trudne-angielskie-słowa

Trudne angielskie słowa: 4 godne zapamiętania sposoby na ich opanowanie

Zawsze pojawiają się w najgorszym momencie.

Na druku celnym, kiedy jedziesz na wakacje.

Albo na niezrozumiałej etykiecie podczas zakupów w spożywczaku.

Ach, i oczywiście podczas egzaminów z angielskiego.

To podstępne, frustrujące i trudne angielskie słowa oczywiście!

Jest ich cała masa i pojawiają się wszędzie! Co mogą na to poradzić uczący się angielskiego?

Na szczęście istnieje kilka unikalnych sposobów na zapamiętywanie, dzięki którym ułatwisz sobie naukę trudnych angielskich słów.

W tym poście przedstawimy nasze cztery ulubione metody oraz ponad dwanaście trudnych angielskich słów do łatwego zapamiętania.

Ale na początek omówmy podstawy.

Łatwiej przyswoisz trudne angielskie słowa, korzystając codziennie ze słownika

Jesteś w restauracji i nie do końca rozumiesz słowo pojawiające się w menu? Nie jesteś pewien, co własnie powiedziała dana postać w angielskim serialu telewizyjnym?

Trudne angielskie słowa szybciej wejdą Ci do głowy, jeśli zaopatrzysz się w dobry słownik języka angielskiego.

Wiem, wiem—może ciągłe zaglądanie do słownika nie jest zbyt „cool” — jednak według New York Timesa, w USA co raz więcej osób korzysta ze słowników. Jeśli więc będziesz zaglądać do jednego z nich, upodobnisz się do native speakera!

Warto przyzwyczaić się do używania słownika w każdej sytuacji, gdziekolwiek jesteś. W ten sposób przygotujesz się do zapamiętywania i ćwiczenia poprawnej formy słów, wykorzystując metody, które niżej omawiamy.

Moim ulubionym słownikiem online jest Vocabulary.com​, ponieważ jest to świetne narzędzie zawierające zarówno ścieżkę audio z wymową, jak i definicję i uproszczone określenie danego słowa.

W porównaniu z innymi słownikami online lub aplikacjami, strona ta analizuje słowa w taki sposób, że są one zrozumiałe zarówno dla początkujących, jak i dla native speakerów. Dodatkowo słownik ten zawiera opcję pokazującą inne źródła internetowe, w których można znaleźć dane słowo.

Możesz więc teraz wykorzystać swój słownik do pochwalenia się umiejętnościami oraz wzbogacenia swojej wiedzy o nowe trudne angielskie słowa, za każdym razem, gdy się z nimi spotkasz!

Trudne angielskie słowa: 14 przykładów z unikalnymi metodami ich zapamiętywania!

1. Jak nauczyć się trudnych angielskich słów z wykorzystaniem muzyki?

Czy zdarza Ci się panikować przed egzaminem ze słówek?

Jak ja zapamiętam te 30 trudnych słów!?

Założę się, że nie miewasz kłopotów z zapamiętywaniem całego tekstu piosenki po kilku odtworzeniach. Zabawne, prawda?

Dzieje się tak za sprawą tzw. earworms — nie, nie chodzi o pasożyty Twojego psa — ale o melodie, które łatwo zapamiętujemy w sposób naturalny, zazwyczaj ponieważ szybko wpadają w ucho, mają powtarzalny rytm i łatwo je zaśpiewać.

Osoby uczące się języka angielskiego mogą wykorzystać melodie do o wiele łatwiejszego przyswajania słownictwa! Wszystko, co musisz zrobić, to posłużyć się wyszukiwarką tekstów piosenek np. Lyrics.com i znaleźć piosenkę zawierającą słowa, które próbujesz zapamiętać. Jeśli jeszcze nie wiesz, co oznacza dane słowo, możesz sprawdzić je w słowniku lub spróbować odgadnąć jego znaczenie z kontekstu piosenki.

Jeśli chcesz zrobić coś więcej, możesz skorzystać z FluentU, aby zobaczyć, posłuchać i pośpiewać, wykorzystując trudne angielskie słowa, które chcesz zapamiętać! FluentU oferuje prawdziwe nagrania wideo z anglojęzycznych źródeł, takie jak teledyski, zwiastuny filmowe, inspirujące wykłady i wiele innych, które zostały przekształcone w indywidualne lekcje języka. Do każdego filmu zostały przypisane fiszki, interaktywne napisy, ćwiczenia oraz transkrypcje, dzięki którym uczysz się w sposób aktywny podczas oglądania i słuchania.

Zacznij od piosenek z zaawansowanym angielskim takich, jak na przykład “Breath of Life” zespołu Florence + The Machine. Możesz przejrzeć całą bibliotekę wideo za darmo w wersji próbnej programu lub pobrać aplikację dostępną w sklepie Google Play oraz w sklepie iTunes.

Poćwiczmy teraz następujące trudne angielskie słowa:

Accommodate

Definicja: Stworzyć przestrzeń dla czegoś/kogoś; dostosować się do żądań lub potrzeb

Zastosowanie: Jest to codziennie używane słowo, szczególnie ważne w komunikacji interpersonalnej i biznesowej.

Jest ono podstępne, ponieważ może się odnosić zarówno do przestrzeni fizycznej, jak i do czegoś bardziej abstrakcyjnego. Uczący się angielskiego mogą również mylić to pojęcie z podobnym słowem accommodation (zakwaterowanie). Dodatkowo słowo to zawiera aż cztery sylaby, więc jest trudniejsze do wypowiedzenia.

Znaczenie tego słowa perfekcyjnie oddaje początek piosenki Johna Mellencampa „John Cockers”:

„I don’t accommodate nobody, I just take care of myself”
Nie dostosowuję się do nikogo, dbam tylko o siebie

Piosenkarz jest zainteresowany jedynie własnym szczęściem i nie chce „accommodate” (dostosowywać się) do potrzeb innych.

Deduction

Definicja: Ilość, która jest odjęta od większej całości (odliczenie);  logiczna konkluzja oparta na innej informacji (wniosek)

Zastosowanie: Słowo to prawie zawsze występuje w kontekście podatków, jak np. „My charitable donations allowed me to get a deduction on my tax payments”. (Datki na cele charytatywne pozwoliły mi uzyskać odliczenie od podatku). Druga definicja tego słowa jest rzadziej używana w języku angielskim, ale też możesz się z nią czasem spotkać.

Piosenka Arethy Franklin „Who Needs You?” zawiera przykład słowa deduction w drugim znaczeniu:

„All this big production leads to one deduction: Who needs you?”
Cała ta wielka histeria prowadzi do jednego wniosku: kto Cię potrzebuje?

Millennial

Definicja: Osoby urodzone mniej więcej między wczesnymi latami 80. i późnymi latami 90. XX wieku (Milenialsi, pokolenie Y)

Zastosowanie: Słowo to bez przerwy pojawia się w mediach w kontekście trendów i preferencji Milenialsów, w szczególności w porównaniu do pokolenia X lub tzw. „Baby Boomers” (dwóch wcześniejszych pokoleń) oraz do pokolenia Z (młodszego od Milenialsów).

Jest to kolejne trudne słowo dla uczących się języka angielskiego, ponieważ jest ono podobne do innych angielskich słów, takich jak millennium (milenium). Zauważ, jak te słowa są powiązane: Milenialsi dorastali na przełomie stuleci, między 1999 a 2000 rokiem. Słowo to jest również trudne w pisowni po angielsku — nie zapomnij o podwójnym „l” i podwójnym „n”!

„Millennial” znajdziesz w piosence grupy The 1975 „Give Yourself a Try”:

„I was 25… a Millennial that Baby Boomers like”.
Miałem 25 lat … Milenials lubiany przez Baby Boomers

Flabbergasted

Definicja: Całkowicie zszokowany lub zdezorientowany, osłupiały

Zastosowanie: Jest to słowo najczęściej używane w piśmie albo, jeśli ktoś próbuje mówić w zabawny lub przekuwający uwagę sposób.

To naprawdę skomplikowane słówko, które trudno jest wymówić, a nawet napisać, jeśli więc sprawia Ci ono kłopot, nie martw się, to całkowicie normalne!

Piosenka Vana Morrisona: „Rough God Goes Riding” świetnie oddaje zastosowanie tego słowa:

„I was flabbergasted by the headlines”
Byłem całkowicie zszokowany wiadomościami

Oznacza to, że piosenkarz był całkowicie zaskoczony, tym, co przeczytał w wiadomościach.

Oblivious

Definicja: Nieświadomy lub nie zważający na coś

Zastosowanie: Jest to bardzo popularne słowo stosowane w życiu codziennym.

Słowo to wymaga nieco praktyki, jeśli chodzi o pisownię i wymowę na głos, ale szybko sobie z tym poradzisz! Spróbuj je wypowiedzieć powoli, a następnie w szybkim, dynamicznym tempie. Ach, i nie pomyl go ze słowem obvious, które oznacza „oczywisty i łatwy do zrozumienia”.

W tej piosence zatytułowanej właśnie „Oblivious” słowo to pojawia się wielokrotnie przez cały tekst. Wykonawca mówi o tym, że lepiej by zrobił, gdyby was oblivious (nie zważał na) kłopoty, które przechodził w swoim trudnym związku.

​2. Wizualizuj trudne angielskie słowa za pomocą sztuki

​​Kiedy podziwiasz jakieś dzieło sztuki przez dłuższy czas, niezależnie od tego czy w muzeum, czy online, ten obraz zostaje zapisany w Twojej pamięci. Powiązanie trudnej terminologii z pięknymi obrazami to kolejna metoda, która wspomaga jej zapamiętywanie.

Do sformułowania skojarzeń w poniższych przykładach posłużymy się słynnym dziełem Leonarda da Vinci „Mona Lisa”. Możesz oczywiście wybrać jakikolwiek inny obraz!

Sustainable

Definicja: trwały; przyjazny środowisku

Zastosowanie: Zazwyczaj słowo to używane jest w kontekście tej drugiej definicji, przede wszystkim w mediach i reklamie. Na przykład producent samochodów elektrycznych może szczycić się, że produkowane przez niego samochody są bardziej sustainable (przyjazne środowisku) niż samochody na tradycyjne paliwo, które zatruwają powietrze.

Znajdź je w „Mona Lisie”: Pomyśl o kobiecie z obrazu, utrzymała ona (sustained) swój tajemniczy uśmiech przez wieki! Aby zapamiętać drugą definicję tego słowa związaną z ekologią, zapamiętaj zielone tło znajdujące się za Mona Lisą.

Quaint

Definicja: atrakcyjny i jednocześnie staromodny, osobliwy, uroczy

Zastosowanie: Jest to całkiem popularne słowo używane do opisywania domu lub jego wystroju.

Słowo to może stanowić pewien problem dla uczących się języka angielskiego, ponieważ trudno jest je zrozumieć bez obrazowego przykładu.

Znajdź je w „Mona Lisie”: Quaint świetnie opisywałoby Mona Lisę, ponieważ słowo to oznacza posiadanie staromodnego wyglądu, który jednocześnie jest atrakcyjny lub przykuwa uwagę.

Ecstasy

Definicja: Stan upojnego szczęścia, ekstaza

Zastosowanie: Słowo podobne do flabbergasted, jest to słowo używane przez anglojęzycznych rozmówców do opisywania ekstremalnych emocji. Zazwyczaj używane w formie „in ecstasy” (w ekstazie), jak np. „I was in ecstasy when I found out that I won the lottery!” (Kiedy dowiedziałem się, że wygrałem na loterii, byłem w ekstazie)

Znajdź je w „Mona Lisie”: … albo nie! Jest to dobry przykład na to, jak można zapamiętać trudne angielskie słowa dzięki dziełom artystycznym na zasadzie przeciwieństwa. Kobieta widniejąca na obrazie posiada słynny łagodny, beznamiętny uśmiech. Możesz sobie wyobrazić, jak wyglądałaby, gdyby była w ekstazie! Uniesione ręce, szczery otwarty uśmiech!

3. Wykorzystaj codzienną rutynę

Jak wygląda Twoja codzienna rutyna?

Pewnie mniej więcej tak: budzisz się, sprawdzasz media społecznościowe, wstajesz z łóżka, zaparzasz kawę, potem ją pijesz, prysznic, ubierasz się, malujesz, czeszesz włosy i wychodzisz do pracy.

Ponieważ jest to rutyna, którą sami sobie wypracowaliśmy, znamy ją na pamięć. Za tymi powtarzalnymi codziennymi czynnościami kryją się te same przedmioty, takie jak lustro lub kubek do kawy. Wykorzystaj je do stworzenia zapadających w pamięć skojarzeń dla trudnych angielskich słów.

Jeśli jesteś mamą, tatą, ciocią, wujkiem, babcią, dziadkiem, starszą siostrą czy bratem, możesz wykorzystać również te ćwiczenia dla dzieci. Będzie to doskonała forma zabawy z dzieckiem, które też chciałoby zapamiętać trudne angielskie słowa.

Supersede

Definicja: Zająć miejsce kogoś lub czegoś, co jest już zbędne, zastępować

Zastosowanie: Jest to całkiem popularne angielskie słowo, które najczęściej możesz znaleźć w artykułach prasowych.

OK. Słowo to wydaje się mieć bardzo wyraziste znaczenie, ale obiecuję Ci, że tak nie jest. Może wydawać się ono nieco straszne, bo rozpoznajesz jedynie pierwszą jego połowę (super) i może nie bardzo wiesz, jak wymówić jego drugą część sede (brzmi ona jak wyraz „seed”).

Jak wpleść je w codzienną rutynę: Pomyśl o starej szczoteczce do zębów, którą zastąpiłeś nową, elektryczną.

„For a very long time, I’ve been using a scratchy, cheap old toothbrush. Today, my new electric toothbrush arrived and superseded the old one”.
Przez bardzo długi czas używałem twardej, taniej i starej szczoteczki do zębów. Dziś kupiłem moją nową elektryczną szczoteczkę, która zastąpiła tę starą.

Superfluous

Definicja: zbędny, niepotrzebny

Zastosowanie: Ma ono zastosowanie w wielu różnych sytuacjach.

I znowu mamy tu super! Jest to nieco przewrotny przymiotnik, bo skoro zawiera super, brzmi jak coś pozytywnego. Jednak jego znaczenie jest negatywne.

Jak wpleść je w codzienną rutynę: Te 10 par butów, których nigdy nie nosisz.

„Whenever my mother comes by the apartment, she shakes her head and comments on all my superfluous shoes”.
Zawsze kiedy przychodzi do mnie moja mama, kręci głową i przygaduje o wszystkich moich zbędnych butach.

Maintenance

Definicja: Dbanie o nieruchomość lub sprzęt, konserwacja, utrzymanie

Zastosowanie: Zwykle w odniesieniu do domu lub posiadanej rzeczy, ale jest to bardzo popularne słowo, które używane jest bardzo często.

Słowo to wygląda na długie i może nieco przytłaczające, ale jeżeli mu się przyjrzysz, zauważysz rdzeń „maintain”. Jeśli wiesz, co oznacza to słowo, masz już połowę znaczenia maintenance. Jeśli nie, nie ma sprawy! Maintain oznacza utrzymywać coś w dobrej kondycji, dokonując napraw, korygując problemy, itp. Łatwo więc wydedukować, że słowo maintenance będzie znaczyło coś bardzo zbliżonego.

Jak wpleść je w codzienną rutynę: Musisz zadzwonić do właściciela mieszkania, aby zajął się piekarnikiem

„Today I called my apartment complex’s maintenance service to fix my oven, which I’ve been wanting to cook in for a very long time.
Zadzwoniłem dziś do firmy zajmującej się usługami konserwacyjnymi na moim osiedlu w sprawie naprawy mojego piekarnika, z którego chciałem korzystać od dłuższego czasu.

Liaison

Definicja: Osoba, która pomaga grupom lub organizacjom współpracować i przekazywać wzajemnie informacje. Łącznik, kontakt.

To zabawnie wyglądające słowo może być również trudne do zrozumienia. Tylko popatrz! Trzy samogłoski po kolei? Na szczęście jego definicja nie jest zbyt skomplikowana.

Jak wpleść je w codzienną rutynę: Zdjęcie Twojej mamy

„Every time my family and I go on vacation, my mom turns into a liaison between us and the travel agent”.
Za każdym razem, gdy ja i moja rodzina jedziemy na wakacje, moja mama zamienia się w łącznika między nami i agentem biura podróży.

4. Korzystanie ze wskazówek wynikających z kontekstu​

Wyobraź sobie, że piszesz egzamin z angielskiego. Nie masz dostępu do WiFi, nie masz słownika, ale nadal nie pamiętasz co oznacza to podstępne słowo.

Istnieje jeszcze inna metoda odgadnięcia jego znaczenia. Wiesz jaka?

Jeśli pomyślałeś o context clues, czyli wskazówkach wynikających z kontekstu, wygrałeś! Jeśli nie, nic nie szkodzi!

Wskazówki te może nie odkryją przed Tobą dokładnego znaczenia trudnego słowa, ale nakierują Cię odpowiednio, poddając pomysł (innymi słowy „clue”!). Oto, jak możesz wykorzystać ten proces do nauki niektórych trudniejszych angielskich słów, które warto znać:

Commodity

Definicja: Produkt, który jest kupowany lub sprzedawany, towar

Zastosowanie: Usłyszysz je głównie w biznesowym angielskim.

Może on sprawiać trudność osobom uczącym się angielskiego, ponieważ wygląda na słowo o szerszym znaczeniu, niż po prostu rzecz, którą kupujesz lub sprzedajesz. Najczęściej jednak mówi się o towarach w sensie ogólnym, jako o grupie rzeczy.

Przytoczymy przykład znaczenia słowa commodity z głęboko ukrytą definicją gdzieś w kontekście:

„This week’s history assignment was to get to know more about our relatives that had flown from another country to live in the U.S. I spoke to my grandpa about his experience. I asked about his life back in South Korea. He answered that in his job, he was in charge of the commodities between his farm and one of the factories that still runs even to this day. He sold his vegetables, fruits and other crops and the factory bought them from him so they could produce food”.

„W tym tygodniu naszym zadaniem domowym było dowiedzenie się jak najwięcej o naszych krewnych, którzy przybyli z innych krajów do USA. Rozmawiałam o tym ze swoim dziadkiem. Zapytałam go o jego życie w Korei Południowej. Opowiedział mi, że pracując tam, był odpowiedzialny za przepływ towarów między swoim gospodarstwem a jedną z fabryk, która działa nawet do dziś. Sprzedawał tam swoje warzywa, owoce i inne zbiory, a fabryka kupowała je od niego, aby wyprodukować jedzenie”.

Z tego akapitu jasno wynika, że commodities musi oznaczać to samo, co warzywa, owoce i inne zbiory. Możesz dzięki temu wydedukować, że muszą to być produkty, które sprzedawał dziadek narratora.

Recommend

Definicja: Wyrażać dobrą opinię o czymś; sugerować coś komuś, rekomendować, polecać

Zastosowanie: Jest to bardzo często używane, popularne angielskie słowo.

Zobaczmy to słowo w poniższym akapicie:

„Today was my very first day on campus and I had no idea what I wanted to eat for lunch. I’d forgotten my packed lunch back home on the kitchen counter. Because I’d never visited outside of the campus, I decided to ask my classmates what they thought I should eat. They recommended the new pizzeria that had just opened across the street. I took their suggestion and enjoyed it very much.”

„Dziś był mój pierwszy dzień w kampusie i nie miałem pojęcia, co zjeść na obiad. Zostawiłem pudełko z jedzeniem na kuchennym blacie. Ponieważ nigdy wcześniej nie byłem w okolicy poza kampusem, zdecydowałem zapytać moich kolegów z klasy, co powinienem zjeść. Polecili mi nową pizzerię, którą dopiero co otwarto po drugiej stronie ulicy. Skorzystałem z ich rady i bardzo mi smakowało”

Patrząc na  słowa pojawiające się w tekście i rozumiejąc jego ogólny kontekst, definicja słowa recommend nabiera sensu, prawda? Widać, że chodzi o sugestie pomiędzy dwiema osobami lub grupami osób, w pozytywnym tego słowa znaczeniu.

 

Trudne angielskie słowa nie muszą pozostać takie na zawsze. Metody te powinny sprawić, że nauka słownictwa stanie się o wiele łatwiejsza, a trudne angielskie słowa pozostaną z Tobą na dłużej.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close