trudności-w-nauce-języka-angielskiego

Trudności w nauce języka angielskiego i jak je przezwyciężyć: praktyczny poradnik

Masz wrażenie, że toniesz? Potrzebujesz ratunku?

Jeśli mamy trudności w nauce języka angielskiego, to jak najbardziej zrozumiałe, że możemy czuć się zagubieni.

Czasem, bez odpowiedniej pomocy, nie jesteśmy w stanie sami wrócić na właściwą drogę.

Ale przezwyciężenie tych trudności, może być łatwiejsze niż myślisz.

Nadal masz wątpliwości?

W takim razie przedstawimy ci trzy największe trudności, jakie pojawiają się przy nauce angielskiego słownictwa, wymowy oraz umiejętności prowadzenia rozmowy i pokażemy ci kilka prostych trików, jak je przezwyciężyć i z powodzeniem kontynuować naukę.

Nie jesteś sam! Jak przezwyciężyć trudności w nauce języka angielskiego dzięki pomocy innych

Czy przyszło ci kiedykolwiek do głowy, że twoi koledzy z klasy, z roku czy inni znajomi uczący się angielskiego, także mogą być sfrustrowani, z powodu trudności jakie napotkali?

Na pewno tak jest!

Oni też prawdopodobnie rwą włosy z głowy i pochłaniają litry kawy, zestresowani przez to samo uczucie, którego ty doświadczasz.

A przecież problemy najłatwiej rozwiązywać w grupie!

Badania pokazały, że uczenie się w grupie może znacznie poprawić rezultaty! Wspólne nauka jest znacznie zabawniejsza i zmniejsza stres, spowodowany potencjalnymi problemami czy niezrozumieniem materiału.

Uczenie się w grupie nie musi wcale odbywać się w pomieszczeniu przeznaczonym do nauki. Możecie spotkać się w pubie, kawiarni, domu, parku czy gdzie tylko będzie wam wygodnie.

Aby wasza nauka była jeszcze bardziej efektywna, możecie zaaranżować grę, w której będziecie odgrywać scenki z codziennego życia po angielsku. Nikt nie zabroni wam także urządzić zabawy alkoholowej czy konkursu z nagrodami, aby jeszcze bardziej zmotywować się do nauki i czerpać z niej radość.

Ale co, jeśli twoja grupa nie jest przekonana, czy podchodzicie do nauki we właściwy sposób?

Jeśli macie taką możliwość, poproście native speakera, aby się do was przyłączył. Może pełnić rolę sędziego w waszych grach językowych, zapisywać punkty, słuchać tego jak mówicie i zwracać wam uwagę na popełniane błędy.

Bezcenny poradnik, jak przezwyciężyć 3 największe trudności w nauce języka angielskiego

Problem nr. 1: Angielskie homonimy (wyrazy o tym samym brzmieniu, lecz odmiennym znaczeniu)

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zobaczyć angielskie słowo, które wydało ci się znajome, ale zostało użyte w zupełnie inny sposób?

Angielskie słownictwo jest szczególnie trudne, ponieważ istnieje cała masa słów, które mają wiele znaczeń, więc bardzo łatwo może dojść do pomyłki. Problem może również sprawić zapamiętanie tych wszystkich definicji dla każdego słowa.

Weźmy jako przykład słowo “date“. Może ono oznaczać:

 • Określony dzień w miesiącu (data)
 • Romantyczne spotkanie dwojga ludzi (randka)

Jedyny sposób na to, by określić, która definicja pasuje w danym momencie, to wzięcie pod uwagę kontekstu. Oznacza to zwrócenie uwagi na słowa i zdania, które otaczają dany wyraz, dzięki czemu będziemy wiedzieć, co w tym konkretnym zdaniu oznacza dane słowo i jakiej sytuacji dotyczy.

Nawet jeśli nie znasz wszystkich definicji jakiegoś trudnego angielskiego słowa, bardzo często możesz domyślić się jego znaczenia właśnie z kontekstu.

Czy potrafisz stwierdzić, w jakim znaczeniu występuje słowo “date” w poniższych zdaniach?

When’s the date for the first day of school again?

Would you like to go on a date with me?

W pierwszym zdaniu, ktoś pyta o konkretny dzień, w którym zaczyna się szkoła. Nie chodzi tu o romantyczną schadzkę, więc w tym wypadku pierwsza definicja będzie pasować.

Drugie zdanie jest nieco bardziej podchwytliwe, ale możesz jasno określić, że osoba nie pyta o datę, ale prosi o intymne spotkanie. W tym zdaniu słowo “date”, bez wątpienia oznacza randkę.

Kolejny trik to zwracanie uwagi na części mowy (rzeczowniki, przymiotniki itd.). Bardzo często możesz rozpoznać znaczenie danego wyrazu, określając jaka to część mowy, co nie powinno sprawić ci problemu.

Jako przykład niech nam posłuży słowo “point“. Dwa różne znaczenia tego słowa to:

 • Wskazywać miejsce, kierunek, osobę lub przedmiot (czasownik)
 • Ostra krawędź, szpic (rzeczownik)

Przyjrzyj się poniższym zdaniom i spróbuj określić, co w każdym z nich oznacza słowo “point“.

Can you point to the exit? I can’t find it.

She tapped me with the point of her pencil.

W pierwszym zdaniu słowo “point” występuje w formie czasownika i oznacza: “Czy mógłbyś mi wskazać wyjście? Nie mogę go znaleźć”. Natomiast w drugim zdaniu, które znaczy: “ukłuła mnie czubkiem ołówka”, występuje w formie rzeczownika.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy przy nauce słówek, które mają więcej niż jedno znaczenie, obejrzyj ten filmik, który dostarczy wielu innych ciekawych przykładów i wyjaśnień.

Problem nr. 2: Słowa, których wymowa różni się od pisowni

To jest prawdziwa zmora nawet dla native speakerów.

W języku angielskim istnieje ogromna liczba wyrazów, których pisownia nie odpowiada ich zapisowi fonetycznemu. Oznacza to, że brzmią zupełnie inaczej, niż moglibyśmy oczekiwać, patrząc na ich pisownię.

Spójrz na te przykładowe wyrazy:

 • February: Amerykanie w ogóle nie wymawiają pierwszego “r”, przez co to słowo w mowie, brzmi bardziej jak “feb-you-air-ee”.
 • Choir: Można by oczekiwać głoski “ch” na początku wyrazu, podobnie jak w słowie “chair”, a tymczasem  wymawiamy go jako “qui-or”.
 • Knifegłoska“k” jest zupełnie niema!

Jak więc poradzić sobie z tą, z pozoru niemożliwą do przezwyciężenia, trudnością?

Istnieją dwa bardzo przydatne narzędzia, które pozwolą ci usłyszeć i nauczyć się poprawnej wymowy nawet najtrudniejszych angielskich słów:jak-przezwyciężyć-trudności-w-nauce-języka-angielskiego

 • Forvo: Forvo to internetowy słownik audio. Oznacza to, że możesz wpisać dowolny wyraz, aby usłyszeć prawidłową wymowę, nagraną przez native speakerów.

Co więcej, masz dostęp do informacji, skąd pochodzi osoba czytająca słowo, dzięki czemu możesz wybrać, czy chcesz usłyszeć brytyjski, amerykański, australijski czy jakikolwiek inny angielski akcent.

jak-przezwyciężyć-trudności-w-nauce-języka-angielskiego

 • FluentUFluentU to niezwykła aplikacja, która pomoże ci nauczyć się angielskiej wymowy (i wszystkich innych aspektów języka angielskiego) bezpośrednio od native speakerów. Daje ci dostęp do autentycznych materiałów wideo w języku angielskim, takich jak zwiastuny filmowe, teledyski czy inspirujące wywiady, które stają się spersonalizowanymi lekcjami angielskiego. Możesz korzystać z FlunetU na swoim komputerze lub w dowolnym miejscu na ziemi, dzięki aplikacji mobilnej na iOS i Android.

Jeśli chcesz nauczyć się prawidłowej wymowy konkretnego słowa, wystarczy, że wpiszesz je na pasku wyszukiwania w aplikacji i otrzymasz listę filmików, w których to słowo zostało użyte. Dzięki temu możesz usłyszeć, jak dany wyraz został zastosowany w określonym kontekście.

Dodatkowo, każde wideo jest wyposażone w interaktywne napisy. Wystarczy kliknąć na dowolne słowo, a FluentU automatycznie zatrzyma film i wyświetli jego słownikową definicję i prawidłową wymowę. Masz do dyspozycji także funkcję, dzięki której możesz wielokrotnie przesłuchać momenty, które sprawiają ci trudność.

Przeglądając pełną bibliotekę multimediów, masz dostęp do niezliczonej ilości materiałów, dzięki którym nauczysz się nowego słownictwa. filmy uporządkowane są według tematyki i poziomu zaawansowania, więc łatwo znajdziesz to, co cię interesuje. Doskonałą pomocą naukową są także fiszki, quizy i ciekawe ćwiczenia, dołączone do każdego filmiku.

Problem nr. 3: Praktykowanie języka w prawdziwym życiu

Jeśli chcesz w pełni doświadczyć korzyści, które płyną z konwersacji po angielsku, musisz rozmawiać z native speakerami. Jest to jedyny sposób, aby ćwiczyć prawdziwe życiowe rozmowy po angielsku. Ale jest wiele czynników, które mogą ci to utrudnić.

Na początek, jeśli w swoim otoczeniu nie masz żadnych native speakerów, możesz nie wiedzieć, gdzie znaleźć partnera do ćwiczenia konwersacji.

Po drugie, mówienie po angielsku może przerażać niektórych, zwłaszcza na początku nauki. Możesz odczuć stres i dyskomfort, gdy ktoś czeka, aż ułożysz w głowie zdanie po angielsku.

Początki często bywają trudne, ale naprawdę nie ma powodów do obaw.

Istnieje wiele sposobów, aby poćwiczyć rozmawianie po angielsku, bez niepotrzebnego stresu i niezależnie od tego, gdzie się w danym momencie znajdujesz.

Aplikacje do wymiany językowej

Aplikacja do wymiany językowej to jedna z najlepszych opcji, która pozwoli ci ćwiczyć rozmowy po angielsku.

Będziesz mieć możliwość pisania wiadomości i komunikacji z native speakerami bez wychodzenia z domu! Możesz nie wychodzić z piżamy, usiąść na ulubionej ławce w parku, albo skorzystać z aplikacji między zajęciami w szkole.

Nie odczujesz najmniejszego dyskomfortu, ponieważ wszystko odbywa się za pośrednictwem twojego telefonu, tabletu lub komputera. Niektóre popularne aplikacje możesz za darmo pobrać z internetu:

 • HelloTalk: Jest to wygodna aplikacja do wymiany językowej, która umożliwia zarówno pisanie wiadomości tekstowych jak i prowadzenie wideo czatów. Ma ona wbudowany słownik, opcję poprawiania błędów i wiele innych ciekawych funkcji.
 • TandemTa aplikacja, podobnie jak poprzednia, oferuje mnóstwo ciekawych funkcji do nauki języka. Dodatkowo daje także możliwość znalezienia profesjonalnego korepetytora.

Language Voicesjak-przezwyciężyć-trudności-w-nauce-języka-angielskiego

Jeśli lubisz poznawać nowych ludzi i szukasz możliwości, aby porozmawiać po angielsku w przyjaznym otoczeniu, kawiarnie językowe stanowią doskonałą alternatywę! Są to organizowane cyklicznie spotkania, podczas których masz możliwość spotkać twarzą w twarz i porozmawiać zarówno z native speakerami, jak i z innymi osobami uczącymi się angielskiego.

Są to niezobowiązujące spotkania w przyjaznej atmosferze, które dają możliwość poszerzenia twojej wiedzy i umiejętności językowych, bez poczucia że się uczysz. Zamiast tego, świetnie się bawisz, popijając kawę!

Language Voices to fantastyczna opcja, aby znaleźć kawiarnię językową w twojej okolicy. Ich oferta obejmuje wiele różnych tematów, między innymi angielski w biznesie, gramatykę, słuchanie ze zrozumieniem i o wiele więcej.

Ich oferta skupia się głównie na Europie, a kawiarnie językowe są organizowane od Finlandii po Turcję. Możesz użyć ich aplikacji, by znaleźć tę najbliżej ciebie, lub zorganizować własną!

 

Nauka zasad wymowy, przyswajanie trudnego słownictwa i swobodne rozmawianie po angielsku, może czasem wydawać się przytłaczające. Ale dzięki naszym wskazówkom, regularnej praktyce i wierze w siebie, pokonasz wszelkie trudności w nauce języka angielskiego, jakie możesz napotkać na swojej drodze.

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close