akademik-ingilizce-yazmak

Üniversitede İngilizce Yazı Yazmak için Akademik İngilizceyle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Şey

Akademik İngilizce öğrenmek, akademik dilde yazı yazmak kimin işine yarar?

İngilizce öğrenmek istemenizin veya yabancı dil dersleri almanızın sebebi, eğitim dili İngilizce olan bir okulda eğitim görmekse, sizin!

Üniversite öğrencilerinin okullarının ilk yılında ortalama 92 sayfa yazı yazdıklarını biliyor muydunuz?

Son sınıfa geldiklerinde bu rakam neredeyse ikiye katlıyor ve 146 sayfaya ulaşıyor.

Yani epey yazı yazmak zorundalar!

Bu tonlarca sayfanın tamamında kullanılan yazı türüne, akademik yazım (academic writing) deniyor.

Her gün yazı yazıyor olsanız bile, İngilizce akademik yazılar yazmak için gerekli olan İngilizce bilgi ve becerileri tamamen farklıdır.

Akademik dil, blog’lardaki ya da mektuplardaki gibi her gün kullanabileceğiniz türden bir dil değildir. Akademik yazının muhtemelen başka bir yerde görmeyeceğiniz belirli bir yapısı ve stili vardır.

Üniversitelerde, bilimsel kuruluşlarda ve eğitime ve düşünsel üretime değer veren pek çok başka yerde akademik İngilizce ile yazmanız gerekir. Eğer İngilizce eğitim veren bir liseye, koleje ya da üniversiteye gitmeyi planlıyorsanız, akademik İngilizce öğrenmek, üzerinde durmanız gereken bir şeydir. Bu dil, çalışmayı düşündüğünüz bazı şirket ve kuruluşlar için de önemli olabilir.

Eğer lisansüstü programlara başvuracaksanız, GRE’yi (The Graduate Record Examinations/Yüksek Lisans Kayıt Sınavı) geçmek için akademik İngilizce kullanmanız gerektiğini söylemeye lüzum bile yok.

Endişelenmeyin. Akademik yazımda uzmanlaşmak için tek ihtiyacınız olan şey, biraz farklı bir yaklaşım, sağlam ipuçları ve pratik yapmak. Eğer yakın zamanda üniversiteye başlayacaksanız, en azından epeyce pratik yapacağınızı biliyorsunuz!

Akademik İngilizce ile yazmayı öğrenmeye başlamadan önce, bu dili ve yazım türünü diğer İngilizce yazılardan ayıran şeyin ne olduğunu anlamanız gerek.

Akıllı Öğrencinin Akademik İngilizce Yazma Rehberi

Akademik İngilizce ile Yazmayı Öğrenmeden Önce

Akademik İngilizce, yazmanın önemli bir rol oynadığı her resmi öğrenim kurumunda kullanılır. Üniversitede yazacağınız neredeyse bütün yazılar, akademik İngilizce gerektirir. İster kompozisyon yazıyor olun, ister laboratuvar raporu, akademik İngilizce ile yazmak zorundasınızdır.

Üniversite için edindiğiniz beceriler size kariyerinizde de yardımcı olabilir. Ofis işleri için yazılan raporlar, bilimsel yayınlar için yazılan makaleler ve daha pek çok iş alanı, akademik yazım tarzını bilmenizi gerektirir. Erkenden öğrenip bolca yazma pratiği yapmak, kariyerinizde öne geçmek için de iyi bir yol olabilir!

Akademik yazımda başarılı olmak için, yazma pratiği yapmaya İngilizce seviyeniz orta (intermediate) veya ileri (advanced) olduğunda başlamanızı öneririz. İngilizce seviyenizden emin değilseniz, bu bağlantıdaki yazımızda önerilen seviye tespit sınavlarından birini yaparak seviyenizi hemen öğrenebilirsiniz.

Akademik yazım, İngilizce yazım türlerinin en yüksek formlarından biridir. İngilizce bildiğiniz zaman öğrenmesi epey kolay olsa da, eğer hala dil bilgisi ve sözcük kullanımı konusunda sıkıntı yaşıyorsanız  gerçekten zorlayıcı olabilir.

Bunların cesaretinizi kırmasına izin vermeyin! Bu rehbere biraz zaman ayırdıktan sonra, İngilizce seviyeniz ne olursa olsun, akademik yazımla baş etmeye hazır olacaksınız.

Akademik İngilizce Yazımının Özellikleri

Akademik İngilizce yazımı, diğer yazım türlerinden farklıdır. Daha yapısal ve resmidir, daha sıkı kuralları takip eder. Hatta akademik İngilizcede, kullandığınız yazı tipi ve yazı tipi boyutu bile önemlidir. Bu yüzden sakın ola, yazdığınız ödevin çıktısını Comic Sans yazı tipiyle almayı aklınızdan bile geçirmeyin!

Akademik yazılar genellikle şu özelliklere sahiptir:

 • Açık ve net bir girişleri (başlangıç bölümü), gövdeleri (orta bölüm) ve sonuç bölümleri (son bölüm) olur.
 • Okurun yazıdan alacağı güçlü bir bakış açıları ya da üzerinde durdukları bir husus vardır.
 • Üzerinde durulan hususu ya da savunulan bakış açısını destekleyecek kanıtlar sunar.
 • Şahsi olmayan bir yazım dili hakimdir (yani “I” ve “me” (ben, beni/bana) gibi kullanımlar yoktur).
 • Çift satır aralığıyla, Times New Roman yazı tipiyle ve 12 yazı tipi boyutuyla yazılır.

Bu bilgilere sahip olmak, sizi akademik yazımda ustalaşmaya kocaman bir adım daha yaklaştıracaktır.

Size yolun geri kalanında destek olması için de, işte size yeni başlayanlar için akademik yazım kılavuzu. Bu kılavuzu kendinizi üniversiteler ve diğer kurumlar için yazacağınız yazılara hazırlamak için kullanın.

Akademik İngilizce ile Yazmayı Öğrenmek için Yeni Başlayanlara Özel 7 Öneri

1. Kurs Alın

Üniversite size yazmanız için bunca şans verdiğine göre, muhtemelen yalnızca eğitim dili İngilizce olan bir üniversiteye giderek bile akademik yazımı öğrenebilirsiniz.

Eğer doğrudan yazmaya dalmadan biraz daha hazırlıklı olmayı tercih ediyorsanız, bir hazırlık kursu / giriş dersi alabilirsiniz. Böyle bir ders almak İngilizce ve yazma becerilerinizi güçlendirecek ve size akademik yazımın temellerini yönergeler ve tecrübe yoluyla öğretecektir.

Akademik İngilizce yazımıyla ilgili dersler veren yerel kuruluşlar bulabilirsiniz (aslında belki de gitmeyi düşündüğünüz okul böyle bir kurs veriyordur) veya evinizin konforunda kendiniz çalışabilirsiniz. Çevrimiçi olarak alabileceğiniz pek çok ders var, bu derslerle size uygun olan zamanlarda kendi hızınızda çalışabilirsiniz.

 • Future Learn’de makale yazımı ve akademik yazım için araştırma yapma üzerine ücretsiz dersler var.
 • Coursera’nın da belirli bir ücret karşılığında sunduğu bazı dersler var. Siteye bir göz atın, mutlaka size uygun bir zamanda ve çalışma tarzında bir kurs bulacaksınız.
 • Inklyo da uygun ücretler karşılığında makale yazımı ve ikna edici şekilde yazma konularında çevrimiçi dersler sunuyor. Bu kursları kendi temponuza göre takip edebilirsiniz, yani her programa kolayca uydurulabilecek dersleri var. Burada İngilizce yazımınızı düzeltme/redaksiyon ve dil bilgisi gibi pek çok farklı alanda geliştirmenize yardımcı olabilecek başka kurslar ve kitaplar da var.

2. Resmi bir dille yazmayı öğrenin

Çevrimiçi (online) ortamda, sanal dünyada yazmakla ilgili bildiğiniz her şeyi unutun. Akademik amaçlarla yazmak, resmi bir şekilde yazmak demektir. Resmi yazılar nasıl mı görünür? İşte size resmi formatta yazı yazarken uymanız gereken birkaç genel kural:

 • Kısaltma kullanmayın. Örneğin, “don’t,” yazmak yerine, “do not,” yazın.
 • Argo veya halk dilinde ifadeler kullanmayın. Yazınızda kullanacağınız kelimeleri sözlük tanımlarına göre seçin, insanların sohbet ederken yaptıkları kelime seçimlerine göre değil. Örneğin eğer “literally” kelimesini kullanıyorsanız, “tam olarak, abartısız,” anlamında kullanın; bu kelimenin asıl ve doğru anlamı budur ancak günlük hayatta genellikle yanlış kullanılır.
 • Birinci tekil şahıs bakış açısını kullanmayın. Bu, “ben,” “beni,” “bana,” gibi kendi bakış açınızı yansıtan kişisel kelimeleri kullanmamanız gerektiği anlamına geliyor. Kendinizle yazdıklarınız arasına mesafe koyun, bırakın gerçekler sizin yerinize konuşsun. “I think the experiment shows…” (“Bence bu deney şunu gösteriyor…”) demek yerine, “The results of the experiment imply…” (“Bu deneyin sonuçları şuna işaret ediyor…”) yazın.
 • Duygularınızı işin içinden çıkarın ve gerçeklere bağlı kalın. Akademik yazım gerçeklerle ilgilidir. Akademik makalelerle genellikle yoğun, güçlü ve duygusal dil kullanılmaz. Hislerinizi yansıtmayan kelimeler kullanın. Örneğin, bir şeyin “bad” (“kötü”) veya “terrible” (“berbat”) olduğunu söylemek yerine, “inadequate” (“yetersiz”) veya “poor” (“zayıf”) diyebilirsiniz.

Resmi bir dille yazmak, akademik yazımın yanı sıra iş yazışmaları, resmi mektuplar ve daha pek çok farklı senaryo için elzemdir. Bu yüzden bunu nasıl yapacağınızı öğrenseniz iyi olur!

3. Uygun bir dil bilgisi stil kitabı kullanın

Şimdiye dek, dil bilgisini sınıfta, ders kitaplarından ya da internetten öğreniyor olabilirsiniz. Fakat akademik yazım kendi kurallarını kullanır ve bu kurallar şimdiye dek öğrendiğiniz bütün dil bilgisi kurallarını bir araya getirerek onları standart hale getirir; yani bu kurallar onları kullanan herkes için birebir aynıdır.

Akademik yazımda bunu yapmak için bir dil bilgisi stil kitabı kullanmanız gerekir.

Bu dil bilgisi kitapları kısaltmalarda büyük harf kullanımından doğru virgül kullanımına kadar her şeyi içerir. Bu kitaplar aynı zamanda yazınızda alıntı yaptığınız ve araştırmanızda faydalandığınız kaynakları (kitapları, dergileri, makaleleri vb.) belirtme ve sıralama konusunda da oldukça faydalıdır. Resmi yazım için en yaygın kullanılan stil kitapları şunlardır:

 • APA (American Psychological Association / Amerikan Psikoloji Derneği): Bu stil, akademik yazımda ve bilimsel süreli yayınlarda en yaygın kullanılan stildir. Bu stil aynı zamanda işletme, psikoloji, ekonomi ve diğer sosyal alanlar dahil olmak üzere sosyal bilimler alanında da kullanılır.
 • MLA (Modern Language Association / Modern Dil Derneği): Bu stil, sosyal ve beşeri bilimler alanlarında en yaygın kullanılan stildir; yani edebiyat ve kültür alanındaki bütün yazılarda bu stil kullanılır.
 • Chicago Manual (Şikago El Kitabı): Bu stil kılavuzu yayınlanan en eski ve en geniş kapsamlı kılavuzlardan biridir. Genel anlamda çok yaygın kullanılmasa da işletme, kriminoloji (suç bilimi), tarih analarında ve birkaç farklı alanda daha en yaygın kullanılan stildir.

APA en yaygın kullanılan akademik stil olsa da, bütün okullarda kullanılmayabilir. Farklı okullar, bölümler ve sınıflar farklı kurallar kullanılması şartına sahip olabilir, bu yüzden hangi stili kullanmanız gerektiği konusunda mutlaka öğretmenlerinize danışın.

4. Örneklerden öğrenin

Akademik yazılar yazmanın yazma pratiği yapmak dışında en iyi yollarından biri, okumaktır. Birkaç akademik makaleye göz atın, bu yazım türünün diğerlerinden ne anlamda farklı olduğunu çabucak anlayacaksınız.

Bazı akademik yazı örneklerine çevrimiçi olarak aşağıdaki sitelerden ulaşabilirsiniz:

 • JSTOR pek çok konuda akademik süreli yayınlara erişebileceğiniz devasa bir veri tabanıdır. Eğer hâlihazırda üniversiteye gidiyorsanız, danışmanınıza veya okul kütüphanesine bu veri tabanına ücretsiz erişim olup olmadığını sorun. Üniversiteler genellikle kütüphane bağlantıları üzerinden öğrencilerine bu siteye ücretsiz erişim hakkı tanırlar.
 • Questia da bir başka süreli yayın veri tabanı. İlk ay için 1$’lık bir tanıtım ücreti ödeyerek bu veri tabanına erişebildiğiniz için kısa bir zaman zarfında geniş kapsamlı akademik yazılara göz atmak isteyenler için idealdir.
 • Ücretsiz süreli yayınlar arasında arama yapmak için, Directory of Open Access Journals’ı ziyaret edin. Burada ücretsiz erişim sağlayabileceğiniz makaleleri konularına göre listeleyebilirsiniz.

Yukarıdaki bağlantılarda bulacağınız örneklerin çoğu profesyonel düzeyde makalelerdir. Bu yüzden hepsini anlayamazsanız endişelenmeyin! Lise seviyesindeki akademik yazılar çok daha basit olacaktır. İşin önemli yanı, doğru formatı ve stili kullanmaktır.

5. Yazmaya başlamadan önce yazınızın ana hatlarını belirleyin ve taslağını hazırlayın

Akademik yazılarda işin yarısı hazırlık yapmaktır. Bir makale yazmaya başlamadan önce makalenizi planlamak oldukça iyi bir fikirdir. Pek çok farklı türde eser veren pek çok yazar, yazmaya başlamadan önce yazacaklarının ana hatlarını belirler, genel bir çerçevesini, bir taslağını çıkarır. Şu anda okumakta olduğunuz yazı bile bir taslak olarak başlamıştı!

Yazınızın genel bir çerçevesini çıkartmak, ana hatlarını belirleyerek taslağını hazırlamak yazacaklarınızı planlamanızı, düşüncelerinizi organize etmenizi ve yazınızda her şeyin yerli yerine oturmasını sağlar.

Yazmayı, bir bina inşa etmek gibi düşünün. İnşaata bir plan olmadan başlamazsınız. Yoksa yapınız sağlam olmaz, hatta yıkılabilir bile!

Yazınızın ana hatlarını belirleyen çerçevenin nasıl görüneceği size kalmış. Yazınızı organize etmenize yardımcı olduğu ve size anlamlı geldiği sürece, isterseniz bir ağaç şeklinde bile hazırlayabilirsiniz. Siz nasıl rahat çalışıyorsanız öyle olmalı.

İlham almak için, TeacherVision’ın örnek anahat çerçevelerine bir göz atabilir veya Gallaudet Üniversitesi’nin anahat şablonundan faydalanarak kendi anahat çerçevenizi oluşturabilirsiniz.

Yazmanın -özellikle de bir kompozisyon ya da rapor yazıyorsanız- bir başka önemli kısmı da, taslak çıkartmaktır. Taslak, yazının ortaya çıkan son halinin tamamlanmamış bir versiyonudur. Bazı eserler pek çok taslaktan geçerler çünkü yazarlar bu taslaklarda yazının bütününde neyin iyi oturup oturmadığını görür, değişiklikler yapar, hatalarını düzeltir ve çalışmalarını gözden geçirirler. Taslak hazırlamak iyi bir yazıyı harika bir yazıya dönüştürebilir. Bu kitap bölümlerinin birinci ve beşinci taslakları arasındaki farka bir bakın!

6. Güçlü bir tez oluşturun ve bu tezi destekleyin

Neredeyse her tür akademik yazının bir tezi vardır. Teziniz, yazınızın ana fikridir.

Yazınızda bir iddiada bulunur ya da bir beyan verir ve yazının geri kalanında da bunu kanıtlamaya çalışırsınız; işte kanıtlamaya çalıştığınız bu olgu, fikir ya da görüş sizin tezinizdir. Teziniz “boşanma Batı toplumunu değiştirmiştir,” gibi basit bir şey ya da çok daha girift bir şey olabilir.

Makaleler bir tezin ya da ana fikrin kullanıldığı tek yazım türü değildir. Ana fikir, laboratuvar raporları, bilimsel yazılar, kitap raporları ve daha pek çok akademik yazı türü için önemlidir. Ne yazıyor olursanız olun, eserinizi bir arada tutacak bir ana fikre ihtiyacınız var.

Tez cümlesi (İngilizcesi: a thesis statement), yani ana fikrinizi ya da tezinizi ortaya koyduğunuz cümle spesifik, kısa, açık ve net olmalıdır. Kibin ve UNC’te iyi tez cümleleri yazmaya dair ipuçları alabilir ve iyi tez cümlesi örnekleri görebilirsiniz.

7. Geri Bildirim Alın

Taslak yazarken neyi değiştirip düzeltmeniz gerektiğini nasıl anlayacaksınız? Elbette başkalarının yardımıyla!

Pek çok okul, öğrencilerin birbirlerinin ödevlerini ve yazılarını okuyarak değerlendirmesine, birbirlerine öneriler vermesine imkan tanır. Sınıf arkadaşlarınızın, öğretmenlerinizin ve hatta dostlarınızın geri bildirimlerini dikkate alın ve değerlendirin.

Eğer ilk yılınızda yazacağınız 94 sayfanın tamamını okuyacak birilerini bulamazsanız, kendinize geri bildirim verebilirsiniz. Bunun gibi bir geri bildirim kılavuzundan faydalanabilir ya da bu sitedeki rehberden yararlanarak yazınızın geliştirilebilecek noktalarını bulabilirsiniz.

 

Akademik İngilizce ile yazı yazmak, erkenden öğrenmeniz gereken bir şey. Akademik İngilizce ile yazım tekniklerini önceden öğrenerek yazma zamanı geldiğinde işinizi epey kolaylaştırabilirsiniz.

Haydi, artık işe koyulun ve akademik İngilizce kullanarak yazı yazmak için pratik yapmaya başlayın!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close