evde-ingilizce-ogren

Evde Pijamalarınla İngilizce Öğrenmek için Bu 9 Yolu İzle

Evde pijamalarını bile çıkartmadan İngilizce öğrenmek mi istiyorsun?

Evet, pijamalar inanılmaz rahat şeyler – ama evde İngilizce çalışmanın daha pek çok faydası var.

Örneğin, ya İngilizce öğrenmek için yanıp tutuşuyor, ama çalışacak zaman bulamıyorsan?

Ya da en yakınındaki dil okulu çok pahalı ya da çok uzaktaysa?

O zaman, İngilizceyi evde öğrenmek tam sana göre!

Evde konuşma pratiği yapmanın zor olduğunu düşünebilirsin. Hata yaptığında seni düzeltecek kimsenin olmaması konusunda endişe edebilirsin. Nerede yanlış yaptığını bilmezsen kendini nasıl geliştirebilirsin?

Bunların hepsi yerinde kaygılar, hatta merak ettiğin daha pek çok şey de olabilir.

Telaffuzunun gelişmeyeceği konusunda kaygılanabilirsin. Aslına bakarsan, kendi kendine öğrenmeye nereden başlayacağından bile emin olmayabilirsin!

Ancak, İngilizce öğrenmek illa ki ders kitabının başında oturman gerektiği anlamına gelmiyor. Seni doğru yöne yönlendirecek bir sürü kaynak var.

Eğer İngilizceyi evden öğrenirken doğru bir tutuma ve doğru kaynaklara sahip olursan, dilde akıcılık kazanmaya giden yoldasın demektir.

Haydi, şimdi evde, kendi kendine İngilizce öğrenmek için yapabileceğin alıştırmaları gösteren bu harika yollara bir göz at!

Evde Pijamalarınla İngilizce Öğrenmek için 9 Yol

1. TV izle

The Simpsons

evde-ingilizce-ogren

“The Simpsons”ı zaten biliyorsun, değil mi? Kim bilmiyor ki?

Bizi sorunlu bir Amerikan ailesinin inişli çıkışlı hayatlarına davet eden bu uzun soluklu animasyon komedi dizisi bütün dünyada meşhur.

Bu dizi yalnızca inanılmaz derecede komik ve kültürel açıdan önemli olmakla kalmıyor, aynı zamanda okul, iş, sosyalleşme gibi gündelik hayata dair durum ve konuları da ele alıyor.

Bu dizi aynı zamanda İngilizce argo kelimeleri ve kültürel göndermeleri öğrenip anlama konusunda da bir harika. Dizinin ana karakterleri, yaşadıkları Springfield şehrindeki nükleer santralde güvenlik denetmeni olarak çalışan dünyadan bihaber, eğlenmeyi seven Homer Simpson, onun eşi Marge ve üç çocuklarından oluşuyor. İnanılmaz sayıda yan karakterleri de diziye büyük bir zenginlik katıyor!

Friends

evde-ingilizce-ogren

Manhattan’da yaşayan altı kişilik bir arkadaş grubuyla ilgili bu aşırı derecede popüler Amerikan sitcom’unu (“situation comedy”, yani, “durum komedisi”) muhtemelen duymuşsundur.

Dizi uzun yıllar sürdüğü için, bu altı arkadaşın hayatlarının ve birbirleri ile olan ilişkilerinin nasıl değiştiğini görmek ilginç ve heyecan verici. Zaten altı arkadaşın altısı da birbirinden farklı insanlar. Örneğin, Rachel modaya uygun takılan, eğlenceli biri. Ross utangaç bir inek ve Phoebe tam bir tatlı kaçık!

İngilizceleri gayet gündelik ve rahat, bu yüzden İngilizceyi evde kendi kendine doğal bir şekilde konuşmak için pratik yapmak istiyorsan bu diziyi mutlaka izlemelisin. Bu dizinin başka dillerde altyazıları da var.

Video kaynakları konusunda biraz daha ilhama mı ihtiyacın var? FluentU’ya bir göz atabilirsin. FluentU’da müzik klipleri, T.V. dizileri, “the Hunger Games” (“Açlık Oyunları”)  fragmanları, haberler ve ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan alınmış geniş bir İngilizce video klip koleksiyonu var.

Bu videolar her bir kullanıcı için benzersiz İngilizce derslerine dönüşüyor. Öğrenme tarzına, İngilizce seviyene ve kişisel ilgi alanlarına en uygun videoları seç, biz de sana yalnızca senin için seçtiğimiz başka videolar önerelim!

Bu sistem, öğrenmeni hangi tür İngilizce videoların en iyi şekilde desteklediğini anlamak için birebir. Ayrıca, FluentU interaktif altyazılar, bilgi kartları, kelime listeleri gibi İngilizce kelime ve gramer bilginin pratiğini aktif olarak yapabileceğin öğrenme araçları da sağlıyor.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde yalnızca evde değil, her an her yerde İngilizce öğrenmeye devam edebilirsin.

2. İngilizce bir Günlük ya da Blog Tut

Yazmak çok yaratıcı ve rahatlatıcı bir aktivite olabilir. İngilizce günlük ya da blog tutmak da düzenli yazma alıştırması yapmanın en iyi yoludur. Gramer becerilerini bilemenin yanı sıra, yazmak aynı zamanda gün içerisinde İngilizceni kullanma becerilerini de geliştirecek.

Hayal kırıklığına uğramana sebep olan yağmurlu geçen bir tatilden de bahsedebilirsin, televizyonda izlediğin heyecan verici bir maçtan da—bu tamamen sana kalmış!

Elbette, istediğin sıklıkla yazabilirsin. Hatta haftada bir kez günlük yazmak bile büyük bir tatmin duygusu uyandıracaktır. Ama her hafta biraz daha fazla yazmaya çalış. Kendine daha fazla ve daha hızlı yazmak için kademeli hedefler belirle.

Eğer hata yapmaktan nefret eden mükemmeliyetçi insanlardansan, günlüğünü ya da blog’unu ana dili İngilizce olan birilerine gösterip senin için düzeltmelerini isteyebilirsin. Eğer ana dili İngilizce olan hiç tanıdığın yoksa, dünyanın her yerinden dil öğrenen kişilerin birbirlerine yazma konusunda yardım ettikleri harika bir dil değişim sitesi olan lang-8’ten yardım alabilirsin. Geriye dönüp önceden yazdığın şeylere bakmak ve zamanla ne kadar ilerlediğini görmek özgüvenini de arttıracaktır!

3. Evde Kültürel bir Etkinlik Düzenle

Devasa bir parti vermekten bahsetmiyoruz, ama kültürel etkinliklere ve sahipliği yapmak İngilizce konuşulan ülkelerin kültürüyle ilgili bir şeyler öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri. Üstelik bu, evde İngilizce öğrenmek ve sosyalleşmek için gayet eğlenceli bir yol.

Noel, Cadılar Bayramı ve Şükran Günü gibi özel günler etkinlik düzenleyebileceğin günlere örnekler.

Cadılar Bayramı için pek çok kişi canavar, hayalet ya da en sevdikleri film karakterlerinin kılığına giriyor. Eğer kendi Cadılar Bayramı partini düzenlersen, arkadaşlarını yanlarında İngilizce hortlak hikayelerini getirip mum ışığında, ürkütücü bir atmosferde okumaları konusunda teşvik edebilirsin.

Paskalya Bayramı da eğlenceli ilkbahar tatillerinden biridir. Bu bayram çocuklar arasında çok popülerdir ama yetişkinlerin de oyunlardan ve şekerlerden zevk almayacağını kim söylemiş? Evinin çeşitli yerlerine çikolatadan Paskalya yumurtaları saklayıp arkadaşlarının onları bulması için İngilizce ipuçları yazarak bir yumurta avı düzenleyebilirsin!

Bu bayramlarla da kısıtlı değilsin—tarihi filmler gecesi düzenleyebilir ya da İngilizce konuşulan dünyaya özgü geleneksel bir yemek pişirebilirsin. İnsanları bir araya getirip İngilizce pratiği yaparken eğlendiğiniz sürece ne yapmaya karar verdiğin önemli değil.

4. İngilizce Bilgisayar Oyunları Oyna

Dil öğrenmek deyince çoğu kişinin aklına bilgisayar oyunları gelmez. Ancak RPG (role-playing games) denilen rol yapma oyunları ve MMORPG (massively multiplayer online role-playing games) denilen çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunları İngilizce okuma, dinleme ve hatta konuşma pratiği yapmak için harikadırlar. Eğer oyun oynamayı seviyorsan, evde İngilizce öğrenmek için daha güzel bir yol var mı?

Bilgisayar oyunu oynarken İngilizce konuşan arkadaşlar edinebileceğini biliyor muydun? Okumaya devam et!

RPG’ler genellikle (ama her zaman değil) bir fantezi dünyasında yer alır ve oyunlarda büyüler yapar, canavarları öldürür ve muhteşem bir kahraman olursun. Bu oyunlarda çok fazla diyalog olduğundan, İngilizce oyun oynamak özellikle kelime bilgini ciddi anlamda geliştirir. Aynı zamanda öğrenme konusunda motive de olursun çünkü hikayeyi anlamanın ve oyunu tamamlanın yolu diyalogları okuyup dinlemekten geçer.

Yeni kelimeler konusunda çok fazla endişelenme—oynadıkça çabucak alışırsın. Evde İngilizce öğrenmek için harika olan bazı popüler RPG oyunlarını saymak gerekirse: “Final Fantasy,” “Legend of Zelda” ve “Dragon Quest” ilk akla gelen örneklerdendir.

Kocaman bir çevrimiçi oyuncu topluluğuna da sahip olan MMORPG’lar deneyimine çok şey katacak. Bu oyunlar arasında en meşhur olanlardan biri “World of Warcraft.” Bu oyunu oynamak için bir karakter oluşturup görevleri tamamlaman yeterli. Oyunda biraz ilerledikten sonra diğer oyuncularla iletişime geçip ekip kurarak da oynayabilirsin! Burada yapılan sohbetler genellikle günlük konuşma dilinde oluyor ve ekrandaki bir sohbet penceresinde yazışarak iletişim kuruyorsun. Bu, hızlı bir şekilde İngilizce düşünme pratiği yapmak için harika bir yol.

Eğer kendini bir maceraya atılmaya hazır hissediyorsan ve bir kulaklık ve mikrofon takımın varsa, TeamSpeak kullanmayı da deneyebilirsin. Bu özellik arkadaşlarınla sohbet etme ve hatta yeni insanlarla tanışma imkanı sunuyor! Başlangıçta bilgisayar ekranınla konuşmak tuhaf gelebilir, ama inan bana bu konuşma pratiği yapmanın gayet eğlenceli bir yolu. Fakat dikkat et, bu oyunun müptelası olabilirsin!

5. İngilizce Çevrimiçi Derslere Katıl

Gerçek bir sınıfa gitmek zorunda kalmadan okul tipi öğrenmenin ve sınıf içindeki karşılıklı konuşmaları gerçekleştirmenin bütün avantajlarından faydalanabildiğini düşün!

İnternet üzerinden çevrimiçi ders hizmeti veren pek çok okul ve kursun kendi öğrenme materyalleri, paketleri ve pek çok türden arka plana sahip öğretmenleri var. Üstelik genellikle bu dersler geleneksel İngilizce konuşma derslerine kıyasla daha ucuz oluyor, bu da kesinlikle bir artı! Genel olarak, çevrimiçi İngilizce derslerine katılmak için iyi bir internet bağlantın olması gerek.

Çoğunlukla, okul zaten sana bir çeşit video konferans yazılımı ya da uygulaması sunacaktır.

Virtual English

evde-ingilizce-ogren

Esas olarak ana dili Japonca olan öğrencilere hitap eden bu ödüllü ve popüler okul, grup, birebir ve çift kişilik dersler de dahil olmak üzere pek çok günlük ders sunuyor. Ayrıca seviye belirleme sınavları yapıyor, performansınla ilgili öğretmenlerden geri bildirim alıyor ve öğrencilerin ders süresi dışında birbirleriyle ve öğretmenlerle konuşma pratiği yapabileceği sanal bir oda da sunuyor. İngilizce öğrenen Japonlar için çift dilli öğretmenler de mevcut.

Englishtown

evde-ingilizce-ogren

En iyi bilinen çevrimiçi okullardan biri olan Englishtown günlük birebir dersler ve grup dersleri veriyor, üstelik alanında sayısız ödül de kazanmış. Ayrıca sana en uygun sınıfların ve derslerin hangileri olduğunu öğrenmek için kısa bir seviye belirleme sınavına da girebilirsin. Pek çok diğer çevrimiçi okulda olduğu gibi, burada da bir sınava hazırlanma paketi mevcut. Bu site, telaffuz pratiği ve eğlenceli kısa sınavlar gibi pek çok farklı öğrenme aracıyla övgüleri topluyor. Evde İngilizce öğrenmek için gerçekten faydalı araçları var.

English Study Online

evde-ingilizce-ogren

ESO genel olarak iyi bir öğretim kalitesine sahip olmasıyla ve farklı türden dersler sunmasıyla biliniyor. Bunlar arasında birebir dersler, iş İngilizcesi ve sınava hazırlık sınıfları var. Ders aralarında öğrenmeye devam etmek için ödevleri de var.

6. İnternet Üzerinden Dil Bilgisi ve Kelime Çalış

Eğer İngilizcenin temellerine dair bilgilerini biraz tazelemen gerektiğini hissediyorsan, bunun için pek çok internet sitesi mevcut. Ders kitaplarının aksine, bu sitelerin çoğu ücretsiz!

English at Home

evde-ingilizce-ogren

Evde İngilizce öğrenmek için hazırlanmış bu site başlangıç seviyesindekiler için birtakım harika tavsiyeler içeriyor ve içerikler konuşma, kelime ve dil bilgisi başlıkları altında ayrılarak düzenlenmiş. Konuşma bölümü şaşırtıcı derecede kullanışlı çünkü sana karşılıklı konuşmalarda ve sohbetlerde kalıp ifadeleri ve cümleleri ve atasözü ve deyimleri nasıl kullanacağını öğretiyor. Ayrıca dil bilgisi, okuma ve kelime pratiği yapman için çoktan seçmeli kolay alıştırmaları ve bulmacaları var. Üstelik yazıların çoğu esprili bir şekilde yazılmış!

Free English Study

evde-ingilizce-ogren

Canlı renklerden meydana gelen bu siteyi sevebilir ya da ondan nefret edebilirsin, ama renklerine karşı yaklaşımın ne olursa olsun, bu site harika bir kaynak. Dil bilgisi üzerine epey yüklü bir bölümü var ve site konuşmalarda kullanılabilecek kalıplaşmış ifadelerle ve deyimlerle dolu. Bu sitenin bir başka güzelliği de seviyelere göre düzenlenmiş olması, bu sayede aradığını kolayca bulabilirsin. Bu site evde İngilizce öğrenme konusunda faydalı olacak başka sitelere de pek çok bağlantı sunuyor.

British Council: Learn English 

evde-ingilizce-ogren

Hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden bu site, ücretsiz olarak İngilizce çalışmak için mevcut en iyi sitelerden biri. Video klipleri insanın ilgisini canlı tutuyor ve pek çok kullanışlı argo kelime ve cümle ile dolu. Üstelik hiçbir şeyi kaçırmaman için bütün video içeriklerinin yazılı metinleri de mevcut. Başlangıç seviyesindekiler için ideal olan oyun ve espri/fıkra bölümleri de seni içten içe gıdıklayacak. Eğer IELTS sınavına evde, kendi kendine hazırlanıyorsan bu site senin için de oldukça faydalı, çünkü pek çok deneme sınavı içeriyor.

7. Radyo Dinle

Radyo ve TV programlarına internet üzerinden de erişilebildiği için, İngilizce dinleme becerilerini istediğin her yerde geliştirebilirsin! İster evde temizlik yapıyor ol, ister sıkışık bir metroda ya da otobüste seyahat ediyor ol, İngilizcenin derinliklerine dalabilirsin.

BBC Radio 4

evde-ingilizce-ogren

İngiltere’nin kırsalında yaşayan insanların hayatlarına dair radyo için hazırlanan bir pembe dizi olan “The Archers” gibi pek çok farklı programla kulaklarının pası silinsin. Pembe diziler (İngilizcede “soap operas”) normal, günlük hayatla ilgili programlardır, bu yüzden günlük hayatta kullanılan doğal İngilizceyi öğrenmek için harikadır ve ileri seviyedeki öğrenciler için de idealdir. Bir başka popüler program da, ünlü ve önemli insanların ıssız bir adaya düşseler yanlarına alacakları müzikler, kitaplar ve eşyalar üzerine konuştukları “Desert Island Discs”tir. Bu program da İngilizce karşılıklı konuşmalardaki ritim ve tonlamaları dinlemenin iyi bir yoludur.

NHK World Radio

evde-ingilizce-ogren

Bu radyo istasyonu, Japonya’da yaşayan ve orada yaşamakla ilgilenen insanlar için mükemmel bir radyo istasyonu. Japon müziği, kültürü ve yemekleri üzerine programları var. Sunucular farklı ülkelerden olduğundan, burası farklı aksanları dinlemek için de inanılmaz faydalı bir radyo.

8. Kitap Oku

Okumak yalnızca anlama becerilerini geliştirmen konusunda faydalı değildir, aynı zamanda gevşemek ve stres atıp rahatlamak için kendine zaman ayırmanı da sağlar. Sana cazip gelen konularda, özellikle ilgi alanlarınla ve hobilerinle ilgili konularla okuyarak eğlenceyi ikiye katlayabilirsin! Okuyabileceğin o kadar fazla kitap var ki, okumak için yanıp tutuşacağın birkaç kitap bulabileceğinden eminiz.

Eğer kurgu dışı kitaplar okumayı seviyorsan, ünlü birinin, bir film yıldızının ya da en sevdiğin sporcunun biyografisini okuyabilirsin. Popüler örneklerden biri, Walter Isaacson tarafından yazılan Steve Jobs biyografisidir. Bu kitapta ileri seviyede kelimeler ve Jobs’tan komik alıntılar bulabilirsin. Yazı tarzı ilgi çekici ve doğrudan sadede varan türden olduğundan, bu kitabı iş dünyasına dair işletme terimlerini öğreneceğin bir kaynak olarak da düşünebilirsin.

J.K. Rowling tarafından yazılan “Harry Potter” Serisi

evde-ingilizce-ogren

Bu seri, ikinci dil olarak İngilizce öğrenen ESL öğrencileri için ideal, zira yedi kitabın yedisinin de film uyarlamaları var, üstelik kitaplar Türkçe dahil pek çok dile çevrilmiş. Harry Potter kitapları çocuk ve genç okur kitlesini hedef alan kitaplar ve seri ilerledikçe kitaplar daha da uzuyor ve karmaşık hale geliyor. Yani, ilk kitap nispeten daha basit bir çocuk kitabıyken, yedinci kitap daha yoğun bir gençlik romanı gibi.

Bu seri, Hogwarts adlı büyücülük okuluna devam edecek kadar şanslı olan genç büyücü Harry Potter’ın hikayesini anlatıyor. Kitap günümüzün argosuyla mitoloji terimlerinin harika bir kombinasyonunu kullanıyor, bu da okuma sürecini ilginç kılacağının bir garantisi sayılır. Ayrıca bu kitaplarda kelime hazinene ekleyebileceğin pek çok harika eş anlamlı kelime de göreceksin.

George Orwell tarafından yazılan “Animal Farm” (“Hayvan Çiftliği”)

evde-ingilizce-ogren

Bu gayet meşhur kitap iki farklı şekilde okunabilir!

Bir düzlemde, bu kitap insan sahiplerini devirip Manor Çiftliği’ni ele geçiren çiftlik hayvanlarının hikayesi. Eğer başka bir bakış açısıyla okursan, bu kitap Rus Devrimi’ni anlatıyor ve hayvanlar siyasi figürleri ve insan topluluklarını temsil ediyor. Baş kötü karakter, Napoleon adındaki bir domuz, ki kendisini Joseph Stalin’in alegorik temsili.

Yazım stili sade ve takip edilmesi kolay. Bu kitabın hikayesi oldukça heyecan verici, elinden bırakman zor olacak! Özellikle siyasetle ya da tarihle ilgileniyorsan, bu roman mutlaka okuman gereken kitaplardan biri. Dil seviyesi İngilizce öğrenenler için ideal ve hem çocuklar hem de yetişkinler bu kitaptan keyif alabilir.

Roald Dahl tarafından yazılan “Charlie and the Chocolate Factory” (“Charlie ve Çikolata Fabrikası”)

evde-ingilizce-ogren

Bu kitap, çikolata ve tatlı sevenler için mükemmel bir kitap! Harry Potter gibi, bu kitap da Türkçe dahil pek çok dile çevrildi. Hatta Johnny Depp’in başrolünde oynadığı film uyarlamasını da izlemiş olabilirsin.

Bu kitap, anne-babası ve büyükannesi ve büyükbabası ile birlikte yoksulluk içinde yaşayan Charlie Bucket adında küçük bir çocukla ilgili. Charlie, Wonka çikolata markasının dünyaca ünlü çikolata fabrikasında bir gezi kazandıktan sonra hayatı dramatik olarak değişiyor. Kitapta neler olup bittiği basit bir dille anlatılır ve açıklanırken, yer yer inanılmaz güzellikte tasvirlere de yer veriliyor. Bu kitapla evde İngilizce öğrenmek çok eğlenceli olacak.

9. Kendi Kendine Konuş

Bu, illa ki aklını kaçırdığın anlamına gelmez!

Yeni bir dil öğrenmenin bir adımı da o dile aşina olup konuşmak için özgüven kazanmaktır.

Eğer okuldaki veli toplantısı ya da iş yerindeki bir sunum gibi büyük bir etkinlik öncesinde pratik yapmak istiyorsan, bu yöntem daima işine yarar. Yapacağın konuşmaları zihninde ya da ayna karşısında prova edebilirsin. Hatta eğer kendini cesur hissediyorsan, bu alıştırmayı bir adım ileri taşıyıp provanı kaydedebilirsin. Akıllı telefonunla ya da bilgisayarınla konuşmanın ya da sunumunun bir kaydını almak, İngilizce konuşurken sesinin ve telaffuzunun kulağa nasıl geldiğini görmek için harika bir yoldur. Bu sayede telaffuzunu TV programlarındaki ana dili İngilizce olan sunucu ve konuşmacıların telaffuzlarıyla karşılaştırabilirsin.

İşte, artık evde rahat rahat İngilizce öğrenmek için pek çok harika yol biliyorsun. Haydi, eline bir fincan çay ya da kahve al ve İngilizce öğrenmenin tadını çıkar!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close