ielts-sinavi

Evde IELTS Sınavına Hazırlanmak için İhtiyacın Olan Bütün Araçların Listesi (ve Sınav Gününde Kaçınman Gereken Hatalar)

Sadece, “İngilizce konuşabiliyorum,” demek yetmez.

Eğer İngilizce konuşulan bir bölgede yaşamak veya çalışmak istiyorsan, İngilizce bildiğini kanıtlaman gerekecek.

İşte, popüler IELTS sınavı (International English Language Testing System, yani “Uluslararası İngilizce Sınav Sistemi”) tam da bunun için tasarlanmış.

IELTS sınavından alacağın iyi bir puan, işverenlere, üniversitelere ve başkalarına İngilizcenin sağlam olduğunu gösterir. Hatta bu sınav Birleşik Krallık (İngiltere), Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi yerlere gitmek için alman gereken vizeyi de sağlama almak için de önemlidir.

Bu sınav çok önemli bir sınav olabileceği için, IELTS’e hazırlanmak çoğu insan için çok stresli bir iştir.

Biz, bu süreci çok daha kolay geçirmene yardımcı olmak için buradayız.

Bu rehberde, sana evde IELTS sınavına hazırlanmanda sana yardımcı olacak en iyi araçlardan bazılarını göstereceğiz. Bunlar arasında videolu ücretsiz derslerden eğlenceli uygulamalara ve çok sayıda IELTS alıştırmasına ve deneme testine kadar her şey var.

Aynı zamanda sana sınav gününde sınava girenler tarafından en sık yapılan hataların bazılarını da göstereceğiz. Bu hataları bilmek, seni onlardan sakınmaya hazırlayacak ve alabileceğin en yüksek puanı almanda sana yardımcı olacak.

IELTS Sınavında Ne Kadar İyi bir Puan Almalısın?

IELTS, uluslararası saygınlıkta bir İngilizce yetkinlik sınavıdır. İngilizce konuşulan ülkelere yapacağın göçmenlik, öğrencilik veya iş başvurularında dil becerilerini kanıtlamanı sağlayabilir. Eğer Avustralya, İngiltere veya Kanada gibi bir yerde yaşamak istiyorsan, IELTS sınavına girmek senin için çok önemli olabilir.

IELTS sınavı A.B.D.’deki binlerce okulda da kabul görüyor, fakat Amerika’da TOEFL daha yaygın olarak kabul edilen bir sınav. Eğer akademik sebeplerle IELTS sınavına giriyorsan, başvuracağın okulun bu sınavı kabul edip etmediğini mutlaka kontrol etmelisin.

Çoğu okulun öğrenciler için özel IELTS şartları vardır. Örneğin:

 • Batı İskoçya Üniversitesi lisans öğrencileri ve lisansüstü öğretmenlik pozisyonları için ortalama en az 6 puan istiyor (sınavın her hangi bir bölümden alacağınız 5.5’in altındaki puan kabul edilmiyor). Lisansüstü araştırma pozisyonları için ortalama en az 6.5 puan gerekiyor (sınavın hiçbir bölümünden 6’nın altında alınmaması gerekiyor).

IELTS sınavından kaç alman gerektiği gideceğin ülkeye göre değişir. Puan tabanlı göçmenlik sistemi kullanan ülkelerde IELTS’ten daha yüksek puan alman başvurunun başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

IELTS Sınavı Hangi Bölümlerden Oluşur?

İki tip IELTS sınavı var: “akademik” ve “genel eğitim.” İngilizce konuşulan bir ülkeye göç etmek isteyenlerin IELTS genel eğitim sertifikası alması gerekir. Eğer yurt dışında eğitim göreceksen akademik IELTS sınavını geçmen gerek.

Her iki sınavda da temel dil becerilerini değerlendiren dört bölüm bulunmakta:

 • Dinleme (30 dk): Dört ses kaydıyla ilgili 40 soru
 • Okuma (60 dk): Çeşitli okuma parçaları hakkında sorulmuş 40 soru
 • Yazma (60 dk): İki adet yazma görevi
 • Konuşma (11-14 dk): Konuşma ve sunum becerilerini ölçmeye yönelik sözlü mülakat

Akademik ve genel eğitime yönelik IELTS sınavlarındaki dinleme ve konuşma bölümleri aynıdır. Hangi sınava girdiğine bağlı olarak okuma ve yazma bölümlerinin içerikleri farklı olur.

IELTS Sınavına Hazırlanmak Artık Çok Daha Kolay: En İyi Çalışma Araçları + Kaçınılması Gereken Hatalar

IELTS Sınavına Evde Hazırlanmak için İhtiyacın Olan En Değerli Kaynaklar

Take IELTS with British Council

ielts-sinavi

Bu internet sitesinde ipuçları ve küçük makaleler halinde sunulmuş birçok faydalı IELTS’e hazırlık bilgisi bulacaksın.

“Choose,” yani “Seç” bölümünde, IELTS sınavının ne olduğu, ne işe yaradığı, sınavın formatı ve hangi tip sınavı (akademik sınav mı yoksa genel eğitim sınavı mı) seçmen gerektiği hakkında bilgiler edineceksin. “Prepare,” yani “Hazırlan” bölümü, sınava nasıl çalışman gerektiğini ve hangi zorluklarla karşılaşabileceğini açıklıyor. Burada IELTS sınavından en yüksek puanla geçmene yardımcı olacak birçok kaynak bulacaksın. Bu bölümde ayrıca, sınava alışmanı sağlayacak birkaç deneme testi bulacaksın.

“Book,” yani “Kitap” bölümünde, bulunduğun ülkede bu sınava nerede ve ne zaman girebileceğin ve evinden çıkmadan IELTS sınavına nasıl kayıt olabileceğin gibi konulara dair bilgiler bulabilirsin. “Resultus,” yani “Sonuçlar” bölümünde sınav sonuçlarına nasıl ulaşabileceğini ve sınav sonucundan ne anlayacağını öğrenebilirsin.

Eğer İngiltere’de yaşayacak, çalışacak veya okuyacaksan, “UKVI” bölümünü mutlaka ziyaret etmelisin. Bu bölümde İngiltere’ye gitmek için vize almak amacıyla IELTS sınavına girmenin ayrıntıları anlatılıyor.

Exam English

ielts-sinavi

Exam English internet sitesinde, IELTS’e girmeden önce sınava hazırlanmana faydalı olacak testler bulabilirsin. Hem akademik hem de genel eğitim sınavına yönelik ses dosyası ve cevapları olan PDF formatında deneme testlerini buradan indirebilirsin.

Burada IELTS sınavına yönelik kelime listeleri ve dil bilgisi testleri de bulabilirsin.

Eğer hala sınava dair genel soruların varsa, sayfanın sol tarafındaki “Exam Info” (“Sınav Bilgileri”) bölümünde makaleler, ipuçları, tavsiye edilen başvuru yazıları ve hatta mobil uygulamalar bulabilirsin.

FluentU

ielts-sinavi

IELTS sınavının konuşma bölümü sırasında kulağa doğal gelen İngilizce konuşma becerilerine mi sahip olmak istiyorsun? Sınavdan önce İngilizce kelime dağarcığını o eski, sıkıcı kelime tekrarlama alıştırmaları olmadan mı oluşturmak istiyorsun?

FluentU, İngilizceyi ana dili İngilizce olanların kullandığı şekliyle öğrenmek için inanılmaz bir araç. FluentU film fragmanları, müzik klipleri, ilham verici konuşmalar ve benzeri daha pek çok özgün İngilizce videoyu kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürerek sunuyor.

Her videonun interaktif altyazıları var. Herhangi bir kelimenin tanımını anında, telaffuzuyla ve akılda kalıcı bir resimle birlikte görmek için kelimenin üzerine tıklaman yeterli. Sen kelimeyi gözden geçirirken FluentU otomatik olarak videoyu duraklatıyor, böylece izlerken kolaylıkla öğrenebiliyorsun.

İzlemeyi bitirdikten sonra öğrendiklerini unutmaman için her videonun kelime bilgi kartları (flashcards) ve eğlenceli kısa sınavları var. Burada iş İngilizcesi, akademik İngilizce, üniversite hayatı ve basit konuşmalar gibi konuları kapsayan pek çok video bulacaksın—genel eğitim veya akademik IELTS sınavlarından birine girecekler için bu konuların hepsi de gayet büyük önem taşıyor.

İşin en iyi yanı, ne kadar meşgul olursan ol, FluentU’nun her gün İngilizce pratiği yapmayı gayet kolay hale getirmesi. FleuntU’nun iOS ve Android cihazlar için olan mobil uygulamaları sayesinde FluentU’yu beraberinde her yere götürebilirsin.

All Ears English

ielts-sinavi

All Ears English, IELTS’e hazırlanmak için videolar, makaleler ve alıştırma gereçleri sunuyor. Makaleleri, IELTS sınavının zorlukları hakkında soyut hikayeler anlatmıyor – sınav sırasında işine yarayacak pratik tavsiyeler veriyor. Eğer bir sorun varsa, makalenin altındaki yorumlar bölümünde hemen sorabilirsin.

Başlamak için, sağ taraftaki “Categories,” yani “kategoriler” paneline bak. Tüm makaleler belirli konulara ayrılmış. Sınavın konuşma bölümünü nasıl geçeceğin, podcast’lerle kulağını nasıl eğiteceğin, sınav stresi ile nasıl başa çıkacağın ve çok daha fazlası hakkında faydalı ipuçları bulacaksın.

Buradaki tüm makaleler basit ve anlaşılır bir dille yazılmış, üstelik ele aldıkları konular da gayet ilginç.

IELTS Mentor

ielts-sinavi

Bu site iki ana bölüme ayrılmış: “IELTS Preparation” (IELTS Hazırlığı) ve “IELTS Sample Questions.” (IELTS Örnek Soruları). İlk bölümde, sınavın her bir bölümü için neye ihtiyacın olduğunu öğreneceksin. İkinci kısımda, alıştırma yapmak için sınavın her bölümüyle ilgili örnekler bulacaksın. Burada 1,000’den fazla yazma konusunu da içeren yüzlerce örnek var!

Bu kaynağın avantajı şu; burada sorulara verilmiş çeşitli olası cevaplar olduğu gibi, sınav görevlisinin senden sorulara nasıl cevap vermeni beklediği ve sorulara nasıl cevap vermemen gerektiği hakkında ipuçları da bulabilirsin.

Exam Word

ielts-sinavi

Bu kaynak öncelikli olarak kelime dağarcığını genişletmek için tasarlanmış. Zaten, eğer sınavdan yüksek bir not almak istiyorsan, kesinlikle güçlü bir kelime dağarcığına sahip olman gerekir.

Bu internet sitesi IELTS sınavını başarılı bir şekilde geçebilmek için bilmen gereken kelimeleri içeriyor. Sayfanın solundaki “List” yani “liste” panelinde, sınavın her bölümüyle ilgili kelime listelerini göreceksin.

Eğer liste ezberleme yoluyla kelimeleri aklında tutamıyorsan, bu kelimeleri “word cards” yani “kelime kartları” (kelime ve kelimenin açıklamasının bir arada olduğu kart) veya “flashcards” yani kelime bilgi kartı (kelimenin bir tarafta, açıklamasının diğer tarafta olduğu kart) olarak görüntülemeyi seçebilirsin. Bu kartların çıktısını al ve dilediğin zaman, dilediğin yerde çalış!

Burada imla testleri, eşleştirme alıştırmaları ve benzeri  daha pek çok yerleşik alıştırma var.

IELTS Liz

Bu kanalda çok sayıda video olmamasına karşın, yine de bir göz gezdirmeye değer. Tatlı ve güler yüzlü öğretmenimiz Liz sana IELTS sınavının inceliklerini anlatacak.

Sınav görevlisiyle nasıl selamlaşılır, karmaşık cümleler nasıl güzel bir şekilde kurulur ve olası sorular nasıl tahmin edilir konularını ele alıyor. Sınavın belirli bir bölümüne odaklanmak istiyorsan oynatma listesi sayfasını ziyaret etmelisin.

IELTS Ryan

Bu sitede IELTS sınavının çeşitli özelliklerini konu alan çok sayıda ayrıntılı video bulabilirsin.

Tabii ki burada IELTS sınavının her bölümünde ustalaşmaya yönelik birçok ipucu bulacaksın. Fakat bu sitenin diğer bir harika özelliği ise, Ryan’ın farklı ülkelerden IELTS sınavında başarılı olan insanlarla röportajlar yapıyor olması.

IELTS’te Öğrencilerin En Çok Yaptığı 4 Hatadan Nasıl Kaçınılır

İnsanlar IELTS sınavında genellikle nasıl puan kaybediyor, biliyor musun? IELTS’e hazırlanırken en çok yapılan hatalardan kaçınmak için herkesin farkında olması gereken birçok sır var.

Bu yüzden burada, sınavın her bir bölümünde yapılan tipik hatalara yakından bakacağız.

1. IELTS Dinleme Bölümünde Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

Cevapları dikkatsizce “aktarmak”:

IELTS sınavında ses kayıtlarını dinlerken cevaplarını kabaca, taslak olarak soru kağıdına yazacaksın (planla; cevaplara ilk şeklini burada ver). Sonra esas, resmi cevap kağıdına cevaplarının son halini yazmak için 10 dakikan olacak.

Doğru cevabı biliyor bile olsan, cevaplarını cevap kağıdına doğru şekilde aktaramazsan puan kaybedebilirsin. İmla, dil bilgisi ve noktalama hataları puan kaybetmene neden olabilir.

Bu nedenle, IELTS’e hazırlanırken aşağıdaki iki şeyi yapmak bu hatadan kaçınman konusunda faydalı olabilir:

“… Kelimeden Fazla Olmamak Kaydıyla” Kuralını Çiğnemek:

IELTS sınavının dinleme bölümünde sana bazı kısımları eksik olan bir belge verilecek. Bir ses kaydını dinleyip duyduklarına göre eksik kısımları tamamlaman gerekecek.

Soruların talimatlarını dikkatlice oku! Sana bir kelime limiti verilecek, “no more than two words,” yani “iki kelimeden daha fazla olmamak kaydıyla,” gibi. Eğer üç kelime yazarsan, puan kaybedersin.

Kötü dil bilgisiyle yazılan cevaplar:

Eksik kelimeleri doldururken yapabileceğin bir hata da bu.

Doğru cevabı duyduğunu düşündüğünde, bu cevabın verilen cümleyi anlamlı ve mantıklı bir şekilde tamamlayıp tamamlamadığını kontrol et. Doğru kelime türünü kullandığından emin ol (isim, sıfat, fiil vb.).

Örneğin, şöyle bir cümle görebilirsin:

An omniscient narrator knows about a character’s _____ and feelings.
Hakim bakış açılı bir anlatıcı bir karakterin _____ ve duygularını bilir.

Dikkatsiz biri buradaki boşluğa “think” (düşünür/düşünmek) veya “thought” (düşündü/düşünce) kelimelerinden birini getirebilir. Fakat bu cümledeki boşluğa fiil getirilmesi cümleye uymayacaktır. Tekil bir isim de öyle. Burada ipucu almak için “feelings” (duygular) kelimesine bakarak çoğul bir isme ihtiyacımız olduğunu görebiliriz: “thoughts” (düşünceler(ini)).

IELTS hazırlığın esnasında haber yazılarındaki bazı kelimelerin üzerini kapatıp görünmeyen kelimenin türünün ve kelimenin ne olduğunu tahmin etmeye çalış.

Cevapları kaçırmak:

Peki, ya kaydı hiç anlayamazsan? Soruyu boş mu bırakmalısın?

Hayır! Bir şeyler yazmalı, bir cevap vermelisin, özellikle de çoktan seçmeli sorularda. Bu şekilde birkaç puan daha alma şansın olur.

2. IELTS Okuma Bölümünde Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

Cevapları çok uzun süre aramak:

Her bir metni okuyup soruları cevaplamak için yalnızca 20 dakikan olacak. Bu süre bu sınava giren pek çok kişiye çok azmış gibi gelebilir. Bu yüzden, zor sorular üzerine çok fazla zaman harcama!

Eğer sorunun cevabını bir dakika içerisinde bulamazsan, o soruyu bırak ve bir sonraki soruya geç. Eğer bölümün sonunda zamanın kalırsa o soruya geri dönebilirsin. Eğer soru üzerine düşünmek için zamanın kalmazsa, içgüdülerine güvenerek bir cevap seç.

Başka soruları cevaplamak için gereken zamandan çalamazsın. O zor soruyu cevaplamaya çalışırken daha kolay sorulara ayırabileceğin değerli zamanı kaybedersin.

Başlıklarla paragrafları körü körüne eşleştirmek:

Okuma bölümünün 5. görevi (hem akademik sınavda hem de genel eğitim sınavında) verilen bölüm başlıklarını ilgili metinle eşleştirmek. Bu genellikle epey zor bir görevdir ve metni okurken tamamlamaya çalışmak insana cazip gelir. Ancak, önce metnin tamamını okuyup sonra başlıkları seçmek çok daha akıllıca olacaktır.

Eğer metnin tamamının neyle ilgili olduğunu bilmezsen, gereken başlıkları bulamazsın—yalnızca kafan karışır. Hatta muhtemelen hiç kullanılmaması gereken başlıklardan birini seçersin (sınavda genellikle kullanman gerekenden daha fazla başlık verilir). Eğer önce metnin tamamını okursan, fazladan verilen başlıkları elemen (yani onlardan kurtulman) daha kolay olacaktır..

3. IELTS Yazma Bölümünde Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

Konunun dışına çıkmak:

Bu hata, IELTS sınavına girenlerin inanılmaz büyük bir çoğunluğunun yaptığı tipik bir hatadır. Unutma, eğer tam olarak makalenin konusu hakkında yazmazsan, bu görevde otomatik olarak puan kaybedersin!

Bir makale yazarken, kendine sürekli yazma bölümündeki yönlendirmelerde özel olarak belirtilen konuya değinip değinmediğini sor. Eğer cevabın “hayır” ise, yazmayı bırak ve baştan başla!

Makalenin giril bölümünde sorular yazmak:

Makalene soru ile başlama.

Makale, sorular ve cevaplardan meydana gelen bir diyalog değildir. Makale senin konu ile ilgili fikrini ve fikrinin arkasındaki mantığı içermelidir. (Ayrıca, giriş bölümünde soru yazan kişiler genellikle o sorunun cevabını makalenin içinde vermeyi unuturlar!)

Soru ile başlamak yerine, güçlü bir olumlu cümle yaz. Örneğin, “Why do people like to travel?” yani “İnsanlar seyahat etmeyi neden sever?” yerine, şunun gibi bir cümleyle başla: “In this essay, I will identify key reasons for traveling.” (“Bu makalede, seyahat etmenin temel sebeplerini belirteceğim.”)

Yazdıklarını desteklemeyi unutmak:

Hem akademik hem de genel eğitim amaçlı IELTS sınavlarının yazma bölümlerinde yazdıklarını birtakım kanıtlarla, olgularla ve örneklerle desteklemen beklenecek. Hatta akademik sınavın ilk yazma görevinde yazında betimlemen (tarif etmen) için birtakım gerçek veriler göreceksin.

Kanıt sunmayan bir yazı, tekerleksiz arabaya benzer.

Göstergeleri yanlış ifade etmek:

Bu madde özellikle akademik IELTS sınavı için büyük önem taşıyor.

Senden birtakım verileri betimlemen istenecek ve bunu nasıl yaptığın konusunda dikkatli olmalısın. Verilerde kar oranları, ortalama yaşam süresi, okuma yazma oranları gibi bazı sosyal veya ekonomik “göstergeler”e dair birtakım rakamlar olacak.

Veriler üzerine yazarken belirli göstergelerin adlarını verdiğinden emin ol. Örneğin, “France rose to 3 trillion euros in 2017,” yani, “Fransa 2017’de 3 trilyon avroya yükseldi,” cümlesi yanlıştır! Fransa yükselemez! Ülke bir balon değildir! Yalnızca gösterge yükselebilir veya düşebilir.

Yanlış ifade: France rose to 3 trillion euros in 2017.
Fransa 2017’de 3 trilyon avroya yükseldi.

Doğru ifade: France’s gross domestic product rose to 3 trillion euros in 2017.
Fransa’nın gayrisafi yurt içi hasılası 2017’de 3 trilyon avroya yükseldi.

Yanlış ortamda gayrı resmi dil kullanmak:

Akademik IELTS sınavında makale yazan öğrenciler yazılarında genellikle kelimeleri kısaltıp yer yer halk dilinde, günlük İngilizcede kullanılan birtakım ifadeler serpiştirirler. Fakat bu sınavda yazılan her şey resmi olmalı.

“Isn’t, doesn’t, it’s” benzeri kısaltmalar kullanma, uzun kelimeleri kısaltma.

Gotta (got to), gonna (going to), wanna (want to), vb. kelimeler günlük İngilizcede sıklıkla duyulur fakat bunlar IELTS makalende yer almamalı. Hatta yazılarında “good” (iyi) ve “bad” (kötü) gibi kelimeleri kullanmamanı bile öneririm. Bu tür kelimelerin yerine kullanabileceğin pek çok başka kelime var ve bunları kullanmak “Lexical Resource,” (“sözcüksel kaynak kullanımı,” yani, sınavda kullandığın kelimelerin zenginliği) alanındaki puanını yükseltmene yardımcı olacaktır.

En iyi IELTS hazırlığı çözümlerinden biri, kısaltmaların veya argo sözcüklerin yerine kullanabileceğin resmi İngilizce kelimelerle kelime bilgi kartları (flashcard’lar) hazırlamaktır.

Buna hazırlanmaya günlük İngilizce iletişimlerinde gayrı resmi dilden sakınarak başlayabilirsin. Şimdilik e-postalarından, yazdığın metinlerden ve sosyal medya gönderilerinden argo sözcükleri ve kısaltmaları çıkart. Sınav günü geldiğinde kendine teşekkür edeceksin!

4. IELTS Konuşma Bölümünde Yaygın Olarak Yapılan Hatalar

“I agree” (Katılıyorum) ve “I study” (Okuyorum) cümlelerinde yapılan hatalar:

Nedense, ana dili İngilizce olmayan kişiler genellikle “I agree,” yerine “I’m agree,” derler, ya da “I study,” yerine “I’m study,” derler.

Bu ifadeler genellikle IELTS sınavının konuşma bölümlerinde kullanılır. Böylesi bir hata IELTS konuşma mülakatlarında hemen fark edilir. Bu gramer yapılarını mutlaka ezberle!

Çok fazla boşluk doldurma kelimesi kullanmak:

“Boşluk doldurma kelimeleri”nden, yani konuşmanın içinde yer kaplayan ama konuşmaya hiçbir anlam katmayan kelimelerden kurtul. Bunlara birkaç örnek:

 • Uh…
 • Um…
 • Well… (Şey/pekala)
 • So… (Yani/bu yüzden)
 • I mean (Yani/demek istiyorum ki)
 • Kind of/sort of (gibi/sanki)

Böyle kelimeler yaratacağın izlenimi bozacaktır. Konuşman hatasız ve akıcı ve kelime dağarcığın güçlü ve çeşitli olmalıdır. Bu yüzden resmi sınava girmeden önce hazırlık ve pratik yaparken bir ses kayıt cihazı kullan. Sonradan söylediklerini dinle ve hangi boşluk doldurma kelimelerini kullandığını not et. Sonra konuşmanı bütün bu gereksiz kelimeleri kullanmadan bir kez daha yap ve bir kez daha kaydet.

Konuşma bölümün 2. kısmında bütün cevabı yazmaya çalışmak:

Konuşma bölümünün ikinci kısmında sana üzerinde bir soru olan bir kart verilecek. Cevabını bir parça kağıt üzerine yazarak hazırlamak için de bir dakikan olacak.

Daha sonra okumak üzere bütün cevabını birden yazmaya çalışma. Bu işe yaramayacak! Hazırlanmak için yalnızca bir dakikan var. Bu bir dakika yalnızca kartta yazan görevi okuyup basit bir plan yapmana yetecek. Eğer cevabının tamamını yazmaya çalışırsan konu üzerine düşünmek için hiç zamanın kalmaz.

Bu da, konuşma bölümü başladığında söyleyecek pek bir şeyin olmayacağı anlamına gelir.

Göz teması kurmayı unutmak:

Buna bir sorgulama ya da müdürün odasına gergin bir ziyaret muamelesi yapmaya hiç gerek yok. Konuşma bölümü bir sohbet şeklinde ilerlemeli, bu yüzden mülakatı yapan kişinin gözlerinin içine bakmaktan çekinme.

Gözlerini karşındaki kişiye dikip göz kırpmadan dik dik bak demiyoruz elbette… Fakat zaman zaman göz teması kurman gerek. Bu bir nezaket ve güven göstergesidir ve mülakatı yapan kişi üzerinde daha iyi bir izlenim bırakmanı sağlayacaktır.

 

IELTS sınavına hazırlık yapman için en iyi kaynakları bir araya getirmeye çalıştık. Burada sıraladığımız bütün internet siteleri resmi kaynaklardan ve gerçek mülakatlar yapan kişilerden gelen güvenilir bilgiler içeriyor. Fakat IELTS karmaşık bir yapıya sahip karmaşık bir sınav. Bu yüzden yaygın hatalara odaklan, deneme sınavları çöz ve gevşe—doğru şekilde hazırlanırsan, her şey yolunda gidecektir!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close