amerikan-vatandasligi-icin-ingilizce-testi

Amerikan Vatandaşlığı için İngilizce Testi Neler İçerir ve Bunlara Nasıl Çalışılır

ABD hükümetinin verilerine göre her sene 700 binden fazla göçmen Amerikan vatandaşı oluyor.

Sen de onlardan biri olabilirsin!

Peki ama Amerikan vatandaşı olmak için neler gerekiyor?

Vize Avukatı Blogunda yayınlanan bir makale insanların Amerikan vatandaşlığı başvurularının reddedilmesinin başlıca nedenlerinden birinin İngilizce testinde başarısız olmaları olduğunu söyleniyor.

Doğru duydun—Amerikan vatandaşı olmak için öncelikle devlet tarafından uygulanan bir İngilizce testinden geçmen gerekiyor.

Basit bir İngilizce testi yüzünden vatandaşlıktan olmak korkunç olurdu. Neyse ki Amerikan vatandaşlığı için İngilizce testi hazırlıklarında sana yardımcı olacak çok sayıda ücretsiz online kaynak bulunuyor.

Bu kaynakları kullanırsan bu testi geçmeye kendini hazır hisseder ve bir Amerikan vatandaşı olabilirsin!

Amerikan Vatandaşlığı için İngilizce Testi Nedir?

Amerikan vatandaşlığı için İngilizce testi, resmi olarak Amerikan vatandaşı olmak üzere başvuru yapmış kişilerin tabi tutulduğu bir sınavdır.

Bu İngilizce testi üç bölüme ayrılır: okuma, yazma ve konuşma. Bir de “yurttaşlık bilgisi testi,” adlı ve Amerikan tarihi ve devletini kapsayan başka bir test mevcuttur. Hem İngilizce hem de yurttaşlık bilgisi testlerini geçebilmek için mükemmel İngilizce becerilerine ihtiyacın olacak.

Bu testler, vatandaşlık başvurusu sürecinin son adımı olan vatandaşlığa kabul görüşmesi sırasında yapılır. Karşında sana başvurun ve özgeçmişin hakkında sorular soran ve sonra da İngilizce ve yurttaşlık bilgisi testlerini uygulayan bir “görevli,” olacak.

Testin konuşma bölümünde bu görevli sana genel sorular (“Nasılsınız?” gibi) ve vatandaşlık soruları (“Geçmişte Amerikan vatandaşlığı için başvuru yaptınız mı?” gibi) soracak.

Görevli, görüşme başlar başlamaz konuşma becerilerini değerlendirmeye başlayacak. Testin konuşma bölümünden geçmek istiyorsan sorulara doğru yanıtlar vermen ve iyi İngilizce konuşman gerekir.

Yazma ve okuma testleri ise daha standarttır. Yüksek sesle okuyacağın sözcükler verilir ve görevli doğru yazdığını görmek için sana cümleler okur. Her iki bölümde de üç cümleden en az birini doğru okuman ve yazman gerekir.

Son olarak, yurttaşlık bilgisi testinde Amerikan devleti ve tarihi hakkında çıkması muhtemel 100 soruyu çalışman gerekir. Görevli sana rastgele 10 soru soracaktır ve bunların en az altısını doğru yanıtlamalısın.

Bu ilk bakışta gözünü korkutabilir ama hazırlanmak için aşağıdaki kaynakları kullanırsan İngilizce testinden kesinlikle geçersin!

Herkesin vatandaş olmak için Amerikan vatandaşlığı için İngilizce testine girmesi gerekmediğini belirtelim. Bir muafiyete tabi olup olmadığını görmek için bu sayfayı gözden geçir.

Amerikan Vatandaşlığı için İngilizce Testine Hazırlık için En İyi 6 Ücretsiz Kaynak

amerikan-vatandasligi-icin-ingilizce-testi

Aşağıda vereceğimiz Amerikan vatandaşlığı için İngilizce testi çalışma araçlarının yanı sıra genel İngilizce pratiği yapmak her zaman faydalıdır. FluentU işte bu gibi bir pratik için ideal araçtır. İzlerken öğrenmeni sağlayan tıklanabilir altyazılar ve kelime kartları ile birlikte hazırlanmış gerçek hayattan İngilizce videolar—film fragmanları, haberler, ilham verici konuşmalar, vb.—sunar. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Videolar İngilizce seviyesine göre düzenlenmiştir ve FluenU öğrendiklerini baz alarak sana yeni videolar önerir. İngilizceyi anadil seviyesinde konuşulduğu şekliyle öğrenmenin eğlenceli ve basit bir yoludur. Bu da seni konsolosluk görevlisiyle iletişim kurmaya hazırlar ve test günü özgüvenini artırır.

Test-Guide

amerikan-vatandasligi-icin-ingilizce-testi

Test-Guide içinden seçebileceğin 14 farklı Amerikan vatandaşlık soru setleri ve egzersiz testleri sunan bir sitedir.

Soru setleri birer birer cevaplayabileceğin yurttaşlık bilgisi soruları içerir. Her sorudan sonra doğru cevap ve açıklaması derhal görüntülenir.

Egzersiz testleri ise yurttaşlık kabul görüşmesinde karşılaşacağın türden sorular içerir. Yurttaşlık bilgisi sınavından rastgele 10 soru seçer ve test sonunda sana sonuçları gösterirler. Bu sonuçlar da açıklamalarla birlikte gelir.

Buna ek olarak, Test-Guide İngilizce testi için öğrenmen gereken okuma ve yazma sözcük listeleri de sunmaktadır. Sundukları sözcük listelerinin en harika yanı ise bunların fiiller, soru sözcükleri ve yer isimleri gibi kategorilere ayrılmış olmasıdır.

İngilizce testinin okuma ve yazma bölümleri genellikle yurttaşlık bilgisi sözcükleri içerir, bu nedenle bu sözcük listelerini çalışmak önemlidir.

Son olarak, bu site hem İspanyolca hem de İngilizce testleri için çalışma rehberleri ve sesli kayıtlar gibi diğer yardımcı kaynaklara bağlantılar ve indirme seçenekleri de sağlar.

US Citizenship Podcast

US Citizenship Podcast, vatandaşlık testi için çok çeşitli egzersiz kaynakları sunan bir sitedir.

En başta, 25’ten fazla görüşme senaryosundan oluşan bir YouTube video listesine sahip bir sitedir. Diğer bir deyişle, görüşmenin nasıl geçeceğini göstermek amacıyla bu görüşmeleri oynadıkları videoları kaydetmişlerdir. Bunları izleyerek ne beklemen gerektiğini anlayacak ve testin konuşma bölümü hakkında bilgi edineceksin.

Görevlinin sana sorabileceği iletişim bilgileri ya da medeni durumun gibi sorular için de içerikler sunmaktadırlar. Toplamda 30 bölüm bulunuyor, ancak bunları küçük parçalara ayırmak hafıza bakımından çok faydalı olabilir.

US Citizenship Podcast aynı zamanda çözebileceğin çok sayıda test de sunuyor. Bu testlerden bazıları standart çoktan seçmeli sorulardan oluşurken diğerleri sözcüklerle resimleri eşleştirme gibi görevler içeriyor.

Son olarak, hem yurttaşlık bilgisi hem de İngilizce bilgisi için birçok ek kaynağın bağlantıları ve indirmeleri mevcut.

Essa Group

Essa Group, Washington, D.C. bölgesinde bulunan vatandaş adaylarına ücret karşılığında çalışma kitapları ve dersler gibi kaynaklar sunuyor.

Ayrıca herkesin ücretsiz erişebileceği egzersiz videolarıyla dolu son derece faydalı bir YouTube kanalı da mevcut. Hazırladıkları videolarda İngilizce testini geçmek için ipuçları ve başvuru süreci hakkında bilgiler gibi her türlü konuya yer veriliyor.

Yayınlamış oldukları videolar arasında en sevdiğim video sınavın konuşma bölümü hakkında. Görüşme sırasında size sorulacak farklı sorulara değiniyor ve size verilecek talimatları da gözden geçiriyorlar. Mesela, konsolosluk görevlisi size “Lütfen oturun” ve “Lütfen pasaportunuzu uzatın.” gibi şeyler söyleyecek

Essa Group tarafından yayınlanmış ve önereceğim diğer bir videoda ise sınavın yurttaşlık bilgisi, okuma ve yazma bölümlerini kapsayan bir egzersiz test veriliyor. Bu gerçek İngilizce testine benzer bir deneyim oluşturmanın ve kaç soruya doğru cevap vereceğinin ve hangi konuları daha fazla çalışman gerektiğini öğrenmenin harika bir yolu.

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Hizmetleri (USCIS)

amerikan-vatandasligi-icin-ingilizce-testi

USCIS sitesi Amerikan vatandaşlığı için İngilizce testi hakkında yenilikler ve bilgiler almak amacıyla sık sık kontrol etmen gereken bir site. Bu site, Amerikan vatandaşı olmak isteyenler için ABD Devletinin resmi sitesidir.

Kelime kartları ve size verilecek talimatları anlamak için egzersizler de dahil olmak üzere İngilizce testi için çok çeşitli çalışma içerikleri sunuluyor. Okuma ve yazma bölümleri için özel sözcüklere odaklanabilirsin.

Ayrıca, karşına çıkabilecek 100 yurttaşlık bilgisi sorusundan oluşan bir liste de mevcut. Görüşme sırasında bunların sadece 10 tanesinin sana sorulacağını unutma, ama tümünü çalışman gerekir.

Sorular ve kelime kartlarının yazılı çevirileri ve sesli kayıtları da dahil olmak üzere yurttaşlık bilgisi testine yönelik ek çalışma içerikleri de sunuyorlar.

Minnesota Literacy Council PDF

amerikan-vatandasligi-icin-ingilizce-testi

Minnesota Literacy Council tarafından hazırlanmış olan bu PDF, görüşmeye girmeden önce indirmeni şiddetle tavsiye ettiğim bir belge.

Konsolosluk görevlisinin sana soracağı sorular ve bunlara verebileceğin potansiyel cevaplar şeklinde ayrılıyor. Verebileceğin doğrudan yanıtlardan duruma göre farklılık gösterebilecek yanıtlara her şeyi kapsıyor.

Bu soruların yanı sıra bir hareket (söylendiğinde oturmak gibi) ya da bir beyan olması fark etmeksizin vermen gereken doğru tepki ve cevapları göreceksin.

Bu temel soruların yanı sıra PDF dosyasında çalışman için okuma ve yazma testleri de yer alıyor.

Bu görüşme senaryosunu kendi başına çalışabilirsin ama bir arkadaşınla birlikte, arkadaşın görevli rolünde olacak şekilde soruları yanıtlamak ve talimatları izlemek daha faydalı olacaktır.

USCitizenshipSupport

amerikan-vatandasligi-icin-ingilizce-testi

USCitizenshipSupport okuma, yazma ve yurttaşlık bilgisi testlerinin yanı sıra temel talimatlar ve nasıl havadan sudan konuşulur konularına değiniyor.

Testler, kelime kartları ve cümlelerde boşlukları dolduracağın sözcük bilgisi testleri sunuluyor.

Commands (Talimatlar) ve Small Talk (Günlük Konuşma) bölümlerinin her birinde dinleme becerilerini geliştirmene yardımcı olacak ses kayıtları da yer alıyor. Ayrıca, havadan sudan nasıl konuşulur veya birisiyle selamlaşırken nasıl yanıt verilir gibi günlük konuşmalara verilecek yanıt örnekleri de sunuluyor.

 

Böylesine harika kaynaklar bulmak mümkün olduktan sonra İngilizce testine hazırlıksız girmek için hiçbir nedenin yok. Sana sınavda başarılar diliyor ve gelecekte seni bir Amerikan vatandaşı olarak karşılamak için sabırsızlanıyorum!


Camille Turner Scripturient Writing & Editing Services şirketinde Müdür olarak görev almaktadır

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close