ileri-seviye-ingilizce-konusma

İleri Seviyede İngilizce Konuşmak: İstediğiniz Her Şeyi İngilizce Söylemenin ve Anlamanın Yolları

Kimse sohbet ederken kendini tuhaf hissetmek istemez.

İleri seviyede iyi İngilizce konuşmak. Kolaylıkla iletişim kurabilmek. Ana dili İngilizce olan kişileri anlamak.

Hepsi kulağa gayet iyi geliyor, değil mi?

İngilizce öğrenen biri olarak, pek çok becerinizi geliştirmek için çalışacaksınız.

Dinlemek, okumak, dil bilgisi çalışmak, yeni kelimeler,  söz öbekleri ve deyimler öğrenmek, telaffuza çalışmak—bunların hepsi önemli İngilizce becerileri, değil mi?

Evet!

Ders çalışmak bir beceridir.

Öğrenmek bir beceridir.

Pratik yapmak bir beceridir.

Üstelik bunlar, sahip olabileceğiniz en önemli beceriler, çünkü bu beceriler sizin İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacaklar.

İleri Seviyede İngilizce Konuşmak Ne Anlama Geliyor?

Eğer ileri düzeyde İngilizce konuşmak hala amacınız değilse, olmalı! Sonuçta İngilizce öğrenmemizin sebebi İngilizce anlamak ve anlaşılmak.

İleri seviyede İngilizce konuşurken,

  • farklı konularla ilgili pek çok kelimeyi anlayıp kullanabileceksiniz,
  • hem resmi hem de gündelik İngilizceyi anlayıp kullanabileceksiniz,
  • ana dili İngilizce olan kişilerle sınıfınızın dışındaki çeşitli durumlarda geçen konuşmaları kolaylıkla takip edebileceksiniz,
  • ana dilinizden İngilizceye fazla hazırlanmadan ya da düşünmeden geçiş yapabileceksiniz.

İngilizcede ileri seviyede konuşma ve sohbet etme konusunda ustalaşabilmek için, yapabilmeniz gerekenler şunlar:

  • dil bilgisi ve kelime konusunda düşünmeden ve endişe etmeden sohbet edebilmek – bu size doğal gelecek.

Bunların hepsi gayet büyük başarılar!

Yeni bir dilde dilin detayları konusunda endişelenmeden, doğal olarak konuşmak zordur.

Üstelik, sohbet edebilmek sahip olabileceğiniz en önemli İngilizce becerilerden biridir. Bu yüzden, konuşma becerilerinizi erkenden geliştirmeye odaklanmak önemlidir. Ne kadar pratik yaparsanız, ilerlemeniz o kadar hızlı olur.

Yukarıdaki konuşma becerileri, kendinizi ileri seviyede İngilizce konuşan biri olarak nitelendirebilmeniz ve ileri seviyede İngilizce sohbetler edebilmeniz için gereken becerilerdir. Bu tarz sohbetler, sınıfta İngilizce öğretmeninizle yapabileceğiniz basit diyaloglar gibi değildir.

Başka bir kişi sizinle normalde konuştuğu gibi, konuşma hızını ya da  karmaşık konuları konuşmak için yaptığı kelime seçimlerini değiştirmeden İngilizce konuşursa, bu sizi kendisine eşit olarak gördüğü anlamına gelir – ileri seviyede İngilizce konuşan başka biri gibi. Onları anlamanız, aktif olarak tartışmaya katılmanız ve fikirlerinizi ve düşüncelerinizi paylaşmak için zengin bir dil kullanmanız beklenir.

Bu da hiç kolay değildir!

Yani, görebileceğiniz gibi, dinleme becerileri, kelime becerileri ve farklı konuşma türlerinin farkında olmak gibi becerilerin tümü sizi ileri seviyede İngilizce konuşan biri olma yolunda ilerletiyor.

Ama nereden başlayacaksınız?

Bunun pek çok yolu var! Bu yazıda, ana diliniz İngilizceymiş gibi konuşma amacınıza ulaşmak için atabileceğiniz dört kolay adımı sizinle paylaşacağız.

İngilizceyi Ana Diliniz gibi Konuşun: İleri Seviyede İngilizce Konuşmalara Hakim Olmaya Giden 4 Adım

1. Konuşmadan Önce: Kelime Dağarcığınızı Geliştirmek

Sohbet iki taraflıdır. İnsanlar birbirleriyle konuşur, fikirlerini paylaşır, sorular sorarlar. Bunu iyi yapabilmek için, kendilerini açık bir şekilde ifade edebilmeleri gerekir. Eğer söylemek istediğiniz şeyleri ifade edecek kelimeleri bilmiyorsanız, sohbet etmeniz olanaksızdır.

Söylemek istediklerinizi nasıl söyleyeceğinizi bilmek de önemlidir! İngilizce yaptığınız son sohbeti hatırlamaya çalışın. Gerçekten bir şey sormak ya da söylemek istediğiniz ama doğru kelimeleri bilmediğiniz zamanlar olmuş muydu? Belki de bir şeye ne dendiğini unutmuştunuz. Belki belirli bir fiili ya da ifadeyi bilmiyordunuz.

İşte bu yüzden ileri seviyede İngilizce konuşan biri olmanın ilk adımı, kelime bilginiz üzerine çalışmaktır!

Bunu yapmanın pek çok yolu var.

Bu yollardan biri, sorun yaşadığınız konuları ya da kelime gruplarını belirlemektir.

Yapmanız gerekenler şunlar:

1. İngilizce olarak yaptığınız son 10 konuşmanın bir listesini çıkartın. (On büyük bir sayı, özellikle de yalnızca sınıfta İngilizce konuşuyorsanız, ama elinizden gelenin en iyisini yapın.) Bu sohbetler herhangi bir konuda olabilir: Sınıf arkadaşlarınızla küresel haberleri tartışmış, sokakta bir turiste yol tarif etmiş ya da İngilizce bir iş mülakatına girmiş olabilirsiniz.

2. Eğer doğru kelimeleri bilseydiniz, İngilizce yapmış olabileceğiniz 5 sohbet daha hayal edin. Örneğin, en sevdiğiniz ünlüyle İngilizce röportaj yapmak, çalışma alanınızda İngilizce ders vermek ya da bir iş teklifi hakkında konuşmak gibi. Bırakın hayal gücünüz bir şeyler bulsun!

3. Şimdi, aklınızda bu 15 sohbetle, her biri için kullanışlı olabilecek farklı kelime grupları oluşturun. Örneğin: küresel haberler, siyaset, bilim, satış, iş, film ve popüler kültür.

4. Bu kelime gruplarıyla birlikte, kullanışlı bulduğunuz ancak henüz tam anlamıyla öğrenmediğiniz kelime ve söz öbeklerini/deyimleri de listeleyin. Bu noktada, bu konular üzerine materyaller okumak üzerine çalışabileceğiniz yeni kelimeler bulmanızı sağlayabilir.

5. Çalışın, çalışın, çalışın!

Eğer yukarıdaki plan size fazla akademik geliyorsa, daha fazla kelime öğrenme konusunda bir başka iyi yaklaşım daha var.

1. İleri seviyede İngilizce konuşmaları dinleyin. Anlamadığınız kelimeleri not edin. Amacınız size yabancı gelen kelimeleri bulmak, bu yüzden ne dendiğini tam olarak anlamasanız da olur. Bu pratiği yapmak için ilgilendiğiniz konular üzerine çevrimiçi dersler, çevrimiçi kurslar ve özellikle de belgesel türünde filmler iyi kaynaklardır.

2. İzlediğiniz her bir ders, film ya da ders oturumu için birer kelime listesi yapın.

3. Her bir listeye çalışın!

Kelimeler üzerine düzenli olarak çalışmak iyi bir fikirdir. Zamanla listeleriniz daha da ileri seviyeye ulaşacak.

2. Anlamak Her Şeyin Temelidir: Dinleme Becerilerinizi Geliştirmek

Kelime dağarcığınız genişledikçe, daha fazla şey söylemeyi bildiğinizi fark edeceksiniz. Neredeyse her zaman söylemek istediklerinizi nasıl söyleyeceğinizi bileceksiniz.

Peki, diğer insanları anlayabilecek misiniz?

Bu, sohbet etmenin diğer çok önemli kısmıdır. İnsanlar İngilizce konuşurken onları anlamak her zaman kolay değildir. Sohbet partneriniz fazla hızlı ya da size tanıdık gelmeyen bir aksanla konuşuyor olabilir. Hazırlıklı olmalısınız!

Peki, dinleme becerilerinizi nasıl geliştirirsiniz?

Mümkün olduğunca çok sayıda ana dili İngilizce olan kişiyi dinleyerek!

Muhtemelen bunun şaşırtıcı olmadığını düşünüyorsunuz. Ama doğru! Kulaklarınızı söylenen şeyleri seçmeleri ve anlamaları için eğitmenin tek yolu bu; böylece harika kelime becerilerinizle de hava atabilirsiniz.

İşte size, daha fazla dinleme pratiği yapabilmeniz için birkaç fikir:

1. Olabildiğince çok İngilizce film ve TV dizisi izleyin. Bu, en çok duyduğunuz tavsiye olabilir, ancak İngilizce filmleri bulmak ve internet üzerinden izlemek çok kolaydır (ücretsiz ve yasal olarak), bu yüzden istediğiniz kadar çok pratik yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda dinleme becerilerinizi ilerletmenin gayet eğlenceli bir yoludur.

2. Altyazıları kapatın! Bütün mesele, kulaklarınızla anlamak, gözlerinizle değil.

3. İngilizce filmleri rahatça izleyebilmeye başladığınızda, bir başka meydan okumaya daha hazırsınız demektir. Muhtemelen belirli bir İngilizce aksana alışmışsınızdır—belki İngiliz aksanına, belki de Amerikan aksanına. Bu yüzden, farklı aksanları anlamayı öğrenmek için alıştığınızın dışında bir ülkede yapılan İngilizce filmler bulun. Mesela Avustralyaİrlanda, İskoçya, Güney Amerika filmleri bulun—aralarında çok fazla harika film var!

4. Eğer kendinizi cesur hissediyorsanız, hemen atlayın! Şehrinizde ana dili İngilizce olan kişilerin konuşmalarını dinleyebileceğiniz yerel etkinlikler bulun. Henüz katılmanıza gerek yok. Bir ders ya da tartışma paneli bunun için ideal bir seçimdir, çünkü tek yapmanız gereken dinlemektir.

Dinlemeye devam edin, çok geçmeden konuşmaları kolaylıkla takip ettiğinizi fark edeceksiniz!

3. Ders Kitapları Her Zaman Haklı Değildir: Gerçek İngilizceye Odaklanmak

Size dinleme becerilerinizi nasıl cilalayıp parlatacağınızı gösterdik. Şimdi de, muhtemelen bildiğiniz bir şey söyleyelim: Konuşma İngilizcesi her zaman ders kitabı İngilizcesi gibi değildir, özellikle de gayrı resmi sohbetlerde.

“Ders kitabı İngilizcesi,” İngilizcenin yazı dilinde ve yazılı ve sözlü bütün resmi iletişimlerde kullanılması gereken düzgün, dil bilgisi açısından doğru kullanımıdır. İş dünyasında ve akademik dünyada resmi İngilizce kullanmanız gerekmektedir.

Gayrı resmi, gündelik konuşma İngilizcesi genellikle daha basittir. Resmi olmayan bir durumda sohbet ederken genellikle cümlenin belirli ögelerini (fiiller dahil) atlamak, boşluk doldurucu sözcükler kullanmak ve soru sorarken tonlamanızı değiştirmek kabul edilebilir bir durumdur.

Örnek 1

Ders Kitabı İngilizcesi: Are you coming to the party tonight?
Bu geceki partiye geliyor musun?

Sohbet İngilizcesi: Coming to the party tonight?
(Bu cümle de yukarıdaki cümle ile aynı anlama gelir, ancak yardımcı fiil ve zamir düşmüştür.)

Örnek 2

Ders Kitabı İngilizcesi: When my friend refused to help me with my homework, I felt upset and didn’t speak to him for several days.
Arkadaşım ödevime yardım etmeyi reddettiği zaman üzüldüm ve onunla günlerce konuşmadım.

Sohbet İngilizcesi: My friend refused to help me with homework, so I was, like, upset and giving him the cold shoulder for a few days. (Bu cümle de yukarıdaki cümle ile aynı anlama gelir, ancak bazı sözcükler düşmüştür, “felt” fiilinin yerine boşluk doldurucu bir sözcük olan “like” gelmiştir ve “soğuk davranmak” anlamına gelen bir deyim olan “giving the cold shoulder” kullanılmıştır.)

Bu doğru, bazen konuşma İngilizcesinde dil bilgisi açısından yanlış kullanımlar duyabilirsiniz. Ana dilini kullanan kişilerin hata yapması düşündüğünüzden daha yaygındır! Sohbet İngilizcesi genellikle basitleştirilmiş bir dildir—bilgiyi daha hızlı iletmek için, rahat olduğunuzu hissettirmek için ya da sadece tembel olduğunuz için.

Dilde daha da ilerledikçe siz de fiilleri atlayıp tamamlayıcı, boşluk doldurucu sözcükler ve ifadeler kullanmaya başlayacaklar. Gündelik konuşmanın bir sakıncası yoktur – ara sıra! Resmi ve gayrı resmi konuşmalar arasındaki farkı bilin yeter.  İngilizce konuşurken sürekli tembellik etme tuzağına düşmeyin.

Anlaşılmak için ders kitabı gibi konuşmanıza gerek yok. İşte size konuşurken uymanız gereken birkaç basit kural:

  • Her şeyi olabildiğince açık ve ve net telaffuz edin.
  • Fazla hızlı konuşmamaya çalışın, gergin olduğunuzda bile.
  • Aksanınız konusunda endişelenmeyi bırakın – aksanınız olmasında bir sorun yok!
  • Tam ve dil bilgisi açısından doğru cümleler ve sorular kullanın, bu her zaman iyi bir pratiktir.
  • Eğer bazı kelimelerin anlamlarında emin değilseniz, onları kullanmayın—güvenli sularda yüzün ve bu kelimeleri daha sonra çalışmak üzere kelime listelerinize ekleyin.

4. Hepsini Bir Araya Getirmek: Ana Dili İngilizce Olanlarla Pratik Yapmak

Artık harika bir kelime dağarcığınız, mükemmel dinleme becerileriniz ve resmi ve gayrı resmi İngilizceyi anlama konusunda inanılmaz bir kabiliyetiniz var. Artık bütün becerilerinizi uygulamaya geçirme ve ana dili İngilizce olan kişilerle sohbet etmeye başlama zamanı!

Başkalarıyla İngilizce konuşma pratiği yapmanın pek çok yolu var. Fakat sizin hedefiniz ileri seviyede dil becerisi geliştirmek olduğu için, bunu kendiniz için bir meydan okuma haline getirmelisiniz. Kelime listelerinizdeki konular üzerine konuşun. Havadan sudan konuşmalardan uzak durun. Havadan, hobilerinizden ya da size kolay gelen başka konulardan konuşmayın. Dil bilginiz ve kelime bilginizi pratiğe dökmek için pek çok soru sorun ve sohbete mümkün olduğunca fazla katkıda bulunun.

Nerede mi pratik yapabilirsiniz? İşte size birkaç fikir:

1. İnternette. İnternette ücretsiz çevrimiçi tartışmalar için arama yapabilirsiniz, zira çevrimiçi gruplarda ikinci dil olarak İngilizce öğrenenlere yardımcı olmak isteyen ve ana dili İngilizce olan pek çok kişi var. Konuşma İngilizcesi pratiği yapmak için Skype ya da benzeri bir hizmet üzerinden ders alabileceğiniz ücretli bir özel ders öğretmeni de bulabilirsiniz.

2. Arkadaşlarınızla. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, ana dili İngilizce olan arkadaşlarınız olabilir! Onlardan yardım isteyin. Onlarla bundan sonra yalnızca İngilizce konuşacağınız konusunda anlaşın. Eğer kabul ederlerse, birlikte takıldığınız her an İngilizce pratiği yapmış olacaksınız.

3. Etkinliklere katılarak. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız, bu sorun olmayacaktır—ana dili İngilizce olanlarla İngilizce öğrenenleri bir araya getirmek için düzenlenen pek çok sosyal etkinlik bulabilirsiniz. Öğreniminizin pek çok alanında olduğu gibi, kendinize meydan okumayı deneyin. Tartışmaların takip ettiği derslere gidin ve tartışmalara katılmaya gayret edin. Yeni bir iş veya iş bağlantıları arayan profesyoneller için düzenlenen networking (ağ kurma) etkinliklerine gidin. Şehrinizdeki turistik turlara katılın. O kadar çok imkan ve olasılık var ki!

 

Bu yazı, ileri seviyede İngilizce konuşan birine dönüşmek için çıkacağınız heyecan verici yolculuğa bir başlangıç noktası olması için hazırlandı. İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmak kolay olmayabilir, ancak çabalarınızın karşılığını alacaksınız. Dili daha çok öğrendikçe, karşınıza daha çok fırsat çıkacak. Daha çok öğrendikçe, her şey daha da kolaylaşacak!

Bu yüzden, pratik yapmaya ve konuşmaya devam edin! İleri seviyede İngilizce konuşmak kesinlikle ulaşılmaz bir hedef değil!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close