online-ingilizce-pratik-2

Çevrimiçi İngilizce Pratik Yapmanın 7 Süper (ve Ücretsiz!) Yolu

Sınırsız zaman ve sınırsız paraya sahip olduğunu hayal et.

Böyle olması İngilizceni en üst seviyeye getirmeni kolaylaştırır mıydı? Bunun olmayacağını söylerdim.

Bunun nedenini anlamak için şu İngilizce sözcüğe yakından bakmalısın: easy (kolay).

Boşa harcayacak paran olsa dahi tüm gün çalışman ve tonla para harcaman gerekseydi yine İngilizceni geliştirmek kolay mı olurdu? Bu bana kolay tanımına uygun gelmiyor.

Neyse ki internet sayesinde tüm gününü almayacak ve çok para harcamanı gerektirmeyecek çevrimiçi İngilizce pratik yöntemleri mevcut.

Aslında, internette bulunan en iyi İngilizce kaynaklarının bazıları ücretsiz. Ve eşit düzeyde önemli olan bir başka husus ise internet üzerindeki çoğu İngilizce kursunun saatle kısıtlı olmamasıdır. İnternette İngilizceyi kendine uygun saatte, günlük rutinini bozmadan öğrenebilirsin.

Çevrimiçi İngilizce Pratik Yapmanın En İyi 7 Ücretsiz Yolu

1. ESL Öğrencileri için İnternette İngilizce İçerikler

“Kendi kendine” İngilizce çalışmak kulağa biraz çelişkili geliyor, öyle değil mi? Dil başkalarıyla konuşmak için değil miydi? Eh… Hem evet hem hayır.

İngilizce yazma ve konuşma çalıştığın zaman başkalarıyla çalışmak en iyisi. Yazma ve konuşma “üretken” beceriler olarak bilinir, çünkü dil üretirsin. Ama “alıcı” İngilizce becerileri—dinleme ve okuma—internette kolaylıkla kendi başına çalışabilirsin.

Aşağıda İngilizce okuma ve dinleme becerilerini istediğin saatte ve ücretsiz olarak geliştirmene imkan tanıyan bazı en iyi web siteleri ve internet hizmetlerini bulacaksın.

Ücretsiz İngilizce dinleme alıştırması için web siteleri

İngilizce dinleme alıştırmasına yönelik ücretsiz web siteleri üç kategoride değerlendirilebilir:

  • Geleneksel İngilizce dinlemek için siteler. Elllo.org geleneksel İngilizce dinleme için tipik bir web sitesidir. Bu sitede anadili İngilizce olmayanlar da dahil her türlü İngiliz aksanı kullanılan konuşmalar yer almaktadır.
  • ”Günlük” İngilizce dinlemek için siteler. Randall’s ESL Cyber Listening Lab bu ikinci tip İngilizce dinleme sitesine iyi bir örnektir. Alışveriş, gezi, okul ve diğer günlük durumlara ilişkin çok sayıda dinleme egzersizi ile doludur.
  • İnsanların İngilizce akademik/eğitsel konuşmalar dinleyebileceği siteler. TED Talks İngilizce dinleme alıştırması için en meşhur kaynaklardan biri olabilir. Eğitsel monologlardan (tek konuşmacı tarafından yapılan sunumlar) oluşan bir koleksiyondur. TED İngilizce öğrenenler arasında o kadar popülerdir ki ESL öğrencileri için de bir TED sitesi bulunmaktadır: TEDxESL.

Ücretsiz İngilizce okuma alıştırması için web siteleri

İyi şeyler her zaman üçer üçer gelir (ya da en azından ben öyle biliyorum). İngilizce okuma web siteleri de başlıca üç kategoriye ayrılıyor:

  • Bireysel çalışma kursları. Bazı web siteleri kendi başına ve ücretsiz olarak tamamlayabileceğin oldukça iyi yapılandırılmış İngilizce okuma kursları sunuyor. Seviye belirleme testleri, günlük dersler ve kaydettiğin ilerlemeyi izlemenin yollarını sunan ReadTheory, tipik bir “kılavuzlu İngilizce okuma” hizmeti.
  • Seviyeye göre okuma. Diğer siteler ise İngilizce öğrenenler için düzeltilmiş ve basitleştirilmiş İngilizce makalelerden oluşan “seviyeye göre okuma” imkanını sunuyor. English Online ve Breaking News English bu gibi daha sade metinler aramaya başlamak için iyi birer sitedir.
  • İngilizce öğrenenler için gazeteler. Bunlar, ESL öğrencileri düşünülerek hazırlanmış günlük haberler içeren sitelerdir. The Bangkok menşeli S Weekly (“Student Weekly” kısaltılmış hali) bu tip gazetelere iyi bir örnektir.

2. Mobil Uygulamalarla İstediğin Zaman İngilizce Çalış

İnternette bireysel çalışma kaynaklarını ele alırken nesnelerin internetini (“internet of things”) unutmayalım. Nesnelerin interneti nedir? Bunlar mobil cihazlar ile erişim kurabileceğin internetin özel parçalarıdır—telefonun ve tabletinde kullanabileceğin uygulamalar.

İngilizce öğreten ücretsiz mobil uygulamalar piyasası geçtiğimiz on sene içerisinde tam anlamıyla patlama yaşadı.

Duolingo gibi bazı çevrimiçi İngilizce pratik uygulamaları tamamen ücretsizdir. Duolingo iyi yapılandırılmış bireysel çalışma kursları sunar. Bu kurslar başta okuma, yazma ve dinleme becerilerine odaklanmaktadır.

Pek çok diğer uygulama da birbirine benzer ya da farklı birçok ücretsiz İngilizce alıştırma sunmaktadır. Telefonunun uygulama mağazasına git ve sana uygun ücretsiz İngilizce eğitim uygulamasını bulacaksın.

FluentU’nun İngilizce öğrenme amaçlı kendi uygulaması ise—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—gerçek hayattan videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür.

FluentU’nun sunduğu interaktif altyazılar, sözcük listeleri ve kişiye özel bilgi kartları en sevdiğin videoları izlerken aktif olarak öğrenmene yardımcı olacak.

Bütün bunlar sana İngilizce okuma ve dinleme alıştırmalarında kişiselleştirilmiş ilave kaynak sunar. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

3. Bir MOOC al

MOOC da nesi diye sorabilirsin. Bu kısaltma kulağa tuhaf bir hakaret ya da bir ineğin hıçkırık sesi gibi gelebilir ama aslında Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurs (Massive Open Online Course) sözcüğünün kısaltılmış halidir.

Eğer bilgisayar oyunlarını seviyorsan bunun ne anlama geldiğini anlamış olabilirsin. Tıpkı Starcraft ya da Guild Wars gibi bir kitlesel çevrimiçi oyunun sınırsız sayıda oyuncu alabilmesi gibi MOOC da çevrimiçi sınıfa sınırsız sayıda öğrenci alıyor. Bununla birlikte MOOC’lar birçok kitlesel çevrimiçi çok oyunculu oyunun aksine genellikle ücretsizdir.

İngilizce öğrenim için MOOC sınıflarında öğrencilerle çevrimiçi MOOC gerçek öğretmenler tarafından mesajlaşma araçları, önceden kaydedilmiş videolu dersler ve sınırlı sayıda canlı yayın ile yürütülür.

Tahmin edeceğin üzere bir MOOC içerisinde bireysel öğrenci-öğretmen etkileşimi sınırlıdır. Yine de bu, İngilizceyi gerçek bir öğretmenden öğrenmenin iyi bir yoludur ve sınıf arkadaşlarınla çevrimiçi çalışma gruplarına katılma fırsatı da bulacaksın.

Bu kitlesel çevrimiçi İngilizce kurslarının çoğuna MOOC tabanlı web sitelerinden ulaşılabilir.

FutureLearn gibi sitelerde ESL MOOC sınıfları da bulunmaktadır.

MOOC List arama motoru gibi diğer siteler ise bu tür İngilizce kurslarını bulmana yardımcı olur.

Coursera ise seçeceğin MOOC ile öğrenmene imkan tanıyan harika bir sitedir. İçinden seçebileceğin çok sayıda ders bulunur ve bunları istediğin hızda tamamlayabilirsin. Bu dersler içerisinde, anlama düzeyini test etmekte kullanabileceğin eğitsel videolar ve egzersizler gibi öğretici araçlar yer almaktadır.

EdX de gerçek üniversite dersleri sunan diğer bir harika MOOC sitesidir. Burada Arizona Eyalet Üniversitesinden üniversite kredisi dahi verebilirsin. Kurslar için sertifikalar da edinebilirsin ama genellikle bunlar ücrete tabi kurslardır. Bununla birlikte, kursun her hafta alacağı saatler ve kursun ne kadar süreceği gibi kurs detayları ve seçeneklerini önceden kontrol edebilirsin.

4. İngilizce Öğrenenlerle İletişime Geç

İnternette sence kaç İngilizce öğrencisi var? Milyonlarca! Ve bütün bu İngilizce öğrencileri internette birbirleriyle konuşmak istiyor ve bazen mesaj panosu olarak da anılan İngilizce Öğrenim forumlarına doluşuyorlar. Bu forumlar dil öğrencilerinin birbirleriyle konuştukları yerlerdir ve çevrimiçi İngilizce pratik için idealdir.

Çoğu ESL sitesinin mesaj panoları oldukça yoğun kullanılır. The English Club forums ve ESL Cafe forums bunların en büyük iki örneğidir.

Ayrıca İngilizce sınavlarına hazırlanmak için sana yardımcı olacak konuya özel forumlar da bulabilirsin. En büyük forumlar arasında Urch TOEFL forums veya IELTS Network mesaj panosu yer almaktadır.

Ama belki de internette diğer İngilizce öğrenenler ile tanışmanın en kolay yolu muhtemelen zaten yapmakta olduğun bir şeyi yapmaya devam etmektir. Doğru duydun, sosyal medya kullanımından bahsediyorum.

İngilizce alıştırmalar için en büyük sosyal medya sitelerini zaten duymuşsundur, bunlar arasında Twitter, Facebook, Pinterest ve Tumblr geliyor.

Bu siteler arasında Facebook en çok aktif kullanıcıya ve İngilizce öğrenenler için sayısız sayfa ve gruplara sahip. Ülkenden Facebook’a erişemiyor musun? Hiç endişelenme! Facebook’a erişim sağlamayan ülkelerde yaşayan dil öğrencileri için iyi bir alternatif mevcut: VK adlı bir sosyal medya sitesi.

VK’nın İngilizce konuşmayan bir ülke (Rusya) menşeli olması nedeniyle oldukça bol miktarda İngilizce öğrenme kaynağı sunuyor.

İngilizce öğrenmek için popüler VK sayfaları arasında İngilizce kitap kulüpleri, İngilizce öğretmenleri için platformlar ve hatta çevrimiçi İngilizce konuşma grupları yer alıyor ve bunlarda web kamerası ve telefonla canlı İngilizce konuşmalar yapılabiliyor.

5. Anadili İngilizce Olan Konuşma Partnerleriyle Konuş

Söz canlı İngilizce sohbete gelecek olursa, sadece bu amaca hizmet eden çok sayıda web sitesi bulunuyor.

Bir İngilizce konuşma partneri bulmak için en iyi yerler adlı makalemize göz atacak olursan, İngilizceni sohbet ederek ücretsiz geliştirebileceğin yedi site olduğunu göreceksin.

O blog paylaşımında yer alanlara ek olarak sana italki’yi tavsiye ederim.

Italki platformu isanların dil değişimleri ve özel ders seansları organize etmelerine yardım ederek İngilizceleriyle pratik yapmaları için bir platform sunuyor.

Bir dil değişiminde sen anadili İngilizce olan bir kişiye kendi dilini öğretirken o da sana İngilizce öğretir. İngilizce öğrenmenin, çevrimiçi İngilizce pratik yapmanın ve genel anlamda dil öğrenim sürecini daha iyi anlamanın oldukça faydalı bir yoludur.

Eğer biraz para koymaktan kaçınmayacaksan özel bir italki öğretmeni ile saatlerini belirleyerek tamamen İngilizce çalışmaya da odaklanabilirsin.

6. İngilizce Dilindeki Eğitsel Web Sitelerini Takip Et

“Roma’daysan Romalılar gibi davran”. Bu yaygın İngilizce atasözü, yeni bir yere uyum sağlamaya çalışırken orada yaşayanlar gibi davranman gerektiği anlamına gelir.

Peki, çevrimiçi İngilizce konuşulan dünyada kim “yaşar”? Tabi ki de anadili İngilizce olanlar. Ve sen de anadili İngilizce olanlar gibi davranırsan rahatlıkla İngilizce internette yaşayabilirsin. Anadili İngilizce olan web sitelerini gezerek bunların yaptıklarını yap. Bu siteler için ayrıca bazı kategoriler de mevcuttur.

Bilgilendirici web siteleri

İngilizce eğitim almaya hazırlanıyorsan ya da sadece dünyada olan biteni takip etmek istiyorsan bilgilendirici web siteleri İngilizce pratik yapmanın iyi bir biçimidir.

CNN, BBC News ve Al Jazeera English gibi haber siteleri dünyada olup bitenlerin yanı sıra bilim ve teknoloji hakkında son haberleri almak için tercih edeceğin İngilizce haber kaynakları olabilir..

Popular Science, Popular Mechanics ve Scientific American gibi diğer eğitsel web siteleri ise tamamen İngilizce dilinde bilim haberlerine odaklanır. Bu sitelerin hepsi, İngilizce okuma becerilerini geliştirmenin yanı sıra hem “çok okuyan” hem de “çok gezenin” bilgilerini edinmene yardımcı olur.

Bunlara ek olarak daha genç İngilizce öğrencilerine yönelik bilgilendirici siteler de mevcuttur. Bunun bir örneği, dünyanın nasıl işlediği hakkında çok sayıda kısa hikaye, ilgi çekici makale bulunduran Wonderopolis’tir. Bu aynı zamanda sözcük listeleri, anlama seviyeni ölçen testler ve bu konularla ilişkili aktiviteler de içermektedir.

Infotainment web siteleri

İngilizce siber uzayda haberler ve bilim bulabileceğin yegane eğitsel konular değildir. İngilizce internet, “infotainment” kategorisi (“bilgi” (information) ve “eğlence” (eğlence) sözcüklerinin bir kombinasyonu) altında değerlendirilebilecek sayısız site içermektedir.

Infotainment web siteleri eğitseldir, ancak bunların varoluş amacı daha ziyade eğlencedir. Bu sitelerde tuhaf haberler, eğlenceli ve ilgi çekici gerçekler ve komik yorumlar bulabilirsin. Bazı en iyi İngilizce infotainment siteleri arasında Snopes, Boing Boing ve Cracked sayılabilir.

Podcast siteleri

Özellikle Boing Boing ve Cracked internetin en iyi infotainment biçimleri arasında sayılmaktadır: İngilizce podcast’ler.

Cracked podcast ve Boing Boing grubundaki podcast’lerde İngilizce konuşan kişiler arasındaki bilgilendirici sohbet ve konuşmalar yer alır.

İngilizce öğrenenler için podcast önerilerimizi takip etmelisin (ve podcast’lerin konuşma becerilerini geliştirmekte sana nasıl yardımcı olabileceğini görmelisin!). Bununla birlikte, iTunes, Stitcher veya Earwolf gibi belirli amaçlara yönelik podcast siteleri üzerinden de çok sayıda diğerlerini bulabilirsin.

7. Online Televizyon, Müzik ve Filmlerle Eğlenmene Bak

Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya (“Down Under“) kıtalarındaki “anadili İngilizce” olan ülkelerin çok sayıda şey ihraç ettiği bir gerçek, öyle değil mi? Ama belki de İngilizce konuşulan ülkelerin en büyük ihraç ürünleri arasında eğlence geliyor. İngilizce konuşan kişiler dünyanın hayranlıkla izlediği filmler ve müzikler üretiyorlar.

Diziler ve filmler

Orijinal dili İngilizce olan dizilerden hoşlanan çok sayıdaki dünya vatandaşından biriysen, eğlence siteleri ücretsiz çevrimiçi İngilizce pratik yapmanın eğlenceli ve motive edici bir yoludur.

Tam filmler, televizyon dizisi bölümleri ve müzik videoları gibi her türden içeriği izleyerek İngilizce pratik yapmak için YouTube gibi siteleri kullanabilirsin.

Ayrıca, YouTube’a erişimin olmadığı ülkelerde yaşayan insanlar için bunun alternatifleri de mevcut. Dailymotion ve Vimeo iyi global alternatifler arasında. Diğer ücretsiz dizi ve film siteleri arasında Crackle, Hulu ve MoviesFoundOnline yer alıyor.

Müzik

Eğer sadece müzik dinlemek istiyorsan İngilizce siber uzay bu alanda da yardımına koşuyor.

Pandora ve Spotify gibi internet hizmetleri kendi İngilizce müzik listelerini yapmana imkan tanıyor.

iHeartRadio ya da TuneIn gibi siteler ise dünyanın her yanından İngilizce müzikler çalan radyo kanallarını dinlemeni mümkün kılıyor.

Eğer müzik dinlemekten hoşlanıyorsan ve müzik dinleyerek olabildiğince fazla İngilizce pratik yapmak istiyorsan müzik ve şarkılarla İngilizce öğrenmek için öneriler adlı makalemize göz atmayı unutma.

Eğlence haberleri

Son olarak, eğlenceyi internet üzerindeki ücretsiz bir online İngilizce pratik kaynağı olarak kullanacaksan ünlüleri unutma.

Tonlarca eğlence haber sitesi mevcut—Entertainment Weekly, People Magazine, E! News, vb.—ve bunlar bol miktarda İngilizce okuma ve dinleme alıştırması sunuyor.

İngilizce dilindeki eğlence hayran toplulukları da sana diğer televizyon, film ve müzik hayranları ile İngiliz dilinde etkileşim şansı sunuyor. TVFanForums.net or the Popjustice Forums gibi sitelerde sevdiğin programlar ve albümler hakkında İngilizce yazılar yazabilirsin.

Diğer hayran forum siteleri ise daha kapsamlıdır. İnternette bir yerlerde her şey için bir mesaj panosu olduğunu hatırlıyorsun, değil mi? Ne demek istediğimi görmek için filmler, diziler, müzik, çizgi romanlar, bilgisayar oyunları ve popüler kültürün birçok alanına odaklanan Fanpop forum‘a bir göz at.

 

Paran olsa da olmasa da, zamanın olsa da olmasa da internet, düşük maliyetli ve erişimi kolay online İngilizce pratik için sana en iyi kaynağı sunuyor.

Sen de katıl ve istediğin herhangi yöntemle, cüzdanına elini uzatmadan ve günlük programını değiştirmeden çevrimiçi İngilizce pratik yapmaya ve İngilizce öğrenmeye hazırlan.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close