nauka-angielskiego-w-domu

Nauka angielskiego w domu w 10 prostych krokach

Czy umiesz pływać?

Najlepszą i najszybszą metodą nauki pływania jest po prostu zanurzenie się w wodzie.

Takie zagłębienie się, jest świetną strategią również w innych sytuacjach, takich jak nauka angielskiego w domu.

Jeśli próbujesz nauczyć się angielskiego, jedną z najlepszych metod jest otoczenie się językiem. Podobnie, jak przy nauce pływania, początki mogą być trudne, ale szybko przekonasz się, że nie toniesz, a co więcej, zaczynasz coraz lepiej sobie radzić.

Czym uświadomisz sobie, że znasz już podstawy, zaczniesz przyswajać coraz to nowe umiejętności i zanim się zorientujesz, będziesz w stanie wszystko zrozumieć i rozmawiać jak native speaker.

Ta metoda ma nawet swoją nazwę i po angielsku brzmi ona “the immersion method“. W dosłownym tłumaczeniu znaczy “metoda poprzez zanurzenie”. Polega ona na całkowitym zagłębieniu się w języku, a dokładając trochę starań i motywacji, możesz bez problemu zastosować ją we własnym domu.

Nauka angielskiego w domu polega przede wszystkim na tym, aby jak najbardziej zagłębić się w języku. Otaczając się nim, nauczysz się angielskiego nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Postaraj się, aby jak najwięcej codziennych czynności wykonywać po angielsku.

Najlepszym sposobem na całkowite zanurzenie się w języku są studia zagraniczne czy różnego rodzaju wymiany międzynarodowe, ale przy odrobinie chęci i wysiłku, możesz tego samego dokonać w domu. Nauka angielskiego w domu poprzez otoczenie się językiem, pozwoli Ci w mgnieniu oka podnieść swój poziom językowy.

Nauka angielskiego w domu i zalety metody “zanurzenia”

Wybór tej metody i otoczenie się językiem ma wiele zalet. Zastosowanie jej w domu, w bardzo krótkim czasie przyniesie niesamowite i widoczne rezultaty. Oto kilka z podstawowych zalet takiego sposobu uczenia:

  • Sprawia, że ćwiczysz więcej: Gdy możesz mówić wyłącznie po angielsku, uczysz się sytuacji z prawdziwego życia.
  • Masz możliwość pasywnej nauki: To oznacza, że uczysz się nawet wtedy, kiedy nie siedzisz nad książkami, ponieważ język otacza cię ze wszystkich stron.
  • Utrwalasz wszystko czego się nauczysz: Innymi słowy, nie masz innego wyjścia, jak tylko użyć wszystkiego, czego się nauczysz w prawdziwych konwersacjach.
  • To naturalny sposób uczenia się: Małe dzieci uczą się języka będąc nim otoczone. Poznają słowa i struktury gramatyczne słuchając osób rozmawiających wokół nich. Zanurzając się w języku, będziesz uczyć się właśnie na tej zasadzie, nawet nie zauważając, w jak szybkim tempie robisz postępy.

Stworzenie sobie takiego środowiska w domu oznacza, że nie musisz nigdzie wyjeżdżać, by się uczyć. Nie wychodząc ze swojego mieszkania, będziesz otoczony angielskim. To fantastyczny sposób na praktyczną naukę. Jak jednak sprawić, by nauka angielskiego w domu była tak samo efektywna, jak np. wyjazd do anglojęzycznego kraju?

Skuteczna nauka angielskiego w domu: jak stworzyć odpowiednie warunki

1. Zacznij od swoich urządzeń.

Na jaki język ustawiony jest twój Facebook? A twój telefon?

Dzisiaj połączenie z internetem możemy mieć w dowolnym miejscu, ale jest także nieodłącznym elementem w naszym domu. Aby stworzyć odpowiednie warunki do nauki angielskiego w mieszkaniu, musisz zacząć od swojej obecności w internecie.

Najwyższy czas, by zmienić język twojego telefonu, wyszukiwarki i mediów społecznościowych na angielski. Dzięki temu będziesz go mieć ciągle przed oczami i jest to świetna metoda nauki nowych słów. Znasz już wszystkie wyrażenia w swoim języku, najwyższy czas dowiedzieć się, jak wszystko brzmi po angielsku.

Poniżej znajdziesz kilka linków, które pomogą Ci zacząć:

  • Zmień ustawienia języka swojego telefonu, niezależnie od tego, czy jesteś użytkownikiem Apple czy Androida.
  • Zmień język aplikacji, z których korzystasz.

Gratulacje! Masz już za sobą pierwszy krok w kierunku zagłębienia się w języku angielskim!

2. Korzystaj z jednojęzycznego słownika.

Jeśli korzystasz z angielsko-polskiego słownika do tłumaczenia różnych tekstów, dobrym pomysłem jest przestawienie się na słownik jednojęzyczny. Takich słowników używają native speakerzy, gdy chcą sprawdzić definicję słów lub szukają synonimów. Twoim celem jest używanie języka bez przerwy, w każdej sytuacji, więc nieustanne tłumaczenie z polskiego i na polski będzie tylko spowalniać twoje postępy.

Jesteśmy świadomi, że niektóre słowniki wykorzystują trudne słowa w definicjach, ale istnieje kilka doskonałych słowników przyjaznych osobom uczącym się, z których możesz wybrać ten najbardziej dostosowany do twoich potrzeb.

  • Vocabulary.com  to świetny słownik online z  przyjaznymi dla użytkownika definicjami, który pomoże ci w codziennej nauce.

Innym łatwym i ciekawym sposobem na naukę nowych słówek jest Visual Thesaurus. Jest to słownik wykorzystujący wizualizacje, który pomoże ci odkrywać podobne do siebie słowa. Visual Thesaurus umieszcza słowa na “mapie”, która pozwoli ci lepiej zrozumieć powiązania między słowami.  Dzięki temu możesz zobaczyć, w jaki sposób dane wyrazy łączą się ze sobą, nawet jeśli nie rozumiesz wszystkiego co czytasz.

3. Przeznacz pewien czas i miejsce wyłącznie na angielski.

Planujesz zamienić cały dom w swoiste centrum do nauki angielskiego, czy chcesz na to wyznaczyć tylko wybraną sekcję w mieszkaniu?

Im więcej przestrzeni wypełnisz przedmiotami związanymi z angielskim, tym ta metoda będzie skuteczniejsza. Jeśli masz możliwość, aby regały zapełnić angielskimi książkami, filmami i płytami z muzyką, byłoby idealnie.

Jeśli jednak trochę cię przytłacza perspektywa ciągłego otoczenia angielskim, możesz wybrać jeden pokój, który na to poświęcisz. Za każdym razem, gdy wejdziesz do tego pomieszczenia, twój mózg będzie wiedział, że czas przestawić się na angielski.

Możesz także wybrać określony czas w ciągu dnia zamiast (lub jako uzupełnienie) fizycznej przestrzeni. Wyznacz godzinę lub dwie każdego dnia, które poświęcisz na zagłębienie się w języku. I wtedy naprawdę to zrób! Oznacza to, że przez tę parę godzin w ciągu dnia możesz czytać, rozmawiać i pisać wyłącznie po angielsku.

Na początku może nie być łatwo, ale bardzo szybko się do tego przyzwyczaisz.

4. Zaopatrz się w materiały do czytania po angielsku.

Co lubisz czytać w wolnym czasie?

Może akurat jesteś w trakcie jakiejś wciągającej książki? A może w chwili spokoju sięgasz po swoje ulubione czasopismo?

A teraz wyobraź sobie, ile możesz się nauczyć, jeśli te książki i magazyny będą po angielsku! Przejdź się po mieszkaniu i wprowadź kilka drobnych zmian:

  • Zastąp niektóre książki i gazety ich odpowiednikami po angielsku. Na Amazonie możesz sprawdzić, czy dana książka występuje w angielskiej wersji językowej. Nauka angielskiego w domu będzie znacznie łatwiejsza, jeśli pod ręką będziesz mieć książki dla dzieci i najnowsze bestsellery. Niektóre z fantastycznych książek, które warto mieć na swojej półce to “Harry Potter i kamień filozoficzny” oraz “Igrzyska śmierci“.  Oba tytuły to bardzo popularne serie i bardzo możliwe, że są ci doskonale znane.
  • Zaprenumeruj czasopismo lub gazetę wydawaną w języku angielskim. W tym artykule znajdziesz kilka bardzo ciekawych propozycji. Brytyjska gazeta The Guardian jest dostępna w wielu innych krajach, a korzystając z usług tego serwisu, możesz zamówić różne inne tytuły do niemalże każdego zakątka na świecie. Niektóre czasopisma, takie jak kultowy magazyn TIME, są dostępne w wersji papierowej jedynie w Stanach Zjednoczonych, ale zawsze możesz się posłużyć wersją elektroniczną, dostępną w sklepie Apple lub na Google Play.

Jeśli przebywasz w USA, serwis Magazine Line jest tańszą opcją prenumerowania czasopism. Oferuje on duże zniżki na wiele popularnych pozycji w języku angielskim, zwłaszcza jeśli przy okazji jesteś studentem.

  • Jeśli masz możliwość zaopatrzenia się w angielskie produkty i marki to świetnie! Nawet bardzo podstawowe produkty takie jak płatki śniadaniowe czy owsianka doskonale się sprawdzą, ponieważ na opakowaniu znajduje się łatwa do zrozumienia instrukcja i inne krótkie teksty. Może zastanawiasz się, w jaki sposób opakowanie płatków może ci pomóc w nauce języka, ale uwierz nam na słowo, że wiele angielskich rodzin spędza poranki czytając teksty z tych opakowań.

Zmień swoje mieszkanie (lub wybraną jego część) w angielski dom. Celem jest to, aby widzieć angielski wszędzie wokół siebie!

5. Wyłącz polskie napisy przy oglądaniu filmów.

Mamy tak wiele propozycji filmów i programów telewizyjnych na blogu FluentU, że do końca świata nie zabraknie ci fantastycznych materiałów do oglądania. Ale najlepsza metodą, aby jak najwięcej się z nich nauczyć, jest wyłączenie napisów w twoim ojczystym języku.

Zamiast tego możesz ustawić napisy po angielsku, lub jeszcze lepiej, wyłączyć je całkiem.

Za przetworzenie mówionego i pisanego języka odpowiadają inne części mózgu i wyłączając całkowicie napisy, zadajesz swojemu umysłowi ćwiczenie. Jak by nie patrzeć, w prawdziwym życiu nie pojawią się napisy, a taki trening przygotuje cię na prowadzenie rozmów z ludźmi w rzeczywistym świecie.

6. Ucz się z przyjaciółmi.

Uczenie się w pojedynkę jest w porządku, ale wspólne uczenie się z kimś, będzie przyjemniejsze i bardziej efektywne.

Namów przyjaciół do udziału w twoim projekcie, a wszyscy na tym skorzystacie. Pomożecie sobie nawzajem w przestrzeganiu zasad (wskazując na przykład, gdy ktoś używa języka polskiego na opisanie słów, których nie zna), a sama nauka będzie dużo zabawniejsza.

Jeśli żaden z twoich przyjaciół nie uczy się angielskiego, możesz znaleźć partnera do konwersacji przez internet w ramach programu wymiany językowej. Znajdź korepetytora i poproś go, aby mówił do ciebie wyłącznie po angielsku.

Nie wiesz jak to zrobić? Verbling  może ci w tym pomóc. Zadaniem Verbling jest znalezienie dla ciebie idealnego nauczyciela angielskiego. Lekcje odbywają się bezpośrednio na ich platformie, więc nie musisz się martwić umawianiem się przez Skype czy inne komunikatory.

Jeśli mieszkasz w USA i chcesz znaleźć nauczyciela angielskiego, który mieszka blisko ciebie, doskonałym narzędziem do znalezienia odpowiedniej osoby będzie Wyzant. Bardzo wielu korepetytorów ogłaszających się na tej stronie posiada oficjalne certyfikaty, więc jest to szczególnie dobra opcja dla osób przygotowujących się do egzaminów wstępnych na studia bądź innych testów.

Im więcej osób będzie ci pomagać przy nauce, tym będzie ci łatwiej i szybciej zobaczysz efekty.

7. Rób notatki po angielsku.

W jakim języku z reguły robisz notatki? Jeśli zwykle notujesz sobie różne rzeczy po polsku, najwyższy czas, aby to również zmienić.

Używaj angielskiego zawsze, jak coś zapisujesz, począwszy od zwykłej listy zakupów, na notatkach z lekcji skończywszy. Jeśli nie znasz jakiegoś słowa, zawsze możesz sięgnąć po słownik.

Robienie notatek po angielsku pomoże ci ćwiczyć kolejną umiejętność. Mówienie poprawiasz rozmawiając ze swoimi kolegami lub korepetytorem, a czytając książki i czasopisma po angielsku, ćwiczysz czytanie. Zapisywanie różnych rzeczy po angielsku pozwoli ci udoskonalić umiejętność pisania.

Nie musisz pisać esejów czy rozprawek. Zdziwisz się, jak pomocna w nauce może być ta prosta czynność.

8. Zrób etykiety na przedmioty w domu.

Skoro już jesteśmy przy notatkach, dobrym pomysłem jest zapisanie różnych rzeczy na samoprzylepnych karteczkach i przyklejenie ich na różne przedmioty w mieszkaniu.

Jeśli masz problem z zapamiętaniem angielskich słówek, zrób samoprzylepne etykiety i umieść je na meblach i innych domowych przedmiotach. Przyklej na toaletę karteczkę z napisem “toilet“, a na lustro w sypialni z napisem “mirror“. Jeśli nie chce ci się samodzielnie wykonywać karteczek, możesz zamówić bardzo pomocny gotowy zestaw na Vocabulary Stickers. W zestawie znajdziesz kolorowe etykiety, zawierające angielskie nazwy najczęściej występujących obiektów w domu i w biurze.  Vocabulary Stickers oferuje bezpłatną dostawę na cały świat, więc niezależnie od twojego miejsca zamieszkania nie zostanie naliczona dodatkowa opłata.

Możesz również wydrukować listę słówek, którą możesz przykleić na drzwi od łazienki i studiować w wolnej chwili.

Przygotuj listy zawierające słownictwo, dotyczące każdego pomieszczenia i umieść je w każdym pokoju lub po prostu zostaw je w jakimś widocznym miejscu, na przykład nad ekspresem do kawy. Nawet jeśli ich nie przeczytasz, twój mózg je zarejestruje i przypomni sobie, że przyszedł czas na przestawienie się na angielski.

9. Zacznij słuchać angielskiego.

Transformacja twojego mieszkania jest już prawie zakończona! Pozostał jeszcze tylko jeden krok, aby nauka angielskiego w domu i całkowite zagłębienie się w języku, były kompletne. Dodaj trochę dźwięku!

Włącz angielską muzykę, posłuchaj swojego ulubionego podcastu po angielsku lub po prostu znajdź stację radiową w tym języku.

Niech to wybrzmiewa gdzieś w tle, dopóki nie odczujesz, że przeszkadza ci w koncentracji. Ta metoda zadziała na tej samej zasadzie co karteczki, będziesz uczyć się angielskiego, nawet o tym nie myśląc, wykonując po prostu codzienne czynności.

10. Myśl po angielsku.

Ostatnia faza zależy wyłącznie od ciebie. Gdy twoje mieszkanie będzie już przygotowane, twoim celem jest to, aby zacząć myśleć po angielsku. Z początku może to nie być łatwe i będzie wymagało włożenia dodatkowego wysiłku, ale szybko zobaczysz rezultaty. Postaraj się, aby nie tłumaczyć wszystkiego w głowie, ale rozumieć i myśleć po angielsku.

Jeśli to sprawia ci trudności, możesz zacząć od kilku minut w ciągu dnia. Spędź codziennie kilka chwil zaraz po przebudzeniu na zaplanowanie swojego dnia po angielsku, lub wieczorem na jego podsumowanie.

Im więcej czasu spędzisz w stworzonej przez siebie przestrzeni sprzyjającej nauce, tym łatwiej przyjdzie ci myślenie po angielsku. A gdy już to osiągniesz, będziesz na bardzo dobrej drodze do tego, aby zacząć mówić jak native speaker.

 

Przygotowania zakończone? Rozejrzyj się w okół siebie.

Czy masz już uczucie, że znajdujesz się w anglojęzycznym kraju?

To nie zawsze będzie łatwe, zwłaszcza na początku.

Ale jeśli naprawdę się przyłożysz, aby zagłębić się w języku, nauka angielskiego w domu pójdzie ci jak z płatka!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close