gre-sinavina-hazirlik

GRE Sınavına Hazırlık için 4 Yöntem

Lisansüstü ya da doktora dereceni alma hayalleri mi kuruyorsun?

Eğer anadili İngilizce olmayan ve bir üniversiteye girmeyi düşünen bir öğrenciysen bazı okullar için vermen gereken TOEFL ve IELTS gibi İngilizce yeterlik sınavlarını biliyorsundur.

Vermen gereken bir diğer önemli test ise GRE (Graduate Record Examination) olabilir.

GRE, üniversite düzeyi matematik ve İngilizce yeterliğini ölçen ALES benzeri bir sınavdır. Bu sınav, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın diğer yerlerindeki birçok farklı İngilizce dilinde eğitim veren üniversite programı için gereklidir.

GRE sınavında İngilizce konuşman gerekmese de (ki TOEFL veya IELTS sınavında bu gereklidir), bu sınav İngilizce dil yeterliğini test eden zorlu bir sınavdır. Bunun nedeni de bu sınavın anadili İngilizce olan kişiler için hazırlanmış olmasıdır.

GRE sınavının Sözel Muhakeme bölümü okuduğunu anlama becerisine odaklanır ve karmaşık, ileri seviye İngilizce sözcükler içerir. GRE sınavının Analitik Yazma Değerlendirmesi (AWA), sınava giren kişilerin oldukça sofistike bir seviyede İngilizce yazmalarını gerektirir.

Anadilin İngilizce olmadığı sürece bu sınav özellikle zorlu bir hal alır. Ama bu sınavda ustalaşman mümkün.

İngilizce okuma ve yazma becerilerine yeterince odaklanarak en iyi sonucu alabilirsin.

Bu makalede, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen bir öğrenci ise GRE sınavına hazırlık için yapabileceğin birçok şeye bir göz atacağız.

GRE Sınavına Hazırlık için İpuçları

1. GRE metinlerine benzer metinler oku

İlk olarak gördüğün ve duduğun dil olan girdi hakkında konuşacağız.

Bir ESL araştırmacısı olan Stephen Krashen, anadili İngilizce olmayan dil öğrencilerinin İngilizcelerini geliştirebilmek için ihtiyaç duydukları iki önemli girdi türünden bahseder.

Bu girdilerden ilki anlaşılır girdidir—anlayabileceğin dil parçaları.

Diğer girdi türü ise ilginç girdidir—ilgini çeken dil.

İlginç İngilizce okuma ve anlaşılır İngilizce okuma bir arada olabilir. Eğer ilgini çeken bir konuda okuma yaparsan okuduğun şeyi daha iyi anlarsın. Ayrıca, keyifli olduğunu düşündüğün konular hakkında okuma yaptığın için gördüğün yeni sözcükleri öğrenmeye daha istekli olursun.

Burada önemli olan hem eğlenceli hem de GRE sınavının karmaşık cümle yapısı ve geniş kelime hazinesine sahip okuma içerikleri bulmaktır. Bu ilk başta zor görünebilir. GRE sınavının Sözlü Muhakeme bölümünde yer alan zor pasajlardan bazılarına göz attıysan bu kadar zorlu ve komplike seviyede yazılmış herhangi bir şeyin nasıl eğlenceli olabileceğini sorgulayabilirsin!

Aslında, GRE metinlerine benzer eğlenceli içerikler bulmak düşündüğünden çok daha kolaydır.

Örneğin gizem ve entrika ilgini çekiyorsa Dan Brown, Agatha Christie ve Robert Ludlum gibi yazarların polisiye romanlarını okuyabilirsin. Bu yazarlar ve pek çok diğer İngilizce konuşan yazar hızlı ilerleyen sürükleyici hikayeler anlatmak için üniversite düzeyinde yazı üslubu kullanır. Ve bu hikayelerin birçoğu günümüzde popüler filmler ve dizilere esin kaynağı olmuştur ve bunlar arasında “The Da Vinci Code” (Dan Brown), “Hercule Poirot” (Agatha Christie) ve “The Bourne Identity” (Robert Ludlum) serisi kitapları ve aksiyon filmleri bulunmaktadır.

Filmler ve televizyon dizilerinden söz açılmışken aynı zamanda GRE okuma alıştırmaları için orijinal dili İngilizce film yorumları (Rotten Tomatoes gibi sitelerden) ya da televizyon dizilerinin İngilizce özetlerini (Entertainment Weekly‘nin EW.com sitesi gibi sitelerden) okuyabilirsin. Aslında, film ve televizyon gazeteciliği genel anlamda GRE üzerinde okuyacağın şeylere son derece benzer. Filmler ve diziler hakkında yazılar yazan çoğu kişi ileri seviye İngilizce bilgisine sahiptir ve bunu kullanırlar.

Bunu dedikten sonra ilgini çekebilecek birçok kurgu dışı gazetecilik sitesi olduğunu da ekleyelim. İngilizce haber siteleri hayata dair birçok bilgi ile doludur. GRE benzeri yazı üslubu kullanan haber sitelerinin GRE Sözel Muhakemeye hazırlık için ilginç kaynaklar olduğunu söyleyebiliriz. Bunlar karmaşık cümle yapıları ve ileri seviye sözcükler içerir.

Kurgu dışı GRE okuma alıştırmaları için son derece iyi olan bazı siteler arasında The Wall Street Journal, BBC, The Economist, The MIT Technology Review ve Art & Letters Daily sayılabilir. Bu sitelerden bazıları üyelik gerektirebilir. Çok çeşitli üst düzey kalite içeriğe sahip olan The New York Times her ay sınırlı sayıda ücretsiz makale sunmaktadır. Bu siteye tam erişim sağlamak için bir üyelik edinmeyi düşünebilirsin.

2. GRE sınavına hazırlık için yeni sözcükleri nasıl fark edeceğini ve bunları hatırlayacağını öğren

İlgini çeken GRE pratik okuma kaynaklarından oluşan güzel bir set hazırladıktan sonra bu çalışma içeriklerini hem eğlenceli hem de eğitsel bir şekilde GRE sınavına hazırlık için kullanman gerekir.

Bu ikisini nasıl yapacağım? En sevdiğin içerikleri günlük ve rahat bir şekilde okuyarak keyfini çıkar ama yeni sözcükleri hatırlamak için bilinçli bir çaba sarf et.

Bilmediğin bir sözcük gördüğün zaman bunun anlamını içeriğe göre—cümlenin, paragrafın ya da hikayenin genel anlamına göre—tahmin etmeye çalış. Daha sonra bu tahminlerini sözlük kullanarak kontrol et.

“Merriam-Webster” ya da dictionary.com gibi popüler online sözlükler kullanabilirsin. Bununla birlikte, yabancı dil öğrencileri için agresif sözcük bilgisi geliştirmeye yönelik bir sözlük tavsiye ederim. Wordnik ve vocabulary.com İngilizce sözcükleri derinlemesine irdeleyen ve bunu yaparken basit bir dil, ayrıntılı tanımlar ve harika örnek cümleler kullanan iki sitedir.

Visual Thesaurus ise İngilizce sözcükler arasındaki bağlantıları görmek için eğlenceli ve kullanışlı bir interaktif araçtır. “Haritalar” üzerinde düzenlenmiş sözcükleri keşfetme şansı bulursun bu da sözcüklerin birbirleriyle ne gibi ilişkileri olduğunu anlamana ve dolayısıyla da onları daha kolay hatırlamana yardımcı olur.

GRE için yeni sözcükler öğrenirken bir sözcük günlüğü tutmaya başlayabilirsin—bu günlük yeni öğrendiğin sözcüklerin bir listesidir. Bu tür bir günlük, okuma alıştırması yaparken GRE sözcüklerini yeniden gözden geçirmene imkan tanıyacaktır. Bir sözcüğü gerçek anlamda öğrenebilmek için onu tekrar tekrar çalışmak gerektiği için okurken öğrendiğin sözcükleri yeniden gözden geçirmek önemlidir. Sözcük günlüğünü yanına almayı ve yazmış olduğun sözcükleri sık sık gözden geçirmeyi unutma.

Ve elbette GRE sınavında sık sık kullanılan sözcüklere dikkat ettiğinden de emin ol. Okuma alıştırmaların ile GRE sınavına hazırlık sözcük listelerini karşılaştır, tıpkı vocabulary.com sitesindeki bu liste gibi.

3. Karmaşık cümle yapılarını çalış ve bunları öğren

GRE sözcüklerini ele aldığımıza göre şimdi de dil bilgisine geçelim.

GRE sınavında kullanılan dil bilgisini anlamak için bu sınavın karmaşık cümlelerinde bulacağın yapıyı anlaman gerekir. Karmaşık bir cümleyi zihninde parçalarına ayırabilmeli ve onu tekrardan bir araya getirebilmelisin.

Bunu yapmanın birçok yolu mevcut ama GRE dil bilgisini nasıl öğreneceğini ve alıştırma yapacağını tam olarak gözünde canlandırmak zor olabilir.

GRE yazı üslubuna uygun dil bilgisini nasıl çalışacağını anlayabilmen için şu cümleyi kullanarak sana yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerine yönelik bir GRE gramer aktivitesi örneği vereceğim:

  • Although no one expected it, seemingly capricious tragedy struck the Kennedy family once again in 1999, when John Kennedy Jr. died before his time, perishing in an aviation accident while he piloted his personal airplane above the Atlantic Ocean off the coast of Martha’s Vineyard, Massachusetts.
    Kaprisi bitmiyormuş gibi görünen bu trajedi, 1999’da kimsenin beklemediği bir anda John Kennedy Jr.’ın genç yaşta, kendi özel uçağını Atlantik Okyanusu üzerinde Martha’s Vineyard, Massachusetts kıyısı açıklarında uçururken gerçekleşen havacılık kazasında ölmesiyle Kennedy ailesini bir kere daha vurdu.

İlk bakışta, bunun gibi bir GRE cümlesi anadili İngilizce olmayan bir kişiye biraz kafa karıştırıcı gelebilir. Bununla birlikte, yazılı İngilizcenin yapı taşlarını anlama amacıyla öğrenirken bu tür karmaşık cümlelerde ustalaşabilirsin: sözcük öbekleri (fiil öbekleri, isim öbekleri, edat öbekleri, vb…), nesneler, yüklemler ve tümceler. İşte JFK Junior hakkındaki bu cümleyi tamamen anlayabilmene yardımcı olacak bir aktivite:

Adım 1: Tüm edat öbeklerini bul (aşağıda altı çizili):

  • Although no one expected it, seemingly capricious tragedy struck the Kennedy family once again in 1999, when John Kennedy Jr. died before his time, perishing in an aviation accident while he piloted his personal airplane above the Atlantic Ocean off the coast of Martha’s Vineyard, Massachusetts.

Adım 2: Tüm edat öbeklerinden kurtul, böylece cümle içindeki temel bilgilere daha kolay bakabilirsin.

  • Although no one expected it, seemingly capricious tragedy struck the Kennedy family once again, when John Kennedy Jr. died, perishing while he piloted his personal airplane.

Adım 3: Cümle içerisindeki farklı tümceleri belirle. Bir tümce, bir öznesi ve bir de yüklemi bulunan bir cümle parçasıdır. Bir yüklem, arkasından gelen sözcüklerle birlikte bir özneyi değiştiren bir fiildir. Her bir tümceyi [[köşeli parantez]] içine al her özneyi koyu vurgula ve yüklemleri de italik ile vurgula:

  • [[Although no one expected it,]] [[seemingly capricious tragedy struck the Kennedy family once again,]] [[when John Kennedy Jr. died,]] [[perishing while he piloted his personal airplane.]]

Adım 4: Edat öbeklerini cümle içerisine geri yerleştir ve bir kez daha her tümce, özne ve yüklemi işaretle:

  • [[Although no one expected it,]] [[seemingly capricious tragedy struck the Kennedy family once again in 1999,]] [[when John Kennedy Jr. died before his time,]] [[perishing in an aviation accident while he piloted his personal airplane above the Atlantic Ocean off the coast of Martha’s Vineyard, Massachusetts.]]

Ve işte bir cümleyi parçalarına ayırmak ve bu parçaları yeniden birleştirmenin ne anlama geldiğini görmüş oldun. Cümlenin bazı parçalarını ortadan kaldırarak ana fikri daha iyi anlayabilirsin. Bu parçaları cümleye geri eklediğin zaman ise bu parçaları da daha iyi anlarsın.

Elbette GRE cümlelerini parçalarına ayırmak ve yeniden birleştirmenin başka yolları da mevcut. İlk başta edat öbeklerini belirlemek yerine tüm sıfatları belirleyebilirsin. Ya da doğrudan tümcelere bakabilir ve diğer sözcük öbeklerini cümlenin dışına almamayı tercih edebilirsin. Buradaki genel düşünce, GRE cümlelerinin farklı gramer unsurlarıyla oynamaktır.

Sana kullanışlı gelen ve karmaşık bir cümlenin gerçek anlamını anlamana yardımcı olan bu cümle unsurlarına odaklanmanın bir yolunu bul.

Pratik yaparak uzun GRE cümlelerini daha da kolay anlamaya başlayacaksın. Buradaki amaç İngilizce cümleleri daha hızlı ve daha doğal bir şekilde, tıpkı anadilinmiş gibi anlayabilmektir.

4. GRE okuma becerilerini AWA yazma egzersizlerine uygula

AWA açılımının hakkını kesinlikle veriyor (Analitik Yazma Değerlendirmesini hatırladın mı?).

Bu bölüm son derece analitik bir yazım şeklini kapsamaktadır. Bir argüman ya da önemli bir sosyal konuyu derinlemesine analiz etmen beklenir. Seçtiğin GRE AWA konusunun ilgili tüm unsurları hakkında yazman gerekecektir. Ve tüm iddia ve fikirlerini açık ve eksiksiz bir şekilde desteklemen beklenecektir.

GRE AWA bölümünden iyi bir skor elde etmek, hem anadili İngilizce olanlar hem de yabancı dil öğrencileri için zorlu olabilecek bir şey gerektirir: Akademik İngilizce ile iyi yazma becerisi.

Endişelenme—GRE pasajlarında gördüğün karmaşık, profesyonel düzeyde yazman gerekmeyecek ama çok çeşitli gramer, sözcük ve organizasyon becerilerini göstermen gerekir.

Sana özgü İngilizce yazma üslubunu bulmakta atacağın ilk adım, okuma alıştırmalarında görmüş olduğun üslubu taklit etmektir. Öğrenmiş olduğun sözcükler ve grameri düşün ve bunu kendi yazılarında kullan. İngilizce romanlar ve haber makalelerinde fikirlerin birbirleriyle nasıl bağlantılı olduğunu gör. Okuma alıştırmalarında görmüş olduğun türden geçişler ve yapıları kullan ama buna kendinden de bir şeyler katmayı unutma.

Her şeyden önce, GRE için hazırlık olarak yazma çalışmalarına ilk başladığında kendine zaman tanı.

İkinci bir dilde yazmak başlangıçta ağır ilerleyen bir süreçtir. GRE sınavında sunulan 30 dakikalık AWA süre limitini geçirmemek önemlidir—ama öncelikle yazmaya odaklanman gereken şey iyi bir kompozisyon yazmaktır. Hızlı yazmayı öğrenmek ise GRE hazırlık çalışmalarının ilerleyen aşamalarında yapman gereken bir şeydir.

 

GRE, İngilizce konuşulan ülkelerde sana sayısız eğitsel fırsatlar yaratacak bilettir.

Yabancı dil öğrencileri için GRE sınavına hazırlık ilk bakışta göz korkutucu olabilir.

Ama TOEFL gibi bir testi geçmeye—ya da bu makaleyi okumaya—yetecek düzeyde İngilizce öğrendiysen GRE sınavından geçebilirsin.

İngilizce becerilerin sağlam temeller üzerine kurulu. GRE sınavından geçmek ve üniversiteye hazırlanmak için bu temel üzerine inşa etmeye devam et.


David Recine Wisconsin-River Falls Üniversitesinden TESOL üzerine yüksek lisans diplomasına sahiptir. Magoosh Test Prep platformunda GRE, TOEFL ve IELTS uzmanı olarak görev yapmaktadır ve bu platformda GRE sözcük listeleri ve daha fazla harika içerikler bulabilirsin.

(Not: Yukarıdaki Magoosh bağlantısı bir ortaklık programına dahildir, yani Magoosh sitesinden bir satın alım yaparsan biz de kazanmış oluruz. Bu ortaklık bağlantımıza tıklayarak yapacağın satın alımlarla sana ücretsiz dil öğrenme içerikleri sunma kabiliyetimizi desteklemiş olursun—kısacası teşekkür ederiz!)

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close