cevrimdisi-ingilizce

Çevrimdışı İngilizce Öğrenmenin 7 Yaratıcı Yolu

İnternet bağlantısı gerektirmeyen İngilizce dil alıştırmaları mı istiyorsun?

Anlaşılır bir şekilde konuşmak ve İngilizce konuşanları IRL (gerçek hayatta) anlamak mı istiyorsun?

Eğer internette İngilizce çalışırken gözlerinin bulandığı bir ana geldiysen ve aynı cümleyi defalarca okuduğunu fark ettiysen, artık Wi-Fi bağlantını kapatmanın zamanı gelmiştir.

Her ne kadar dil öğrencilerine pek çok faydalar sağlayan sayısız web tabanlı İngilizce kaynak bulunuyor olsa da, internette öğrenmek akıcı konuşmanın tek yolu değildir.

İçinden seçim yapabileceğin, senin için kolaylık sağlayacak, ucuz ve ilgi çekici çevrimdışı İngilizce öğrenme aktivitesi mevcut.

Bunların bazıları yine en sevdiğin dil öğrenme uygulamalarını içeriyor!

Şimdi çevrimdışı dil öğreniminin neden İngilizce öğrenenler için önemli olabileceğine ve bunu hayatına dahil edebilmek için kullanabileceğin yedi yaratıcı yola bir göz atalım.

Neden Çevrimdışı İngilizce Öğrenmek için Çaba Sarf Edesin ki?

Bütün çevrimiçi kaynaklar her zaman parmaklarının ucundayken neden İngilizceyi çevrimdışı öğrenmeli?

Öncelikle, internette dil öğrenmek dünyanın her yanından dil öğrencileri için son derece faydalı olsa da bu kendi başına akıcı konuşmanı sağlayacağı anlamına gelmez.

Eğitmenler, araştırmacılar ve öğrencilerin hepsi, bir dilin sadece internet üzerinden öğrenilmesinin mümkün olup olmadığını araştırıyorlar—yanıt ise hala kesin değil. Bazıları internetten öğrenirken gerçek dünya ve insan etkileşiminin olmamasını akıcı konuşmanın önündeki bir engel olarak görüyor.

İşte bu nedenle öğrenim araçlarının çeşitliliğini sağlamak ve bu dil öğrenme uygulamaları ve web sitelerinin yanı sıra internet dışında da öğrenimine zaman ayırman önemli.

Çevrimdışı İngilizce Öğreniminin Faydaları Nelerdir?

  • Çevrimdışı etkileşimler, hedeflediğin dili konuşan diğer insanlarla bir çeşit bağ kurma hissini verebilir. Gerçek dünyada yapacağın konuşmalar ayrıca dile eşlik eden önemli beden dili ve sözel olmayan iletişim yöntemlerini tanımanı sağlayabilir.
  • Fiziksel öğrenme deneyimleri, yeni sözcükleri deneyimler ve alakalı içerik ile bağdaştırarak hafızanı güçlendirebilir.
  • İnternetten bağımsız olmak internet bağlantısı gibi problemler ve diğer teknik zorlukları ortadan kaldırır.

Çevrimdışı İngilizce Öğrenmenin 7 Yaratıcı Yolu

Bu aktiviteleri dene. Öğrenim başarın, çevrimdışı İngilizce öğrenme aktivitelerin ile bireysel öğrenim tarzının ne kadar uyumlu olduğuna bağlıdır. Öğrenim tarzının ne olduğundan emin değil misin? Bu makale 13 farklı öğrenim tarzı ve bunların her birine uygun aktiviteler sunmaktadır.

1. Bir Sözcük Listesi Başlat

Bu, İngilizce konuşulan bir ülkeyi ziyaret eden ya da burada okuyan kişiler için harika bir çevrimdışı öğrenme tekniğidir. Bir sözcük listesi hazırlayarak gündelik deneyimleri birer dil öğrenme fırsatına dönüştürebilirsin.

Her gün sana tanıdık gelmeyen sözcüklerle karşılaşacaksın. Bu sözcük ya da deyimi hızla küçük bir not defterine yazarak bunu bir alıştırma haline getir. Daha sonra bu sözcük ve deyimlerin anlamlarını kontrol etmek için her gece biraz zaman ayır. Bu tanımları not defterine kaydet.

Bir şeyi fiziksel olarak yazmanın onu hatırlamamıza yardımcı olduğuna dair güçlü deliller mevcut, bu nedenle bu sözcük listesi yeni sözcükleri hızla ezberlemene yardımcı olacaktır. Bu yöntemin en iyi yanı ise deneyimlerine ilişkin sözcükler içeren kişisel bir sözlüğe sahip olacak olmandır.

Bunu bir adım daha ileri götür ve ilave alıştırmalar için bilgi kartları hazırla (işte yazdırabileceğin bazı ücretsiz bilgi kartı taslakları).

2. Mobil Uygulamalarında “Çevrimdışı Öğrenim” Modundan Faydalan

Çevrimiçi İngilizce öğrenme uygulamaları kullanmayı seviyorsan, “çevrimdışı” moddan faydalanarak “ekrandan uzak” zaman geçirebilirsin. Bu modun mevcut olduğu uygulamalar, internete bağlı olmasan dahi sesli dersler, hikayeler veya diyaloglar dinlemene imkan tanıyacaktır. Yürüyüşe çıktığın ya da işe gittiğin zamanlarda bu özelliği kullanabilirsin. Örneğin:

  • FluentU çevrimdışı dinleme egzersizi için ilginç ve özgün İngilizce sesli diyaloglar sunuyor. İngilizcenin anadili İngilizce olan kişiler tarafından nasıl kullanıldığını duyabilir ve İngilizce sözcük bilgisi ve gramer üzerine odaklanan dersler dinleyebilirsin. Şimdi indir ve araba sürerken, ev işleriyle ilgilenirken ya da evde vakit öldürürken dinle! FluentU videoları ve sesli kayıtlarının çevrimdışı öğrenime yönelik PDF dökümlerini de indirebilirsin.

Tekrar internete bağlandığın zaman FluentU’nun gerçek dünyadan İngilizce video kitaplığına erişebileceksin. Bu videoların her birinde, sana bilmediğin sözcükleri öğretecek interaktif altyazıların yanı sıra yeni öğrendiğin sözcükleri unutmaman için egzersizler ve bilgi kartları bulunur. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman!

3. Bir Meetup ya da Konuşma Grubuna Katıl

Yoğun dil öğrenimine doğru büyük ve cesur bir adım at! Kendimizi utandırmaktan korkmamız sıklıkla yeni bir dili gerçek hayat senaryolarında kullanmaktan kaçınmamıza neden olur.

Ama aynı zamanda bu gerçek hayat senaryoları sıklıkla öğrenmek için en etkili ve anlamlı yerdir, çünkü öğrendiğin pek çok yeni deyim hayatınla ilişkili bir olay ya da durumla bağlantılıdır.

Mahcup olma korkusundan kurtulmanın tek yolu pratik yapmaktır. Bir konuşma grubuna katılırsan hatalar yapan ve bu hatalarından ders alan diğer kişilerle iletişim kurabilirsin.

İngilizce konuşma gruplarını nerede mi bulacaksın? İşte birkaç ipucu:

  • Halka açık kütüphaneler sıklıkla dil değişim grupları organize eder.
  • Bir İngilizce konuşma grubu aratarak Meetup ya da sosyal medya üzerinde gruplar ara (yerel Facebook etkinlikleri başlamak için iyi bir yer olabilir). “Adult English Conversation Group,” “ESL Meetup” veya “Language Exchange” gibi terimler kullanarak arama yap
  • Elbette, her zaman kendi grubunu başlatabilirsin! Yerel kafeler, kitabevleri ve dil okullarına ilanını asarak konuşma grubuna üyeler topla. Eğer ne konuşacağın konusunda emin değilsen birkaç basit gündelik konuşma başlığı ile başla.
  • Aynı zamanda seninle buluşması için yerel bir öğretmen de tutabilirsin. Eğer Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsan Wyzant yerel bir öğretmen bulmak için harika bir seçenektir—yüz yüze buluşmak için saat ve yeri ayarlamaya kıyasla. Bu öğretmenler profesyonel oldukları için sana eksiksiz İngilizce dersleri verebilirler. Ayrıca, günlük İngilizce sohbetler yaparak seninle vakit de geçirebilirler.

4. Düzenli Olarak İngilizce Kitaplar Okumaya Başla

Gerçek bir kitap okumak için zamanını ayır—yani sadece sosyal medya paylaşımları ve kısa haber makaleleri değil. İngilizce bir kitabın tamamını okumak dayanıklılığını artırır—diğer bir deyişle, bir daha ki sefere İngilizce okumaya çalıştığın zaman o kadar kolay bunalmaz ya da sıkılmazsın. Bu da özellikle akademik amaçlarla İngilizce öğrenmeyi planlıyorsan önemlidir.

Okuyabileceğin eğlenceli ve heyecan verici eserlerle motivasyonunu artırabilirsin.

Okurken bilmediğin sözcükleri işaretleyerek ve kendi sözcük listeni yaparak dil öğrenimini destekle. Motivasyonunu korumanda sana yardımcı olacak diğer İngilizce öğrencileriyle bir İngilizce kitap kulübü (çevrimiçi ya da değil) kurarak bu aktiviteyi bir sonraki seviyeye götürebilirsin.

5. Bir Müzeyi Ziyaret Et

Dünyanın neresinde olursan ol, müzelerde genellikle İngilizce olarak da bilgiler verilmektedir. Kendini İngilizce açıklamaları okumaya zorla. Bunlar genellikle anlaşılır, açık bir şekilde yazılmıştır, bu nedenle de dil öğrenenler için iyi birer kaynaktır. Ayrıca, anlamanı kolaylaştıracak resimler ve fiziksel örnekler sayesinde ne kadar fazlasını anlayabildiğin seni şaşırtacak!

Eğer yardıma ihtiyacın olursa her zaman müze açıklamalarında kendi dilinle karşılaştırabilirsin.

6. Çevrimdışı Dinlemek için İngilizce Müzikler İndir

Doğru duydun! İngiliz dilini öğrenmek için ideal olan çok sayıda popüler İngilizce şarkı bulunuyor. Sözcükleri tanıdık bir ezgi ile bağdaştırmak daha kolay ezberlemene yardımcı olabileceği için müzik, İngilizce öğrenmenin mükemmel bir yoludur. Müzikteki tekrarlar onu belirli sözcüklerle ya da gramer yapılarıyla alıştırma yapmak için iyi bir kaynak haline getirir.

İngilizce sözcükler ve gramer öğrenmek için mükemmel birer seçenek olan İngilizce parçalara bir göz at. Çevrimiçi dinlemek için işte bazı indirme seçenekleri:

  • Elbette eskiden olduğu gibi CD veya albümler de alabilirsin!

7. Masaüstü Oyun Oyna

Masaüstü oyunlar belirli sözcük ve gramer yapılarına odaklanabileceğin bir ortam yaratır. Genellikle oyun boyunca tekrarlanması gereken önemli sözcükler vardır ve bu da önemli İngilizce sözcük ve deyimleri öğrenmeni sağlayabilir (örneğin, Go Fish! oyununda “go fish” ya da Monopoly oyununda “do not pass Go, do not collect $200”).

Eğer zaten favori bir oyunun varsa, kendini (ve birkaç arkadaşını) bu oyunu İngilizce oynayarak zorla. İşte İngilizce alıştırmalarını destekleyecek bir eğlenceli kutu oyunları listesi.

 

Ne yaparsan yap, çevrimdışı öğrenme alışkanlığı edinmek için hiçbir zaman çok erken (ya da geç!) değildir.

Çevrimdışı İngilizce öğrenmek her zaman kolay değildir, ama bu dil becerilerini geliştirmenin sağlam bir yoludur—ve muhtemelen sosyal yaşamını da geliştirecektir.

Bu çevrimdışı İngilizce öğrenme fikirleri ile internetten uzakta İngilizce öğrenmeye devam etmek için kendi programını oluşturmaya hazırsın!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close