akademik-ingilizce-ogrenme

Akademik İngilizceyi Tüm Açılardan Öğrenmene Yardımcı Olacak En İyi 4 Kaynak

“Yardım istemekten çekinmeyin. Kimse üniversiteyi kendi başına atlatamaz.”

Michelle Obama’nın bu bilgece sözleri bütün öğrenciler için geçerli, en çok da akademik İngilizce öğrenmesi gerekenler için.

Akademik İngilizce, bütün derslerini İngilizce dilinde alan öğrencilerin hepsinin mutlaka öğrenmesi gereken bir İngilizce türü.

Okul zaten yeterince zor! Bir de akademik İngilizce kullanmak gerekince, iş daha da zorlaşıyor.

Sınıf içindeki bütün konuşmaları, tartışmaları ve bütün ödevleri yabancı bir dilde yapmak da fazladan yük oluyor.

İster üniversiteye hazırlanıyor olun, isterseniz halihazırda bir programa kayıtlı olun, bazen akademik İngilizceyi anlama konusunda size yardım uzatacak bir el ararsınız.

İşte bugün size bu yardım elini uzatacağız.

Ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin derslerinde başarılı olmalarına yardımcı olacak pek çok çevrimiçi ve kampüs içi kaynak mevcut. Aşağıda sınav hazırlığı, yazma becerisi, kelime dağarcığı oluşturma ve daha pek çok beceri konusunda size yardımcı olacak dört kaynağı ele alacağız.

Yardım hemen yanıbaşınızda —onu istemekten çekinmeyin!

A+’lık Bir Eğitim için 4 Akademik İngilizce Yardım Kaynağı

1. Sınavlara Academic English Help (Akademik İngilizce Desteği) ile hazırlanın

Resmi bir İngilizce sınavı, okullara İngilizce yeterlik seviyenizi ispatlayabilir ve kuvvetli ve zayıf yanlarınızı belirleyebilir.

Öğrenim dili İngilizce olan okulların birçoğu bu tür yeterlik sınavlarını, öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran ve ana dili İngilizce olmayan adaylardan talep eder.

Bu sınavların en yaygın olanları şunlardır: IELTS (International English Language Testing System) (Uluslararası İngiliz Dili Sınav Sistemi) ve TOEFL (Test of English as a Foreign Language) (İngilizcenin Yabancı Bir Dil Olarak Değerlendirilmesi Sınavı).

IELTS İngilizcenizin yeterliliğini test eder. Birleşik Devletler’de birçok okulda lisans ve lisansüstü eğitim programlarına giriş için kabul edilir.

Eğer kendinizi hazır hissediyorsanız, tabii ki bu sınavlardan sadece birine girmeniz yeterlidir! Academic English Help (Akademik Destek Programı) gibi programlar bu sınavlara hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Akademik Destek Programı, IELTS sınavını geçmeye yardımcı olan çevrimiçi bir programdır (bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda veya tabletlerde kullanım için mevcuttur). Önerilen program 100 saat uzunluğundadır. IELTS sınavının dinleme, okuma ve konuşma bölümlerini kapsayan slayt gösterileri, küçük testler ve sınavlar içerir.

Ayrıca video dersleri ve röportaj örnekleri gibi daha fazla kaynak içeren bir YouTube sayfası da mevcuttur. Sorularınız için programın yardım ve sohbet desteği de vardır.

Eğer TOEFL sınavına girmeyi düşünüyorsanız, Akademik Destek Programının TOEFL Test Help (TOEFL Sınavı Desteği) adında bir kardeş sitesi de bulunmaktadır. Bu internet sitesi de aynı firma tarafından hazırlanmıştır ve TOEFL sınavını geçmek için benzer kurslar sunar.

Bu programları kullanmak sadece sınavı geçme şansınızı arttırmayacak, aynı zamanda akademik İngilizceyi anlama ve kullanmaya ilişkin önemli bilgiler öğrenmenizi de sağlayacak!

IELTS veya TOEFL sınavına girmeden önce hazır olduğunuzdan ve tercih ettiğiniz okulun bu sınavları kabul edip etmediğinden emin olun.

2. Akademik Yazma Desteği için Purdue OWL kullanın.

Öğrenci olmanın bir parçası da araştırma ödevlerinin ve persuasive essay (bir fikri, okuru kendi bakış açınıza katılmaya ikna edecek şekilde savunarak yazılan makale) gibi makalelerin nasıl yazıldığını bilmektir. Purdue OWL (Online Writing Lab / Çevrimiçi Yazma Laboratuvarı) bu becerilerde ustalaşmak için harika kaynaklar içeren bir sitedir.

Bu internet sitesi, makalelerinizi usulüne uygun nasıl yazacağınız veya şekle sokacağınız hakkında birçok kılavuz ve kaynak sağlıyor. Bu siteyi Birleşik Devletler’de tüm okullar tanıyor ve kullanıyor. Ödevlerinizi yazarken son derece faydalı olacaktır.

Bu site, ana sayfanın sol kenar çubuğunda bulabileceğiniz birçok farklı yazma becerisini ele alır. İşte sitenin ele aldığı en önemli konular:

  • Çalışmanızda doğru şekilde alıntı yapma ve referans verme:  Eğer kendi yazınızda başkalarının araştırmalarından veya fikirlerinden bahsediyorsanız, yazarı kaynak göstermek için referanslar ve alıntılar kullanılır. Amerikan okullarında (ve aslında dünyanın pek çok yerinde), size ait olmayan bir bilgiyi ya da fikri sizinmiş gibi kullanmak, yani intihal yapmak (İngilizcede “plagiarism”), bunu yanlışlıkla yapsanız bile etik kabul edilmez. Bunun farkında olmak çok önemlidir çünkü bazı ülkelerde standartlar farklıdır. Örneğin, ben bir üniversitenin yazı merkezinde çalışırken, alıntılama ve referans vermeye alışkın olmayan birçok Çinli uluslararası öğrenci vardı. Bu öğrenciler, yazı merkezi personeline Çin’de intihal kavramının olmadığını söylediler.

The Purdue OWL, akademik yazıları doğru formatta yazmak ve referansları doğru şekilde kullanmak için çok faydalı bir rehbere sahip. Bu biçimlerin en yaygın olarak kullanılanları MLA ve APA formatlarıdır. Bu formatları kullanmak çok kafa karıştırıcı olabilir; fakat öğretmenleriniz bunları biliyor ve kullanıyor olmanızı bekleyeceklerdir. Harika bir ödev hazırlamış olsanız bile, eğer referansları doğru olarak kullanmadıysanız öğretmeniniz size düşük not verebilir. Bu yüzden bu kılavuzları mutlaka okumalı ve İngilizcenin yanı sıra bu yazım kurallarını da öğrenmelisiniz.

3. FluentU ile bağlam içinde İngilizce pratiği yapın

Tamam, bazen akademik İngilizce tamamen sıkıcı bir hal alır. Resmi yazılar okursunuz, teknik terimler ezberlersiniz…  Güzel bir kitaba dalmak veya İngilizce müzikler arasında gezinmek  gibi eğlenceli değildir tabii ki.

İşte tam bu da bu yüzden, FluentU çok faydalıdır.  Bu yenilikçi uygulama size bilime, tarihe, sanata ve diğer eğitim odaklı konulara yoğunlaşan birçok özgün video aracılığıyla yeni İngilizce kelimeler öğretecek.

Her videoda bir tıklamayla bilmediğiniz kelimelerin tanımlarına bağlam içerisinde ulaşmanızı sağlayacak altyazılar var. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini de duyabiliyor ve aynı kelimenin kullanıldığı diğer videoları da görebiliyorsunuz. Bu da, eğlenceli ve ilginç videolar izlerken, kelimeleri ana dili İngilizce olan insanların kullandığı şekilde öğrenme fırsatı bulacağınız anlamına geliyor.

Öğrendiğiniz kelimeleri uzun vadede hatırlamanız için videoların her biriyle ilgili bilgi kartları ve alıştırmalar da mevcut. FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları ile ders aralarına bile biraz İngilizce pratiği sıkıştırabilirsiniz.

En iyisi de, okula biraz ara vermeye hazır olduğunuzda fakat İngilizce becerilerinizi aynı keskinlikte korumak istediğinizde, FluentU’da daha keşfedilmeyi bekleyen birçok video olacak. Film fragmanları, komik YouTube klipleri, müzik videoları… aklınıza ne gelirse! Burada İngilizce öğrenmeyi zevkli hale getirecek her şey var.

4. Okulunuzun ESL Desteğinden Faydalanın

Birçok okul ve üniversite uluslararası öğrencilere İngilizce öğrenmeleri için dersler sunar. Genellikle, önce yukarıda bahsedilen sınavlardan biriyle İngilizce seviyenizi test ederler. Aldığınız puana göre sizi İngilizce konuşma seviyenize uygun bir sınıfa yerleştirirler.

Bazı okullar derslerinize tamamen hazır olmanızı istedikleri için, İngilizce dersinden geçmediğiniz sürece (ana dili İngilizce olan öğrencilerin aldığı) normal İngilizce derslerini veya diğer dersleri almanıza izin vermeyeceklerdir.

Bu derslerin bir katma değeri vardır: Diğer ESL öğrencileriyle (İkinci Dil Olarak İngilizce öğrenen) ve uluslararası öğrencilerle tanışırsınız. Eğer diğer ESL öğrencileri arasından bir arkadaş edinirseniz, ikiniz birlikte pratik yapabilirsiniz. Birlikte öğrenmek, İngilizce öğrenmenin en eğlenceli ve faydalı yollarından biridir.

Bazı okullarda ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin pratik yapması amacıyla kurulan konuşma kulüpleri vardır.

Ayrıca, pek çok okul, öğrencilerine ücretsiz özel ders hizmeti vermektedir. Bu dersler, okulda size zor gelen okuma materyallerini anlamanız konusunda faydalı olabilir. Hatta makale ve yazı ödevlerinize de yardımcı olabilirler.

Bazen İngilizceyi ikinci bir dil olarak öğrenen öğrenciler, dil bilgisini doğru kullanamayabilir veya yazarken kendilerini ifade etmekte güçlük çekebilirler. Eğiticinin görevi, söylemek istediğiniz şeyi yazmanıza yardımcı olmaktır; böylece yazdıklarınız size ve öğretmeninize mantıklı gelecektir. Yazı dersi, eğer bu konuda hala kafanız karışıksa, referans göstermeyi veya MLA/PLA formatlarını öğrenme konusunda da faydalı olabilir.

Ayrıca, hepsini bir kenara bırakın, bir öğretmenle İngilizce konuşmak bile okullarda kullanılan İngilizce öğrenme ve pratik yapma konusunda faydalı olabilir.

 

Tüm bu kaynaklar, öğretim dili İngilizce olan ve İngilizce konuşulan üniversitelerde size yardımcı olmaları amacıyla hazırlanmıştır. Bunların hepsini öğrenmek korkutucu gelebilir; fakat emin olun, çekeceğiniz güçlük, alacağınız sonuçlara değer. Akademik İngilizceyi öğrenmek ve anlamak, okulda başarılı olmanızı sağlayacak ve bu da size geleceğiniz için sayısız fırsat sunacak.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close