android-ingilizce-gramer

Sadece Android Cihazla İngilizce Gramer Nasıl Öğrenilir?

Uygulamalar öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

İlgini canlı tutmak için tasarlandıklarını ifade edeyim.

Bir gramer kitabı kadar iyi olabilir ama tam olarak aynı sayılmazlar. Bir ders kitabında, renkli karikatürler, eğlenceli şarkılar ya da bağımlılık yapan oyunlar bulunmaz.

Ama bu yazıda bahsedilecek Android İngilizce gramer uygulamaları hem muhteşemler hem de bu söylediklerime sahipler.

İster belirli bir konu üzerinde çalış ister sadece temel bilgileri öğrenmeyi amaçla, İngilizce gramer öğrenmek için en sevdiğim Android uygulamalarından bazılarını burada sana göstereceğim.

Senin için en faydalı olacağını düşündüğün uygulamaları seçebilmen adına bu özenle seçilmiş listeye göz atmalısın.

Android cihazını eline al ve hemen başla!

(iPhone hayranları, elbette sizi de düşündük. iOS İngilizce öğrenme uygulamalarını bu makale de bulabilirsiniz.)

İngilizce Uygulamalar ile Telefon Hafızası Nasıl Boşa Harcanmaz?

Genelde akıllı telefonlarımızı hiç de kullanmadığımız uygulamalar ile ta ki hafızası dolana dek doldurma alışkanlığımız var. Bu ipuçları senin herhangi bir İngilizce eğitim uygulamasından en iyi şekilde yararlanmanı sağlayacak.

  • Öğrenmek için kendine zaman ayır: Uygulama ile öğrenme eğlencelidir ve çok fazla zamanını almaz fakat bu konuda gayretli olmalısın. Zaman ayır – sana bağlı ama günde 15 dakika ya da bir saat, uygulamanda günlük dil öğrenme pratiği yap.
  • Bildirimleri ve hatırlatıcıları telefonunda etkinleştir: Bazen o kadar meşgul veya yorgun oluruz ki kendimize koyduğumuz küçük hedefleri unuturuz. Telefonunda uygulama bildirimlerini veya periyodik hatırlatıcıları açman günlük az da olsa öğrenmeni sağlayacaktır.
  • Yeni bir şey öğrenirken kronolojik bir sıra takip et: Çoğu uygulama, zor konulara geçmeden önce kolay şeyleri ele alman için tasarlanmıştır. Hatta bazıları belirli bir seviyeye gelmeden kimi konuları “unlock” yani açmana izin vermeyecek.

Fakat eğer bir uygulamanın böyle seçenekleri yoksa konudan konuya atlama. Öncelikle temel konuları öğrenmen önemli aksi takdirde kafan karışacak ve bunalacaksın.

  • Uygulamaların sahip olduğu testlerden veya oyunlardan faydalan:  Çoğu uygulamada periyodik olarak ilerlemeni kontrol etmen için sınavlar var ve bunlardan tamamen faydalanman çok önemli. Belirli konuları ne kadar anladığını ve üzerinde çalışman gereken noktaları göreceksin. Aldığın geri bildirimleri not etmeyi de unutma.
  • Tek seferde üçten fazla uygulama kullanma: Faydalı olduğunu düşündüğün tüm uygulamaları gözü kapalı indirme. Birkaç uygulamaya odaklanmaya çalış. Her birinden alabileceğin her şeyi al, sonra kaldır ve yeni bir şey indir. Bu, uygulama ile öğrenme konusunda daha ciddi olmana yardımcı olacaktır.

Android İngilizce Gramer Öğrenmede 11 Müthiş Uygulama Sunuyor

Bu makaleyi üç bölüme ayırdım. İlk kısmı, sana doğal bir şekilde gramer öğretecek dil öğrenme uygulamalarına odaklanıyor.

Bir sonraki bölüm ise İngilizce dil bilgisinin belirli yönlerine odaklanıyor. Örneğin, İngilizce zamanlar konusunda zayıfsan bunları anlamak için bu uygulamalardan birini kullanabilirsin.

Son bölüm ise tipik bir İngilizce gramer kitabının “eşdeğer uygulama”sını isteyenler için genel gramer kurallarına ve kaynaklara yönelik hazırlanmış Android uygulamaları kapsıyor.

İhtiyaçlarına cevap verecek en uygun Android İngilizce gramer uygulamasını bulmak için okumaya devam et

Doğal Yollarla İngilizce Gramer Öğrenmeni Sağlayacak Çok Yönlü Android Uygulamalar

Aşağıda, İngilizce gramere farklı bir şekilde yaklaşan bir dizi eğitim uygulaması ve aracı var. Bu uygulamalar, kuralların üzerinde çok fazla durmadan öncelikle dili konuşmana yardımcı olmakta.

Öğrenme sürecini başlatmak için aşağıdaki bölümlerden birinde bulunan daha geleneksel gramer uygulamalarının yanı sıra bu uygulamalardan da birini indirmeni tavsiye ederim.

FluentU

android-ingilizce-gramer

FluentU, yoğun dil pratiği sunan mevcut araçların en iyilerinden biri. Ders çalıştığını hissetmeden İngilizce grameri çok iyi bir şekilde öğrenmeni sağlayacak.

FluentU’nun yenilikçi öğretim yaklaşımı, kişiselleştirilmiş dil öğrenme derslerine dönüşen film fragmanları, müzik videoları, ilham verici konuşmalar gibi daha fazlasının olduğu otantik İngilizce videolar sunuyor.

Yeni başlayanlar için her bir video etkileşimli alt yazılar ile sunuluyor. Bilmediğin herhangi bir kelimeye tıkladığında FluentU, sana bu kelimenin tanımını ve gramer bilgisi göstermek için videoyu duraklatacak. Kelimeler hafızanda yer edinsin diye akılda kalıcı bir resim de göreceksin.

İzlemeyi tamamladığında öğrendiklerini aklında tutmana yardımcı olması için flaş kartlar ve eğlenceli sınavlar da var.

Ana dili İngilizce olanların gerçekten dili kullandığı şekliyle öğrenmek için çok eğlenceli bir yol. İzlemeye ve alt yazıları tıklamaya devam ederken grameri doğal bir şekilde algılayacaksın. Yeni başlayanlardan ileri düzeydeki öğrencilere kadar herkes için videolar var bu sayede FluentU ile gerçekten akıcılığını geliştirebilirsin.

Gramer kurallarının gerçek hayattaki durumlarda nasıl uygulandığını (veya bazen nasıl bozulduğunu ya da değiştirildiğini) anlamaya meraklı isen  Android cihazına FluentU’yu indir. Eğer istersen FluentU’yu iOS veya Android cihazında veya bilgisayarında da kullanabilirsin.

Duolingo

android-ingilizce-gramer

Duolingo, haklı olarak mevcut dil öğrenme uygulamaları arasında en popüler olanlardan biri. Dil öğrenmenin çeşitli yönleri üzerine çalışabilmen için her bir alıştırma, çeviri, konuşma ve dinleme içeriyor.

Resimlere bakarak yeni kelimeler kapacak, nasıl telaffuz edildiklerini öğrenecek ve onları doğru söyleyip söylemediğini anında anlayacaksın. Gramer kurallarını ezberletmek yerine aşama aşama bu kuralları gösteren cümle kurma alıştırmaları var.

Ek olarak, uygulamada seni motive edecek küçük oyunlar da var. Belirli bir süre devam edersen ödüllendirileceksin. Özel derslerin kilidini açmak için puanlar da kazanabilirsin.

Alıştırmaların her biri oldukça kısa ve 5 bilemedin 10 dakikanı almaz bile. İngilizce dil bilgisini eğlenceli ve rahat bir şekilde öğrenmek istiyorsan Duolingo’yu bir denemeni öneririm.

Grammarly Keyboard

android-ingilizce-gramer

Grammarly, duymuş olabilirsin, oldukça faydalı ve popüler bir gramer ve yazım denetimi aracı. Temel olarak, yazdığın her şeyin dil bilgisi ve yazım hatalarından arınmış olmasına sağlayan bir gramer denetimi yazılımı.

Grammarly Keyboard, yazarken sana ipuçları ve dil bilgisi yardımı sunan özel bir Android uygulaması. Sosyal medyada, e-postalarda ve daha fazlasında çalışabiliyor. Eğer işin çok fazla yazma gerektiriyor veya dil bilgisi açısından olabildiğince hatasız olmak istiyorsan bu uygulamaya ihtiyacın var.

Grammarly Keyboard, yalnızca doğru bir şekilde İngilizce yazmana yardım etmeyecek aynı zamanda hatalarını fark etmeni ve bir dahaki sefere bunları tekrar etmemeni de sağlayacak. Çünkü yapılan her bir düzeltme için gerekli açıklamaları da veriyor.

İlerledikçe uygulamadan daha fazla yararlanman adına Grammarly Keyboard’u kapatarak yazma pratiği yapmanı öneririm. Yazdıktan sonra tekrar onu açabilir ve iyileştirmeler için kelime önerilerini ya da hataları kontrol edebilirsin. Bu şekilde aynı anda hem İngilizce gramer pratiğe yapar hem de gramer bilgini test edersin.

Memrise

android-ingilizce-gramer

Memrise, bir video oyunu gibi oluşturmuş olan bir diğer müthiş dil öğrenme aracı. Memrise, dil öğrenmeyi, bir oyundaki farklı seviyeleri tamamlıyor ve üst seviyelere çıkıyormuş gibi hissettirecek.

Uygulama, ana dilini konuşanların yer aldığı videolar aynı zamanda da önemli kelime ve ifadeleri öğretecek eğlenceli oyunlar ile dolu. Yine, bu uygulama dil bilgisine dolaylı bir yaklaşım sunuyor çünkü ezbere dayalı bir öğrenme yerine eğitimin süresince kendi kendine kuralları kavramanı sağlıyor.

İngilizce öğrenmek için eğlenceli ve etkili bir yol arıyorsan senin için Memrise’ın unutulmaz bir deneyim olacağı kesin.

Mondly

android-ingilizce-gramer

Mondly, gramer, konuşma, yazma, dinleme ve okuma gibi dil öğrenmenin tüm yönlerine odaklanan eşsiz bir eğitim uygulaması. Tüm seviyelere uygun  ve senin öğrenme ihtiyaçlarına uyacak şekilde kendini ayarlıyor.

Üstelik diğer uygulamaların aksine Mondly, telaffuzu öğrenmeni ve geliştirmeni daha fazla sağlamak için artırılmış gerçeklik  kullanıyor. Artırılmış gerçeklik, gerçek dünya üzerine sanal görseller koymayı içerir. (Pokémon GO‘yu hatırladın mı? İşte böyle bir şey.) Mondly’nin artırılmış gerçekliğiyle sanal öğretmenler ve sohbet robotları ile İngilizce konuşma ve anlama pratiği yapmak için etkileşime geçiyorsun.

Öncelikle konuşma üzerine odaklanarak gerçek durumlarla baş edebilmen için seni hazırlayacak. Kursun sonunda, İngilizce en faydalı 5000 kelimeye ve ifadeye tamamen hakim olmuş olacaksın.

Arkadaşlarınla ve dünyanın çeşitli yerlerinden insanlarla yarışabilmeni sağlayan bir liderlik tablosu özelliği de var.

Android’de Genel İngilizce Gramer Uygulamaları

Aşağıda listelenen Android İngilizce gramer uygulamaları, dil bilgisi kurallarını adım adım öğrenmene ve anlamana yardımcı olacak. Önemli tanımları, örnekleri, kuralları ve istisnaları not edebilmen için kullanışlı bir not defteri tutmanı tavsiye ederim.

TalkEnglish’ten English Grammar Book

android-ingilizce-gramer

Ücretsiz ve son derece kapsamlı, ders kitabı tarzındaki bu uygulamayı bütün yeni başlayanlar indirmeli. 138’den fazla gramer konusunu ele alıyor. Neredeyse 5 yıldız alarak kullanıcılar tarafından çokça beğenilmiş bir uygulama.

Bu uygulamadaki gramer dersleri, dil bilgisi konularına (isimler, fiiller, noktalama, şart cümleleri gibi) veya seviyeye göre gruplandırılmış. Daha önce belirttiğim gibi öncelikle kolay gramer konularından başlayıp daha zor konulara, daha üst seviyelere devam eden bir yaklaşım izlemeni tavsiye ederim.

Bu uygulama, sınavlar ve seviye testleri ile dolu bir de puan kazanıp başarına göre renkli madalyalar kazanabilirsin.

Herhangi bir konuya yer imi koyup  daha sonra kaldığın yerden öğrenmeye devam edebileceğinden bu uygulama bir gramer kitabını ikiye katlar.

SevenLynx’ten İngilizce Dil Bilgisi Testi

android-ingilizce-gramer

Bu uygulama, orta ve ortanın üstü dil öğrencileri için mükemmel. Çeşitli testler ve alıştırmalar ile dolu. 100.000’den fazla değerlendirmeden elde edilen 4.6 derecesi ile zenginleştirici bir eğitim uygulaması olmayı vadediyor.

Aslında, yaklaşık 1200 alıştırma ve 60 test içeriyor. Ayrıca bu uygulamanın benzersiz bir özelliği ise ne zaman yanlış cevap verirsen uygulama neden yanlış olduğunu ve bunun yerine kullanman gereken İngilizce alternatifini açıklayabilmesi. Dünyanın dört bir tarafından diğer İngilizce öğrenenler ile konuşabileceğin bir İngilizce sohbet seçeneği de var.

Bu dersler iki seviyeye ayrılmış. Bir sonraki seviyenin kilidini açmak için belirli bir “yeşil” puana ulaşman gerekiyor. Bu yolla uygulama, daha zor gramer konularına devam etmeden önce tamamen hazır ve kendinden emin olmanı sağlıyor.

Maxlogix’ten English Grammar Ultimate

android-ingilizce-gramer

Kullanışlı bir gramer başvuru aracı olarak kullanmak için iyi bir uygulama. Tanımlar, örnekler ve anlama düzeyini test etmek için ek sorularla tamamlanan bir sürü gramer konusunu oldukça detaylı bir şekilde ele alıyor.

Bu uygulamanın ele aldığı gramer konuları arasında: auxiliary verbs (yardımcı fiiller), direct and indirect speech (dolaysız ve dolaylı anlatım), quantifiers (nicelik sıfatları), plurals (çoğullar), capitalization (büyük harf kullanımı) yani aklına ne gelirse yer alıyor. Ayrıca, “must” ve “have to” gibi birbirine yakın ve genellikle karıştırılan belirli kavramları da nasıl kullanacağını gösteriyor.

Geniş kapsamlı dil öğrenimine yardım etmek amacıyla essay yazma, fonetik ve büyük harf kullanımı üzerine özel bölümleri var. En iyi yanı ise yalnızca dersleri takip etmiyorsun. Etkileşimli egzersizleri takip edecek ve her şeyi anladığından emin olmak için testleri uygulayacaksın.

Belirli bir konu üzerine detaylı bir yaklaşım arıyor veya bir başvuru kitabına ihtiyacın var ise Android cihazında bu uygulamaya sahip olmak bir hayli işini görecek.

British Council’dan LearnEnglish Grammar

android-ingilizce-gramer

Konu İngilizce öğrenmeye geldiğinde British Council güvenilir bir isim. Dil bilgisinin doğru kullanımını geliştirmek için tasarlanan ücretsiz bir Android İngilizce gramer uygulaması ve tüm seviyelerdeki dil öğrenenler için uygun.

25 gramer konusuna bölünmüş uygulamada 600’den fazla gramer etkinliği ve 1000’den fazla çalışma sorusu var. Anahtar kavramları öğrenmene ve ezberlemene yardımcı olacak eşsiz etkinlikler ile dolu.

Hatta ana dili İngilizce olmayanlar için Arapça, Çince, İtalyanca ve diğer dillerde olmak üzere yardım dosyaları ve öğretici resimler var. En iyi tarafı ise Amerikan İngilizcesi grameri (yukarıdaki uygulama linki) veya İngiltere versiyonu ile İngiliz İngilizcesi grameri öğrenmeyi seçebilirsin.

Pek çok alıştırma ve sınav çözmeyi seven kendini bu işe adamış bir öğrenci isen bu uygulama tam senlik.

Fiillere ve Zamanlara Odaklanan Android İngilizce Gramer Uygulamaları

Bu uygulamalar, İngilizce fiillerin ve zamanların nasıl kullanıldığına dair sağlam bir anlayış kazanmana yardımcı olacak. İngilizce dil bilgisinin temellerini iyice kavradıktan sonra bu uygulamalara göz atmanı öneririm.

MagikHub’tan English Tenses Practice

android-ingilizce-gramer

İngilizce öğrenenler için 12 İngilizce zamanın arasındaki farkları ve kullanımlarını anlamak zor olabilir. İşte bu uygulama tam da bunu daha kolay hale getirmek için.

Bu uygulama farklı zaman yapılarını aynı zamanda kullanıldıkları doğru bağlamları anlamana yardım etmek için tasarlanmış. Uygulama hem  çevrimiçi hem de çevrimdışı çalışabiliyor, çoktan seçmeli sorular ve cümle düzenleme dahil olmak üzere çeşitli alıştırmalar içeriyor.

Yalnızca anahtar kavramları iyi bir şekilde anlamakla kalmayacak aynı zamanda pratik yapmak ve öğrenme sürecini kontrol etmek için 1000’den fazla soru bulacaksın.

IELTS veya TOEFL gibi İngilizce yeterlilik sınavlarına hazırlananların mutlaka edinmesi gereken bir uygulama.

Universk’ten English Verbs

android-ingilizce-gramer

Verbs (fiiler) ve nouns (isimler), basit bir İngilizce cümlenin en önemli iki bileşenidir. Bu yüzden farklı fiil türlerinin ve fiil çekimlerinin iyi bir şekilde kavranması dil öğrenenler için zaruridir.

Bu uygulama, İngilizcede en çok kullanılan fiillerin yanı sıra regular (düzenli) ve irregular (düzensiz) fiil çekimleri için önemli bir kılavuz. Eğer gerekirse fiillerin Japonca, İspanyolca, Almanca ve diğer diller de olmak üzere çevirilerini de görebilirsin.

Buna ek olarak uygulama İngilizce tenses (zamanlar), participles (ortaçlar), infinitives (fiillerin mastar hali) kavramlarını da daha iyi anlamana yardım edecek.

Fiilleri ya bir liste halinde ya da “card mode”unda (kart modu) resimler ile birlikte görüntüleyebilirsin. Ayrıca önemli fiilleri veya konuşmalarında kullanmayı düşündüğün fiilleri “favorites” (favoriler) olarak kaydedebilirsin.

 

Gramer, sadece bir kurallar dizisi değildir. Öğrendiklerini günlük konuşmalarında ve yazma alıştırmalarında uygulaman gerekiyor. Android İngilizce gramer öğrenmen için müthiş olanaklara sahip. İngilizce pratik yapmak için mümkün olabildiğince çok fırsat ara. Hata yapmaktan korkma! Bu öğrenme sürecinin olağan bir parçasıdır ve hatalarından çok şey öğrenebilirsin. En önemlisi, eğitim hedeflerine kendini ada ve samimi ol, elinden gelenin en iyisini yap ve bil ki başarı arkasından gelecektir.


Archita Mittra serbest yazar, gazeteci, editör ve eğitimci. Blog yazılarına göz atmaktan çekinme veya serbest çalışma / eğitimle ilgili soruların için iletişime geç. 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close