ingiliz-ingilizcesi

İngiliz İngilizcesi Öğrenmek için En Eğlenceli 10 TV Dizisi

Yaygın inancın aksine televizyon izlemek seni için iyi olabilir!

Hepimiz hayatımızın bir anında “Televizyon beynini çürütecek” gibi bir şey dendiğini duymuşuzdur.

Peki televizyon izlemenin beynine faydalı olduğunu söyleyecek olsaydım buna ne derdin?

Tamam, açıklamama izin ver. Televizyon izlemenin her zaman sağlıklı olduğunu söylemeye çalışmıyorum. Ama doğru İngilizce dizileri izlemek dil öğrencileri için akıllı bir zihin egzersizi olabilir.

Televizyon sıklıkla farklı aksanlar ve lehçeler öğrenmek isteyenlere yardımcı olur. Amerikan İngilizcesi öğrenmek İngiliz İngilizcesi öğrenmekten farklıdır. Belki İngiltere’de yaşamıyor ve İngilizlerin kullandıkları sözleri düzenli olarak duymuyorsun. O halde nasıl İngiliz İngilizcesi öğreneceksin?

İşte televizyon da tam burada devreye giriyor. İngiliz TV dizileri izleyerek temel İngiliz İngilizcesi sözcükleri kapabilirsin. İngiliz aksanlarını dinleyerek ve özümseyerek deneyim kazanabilirsin. Bu, akıcı İngilizce konuşmaya başlamanın eğlenceli bir yoludur.

İngiliz İngilizcesi öğrenmek için en iyi 10 TV dizisini senin için bir araya getirdik. Cipsini (crisps) kap ve televizyonu (telly) aç.

İngiliz İngilizcesi Öğrenmek için Neden Televizyon?

 • İngilizce sözcük bilgilerine sıkça kullanılan argo terimler ekle. İngiliz TV dizileri genellikle İngiliz izleyici kitlesi için hazırlanmış oldukları için içlerinde geçen diyaloglarda yaygın kullanılan İngiliz argosu duymak mümkündür. Bu TV dizilerini izleyerek, dil kursunda öğretilmiyor olabilecek günlük dili duyma fırsatı bulacaksın.
 • İngiliz aksanlarını dinleme ve anlama pratiği yap. İngiliz aksanları kulağa Avustralya ya da Amerikan aksanlarından daha farklı gelir. İngiliz diziler izleyerek, İngiliz aksanlarını gittikçe daha iyi anlayacaksın.
 • İngiliz kültürü ve tarihi hakkında daha fazlasını öğren. Elbette İngiliz İngilizcesinden terimler öğrenmek ana hedefin olabilir. Ama İngilizce diziler izleyerek aynı zamanda İngiliz kültürü ve tarihi hakkında da bilgi edinirsin.

Kim bilir, belki de bu sürecin sonunda büyük bir İngiliz hayranı olup çıkarsın.

 • Eğlenceli ve keyifli bir şekilde akıcı İngilizce konuşmaya başla. Kim televizyon izlemeyi sevmez ki? Bu, bir dili öğrenmenin eğlenceli ve rahat yoludur.

Bir dizi gecesi düzenle ya da gece boyunca Netflix’i aç Her iki şekilde de İngiliz dizileri izlemek akıcı İngiliz İngilizcesi konuşmaya giden eğlenceli bir yoldur.

Televizyondan İngiliz İngilizcesi Nasıl Öğrenilir

 • İzlerken not al. İzlemeye başlamadan önce yanına kalem ve kağıt almayı unutma. Ya da bir not alma uygulaması kullan. Her iki şekilde de diziyi izlerken aktif bir şekilde not almaya hazır ol.

Sıkça duyduğun sözleri bir kenara kaydet. Anlamadığın sözcük ya da sözleri not al.

 • Aynı bölümü birçok defa izle. Not alırken bölümü geri sarmak ya da duraklatmaktan çekinme. Tekrar yapmanın dil öğrenimine katkısı kanıtlanmıştır. Bir bölümü tekrar izlerken, ilk başta gözden kaçırmış olduğun başlıca terimler ve sözcükleri fark etmeye başlayacaksın.
 • Bir dizi gecesi düzenle. Mısır patlat, pizza söyle ve arkadaşlarını davet et. Arkadaşlar ya da diğer dil öğrencileri ile birlikte dizi izlemek bu etkinliği daha eğlenceli hale getirebilir!
 • Kendine zaman ver. Akıcı konuşmak zaman alır. Dolayısıyla da İngiliz diziler izlerken sabırlı ol. İlk başta onların söyledikleri hiçbir şeyi anlamayabilirsin. Yaptıkları espriler sana komik gelmeyebilir. Aksanlarını anlamak ise imkansız gözükebilir. Bu sorun değil! Zaman alır.

Sabırlı ol ve denemeye devam et. Zaman içinde daha kolay gelmeye başlayacak ve yavaş yavaş İngiliz İngilizcesi sözler öğrenmeye başlayacaksın.

ingiliz-ingilizcesi-2

İngilizce dizilerde geçen her sözcüğü anladığından emin olmak mı istiyorsun? FluentU tam sana göre. FluentU, film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar, vb. özgün İngilizce videoları alıyor ve bunları kişiselleştirilmiş İngilizce derslerine dönüştürüyor. Her video ile birlikte interaktif altyazılar, kelime kartları, sözcük listeleri ve eğlenceli testler de hizmetinde.

Bu da anadilini konuşan İngilizlerden gerçek İngilizceyi duyacağın anlamına geliyor—hiçbir şeyi kaçırdığından endişelenmeksizin. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile FluentU’nun her zaman yanında olması.

İngiliz İngilizcesi Öğrenmek için En Eğlenceli 10 TV Dizisi

Dizi maratonuna hazır mısın?

İngiliz dizilerinin akıcı İngilizce konuşmana neden ve nasıl yardım edeceğini artık bildiğine göre nereden başlayacaksın?

Başlıca İngiliz İngilizcesi terimleri öğrenmene yardımcı olarak en iyi 10 İngiliz dizisinden bir liste hazırladık. Bu dizileri izledikçe İngiliz aksanlarını dinleme pratiği yapacak ve İngiliz argosunu anlamaya başlayacaksın. (Ve bunlar tüm zamanların en iyi İngiliz dizileri arasında oldukları için izlerken keyif alacağını da umuyoruz!)

“Chewing Gum”

Chewing Gum, 2015’te yayımlanmış bir İngiliz sitcom. Bu ödüllü dizi, cinselliğini keşfetmek isteyen 20’li yaşlarındaki bir bakire olan Tracey Gordon’un hikayesini anlatıyor. Bu dizi günümüz Londra’sında geçiyor ve bu nedenle de güncel argo terimler duyacaksın.

Bu listedeki birçok dizi gibi Chewing Gum da Netflix üzerinden izlenebilir (maratona hazır ol!).

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • bum (kalçalar)
 • innit (değil mi)
 • pop in (kısa süreliğine uğramak)

“Sherlock”

Genel hatlarıyla Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılmış olan cinayet romanlarından uyarlanmış olan bu dizi Sherlock Holmes karakterinin hikayesini anlatıyor.

Başrolde Benedict Cumberbatch oynuyor ve günümüz Londra’sında geçiyor. İlk sezonu 2010 senesinde yayınlandı ve o tarihten bu yana pek çok ödül aldı.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • trousers (pantolon)
 • putting me off (itici gelmek)
 • you lot (sizler)

“The IT Crowd”

Bu sitcom’un İngiltere’de sadık bir takipçi kitlesi bulunuyor.

İlk sezonu 2006’da yayınlanan bu komedide kurgusal Reynholm Industries şirketinin IT (bilişim teknolojileri) çalışanlarının maceralarını izliyoruz. İlerleyen tarihlerde bu dizinin birden fazla Amerikan ve Alman uyarlamaları da yayınlandı.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • brilliant (harika)
 • go on then (devam et)
 • pounds (İngiliz para birimi)

“Jamie Oliver”

Bu popüler İngiliz şef çok sayıda dizide rol aldı. Biraz İngiliz argosu öğrenmek için onun dizilerinden herhangi birini seçebilirsin. Bonus olarak da bazı yeni pişirme teknikleri öğrenebilirsin!

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • carry on (devam et)
 • Celsius (İngiliz sıcaklık ölçüsü—Amerikalılar Fahrenheit kullanır)
 • prawn (karides)

“The Fall”

The Fall, Kuzey İrlanda’da geçen bir İngiliz dizisi. Bu gerilim dizisi, bir seri katil ve onu yakalamaya çalışan bir dedektifin hikayesi.

İlk sezonu 2013 senesinde yayınlandı ve pek çok ödül aldı.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • mummy (anneciğim)
 • cross (öfkeli)
 • solicitor (avukat)

“Top Gear”

Top Gear otomobiller ile ilgili popüler bir İngiliz programı. Bu programın 1970’lerde yayınlanmış olan orijinalinde arabaların özellikleri açıklanıyordu. 2000’Lerde yayınlanan uyarlamasında ise araba yarışları ve gösteri sürüşü gibi özellikler eklendi.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • lorry (kamyon)
 • kilometer (İngiliz ölçü birimi—Amerikalılar mil kullanır)
 • liter (İngiliz hacim birimi—ABD de kullanıldığını görebilirsin)

“The Office (British)”

Pek çok Amerikalı Michael Scott karakterini ve “The Office” dizisinin Amerikan uyarlamasını bilir Ama bu dizi ilk olarak 2001 senesinde İngiltere’de yayınlandı. İngiliz orijinalinde başrolde komedyen Ricky Gervais oynuyor ve aynı zamanda yapımcılığını da üstleniyor.

Kurgusal bir kağıt satış şirketinde işlerin günlük işleyişini ele alan bir mockumentary (bir belgesel kıvamında çekilmiş kurgusal bir dizi ya da film).

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • holiday (tatil)
 • tippex (beyaz şerit çekmek)
 • queue (sıra)

“The Great British Bake Off”

İşte amatör aşçılar için bir kek yapma yarışması Aşçıların kek yapma ve süsleme becerilerini teste tabi tutan çok çeşitli yarışmalara katılıyorlar.

Bu İngiltere’de son derece popüler ödüllü bir program ve ABD ve Kanada’da “The Great British Baking Show” adıyla yayınlanıyor.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • chum (arkadaş)
 • banging on about (çok konuşmak)
 • fiddly (yapması zor)

“Derren Brown: The Push”

Bu sürükleyici sosyal deney mentalist Derren Brown tarafından hazırlanmıştır. Darren program sırasında sıradan insanları korkunç suçlar işlemeye ikna etmeye çalışıyor.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • lot in life (kişinin sahip oldukları)
 • quid (para)
 • dash (hızla çıkmak)

“Peaky Blinders”

Peaky Blinders bize 1. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’ye bir bakış atma fırsatı veriyor. Bu suç draması Shelby çetesi ve onların İngiltere’nin Birmingham şehri çevresindeki suç faaliyetlerini konu alıyor.

Bu ödüllü dizinin ilk bölümü 2013 senesinde yayınlandı.

Bu dizide duyacağın İngiliz İngilizcesi terimler:

 • learnt (öğrendi)
 • thick (aptal)
 • pub (bar)

 

O halde neden hala bekliyorsun? Biraz mısır patlat, not defterini al ve İngilizce dizileri izleyerek akıcı İngiliz İngilizcesi konuşmaya hazırlan.


Stephanie Brown, New York City’de yaşayan bağımsız bir yazardır. Onu The Adventuring Millennial sitesinde bulabilirsin.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close