disney-ile-ingilizce-ogrenmek

Disney ile İngilizce Öğrenmek: Klasik Çizgi Filmler, Modern Filmler, Eğlenceli Şarkılar (ve Hatta Seyahat!)

Disney ile İngilizce öğrenmek başlığını görünce, “bunun için fazla büyüğüm,” mü dedin?

Bizce insan Disney için hiçbir zaman fazla büyümüş olamaz.

Çocukken sabahları televizyonun karşısına oturup en sevdiğin Disney çizgi filmlerini izlediğini hatırlıyor musun? O zamanlar büyük ihtimalle Türkçelerini izliyordun.

Şimdi belki de bir yetişkin olarak çocuklarını kucağına alıp onların en sevdiği Disney filmlerini izliyorsundur.

Belki de Disney filmlerindeki çılgın maceraları veya bağımlılık yapıcı şarkıları seviyorsundur.

Bu filmlerde daima eğlenceli ve heyecan verici bir şeyler olmuştur.

Üstelik İngilizce öğrenen biriysen, bu filmlerde senin için daha pek çok şey var.

Disney ile İngilizce öğrenmek gibisi var mı?!

Disney, eğlenceli ve eğitici çizgi filmleriyle, şarkıları ve filmleriyle İngilizce öğrenen herkesin hayalidir. Onları o kadar seversin ki ders çalışıyormuş gibi hissetmezsin.

Öyleyse, İngilizce öğrenme maceramızı bugün, burada benim en sevdiğim 10 Disney eseriyle başlatalım.

Fakat onlara geçmeden önce, Disney’i İngilizce öğrenenler için bu kadar müthiş bir hale getiren şeyin ne olduğuna bir bakalım.

Disney’in İngilizce Öğrenmek için Harika Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Ayrıca, çok eğlenceli olduklarından bu filmleri ve şarkıları hafızana kazıyana dek tekrar tekrar izleyip dinlemekten sıkılmazsın.

  • Eşlik edilebilecek şarkılar: Disney filmlerinde genellikle eşlik edilmesi kolay, eğlenceli şarkılar vardır. bu sayede İngilizce telaffuzunu müziğe eşlik ederek geliştirme şansı yakalarsın!
  • Yaygın ifadeler: Bu filmlerde ve şarkılarda doğal bağlamlarında geçen pek çok yaygın kullanılan cümle ve ifade duyacaksın. Bunları kendi hayatına kolayca adapte ederek günlük konuşmalarında kullanabilirsin.
  • Ailecek öğrenme: Nesiller boyunca, Disney’in yalnızca çocuklar için olduğu inancı yaygındı. Fakat artık durum bu değil. Son yıllarda Disney’in hikayeleri gençlere ve yetişkinlere cazip gelecek şekilde modernize edildi. Bu da filmleri ailecek izleyip ailecek İngilizce öğrenmenize imkan sağlıyor.

Disney Akıcılığı! Disney ile İngilizce Öğrenmek için En İyi Filmler ve Şarkılar

Aşağıda klasik çizgi filmlerden filmlere ve şarkılara – hatta eğlenceli bir seyahat seçeneğine kadar- bizim en sevdiğimiz Disney ile İngilizce öğrenme fikirlerini göreceksin. Ayrıca sana fazladan öğrenme imkanı için bazı harika İngilizce alıştırmaları ve çalışma kağıtları da göstereceğiz.

disney-ile-ingilizce-ogrenmekEğer izlediğin her videonun sana İngilizce öğretebileceğinden emin olmak istiyorsan, mutlaka FluentU’ya bir göz at. FluentU, Disney kliplerinden YouTube videolarına, reklamlara ve müzik kliplerine kadar gerçek dünyadan alının pek çok özgün İngilizce videoyu kişiselleştirilmiş dil dersleri halinde sunuyor.

FluentU videolarının hepsinde interaktif altyazılar, kelime bilgi kartları (flashcards), videolardaki konuşmaların metinleri ve daha pek çok öğrenme aracı da mevcut; bu sayede video izlerken öğrendiğinden emin olabilirsin.

Örneğin Disney hayranları “Moana” filminin bu fragmanına ve “Zootopia” filminin nasıl çekildiğine dair bu videoya bayılacaktır. FluentU’da videolar türe ve seviyeye göre düzenlenir, bu sayede sana uygun olan videoları kolayca bulabilirsin. Ücretsiz FluentU denemesiyle FluentU video kitaplığının tamamını ücretsiz olarak görebilirsin.

FluentU’yu internet sitesi üzerinden bilgisayarında ya da tabletinde kullanmaya başlayabilir veya, daha da iyisi, iTunes store’dan veya Google Play’den FluentU mobil uygulamasını indirebilirsin.

1. Klasik Disney Çizgi Filmleri

“Snow White and the Seven Dwarfs” (Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler)

Her ne kadar adının birebir Türkçe karşılığı Kar Beyaz olsa da Türkçede Pamuk Prenses dediğimiz Snow White, üvey annesinden, yani kötü kraliçeden daha güzel olan bir prenses. Prensesin güzelliğini kıskanan kraliçe onu öldürmesi için bir avcı görevlendirir. Pamuk Prenses avcının elinden kaçıp kurtulur ve kendini ormandaki bir kulübenin içinde bulur. Bu kulübede yaşayan yedi cüce ile arkadaş olan prenses, sonunda yakışıklı bir prensin kalbini çalar.

Küçük çocuklar bu filmin basit hikayesine ve şarkılarına bayılacaktır. Bu filmde diyaloglardan çok şarkılar var! Bu film ayrıca bulaşık yıkamak, evi derleyip toparlamak gibi ev işleri ile ilgili İngilizce ifadeleri öğrenmek için de ideal.

Fragmanı buradan izleyebilirsin:

“Peter Pan”

Peter Pan Neverland, yani Varolmayan Ülke adında, üzerinde denizkızlarının, perilerin ve korsanların yaşadığı bir adada yaşayan bir çocuktur. Peter Pan büyümeyi reddeder. Peter bir gece, Wendy, John ve Michael adındaki üç çocuğu ziyaret eder ve onlara uçmayı öğretip onları Neverland’e götürür.

Bu film yaşça biraz daha büyük çocuklara uygun olabilecek bir dizi maceranın etrafında dönüyor. Filmdeki diyaloglar orta seviyenin alt sınırında bir İngilizce seviyesinde geçiyor.

Biraz daha pratik yapmak için filmin uyarlandığı kitabı okumaya ne dersin? Kitapla bağlantılı olarak hazırlanan bu okuma-anlama alıştırmalarını da yapabilirsin.

Fragmanı buradan izleyebilirsin:

“101 Dalmatians” (101 Dalmaçyalı)

Dalmaçyalı cinsi yavru köpekler, köpeklerden kendine kürk yapmak isteyen şeytani Cruella de Vil tarafından kaçırılıyor (yani çalınıyor). Bu olay, mahallenin köpeklerinin kaçırılan yavruları kurtarma görevine çıkmasına sebep oluyor.

Bu hikayede çocukların bayılacağı çiftlik hayvanları ile ilgili kelimeler var –ducks (ördekler), horses (atlar) ve dogs (köpekler) gibi. Diyaloglarda her yaştan çocuğun anlayabileceği orta seviyenin alt sınırında bir İngilizce kullanılıyor.

Biraz daha pratik yapmak için filme dayanarak hazırlanan bu okuma-anlama alıştırmalarına bir göz atabilirsin.

Fragmanı buradan izleyebilirsin:

2. Modern Disney Filmleri

“Tangled” (Karmakarışık)

Rapunzel, upuzun, altın sarısı büyüleyici saçları olan ve kalesinden çıkıp dışarıdaki dünyayı görmek isteyen genç bir prensestir. Flynn Rider adındaki birinin yardımıyla hapis tutulduğu kuleden kaçar ve daha önce hiç görmediği bir dünyanın tehlikelerinin içine atılır.

Bu film bütün aileye uygun bir film. Maceraları sırasında Rapunzel sık sık yeni şeylere ve fikirlere karşı duyduğu şaşkınlığı ifade eden bir dil kullanıyor. Öğrenilecek çok fazla kelime ve deyim var! Biraz daha dil pratiği yapmak için, iSL Collective tarafından hazırlanan bu “Tangled” çalışma kağıtlarına başvurabilirsin.

Fragmanı buradan izleyebilirsin:

“Finding Nemo” (Kayıp Balık Nemo)

Nemo, bir dalgıç tarafından esir alınıp babası Marlin’den uzaklara götürülen küçük bir palyaço balığı. Bu olay Marlin’i oğlunu bulmak üzere okyanuslar aşacağı bir maceraya çıkarıyor.

Nemo yolculuğu boyunca yeni arkadaşlar edinirken sen de yaygın kullanılan İngilizce selamlaşma biçimlerini, yol ve yön sorma cümlelerini ve yabancılardan yardım istemekte kullanılan İngilizce ifadeleri öğreneceksin.

Bu, bütün aile için eğlenceli olan, hayat dolu bir film. Çocuklar bu filmden shark (köpek balığı) ve sea turtle (deniz kaplumbağası) gibi hayvanlara dair kelimeler öğrenmekten büyük keyif alacaklardır. Ayrıca burada da çocuklar için harika olan birtakım alıştırma ve aktiviteler bulacaksın.

Fragmanı buradan izleyebilirsin:

“Pirates of the Caribbean” (Karayip Korsanları)

Bu inanılmaz derecede popüler olan fantastik film serisi (şimdiye dek 5 film çekildi) İngiliz Krallığı zamanlarının gözü kara korsanlarının maceraları hakkında.

Bu dizi, küçük çocuklar için uygun olmayan hikayeler ve sahneler içeriyor. Fakat yetişkinler arasında Kaptan Jack Sparrow’un aksiyonla dolu maceraları büyük beğeni topladı. Aşağıdaki film fragmanından da fark edebileceğin üzere, bazı diyaloglarda eski İngilizce kullanılıyor.

Filmin ardından dil pratiği yapmak için bu orta seviye (intermediate) alıştırmaları deneyebilirsin.

“Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales” (Karayip Korsanları: Salazar’ın İntikamı) filminin fragmanını buradan izleyebilirsin:

3. Disney Şarkıları

“I See The Light” (“Tangled” / Karmakarışık)

Bu şarkı Rapunzel’in ömrünü geçirdiği kuleden çıktığı zaman yeni elde ettiği özgürlüğün sevincinin yanı sıra, Flynn Rider ile aralarında filizlenen romantizmi de ifade ediyor. Bu şarkı çaldığı esnada geceleyin binlerce fenerin gökyüzüne doğru yükselişini izliyorlar.

Bu şarkıya eşlik etmek, telaffuz ve akıcılık pratiği yapmanın harika bir yolu. Başlangıç olarak, bu şarkı sözlerinden faydalanabilirsin.

“A Whole New World” (“Aladdin”)

“Aladdin” filminden bu şarkı, ana karakter Aladdin’in Prenses Yasemin’e duyduğu aşkı anlatıyor. Şarkı esnasında büyülü halıya binip prenses için yepyeni ve özgür bir dünyaya doğru yol alıyorlar.

Bu inanılmaz popüler şarkıyı beğendin mi? O zaman, şarkı sözlerine eşlik etmeye başla!

“Let It Go” (“Frozen” / Karlar Ülkesi)

“Frozen” (Karlar Ülkesi) filminden bu şarkıda Elsa karakteri çocukluğunun kısıtlamalarından kurtulmasını, özgürleşmesini kutluyor. Artık geçmişini geride bırakıp özgür olabilir.

Bunu, gücüne ket vuran eldiveni ve uzun saçlarını tutan tacını çıkartıp atarak yapıyor.

Eminim bu sözlerle bu popüler şarkıya eşlik etmeye bayılacaksın.

4. Disneyland

Disneyland’i ziyaret et

Listenin en eğlenceli kısmına geldik! İngilizce öğrenme hedeflerine ulaştığında Disney temalı parklarından birini ziyaret ederek ve Disney filmlerinde görüp duyduğun her şeyi ilk elden yaşayarak kendini ödüllendirebilirsin.

Amerika’da Anaheim, Kaliforniya ve Orlando, Florida’da Disney parkları var. Dünya çapında ise Hong Kong, Tokyo, Shanghai and Paris’te Disneyland temalı parklar var.

 

Umarız yukarıdaki Disney önerilerinin hepsini izlemekten ve dinlemekten keyif alırsın. Kendini çocukluğundan beri merak ettiğin ve hayalini kurduğun Disneyland’e yapacağın bir seyahatten daha fazla motive edebileceğin bir yol var mı?! İngilizce çalışmaya devam et, Disney ile İngilizce öğrenmek zaten harika. Disneyland seni bekliyor!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close