haberlerle-ingilizce-ogren

Haberlerle İngilizce Öğrenin: İngilizcenizi Geliştirmek için 4 Kaliteli Haber Kaynağı Türü

En son ne zaman haberleri izlediniz ya da dinlediniz diye sorsak, muhtemelen yakın zamanda dersiniz.

Peki, dil öğrenen biri olarak, haberlerle İngilizce öğrenmeyi hiç denediniz mi?

Dünyada her gün olup biten o kadar çok şey ve bunları öğrenmenin o kadar çok yolu var ki…

Televizyonda bir haber bandı görebilir, internet üzerinden bir haber yazısı okuyabilir veya bir radyo programı dinleyebilirsiniz. Hatta bir gazete satın alabilir ya da e-postanıza haber bülteni alabilirsiniz.

Haberler her yerde!

Bu da, her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz İngilizce okuma ve dinleme materyalleriniz olduğu anlamına geliyor.

Neden bu bilgilenme fırsatını öğrenme arzunuzla bir araya getirip İngilizcenizi geliştirmeyesiniz ki?

Haberlerle İngilizce öğrenmek mümkün!

Yerel ya da küresel haberleri İngilizce olarak izlemek, İngilizce çalışmak için harika ve yaratıcı bir yoldur.

Neden mi?

Öncelikle, haberlerden İngilizce çalışmanın en büyük avantajı, her türde ve uzunlukta kaynak bulabilecek olmanızdır. Tercih ettiğiniz format her ne ise, haberleri o formatta bulabilirsiniz! Videolar yoluyla mı İngilizce öğrenmeyi tercih ediyorsunuz? Ses dosyalarıyla mı? Metinler üzerinden mi? Bütün bu formatlarda İngilizce haber bulabilirsiniz.

İkinci olarak, İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, İngilizce haberlerle çalışmak size fayda sağlayacaktır. Nasıl mı? Bu yazı size tam olarak nasıl olduğunu anlatacak. Her seviyeden öğrenci için, her tür haber kaynağı ile İngilizce öğrenmenin nasıl mümkün olduğunu açıklayacağız.

Haberlerle İngilizce Öğrenmek için En İyi 4 Haber Kaynağı Türü

1. Çevrimiçi Haber Yazıları

Günümüzde ve çağımızda, internet her türden bilgiye erişim sağlamamıza izin veriyor. Okumak ve üzerine çalışmak için çevrimiçi haberler bulmak çok kolay. Güvenilir olan pek çok çevrimiçi haber sitesi var. Ayrıca, gazeteler ve dergiler gibi büyük yayın kuruluşlarının çoğu da içeriklerinin çoğunu internet sitelerinde yayınlıyorlar, bu yüzden çevrimiçi haberler konusunda pek çok seçeneğiniz var.

Neden çevrimiçi haber yazılarını okumalısınız?

Yazılı haberler dil bilgisi ve kelime çalışmak için idealdir. Kendi temponuzda gidebilir ve ilginç bulduğunuz her bir makalenin üzerinde istediğiniz kadar çalışabilirsiniz.

Çok fazla çeşitlilik vardır. Haber içeriğiniz için istediğiniz hemen her konuda ve formatta yazı seçebilirsiniz; örneğin, son dakika haberleri, yerel haberler veya analitik haberler. Farklı türden haber yazıları farklı İngilizce seviyelerine hitap edecektir. Daha basit bir İngilizce okumak için daha basit hikayeler seçin, yerel haberler veya komik hikayeler gibi.

Rahattır. Haberleri internet üzerinden okuyacağınız için, telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınızdan istediğiniz her an, her yerde okuyabilirsiniz. Hatta beğendiğiniz yazıları kaydedebilir, indirebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Çevrimiçi haber yazılarıyla İngilizce çalışma yolları

Eğer İngilizceniz başlangıç seviyesinde ise, bulunduğunuz yerin kısa yerel haberlerini okuyun. Bu sayede muhtemelen zaten aşina olduğunuz basit konularda kısa yazılar üzerine çalışabilirsiniz. Aynı zamanda yaşadığınız yere uygulanabilir olan kullanışlı yeni kelimeler de öğreneceksiniz.

Eğer İngilizceniz orta seviyede ise, daha karmaşık konuları ve uluslararası haberleri seçin. A.B.D. başkanlık seçimi gibi önemli olayların canlı ve sürekli güncellenen yayınlarını da takip edebilirsiniz. Bunlar size üzerine çalışacak epeyce materyal verecek ve aynı zamanda en çok ilginizi çekecek konularda kelime haznenizi genişletecektir.

Eğer İngilizceniz ileri seviyede ise, önemli olaylar ve haberler üzerine analizlerde bulunan uzun yazıları okuyun. Bu yazılarda genellikle analiz etmeniz gereken daha karmaşık dil bilgisi yapıları kullanılır, ayrıca İngilizce yazma becerilerinizi geliştirmenizde faydalı olacak kelimeler de vardır. Kendiniz İngilizce yazarken açık, net ve zekice yazılar yazmak için bu analitik makalelerin yazım stilinden bir şeyler öğrenmeye de odaklanabilirsiniz.

Çevrimiçi haber yazıları için kaynaklar

İşte size çevrimiçi yayınlanan haber yazılarına ulaşabileceğiniz birkaç harika kaynak:

Reuters siyasi ve mali bağımsızlığını koruyan öncü bir haber kuruluşudur. Doğru haberler ve tarafsız gazetecilik konusunda bu yayın organına güvenilebilir. Belirli bölgelere özel hazırlanan pek çok farklı edisyonu vardır, fakat siz İngilizce olanları okumayı unutmayın!

The Huffington Post güncel olaylar ve haberler konusunda daha eğlenceli bir bakış açısı sunar. Bu gazetenin de farklı edisyonları vardır ve çeşitli konular üzerine Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya edisyonlarında çıkan haberleri okuyabilirsiniz. Bu gazete, orta seviyedeki İngilizce öğrencileri için birebirdir.

USA Today, A.B.D.’de ve dünyada olup bitenlere odaklanan oldukça güvenilir bir Amerikan gazetesidir. Çevrimiçi versiyonu erişilebilirdir, okunması kolaydır ve her türden önemli haberi zamanında iletir. Bu haber kaynağı hem başlangıç, hem orta hem de ileri seviyedeki İngilizce öğrencileri için harikadır.

2. Basılı Haberler

Basılı yayınlar kimilerince eski moda olarak görülebilir, fakat dünya çapında hala popüler bir haber kaynağıdırlar. Çoğu insan gazete ve dergi okumaktan hoşlanır! Üstelik dil becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olması için basılı haberleri İngilizce okumamanız için hiçbir sebep yok.

Neden basılı haberleri okumalısınız?

Basılı yayınlarda harika yazılar vardır. Çevrimiçi pek çok kaliteli haber kaynağı olsa da, büyük gazeteler hala gazeteciliğin temeli gibi görülür. Editör ekipleri okuduklarınızın dil bilgisi ve stil açısından düzgün olduğundan ve yazım hatası içermediğinden emin olurlar. Haberlerde bahsedilen gerçekler kontrolden geçeler ve yazılar objektif olmak zorundadır. Gazeteler kelime, cümle yapısı ve dil bilgisinin yanı sıra İngilizce iletişim kurmanın daha resmi olan yolunu öğrenmek için idealdir.

Bu yayınlar evinize teslim edilebilir. İstediğiniz bir gazeteye abone olabilirsiniz, çünkü çoğu Amerikan ve İngiliz yayın organları gazetelerini bütün dünyaya posta yoluyla gönderiyor. (Ne yazık ki, bu biraz pahalıya patlayabilir.)

Yazılarla etkileşime geçebilirsiniz. Notlarınızı ve fikirlerinizi doğrudan elinizdeki dergi ve gazetelerin üzerine yazabilirsiniz! Kağıtlarla oynayın. En sevdiğiniz yazıları kesip daha sonra okumak üzere saklayın. Yazıları duvarınızdaki bir posterin üzerine yapıştırın, böylece onları daha sık okuyabilirsiniz Öğrenmek istediğiniz yeni kelimelerin altını çizin, onları yuvarlak içine alın ya da fosforlu kalemle işaretleyin. Haberlerle İngilizce öğrenmek için onlarla iyice haşır neşir olun.

Bunun tek bir dezavantajı var. Yaşadığınız yere bağlı olarak, İngilizce gazete ve dergi bulmak zor olabilir. Eğer İngilizce konuşulan bir ülkede yaşamıyorsanız, bölgenizde yabancıların yoğun olarak yaşadığı bölgelere gidin, uluslararası mağazalara bakın ya da İngilizce kulüpleri ziyaret edin. Bazı kütüphanelerde de İngilizce gazeteler olabilir, ancak haberler istediğiniz kadar güncel olmayabilir.

Basılı haber yayınlarıyla İngilizce çalışma yolları

Haberlerle İngilizce öğrenmek için kaynak olarak kullanmak istediğiniz gazeteyi bulunca, yapmanız gerekenler şunlar:

Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, büyük resme odaklanın. Bazı yazılar sizin için fazla zor olabilir. Yazılan şeyleri anlamayabilirler. Endişelenmeyin! Makaleleri hızlıca tarayıp size tanıdık gelen kelimeleri arayın. Daha önce duyduğunuz kelimeleri bulun, onları kendi dilinize çevirin ve cümle içinde kullanma pratiği yapın. Haberlerde ifade edilen en genel fikirleri anlamaya çalışın. Önemli olan okuma pratiği yapmak!

Eğer İngilizceniz orta seviyedeyse, her bir haber yazısı üzerine derinlemesine çalışın. Bilinmeyen kelimeleri kendi dilinize çevirin, deyimsel fiilleri (phrasal verbs) ayırt etmeye çalışın ve makaleyi tamamıyla anlamak için tekrar tekrar okuyun. Her bir gazete sizin için saatler boyunca üzerinde çalışabileceğiniz birer İngilizce pratik kaynağı oluşturacaktır.

Eğer İngilizceniz ileri seviyedeyse, İngilizce okuma pratiğinin tadını çıkarın. Gazetecilerin sıkça kullandığı ifadeleri tespit edin. Onları analiz edin. Bu ifadeler ne kadar resmi? Ne kadar gayrı resmi? Onları yalnızca belirli konularda mı kullanabilirsiniz? Bazılarını günlük İngilizce pratiğinizde kullanmak üzere “ödünç” alabilir misiniz?

Basılı haber yayınları için kaynaklar

Okuyabileceğiniz bazı kaliteli gazeteler burada:

The New York Times muhtemelen yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası haberleri kapsayan en ünlü Amerikan gazetesidir. Dünyanın her yerinden bu gazeteye abone olabilir ve posta yoluyla gazetenin fiziksel baskısını da alabilirsiniz.

The Wall Street Journal da New York merkezli, dünyaca ünlü büyük yayınlardan biridir. Bu gazetenin her bir sayısında finansal, siyasi ve kültürel haberler bulabilirsiniz. Bu gazete genellikle Amerika dışında bile bütün gazete büfelerinde satılıyor.

The Guardian, hem İngiltere’deki hem de dünyadaki en çetrefil siyasi meselelere ve haberlere objektif bakış açısıyla tanınan lider bir İngiliz gazetesidir. Bu gazete de dünya çapında dağıtıma sunuluyor ancak özellikle Avrupa ve Avrupa’ya komşu ülkelerde daha kolay bulunuyor.

Eğer dergileri tercih ediyorsanız, Magazine Line‘de haberleri ve siyasi meseleleri ele alan pek çok ilginç dergi seçeneğine indirimli bir şekilde erişim sağlıyor. Sol üst köşedeki “Categories” (“Kategoriler”) menüsüne gidin ve “News & Politics”i (“Haberler&Siyaset”) seçin. Eğer üniversite öğrencisiyseniz, ana sayfanın en alt kısmında “Student and Educator Rates” (“Öğrenci ve Eğitimci Ücretleri”) bölümüne de bakabilirsiniz—burada dergi aboneliklerinde nasıl daha büyük indirimler alabileceğinizi görebilirsiniz.

3. TV Haber Yayınları

İnternet çağından önce, haberleri işte böyle izlerdik. Eğer televizyonunuzda İngilizce haber kanalları varsa, haberlerle İngilizce öğrenmek için bunu kendi lehinize kullanabilirsiniz!

Neden TV’deki haber yayınlarını izlemelisiniz?

Çünkü bu çok kolay. Televizyonunuzda İngilizce haber kanallarını açmak, çalışmak için çok az vaktiniz varken günlük İngilizce pratik dozunuzu almanın en kolay yolu. Bu özellikle de sabahları çok büyük bir rahatlık olur, gününüze hazırlanırken ve hatta kahvaltı ederken en son haberleri duyabilirsiniz.

Zaten TV izlemeyi seviyorsunuz. Televizyon izlemek hepimizin alışık olduğu bir şey! İnternet bağlantısı gerektirmiyor, bu sayede İngilizce haberlerinizi bir TV ekranının olduğu her yerden izleyebilirsiniz (elbette birkaç İngilizce kanal da olması gerekir).

TV haberlerini izlemenin yollarını kolayca bulabilirsiniz. Haberleri TV’den izlemek özellikle seyahat ederken İngilizce pratiği yapmak için iyi bir yoldur çünkü genellikle bütün otel odalarında popüler İngilizce kanalların olduğu bir TV vardır.

TV’deki haber yayınlarıyla İngilizce çalışma yolları

Televizyonunuzu arka planda çalışır halde bırakın. İngilizce öğrenmeye devam etmenin en iyi yollarından biri, evde, günlük işlerinizi yaparken televizyonunuzu açık bırakmaktır. Bu şekilde temizlik yaparken, bulaşıkları yıkarken ya da yemek pişirirken İngilizce dinleyebilirsiniz. Sürekli televizyon ekranına bakmanıza bile gerek yok. İngilizce konuşulduğunu duyduğunuz sürece dinleyip öğreniyor olacaksınız. Televizyon ne kadar uzun süre açık kalırsa, onu o kadar az fark edersiniz fakat zihniniz arka planda öğrenmeye devam eder!

Bu şekilde pasif alıştırmalar yapmak hiç zamanınızı almaz fakat oldukça faydalıdır. Aslına bakarsanız, bu gerçekten olabilecek en iyi dinleme pratiğidir, çünkü haberleri durdurup geri alamazsınız. Haberleri yalnızca bir kez duyabilirsiniz, fakat daha çok haber dinledikçe söylenenleri daha iyi anlayacaksınız.

Haftada bir ya da iki kez, oturup haber bültenini izlemeye zaman ayırın. Haberlerle birlikte gösterilen video çekimlerini görmek haberleri anlayıp yorumlamanıza yardımcı olacaktır. Bu alıştırma, haberlerle İngilizce öğrenmek isteyen her seviyeden  öğrenci için oldukça faydalıdır.

TV haberleri için kaynaklar

Televizyonunuzda bulabileceğiniz kanallardan bazıları şunlar:

CNN günün her saati güncel olayları öğrenebileceğiniz gece gündüz yayın yapan bir haber kanalı. Bu Amerikan kanalı genellikle Amerika dışında da, örneğin Güney Amerika ve Orta Amerika’da da kablolu yayında bulunabilen bir kanal. Kanal Amerika ile ilgili haberlere odaklanıyor.

Euronews ise Avrupa’da kolaylıkla izlenebilen uluslararası bir haber kanalı. Bu kanal Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’daki güncel olaylar ve diğer bölgelerden önemli son dakika gelişmeleri üzerine haber yapıyor.

Eurosport, Euronews’in yan bir yayın kuruluşu ve dünyanın her yerinden 7/24 spor haberleri yayını yapıyor. Eğer siyaset dinlemekten bıktıysanız bu kanal harika bir seçenek! Bu kanal Avrupa ülkelerinde oldukça popüler fakat Amerika’daki spor etkinlikleri ile ilgili de haber yapıyorlar.

4. Çevrimiçi Video Haberleri

Televizyonunuzda hiç İngilizce haber kanalı yok mu? Sorun değil! Yine de haberlerle İngilizce öğrenmeniz mümkün.

Neden çevrimiçi haber videolarını izlemelisiniz?

Çünkü bunu yapmak çok kolay! Haber kanallarının çoğu içeriklerini internet üzerinde yayınlıyorlar, üstelik ücretsiz olarak. İnternet İngilizce haberleri de izlemeyi gerçekten kolay hale getiriyor, üstelik burada haberleri ne zaman ve nasıl izlemek isterseniz öyle izleme özgürlüğünüz var.

İnternette belirli ilgi alanlarına hitap eden pek çok farklı çevrimiçi haber kanalı var. Örneğin moda haberleri, spor haberleri, yerel siyasi haberler, çevre haberleri, eğlence haberleri… İlgi alanınız ne olursa olsun, size göre video içerikleri olan bir çevrimiçi haber kaynağı vardır. Bunları kullanırsanız haberlerle İngilizce öğrenmeyi eğlenceli kılabilirsiniz.

Dikkatli bir şekilde izleyebilir, videoyu durdurabilir ve geri sarabilirsiniz. Çevrimiçi video haber bültenleri özellikle İngilizce öğrenenler ve İngilizcesini geliştirmek isteyenler için uygundur çünkü çoğu üzerine çalışması kolay ve gerektiğinde başta oynatılabilecek kısa video klipler halindedir. Ayrıca internet kotanızdan filmler kadar fazla yemezler.

Çevrimiçi haber videolarıyla İngilizce çalışma yolları

Video haberler de, aynı normal TV haberleri gibi, İngilizce dinleme becerilerinizi geliştirmek için harikadır.

Eğer İngilizceniz başlangıç seviyesindeyse, yaşadığınız yerle ilgili yerel haberleri veya iyi bildiğiniz ya da gerçekten ilgilendiğiniz konular üzerine yapılan haberleri İngilizce olarak izlemeye çalışın. Klipleri ihtiyaç duyduğunuz kadar baştan oynatmaktan çekinmeyin ve anlamadığınız kelime olursa not alın (epeyce olacaktır). Elinizin altında bir sözlük ya da Google Translate olsun.

Eğer İngilizceniz orta seviyedeyse, haber içeriğini iyice anlamaya odaklanın. İzleyecek iki ya da üç haber klibi seçin ve düzenli dinleme pratiği yapmak için bunları olabildiğince sık, mümkünse her gün izleyin. Ayrıca çeşitlilik olsun diye küresel haberleri veya spor haberlerini de izleyebilirsiniz.

Eğer İngilizceniz ileri seviyedeyse, aynı olayları konu eden haberleri birkaç farklı kaynaktan izleyip karşılaştırmalı olarak çalışın. Kulağınız aynı konular üzerine kullanılan farklı kelimelerde ve farklı bakış açılarında olsun. Aksanlar ve farklı telaffuzlar üzerine ek dinleme pratiği yapmak için tanınan kişilerle ya da halktan birileriyle yapılan röportajları da içeren haber içerikleri bulmaya çalışın. Bu materyallerle yapacağınız çalışmalar haberlerle İngilizce öğrenmek için harika kaynaklardır!

Çevrimiçi haber videoları için kaynaklar

Yukarıda belirtilen, tamamı çevrimiçi olarak izlenebilen haber kanallarına (CNN, Euronews, Eurosport) ek olarak aşağıdaki kanallara da bir göz atabilirsiniz:

VICE News araştırmacı gazetecilik üzerine yoğunlaşan ve haberleri beklenmedik açılardan ele alan popüler bir haber kanalı. VICE Video bölümü yalnızca haber yayınlamıyor, burada belgeseller ve ilgi alanına göre kategorize edilmiş videolar da bulabilirsiniz.

Al Jazeera odağında Orta Doğu olan, ancak güncel uluslararası ve A.B.D. haberlerini de harika bir şekilde veren ödüllü bir haber ajansı. Neler izleyebileceğinizi görmek için doğrudan kanallar ve videolar listesine gidebilirsiniz.  The Last 24 (Son 24) adlı bölüm en son haberlere erişmenizi sağlar.

FluentU da bir başka harika seçenektir. Çevrimiçi İngilizce haberler izlemek ve bunlardan en iyi şekilde faydalanmak isteyen herkes için idealdir. Güncel olayları ele alan haberler ve özel konular üzerine yapılan haber programları kolay ulaşılabilir ve izlenebilir bir formattadır. Her FluentU videosuyla etkileşime geçebilir, kelime ve dil bilgisi becerileriniz üzerinde çalışmak için öğrenme modunda kelime listeleri oluşturabilir, bilgi kartlarından faydalanabilir, interaktif alt yazılara tıklayabilir ve oyunlar oynayabilirsiniz. İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde her an her yerde İngilizce çalışmaya zaman ayırabilirsiniz.

 

Haberler her zaman neşeli ve okunması kolay materyaller olmayabilirler, ancak İngilizce öğrenmek için harika araçlar oldukları kesin. Büyük yayıncıların, internet sitelerinin ve televizyon kanallarının erişiminize sunduğu konu başlıkları ve materyaller neredeyse sınırsız.

İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, İngilizce öğrenme rutininize haberleri eklemekten fayda sağlayabilirsiniz.

Haberlerle İngilizce öğrenmenin o kadar çok yolu var ki! Bu yazı onlardan yalnızca birkaçının altını çizmiş oldu.

Size en uygun İngilizce öğrenme yollarını bulduğunuzdan emin olun ve haberlerle çalışırken keyif almayı da unutmayın!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close