android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

İngilizce Telaffuz Partisi Ver! Cihazına İndirebileceğin 13 Android İngilizce Telaffuz Uygulaması

İngilizce telaffuz dans etmek gibidir.

Bir ritmi takip etmelisin.

Dilin akışını hissetmelisin.

Doğru sesleri çıkarmak için ağzının farklı bölümlerini birlikte çalıştırmalısın.

Tıpkı dans etmeyi öğrenmek gibi İngilizce telaffuz öğrenmek de zordur. Fakat temel konuları öğrendikten sonra oldukça eğlenceli hale gelir!

Eğer telaffuz, dans etmek gibiyse İngilizce konuşma kesinlikle bir parti havası hissettirecek.

Bu yazıda, İngilizce öğrenenlerin telaffuz çalışmalarını nasıl eğlenceli bir partiye dönüştürebileceklerini keşfedeceğiz.

Haydi bir düşünelim bakalım. Eğer bir telaffuz partisi verseydin kimleri davet ederdin? Aşağıda birkaç tavsiyemizi sıralayacağız.

İşte telaffuz partine davet etmek isteyeceğin en kullanıcı dostu ve işe yarar Android İngilizce telaffuz uygulaması listesi!

İngilizce Telaffuz Partisi Ver! Cihazına İndirebileceğin 13 Android İngilizce Telaffuz Uygulaması

Yabancılarla Kısa Sohbetler: İngilizce Telaffuz Çalışmaları için Uygulamalar

Bu hissi hepimiz biliriz.

Bir partiye katılırsın ama orada hiç kimseyi tanımazsın. Birinin seni tanıyacağını umarak öylece bir köşede dikilip beklersin.

Fakat bir yabancı gelip seni selamlar ve bir sohbet başlar. Yaklaşık 5 dakika konuşursun ve kendini daha rahat hissetmeye başlarsın. Daha fazla kişi sohbete katılır ve bir de bakmışsın ki yeni arkadaşlar edinmişsin.

Bu bölümdeki uygulamalar cana yakın bu yabancılar gibi. Kendini daha rahat hissetmeni sağlayacaklar. Sadece birkaç dakika onlarla konuşarak geçirebilirsin ama öğrenmeye başlamana yardımcı olacaklar. Sen farkına bile varmadan telaffuz çalışmaları senin bir alışkanlığın oluvermiş ve İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için saatlerce çalışıvermişsin.

Yeni başlayan biri olmasan bile bu Android uygulamalar ile ilk çalışmalarına başlaman en iyisi olacak.

Sounds: Pronunciation

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Sounds, çok iyi bir Android İngilizce telaffuz uygulaması. İngilizce temel seslerin ezberlenmesi konusunda dil öğrenenlere yardımcı olur. Uygulama, Amerikan ve İngiliz İngilizcesi için oldukça yararlı.

Her biri tek bir sesle ilgili semboller listesinden oluşan “Fonemik Tablo”ya sahip. Alfabedeki harflerin aksine her bir sembol yalnızca belirli tek bir ses için kullanılır. Bu şekilde uygulama sana fonemik yazılışı verebiliyor böylece her bir harfin hangi sesi çıkardığını tahmin etmektense herhangi bir kelime için hangi sesleri kullanacağını tam olarak öğrenebilirsin.

Bu uygulamada Fonemik Tablo’daki her bir sembol, ilgili sesin yüksek kaliteli kaydına sahip. Ayrıca belirli bir sesin kullanıldığı kelimeleri de gösteriyor.

Ücretli versiyonunda pek çok sınav, ipucu kelime listesi ve kendi sesini kontrol etme seçeneği var.

LearnEnglish Sounds Right

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu Android İngilizce telaffuz uygulaması dünya çapında İngilizce kurslarıyla tanınan British Council tarafından yapılmış.  Fonemik tabloya da sahip. Nasıl telaffuz edildiğini duymak için tablodaki herhangi bir sembole dokunabilirsin.

Her bir sesle ilgili olarak 3 tane örnek kelime de gösteriyor.

Bu uygulamadaki tablo, her bir ses için ağzın oluşturduğu şekle göre düzenlenmiş . Örneğin, ünsüzler soldan sağa doğru düzenlenmiş. Soldaki sesler ağzın ön kısmı ve sağdaki sesler ağzın arkası kullanılarak yapılır.

Bu tabloyu kullanarak çalışmak için örnek kelimeyi yüksek sesle söylemek ve bir kelimedeki farklı türden seslere odaklanmak en iyisi. Bu uygulamadaki kayıtlı sesler ile kendi telaffuzunu karşılaştırmak, İngilizce telaffuzunu geliştirmek için harika bir yöntem.

Speak English Pro

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu uygulama, özellikle Amerikan İngilizcesi için yapılmış. Bir önceki uygulamanın aksine bu uygulama sesleri Amerikan İngilizcesinde kullanılan ünlü ve ünsüz türlerine göre kategorize ediyor. Bir fonemik tablo bulunmuyor.

Sesler, “kısa ünlüler” gibi kategoriler şeklinde düzenlenmiş. Her kategorinin altında, uygulama sesi doğru bir şekilde çıkarmak için ağzını ve dilini nasıl hareket ettireceğini açıklıyor.

Bu açıklamalar, ağzın ve boğazın farklı bölümleri ile ilgili teknik kelimeler kullanıyor. Bu yüzden her bir bölümün nerede olduğunu gösteren resimleri İnternet’ten araman gerekebilir.

Uygulamada, Amerikan İngilizcesinde en çok kullanılan kelimeleri gösteren bir liste var. Ayrıca, telaffuz çalışmaları için videolar izlemene, önemli kelimeleri ve kendi sesini kaydetmene izin veriyor.

İngilizce Konuşmak

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu uygulama İngilizce sesleri hem tablo halinde hem de ünlü ve ünsüz kategorilerinde gösteriyor. Her bir seste, bu sesi nasıl çıkaracağını açıklayan şema var. Ayrıca her bir sesi dinleyebilir ve bu seslerin kullanıldığı kelimeleri dinleyebilirsin.

Belirli bir kelimeyi araman durumunda doğrudan bu kelimeyi araştırabilirsin. Belli bir kelimenin telaffuzunu dinlemen gerektiğinde bu uygulama gerçekten işine yarayacak. Bu uygulamayı okuma alıştırmaların için de kullanabilirsin. İngilizcede bir kelimenin yazılışı sıklıkla okunuşundan farklıdır. Okurken kelimelerin telaffuzlarını dinlemek seni bu karışıklıktan kurtaracak.

Quick Pronunciation Tool

Fiyatı: Ücretsiz; Uygulama içi satın alma

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Çeşitli diller için genel telaffuz uygulaması. Bu uygulamada İngiliz ve Amerikan İngilizcesini öğrenebilirsin. Tek tek İngilizcedeki seslere odaklanmak yerine kelimelerin okunuşlarını öğretmek için tasarlanmış bir uygulama.

Tek bir dokunuşla arama seçeneğine ulaşabilir ve bir kelimenin nasıl okunduğunu dinleyebilirsin. Diğer kaynaklardan (web tarayıcı, okuma uygulaması veya e-kitap) bir metni paylaşabilir ve nasıl telaffuz edildiğini dinleyebilirsin. Bu uygulama okuma pratiği için mükemmel. Ayrıca bu uygulama çalışmaların esnasında seni rahatsız edebilecek herhangi bir reklam göstermiyor.

İnternet bağlantısı istemediği için uygulamayı her yerde kullanabilirsin.

Dil öğrenenler farklı dillerin telaffuzlarını karşılaştırabilir  çünkü İngilizcenin yanı sıra İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Hintçe, Korece, Yunanca, Portekizce ve Rusça telaffuzlar da var. Bu dillerdeki çoğu kelime birbirleriyle alakalı seslere sahip ve İngilizce bir kelimeyi, halihazırda bildikleri dildeki bir kelimeyle bağlamalarına yardım eder.

English Pronunciation

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu uygulama İngilizce kelimeleri daha kesin bir şekilde telaffuz etmeni sağlayacak benzersiz özelliklere sahip. Örneğin, kelime vurgusu kuralları bölümü var ve kelimelerin uzunluğuna göre telaffuz çalışmalarına yardım ediyor.

Kelimelerdeki seslerin her biri üzerinde daha fazla duruyor. Verilen kelimenin fonemiklerini (fonemik tabloda yer alan fonetik seslerin sembolleri) yazmak zorunda olduğun bir bölümü var. Oyunlar ve sınavlar aracılığıyla doğru sesleri fark edebilmeni sağlıyor. Örneğin bir oyunda uygulama sana bir ses veriyor ve bu sese sahip kelimeyi seçmen gerekiyor.

Kelimelerin okunuşuna ve İngilizce seslere derinlemesine odaklanmak isteyen öğrenciler için harika bir uygulama. Her bir ses için şemalar ve videolar  var ve sesini kaydedip telaffuzunun doğru olup olmadığını söyleyen telaffuz testleri de sunuyor.

Destekleyici Arkadaşlar: İngilizce Telaffuzunu Kontrol Etmek için Uygulamalar

Yakın arkadaşlar genelde bir öğretmenin rolünü üstlenirler. Pek çok soru sorarlar. Güvende olduğumuzu bilmek isterler. Partilerde ve diğer etkinliklerde bize göz kulak olmaya çalışırlar.

Bu bölümdeki uygulamalar telaffuz becerilerini test etmeye odaklanmışlardır. Önceki bölümdeki uygulamaların aksine bu uygulamalar önceden öğrendiklerini ezberlemene ve doğru yönde ilerlemene yardım ederler.

Say It: English Pronunciation

Fiyatı: Sınırlı Ücretsiz versiyon; Ücretli versiyonlar 0,99 ila 3,49 dolar

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen bu uygulama İngilizceyi ana dili olarak konuşan biri ile telaffuzunu anında karşılaştırmanı sağlıyor.

Bu Android İngilizce telaffuz uygulaması, ilk olarak bir kelimenin ses kaydını çalıyor sonra aynı kelimeyi senden tekrar etmeni istiyor. Telaffuzun anında kaydediliyor ve tekrar oynatıldığında telaffuzunun ne kadar doğru olduğunu görüyorsun. Ayrıca uygulama, ses dalgası şeklinde sesini görselleştirmek suretiyle nerede hatalar yaptığını görmeni kolaylaştırıyor. Bu ses dalgasını ana dili İngilizce olan birinin ses dalgasıyla karşılaştırabilir ve telaffuzunun nerede farklı olduğunu tam olarak görebilirsin.

Bu uygulama sadece İngiliz aksanı sunuyor. Ücretsiz versiyonunda sadece 100 örnek, 4 test ve 12 ses dinleyebilirsin. Ek sesler satın alabilir ve uygulama içerisinde test edebilirsin. Ücretli versiyonunda Amerikan aksanı da kullanılabilir durumda.

Uygulama, belirli bölümlerde kaydı yavaşlatmana da izin veriyor. Bir kelimenin telaffuzu zor olduğunda bu gerçekten çok kullanışlı. Orta ve ileri düzey öğrenenler, üç zorluk seviyesi olduğundan uygulamadan faydalanabilirler.

Uygulamada ilerleme durumunu takip edebilir ve belirli kelimeleri kaydedebilirsin.

Speakit: Be a native English speaker now

Fiyatı: Ücretsiz; Uygulama içi satın alma

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu telaffuz kontrolü uygulaması Amerikan İngilizcesi öğrenenler için yapılmış. Telaffuz pratiği için çok yönlü özelliklere sahip. Belirli seslere, kelimeler, konulara ve hatta cümlelere odaklanabilirsin.

Önceki uygulamada olduğu gibi her kelime bir ses kaydıyla geliyor. Kayıt oynatıldıktan sonra kelimeyi tekrar etmen gerekiyor ve uygulama telaffuzunun ne kadar doğru olduğunu söyleyecek.

Her bir ses için eğitim videoları var. Bu öğreticilerde, sesi çıkarırken ağzını doğru bir şekilde nasıl hareket ettireceğini anlatıyor. Bu özellik gerçekten telaffuzunu hızlı bir şekilde düzeltmene yardımcı oluyor. Bu kelimeleri tekrarlarken bir ayna da kullanabilirsin böylelikle video ile kendi ağız hareketlerini karşılaştırabilirsin.

Uygulamada yiyecekler, aile, yön sorma, selamlaşma gibi çeşitli konularda kaydedilmiş cümlelerde var.

Uygulamada her bir sesin yaklaşık 30 örnek kelimesi var. Herhangi bir kelimeyi aramanı ve telaffuzunu dinlemeni sağlayan çevrimdışı bir sözlüğü de var.

ELSA

Fiyatı: Ücretsiz deneme; Ücretsiz ve ücretli versiyonları indirilebilir (üç aylık 8.99$, bir yıllık 29,99$, ömür boyu 79,99$)

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu uygulama telaffuzunun doğru olup olmadığını belirlemek için yapay zeka teknolojisini kullanıyor. Bu uygulama konuşmandaki belirli hataları ve biçimleri tespit edebiliyor ve bunları düzeltmene yardım ediyor.

ELSA’nın ana özelliği, İngilizce bir kelimeyi konuşurken sesini dinlemek ve ardından telaffuzunun ne kadar doğru olduğunu görmek. Esasen Amerikan İngilizcesi üzerinde duruyor.

İlgilendiğin bir konuyu seçerek düzenli olarak pratik yapabilirsin. Uygulama konuyla ilgili bütün kelimeleri gösterecek ve bunları mükemmel bir şekilde telaffuz etmeni sağlayacak. Genel pratik için ELSA, günlük hayatta en çok kullanılan İngilizce ifadeler ile seni çalıştırabilir.

Ayrıca uygulama ilerleme durumunu da takip ediyor ve İngilizce telaffuz ve konuşmada yeterlilik düzeyini de gösteriyor. Herhangi bir kelime sana oldukça zorlayıcı geliyorsa onu kaydedebilir ve düzenli olarak telaffuzunu çalışabilirsin.

Sohbet Arkadaşları: Derinlemesine İngilizce Telaffuz Çalışmaları için Uygulamalar

Bir arkadaşınla sohbete başlayıp zamanın su gibi akıp geçtiği hiç oldu mu? Bunlar genellikle partiden en son ayrılan kişilerdir. Genellikle de sohbet koyu ve anlamlıdır.

Bu bölümdeki uygulamalar da buna benzer. Dil öğrenenleri daha fazla pratik yapmaya teşvik ederler. Tek tek seslere odaklanmak yerine konuşmalara katılman ve sohbet etmen için seni cesaretlendirir.

FluentU

Fiyatı: Ücretsiz deneme; Ücretsiz, aylık 20$’dan Basic ve Plus üyelik

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Android İngilizce telaffuz uygulaması ile ana dili İngilizce olan biri gibi konuşmayı  gerçekten istiyorsan FluentU senin için en iyi seçenek. Çünkü nerede yaşıyor olursan ol, FluentU gerçek İngilizce sesler ile dört bir yanını saracak.

FluentU, kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürülen film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi daha fazlasının olduğu otantik İngilizce videolar sunuyor. Her bir video etkileşimli alt yazılar ile sunuluyor. Herhangi bir kelimeyi tıkladığında kelimenin yerel telaffuzu oynatmak için video otomatikman duraklayacak. Ayrıca bir tanım da bulacaksın ve bu kelimenin geçtiği diğer videoları da göreceksin böylelikle bu İngilizce konuşan farklı kişilerin bu kelimeyi nasıl telaffuz ettiklerini de duyabilirsin.

İzlemeyi bitirdiğinde öğrendiğin her şeyi aklında tutmanı sağlayacak flaş kartlar ve eğlenceli sınavlar da var. Önemli kelimeleri yeniden duyacaksın  ve manalarını anladığını kanıtlaman gerekecek.

Videolar, türe ve öğrenme seviyesine göre düzenlendiğinden senin için faydalı olabilecekleri bulman çok kolay. Sana göre söylemesi veya hatırlaması zor kelimelerden kendine özel bir kelime listesi de oluşturabilirsin. Binlerce İngilizce video mevcut ve FluentU önceden öğrendiklerine göre düzenli olarak yeni videolar sana önerecek.

Tüm bu özellikleri ile FluentU, telaffuz partindeki ve diğer İngilizce geliştirme çalışmalarındaki en iyi arkadaşın olacak. Biliyor musun, FluentU’yu iOS ve Android mobil cihazlarında da kullanabilirsin.

English Listening and Speaking

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu bir genel İngilizce öğrenme uygulaması. Telaffuz konuşma, okuma ve iletişimin bir parçası olduğu için bu uygulama tüm bu becerileri  aynı zamanda pratik yapmanı sağlayacak.

Bu uygulama, telaffuzunun doğru olup olmadığını sana söyleyecek olan ses tanıma özelliğine sahip. Ayrıca uygulamada, hem sesli olarak hem de metin halinde kısa hikayeler, deyimler, günlük konuşmalar ve kısa cümleler var. Gerçek hayatta işine yarayacak telaffuz pratiği için yüksek sesle söyleyerek yazılı metinleri oku.

Bu uygulamayı kullanarak gramerini ve okuma becerilerini de geliştirebilirsin.

Nativox: İngilizce Öğretmen

Fiyatı: Ücretsiz

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Bu uygulama, çok kapsamlı bir şekilde İngilizce telaffuz becerilerini geliştirmek için ağırlıklı olarak videoları kullanıyor.  Telaffuz, tonlama, kalıplar ve ahenk üzerinde duruyor.

Uygulamada, günlük İngilizce, İş İngilizcesi vb. gibi farklı konular için “paketler” var. Her bir paket yaklaşık 50 ila 70 arası video içeriyor.

Videolar, çeşitli zorluk seviyelerine göre cümleler içeriyor ve native speakers, ana dili İngilizce olanlar, tarafından kullanılan ritim ve tonlamadan bahsediyor. Video bittikten sonra cümleyi tekrar etmen gerekiyor ve uygulama aynı kalıbı söyleyip söyleyemediğini ölçüyor. Sınavı geçebilmen için %70 oranında native speaker gibi telaffuz edebilmen gerekiyor.

Uygulamada ilerlemeni takip edebilir ve bir seviyeyi başarılı bir şekilde geçtikten sonra bir rozet alacaksın.

Howjsay – İngilizce Telaffuz Sözlüğü

Fiyatı: $2.49

android-ingilizce-telaffuz-uygulamasi

Howjsay, 175.000 kelime ile İngilizce telaffuz sözlüğü. Her bir kelime, ana dili İngilizce olanlar tarafından telaffuz edilmiştir ve uygulamada bir de çeviri özelliği var.

En çok kullanılan kelimelerin dışında uygulamada tıp, hukuk, bilim ve hatta güncel gelişmeler ve ünlü kişilerin isimleri gibi alanlarla ilgili uzmanlık gerektiren kelimeler de var.

Heteronyms (heteronomi: aynı yazılan fakat farklı bağlamlarda farklı anlamlara gelen kelimeler)için farklı kayıtlar da var. Genellikle İngilizce heteronomiler anlamlarına bağlı olarak farklı bir şekilde telaffuz edilirler ve bu durum pek çok öğrenci için kafa karıştırıcı olabilir.

Uygulamanın pek çok özelliği olmasına rağmen bazı olumsuz yanları da var. Telaffuzları dinlemek için İnternet’e bağlanmalısın. İnternet’te bu uygulamanın ücretsiz sürümü yok.

Yine de İnternet bağlantısı olmadan 1000 kelimeye bakabilirsin. Yeni kelimeleri de sözlüğe düzenli olarak ekleniyor.

Türkçe bir kelimenin İngilizce karşılığını bilmiyorsan uygulamanın çevir ve ara özelliğini de kullanabilirsin.

 

Genellikle İngilizce telaffuz öğrenmenin en zor kısmı belirli sesleri veya kelimelerin belirli telaffuzlarını hatırlamaktır. Dil öğrenenler sıklıkla bir bağlamda, bir içerikle beraber, daha iyi hatırlarlar. Eğer tek tek kelimelere veya seslere odaklanan bir uygulama kullanıyorsanız bu kelimelerin veya seslerin kullanıldığı cümlelere bakmayı da unutma. Diğer bütün İngilizce öğrenme araçlarında olduğu gibi sana en uygun olan İngilizce telaffuz uygulamasını bulmadan önce bu uygulamalardan bazılarını Android cihazında denemen gerekecek.

Tekrar, telaffuz öğrenmede büyük rol oynar. Bahsettiğimiz herhangi bir Android İngilizce telaffuz uygulaması ile düzenli olarak pratik yapmayı da ihmal etme.

Şimdi telaffuz partini başlatmanın tam zamanı!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close