hizlandirilmis-ingilizce-kursu

Hızlandırılmış İngilizce Kursu için 5 Harika Okul

Bir sabah uyandığını ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabildiğini hayal et.

Bu her şeyi değiştirirdi, değil mi?

Birden bire daha özgür, daha güçlü ve daha esnek olabilirdin.

Bütün dünyanın fırsatları önünde açılırdı.

Bir ülkeden diğerine seyahat edebilir, patronunu etkileyebilir ya da ABD’de bir üniversiteye kaydolabilirdin.

Olanaklar sonsuzdur ve kimse seni durduramaz!

İngilizce dil öğrencileri hayatlarının bir noktasında bir anda bu dili konuşabilselerdi bunun ne kadar harika olacağını düşünmüştür.

Ama gerçekler biraz daha farklı.

Her gün İngilizce öğrenmeyi seviyor olabilirsin ama yine de ilerleyişin bazen seni hüsrana uğratıyor olabilir.

Kendi kendine “Neden İngilizceyi daha hızlı öğrenemiyorum?” diye soruyor olabilirsin.

“Neden İngilizceyi hala akıcı konuşamıyorum?”

Daha sonra hızlandırılmış İngilizce kursu, yani daha hızlı ve daha iyi sonuçlar sunan kursları duyarsın.

Bunlar göz açıp kapayana kadar akıcı konuşmaya başlamanı sağlayacak kurslar mı?

Eh, hem evet hem hayır.

Hızlandırılmış İngilizce kursu İngilizceyi önemli ölçüde ve hızla geliştirmene yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, buna önemli ölçüde zaman ve çaba harcaman gerekir. Tıpkı spor antrenmanlarında olduğu gibi sonuçları görebilmek için her gün salona gitmen ve çaba sarf etmen gerekir.

Ayrıca, iyi bir plana ve sana uygun salonu bulmaya da ihtiyacın vardır.

Bu yazı sana bütün bunları yapmanda yardımcı olacak.

Hızlandırılmış İngilizce Kursu Nedir ve Neden Bu Kursa Kaydolmalısın?

Öncelikle, hızlandırılmış İngilizce kursu nedir?

Bir hızlandırılmış İngilizce kursuna gitmek, İngilizceyi bir ders olarak okulda görmekten farklıdır. Hızlandırılmış İngilizce kursu genellikle kısa ama düzenlidir. Diğer bir deyişle, bir akademik yılın aksine hızlandırılmış bir kurs sadece birkaç ay sürer—ama aynı zamanda haftanın her günü derse gitmen gerekebilir. Hızlandırılmış kurslarda neredeyse her gün kursa gider ve bir, iki ya da daha fazla saat boyunca derse girersin.

Karşılaştıracak olursak, lise ya da üniversitede öğrenciler bir dersi haftada sadece bir iki saat görür. Yarıyıl sonundaki bir sınav dışında dili gerçekten öğrenme motivasyonu ya da baskısı altında değildirler.

Bu nedenle de hızlandırılmış İngilizce derslerinin bazı farklı faydaları vardır:

  • Hızlandırılmış İngilizce kursları sana İngilizceyi yoğun pratik ile öğrenmende yardımcı olur. Her gün öğrenir ve öğrendiklerinle pratik yaparsın ve dili kısa sürede öğrenmeye odaklanırsın. Kendini hem dil hem de kültürle çevrelemiş olursun. Bir bebekken anadilimizi etrafımızda konuşulanlardan öğrendiğimiz için yoğun pratik bir dili iyi öğrenmenin en iyi yoludur.
  • Hızlandırılmış olması sayesinde içerikleri daha ilgi çekici bulman ve seviyeni daha hızlı yükseltmen daha olasıdır. Kendini ve aileni tanıtan basit cümleler kurmakta takılıp kalırsan bir dili öğrenmeye çalışmak çok geçmeden sıkıcı bir hal alır. Bununla birlikte, daha karmaşık konuları tartışabilir hale daha kısa sürede gelerek insanlarla iletişim kurabilir, arkadaşlar edinebilir ve kendin olabilirsin! Bu büyük bir motivasyon kaynağıdır.
  • Hızlandırılmış İngilizce kurslarının takipçileri de günlük alıştırmalar ve tekrarlarla daha hızlı ilerler. Kısa bir süre zarfında daha sık alıştırma ve pratik yapmak yeni sözcükler, sözler ve ifadeleri daha iyi ezberlemene yardımcı olur. Günlük pratik ile yabancı dili öğrenme süreci hızlanmış olur.

Hızlandırılmış İngilizce Kursu ile Başarıyı Yakalamak için Stratejiler

Hedeflerini netleştir

Bir kursa başlamadan önce hedeflerini belirlemek ve netleştirmek önemlidir. Hızlandırılmış İngilizce kursları sıklıkla kısa sürer ve daha sen sıkılmaya başlamadan bittiğini görürsün! Hedeflerin ise elbette kursun kendisine bağlı olacaktır. Ama bir hızlandırılmış kursa kaydolurken daha kesin ve kişisel hedeflere sahip olmak iyi bir fikir olacaktır.

En baştan hedeflerini belirle ve kurs boyunca bunları gözlemle. Bu hedeflerin AKILLI ya da Kesin, Ölçülebilir, Ulaşılabilir, Yerinde ve Doğru Zamanlı olmasını sağla.

Örneğin, bu hedeflerinden biri, kurs boyunca her gün onar yeni sözcüğü ezberleyerek sözcük bilgini geliştirmek olabilir. Bu sayıyı daha yüksek olarak da belirleyebilirsin, ama genel öğrenme hızını ve hızlandırılmış kursa ayırabileceğin zamanı da düşünerek bunun ulaşılabilir (gerçekçi) olup olmadığını belirlemen gerekir.

Sahip olduğun zaman konusunda gerçekçi ol

Eğer yazın bir ayını hızlandırılmış İngilizce kursuna ayıracaksan bu harika! Ama iş, tatil planları veya diğer çalışmalar gibi diğer zaman alıcı durumlar varsa hızlandırılmış kurslara bakarken bunu göz önünde bulundurmalısın. Diğer uğraşlarına ne kadar zaman ayıracağını belirle ve bunu yaparken gerçekçi ol. Diğer herkes gibi senin de gününde sadece 24 saat mevcut!

Öğrenmeye ve pratik yapmaya devam et

Hızlandırılmış kurs İngilizce seviyeni çok daha yukarıya çekmeni sağlayabilir ama pratik yapmazsan bu böyle kalmayacaktır. Birebir hızlandırılmış kurs alacak zamanın ya da kaynakların olmasa da FluentU gibi yoğun pratik araçlarını kullanarak İngilizce seviyeni koruyabilir ve geliştirebilirsin.

FluentU gerçek dünyada yayınlanan videoları alıyor—film fragmanları, müzik videoları, reklamlar, konuşmalar gibi—ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürüyor. Gerçek hayattan videolar izlemek, yeni sözcükler öğrenmek veya zaten bildiğin gramer kurallarını tekrarlamak için gününün 15 dakikası ya da yarım saatini ayırmak zor değildir. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Coursera ile de hızlandırılmış tarzda kursları internet üzerinden almaya devam edebilirsin. Coursera dilbilgisi, iletişim, akademik İngilizce, vb. farklı İngilizce konularında çok sayıda kısa kurslar sunuyor. Çevrimiçi kurslar sana sınıf içi hızlandırılmış kurslarla yanı faydayı vermeyebilecek olsa da İngilizce seviyeni korumana ve yeni beceriler edinmene de yardımcı olurlar.

Hızlandırılmış İngilizce Kursu için 5 Harika Okul

Middlebury Enstitüsü (ABD)

hizlandirilmis-ingilizce-kursu

Amacının günlük İngilizceni geliştirmek, akademik İngilizceni geliştirmek ya da mesleki amaçlarla İngilizce öğrenmek olması fark etmeksizin Middlebury Enstitüsünde sana uygun hızlandırılmış İngilizce programını bulabilirsin. Öğrenciler, dili öğrenmenin yanı sıra mesleki ya da akademik alanda ABD’de başarılı olmaları için gereken kültürel becerileri de öğrenirler.

Hızlandırılmış programlardan birine (Yabancı Dil Olarak İngilizce, Lisansüstü Çalışmalar için İngilizce Hazırlık ya da Amerikan Kültürel Deneyim Programı) katılmak için gereklilikler ise program ve başvuru sahibine bağlı olarak değişiyor.

Eğer bir Amerikan vatandaşı değilsen, tam zamanlı olarak İngilizce öğrenebilmek için ya ABD’de bir oturum izni alman ya da F-1 vize statüsü edinmen gerekiyor. Çevrimiçi başvuru yapabilirsin ve çoğu durumda birebir vize görüşmesi yapman gerekebilir.

Indiana Üniversitesi (ABD)

hizlandirilmis-ingilizce-kursu

Indiana Üniversitesinin sunduğu hızlandırılmış İngilizce programı uluslararası öğrencilerin üniversite düzeyinde İngilizce okumaları ve yazmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu derslerde akademik çalışmalar için İngilizce becerilerinin inşa edilmesine odaklanılır. Bir İngilizce seviye yerleştirme testine girersin ve böylece sana en uygun sınıfa yerleştirilmen sağlanır.

Bu programa katılabilmek için lise diploması sahibi olman, 18 yaş veya üzeri olman ve kurs boyunca masraflarını karşılayabilecek ve harcını ödeyebilecek olman gerekir. Vize almak hakkında tavsiyeleri “application” sekmesinde bulabilirsin. Tüm gereklilikleri karşılıyorsan internet üzerinden başvuru yapabilirsin.

Stafford House International (ABD, İngiltere, Kanada)

hizlandirilmis-ingilizce-kursu

Stafford House International hem gene İngilizce “Hızlandırılmış” hem de “Süper Hızlandırılmış” kurslar hazırlamaktadır. Bu kurslar okumadan yazmaya, dinlemeye ve konuşmaya tüm becerileri kapsamaktadır. Öğrenciler aynı zamanda gramer, sözcükler ve eleştirel düşünmeyi de öğrenir. Bu kurslar sadece dil kullanımının doğruluğunu değil aynı zamanda akıcılığını da geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Kişisel öğrenim hedeflerin ve ilgi alanlarına uygun olarak kısa sürede gelişim göstermene yardımcı olması planlanan “görüşülmüş müfredatı” kullanarak izleyeceğin yola kendin karar verebilirsin.

Bu hızlandırılmış kurslar ABD, İngiltere ve Kanada’nın pek çok şehrinde mevcut olsa da Süper Hızlandırılmış kursları sadece Londra ve Toronto’da alabilirsin. Yabancı öğrencilerin İngiltere’de gerçekleştirilen kurslar için öğrenci vizesi almaları gerekiyor. 16 yaş ve üzeri olmalısın ve ilk gününde çalışmalarında izleyeceğin yolun belirlenmesine yardımcı olan bir testi doldurman gerekiyor.

Wisconsin Üniversitesi (ABD)

hizlandirilmis-ingilizce-kursu

Wisconsin Üniversitesinin Hızlandırılmış İngilizce Programı öğrencilerin akademik İngilizcelerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Güz ya da Bahar yarıyılında 15 haftalık bir program ya da yazın 8 haftalık bir program arasında tercih yapabilirsin. Kurs sırasında akıcı İngilizce konuşmayı, düşüncelerini yazılı olarak etkin bir şekilde ifade etmeyi, akademik kitaplar okumayı ve üniversite düzeyinde ders anlatımlarını anlamayı öğreneceksin.

Bu programa katılmak için en az 18 yaşında olmalı ve lise diploması almış olmalısın. Mevcut İngilizce seviyen alt orta ya da daha üstü olmalı. Bu kurs yeni başlayanlara yönelik değil. Ayrıca, tam zamanlı olarak İngilizce öğrenirken geçim masraflarını karşılayabileceğini de kanıtlaman gerekiyor. Eğer ABD’de yaşamıyorsan bir öğrenci vizesi alman gerekir. İnternetten başvuru mümkündür.

Excel English (İngiltere)

hizlandirilmis-ingilizce-kursu

Excel English yıl boyunca öğrencilere hızlandırılmış kurslar sunmaktadır. Şu beş program içerisinden tercihini yapabilirsin: Sınıf İçi Dersler, Hızlandırılmış Kombinasyon Mesleki İngilizce, Hızlandırılmış Kombinasyon Genel İngilizce, Hızlandırılmış İngilizce ve Süper Hızlandırılmış. Haftada 15 ile 21 saat boyunca dört temel beceriye odaklanan dersler alacaksın: okuma, dinleme, yazma ve konuşma. Ayrıca, İngilizceni daha hızlı geliştirmene yardımcı olacak rehberli bireysel çalışma seansları ve sosyal aktiviteler de bulunuyor.

Tüm kurslar için en az 16 yaşında olman ve başlangıç seviyesi (A1) İngilizce bilgisine sahip olman gerekir. Hızlandırılmış Kombinasyon Mesleki İngilizce kursuna katılım için ise minimum yaş 18 ve minimum giriş düzeyi A2 olmaktadır. Vize gereklilikleri hakkında bilgileri buradan bulabilirsin. Yılın herhangi bir zamanında kayıt yaptırabilir ve internet üzerinden başvurabilirsin.

 

Hızlandırılmış İngilizce kursuna yazılmak dili akıcı kullanmanı hızlandırmaya yardımcı olabilir.

Burada işin sırrı hızlandırılmış öğrenimin avantajlarını anlamak ve bu avantajlardan faydalanmak için net hedefler belirlemektir.

Ne yaparsan yap, kurs sırasında ve sonrasında gerçekçi olmayı unutma.

İngilizce öğrenimi bir hızlandırılmış İngilizce kursu ile sonlanmaz.

Dil öğrenmeye ve kendini dil ve kültür, ile çevrelemeye devam et.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close