızanı geliştirmek için bu ipuçları ve püf noktalarını dene.

  • Kendi alfabe şarkını yaz: Alfabe için kendi şarkını yazmaya çalış ya da harfleri sevdiğin bir şarkının melodisiyle söyle. Bu şarkıyı kendin yazdığın için ezberlemek daha da kolaylaşır.
  • Harfleri belirli sözcüklerle ilişkilendir. Bunu yapmanın bir yolu, 26 sözcükten oluşan bir hikaye yazmak ve her sözcüğün alfabenin farklı bir harfiyle başlamasını sağlamaktır.

After breakfast, cats destroyed everything. Fish, games, household items… Jealous kittens love messes!

Bu hikayenin devamını getir ya da kendi hikayene başla ve 26 harfin tümünü sırasıyla kullanmaya çalış. Bu hikayenin tamamen anlamlı olması gerekmediğini unutma! Hikaye ne kadar gülünç olursa onu hatırlaman da o kadar kolaylaşır, bu nedenle bu egzersizi yaparken eğlenmene bak.

ingilizce-alfabe-ogren

Kullanacağın sözcüklere ilham vermesi için FluentU üzerinde gerçek İngilizce videolar izle. Bu videolar arasında film fragmanları, müzik videoları ve ilham verici konuşmalar yer alır ve hepsi dil öğrenme araçlarıyla donatılmıştır. Örneğin her videoda önemli sözcüklerin bir listesi verilir. Ayrıca, herhangi sözcüğün tanımını anında görmek için altyazılara tıklayabilirsin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

İngilizce Alfabe Yazma Pratiği Nerede Yapılır

ingilizce-alfabe-ogren

“Writing the English Alphabet” adlı bu indirilebilir kitapçıkta İngilizce alfabeyi yazmayı öğreten 15 sayfa dolusu egzersiz yer alıyor. Kendi başına yazmaya başlamadan önce büyük ve küçük harfleri kopyalayacaksın.

Bunu yapmak aynı zamanda farklı yazı tiplerindeki harfleri de tanımana yardımcı olur.

Literacy Center Education Network de benzer egzersizler sunuyor ve bu sitede her bir harfi nasıl yazacağın hakkında daha fazla detay bulabilirsin. Her bir harf dizisinin sırasını ve hangi yönde yazman gerektiğini gösteriyor ve sana kendi başına çalışmak için bol miktarda fırsat sunuyor.

Her Bir Harf Nasıl Mükemmel Bir Şekilde Telaffuz Edilir

Kaynaklar

Amerikan İngilizcesi mi yoksa İngiliz İngilizcesi mi öğreniyorsun? Her ikisinde de aşağıdaki video sana yardımcı olacak!

Bu video her bir harfi nasıl söyleyeceğini önce İngiliz aksanıyla ve sonra da Amerikan aksanıyla gösteriyor. Hangi aksanı öğrenmek istediğinden emin olmasan da diğer aksanları dinlemek hafızan açısından faydalı olabilir. Çoğu zaman bir harfi telaffuz etmekte zorlanıyorsan bu harfin anadili İngilizce olan farklı kişilerce tekarlandığını duymak faydalı olabilir.

Aiağıdaki “English Alphabet Pronunciation” videosu sadece her bir harfin telaffuzunu vermekle kalmıyor, aynı zamanda her harf için bir de örnek sunuyor. Videoyu hazırlayan kişi öncelikle harfin hangisi olduğunu söylüyor, daha sonra da o harfin temsil ettiği sesi belirttikten sonra o harfle başlayan sözcüklere örnekler veriyor.

Çalışma İpuçları

  • Hangi harflerin birbiriyle kafiyeli olduğuna dikkatini ver. İngilizce alfabede bazı kalıplar mevcuttur ve kafiyeli grupları hatırlayabilirsen bu harfleri okumak da senin için o kadar kolay olur.

A, J ve K harfleri “ey” sesiyle sonlandıkları için birbirleriyle kafiyelidir.

B, C, D, E, G, P, T, V ve Z ise “i” sesiyle sonlanır.

Y harfi I ile benzeşmektedir ama başında hafif bir “w” sesi bulunur.

Q, U ve W harfleri “yu” sesi ile sonlanır.

F, L, M, N, S ve X harflerinin ise başında yumuşak bir “e” sesi bulunur.

H, O ve R harfleri bu kafiyelerin hiçbirisine katılmaz ve bunları ayrıca ezberlemek gerekir.

  • Tek tek çalışmak yerine bir sözcükteki her bir harfi çalış. Her bir sesi tek tek çıkarmak zor olabilir ve bu sesler kulağa mantıksız gelebilir, ama bu harfi bir sözcük içerisine koyduğun zaman kolaylıkla gerçek hayattan durumlara uygulanabilecek şekilde telaffuz pratiği yapma fırsatı bulabilirsin.

Bununla birlikte, bir sözcük içerisindeki harf sana o harfin telaffuzunun, etrafındaki diğer harflere göre nasıl değişebileceğini görmende de yardımcı olur. Örneğin, C harfi K gibi sert bir sesi ya da S gibi yumuşak bir sesi temsil edebilir. Bu durum kafa karıştırıcı olabilir ama cat (sert K sesi) ve cent (yumuşak S sesi) gibi C ile başlayan birkaç sözcük öğrenirsen bunu anlamak daha kolay olabilir.

Aşağıda verilen sözcükleri çalış. Daha sonra da İngilizce alfabeyi daha iyi kavramana yardımcı olması için kendin de bazı sözcükler bulabilir ve bu sözcükler içerisindeki her bir harfin çıkardığı sesi görebilirsin.

A: Apple, Ape, Art

B: Balloon, Boom, Bite

C: City, Cave, Coat

D: Door, Dive, Dance

E: Eagle, Elephant, Eel

F: Fall, Find, Four

G: Game, Girl, Giant

H: Horse, Hand, Hill

I: Ice, Illness, Interesting

J: Joke, Jug, Jam

K: Kid, Keep, Kite

L: Lion, Learn, Language

M: Mom, Mad, Mouse

N: Never, Noise, Nap

O: Octopus, Ocean, Order

P: Pink, Pearl, Panda

Q: Queen, Quail, Quilt

R: Rabbit, Read, Roll

S: Soft, Supper, Sand

T: Turtle, Tapping, Tall

U: Under, Unicorn, Use

V: Vase, Violin, Very

W: Water, Wet, Win

X: Exit, Extra, Axe

Y: Yes, You, Yard

Z: Zebra, Zipper, Zip

 

Umarım bu ipuçları sana İngilizce alfabeyi tam anlamıyla öğrenmek için iyi bir başlangıç noktası olur. Bu kaynakların her birine yeterli zamanı ayır ve burada verilen çalışma ipuçlarını kendi ihtiyaçlarına göre uyarla. İngilizce alfabe öğrenmek, dil öğrenme sürecinde önemli bir adımdır. Bu püf noktalar ile kısa sürede alfabe şarkısını söylemeye ve harfleri anadilinmiş gibi telaffuz etmeye başlayacaksın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close