jak-nauczyć-dziecko-angielskiego

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu: 6 zabawnych pomysłów na codzienną naukę

Jeżeli mówisz po angielsku, możesz się porozumieć z 20% populacji Ziemi.

To jest 1,5 biliona ludzi!

Całkiem sporo potencjalnych przyjaciół, kontaktów i pracodawców, nie sądzisz?

Dlaczego by nie dać swoim dzieciom szansy na porozumiewanie się z całym globem?

Język angielski to prezent, który zabiorą ze sobą w dorosłość. Rozmawianie z dzieckiem po angielsku od najmłodszych lat ma sens bez względu na to, czy jest to Twój język ojczysty, czy sam zgłębiasz właśnie jego tajniki. Ale jak nauczyć dziecko angielskiego?

Ucieszy Cię pewnie wiadomość, że nauczenie dziecka języka angielskiego w domu nigdy nie było prostsze. W sieci dostępnych jest mnóstwo materiałów do nauki angielskiego online przeznaczonych wyłącznie dla dzieci oraz wiele prostych technik nauczania dla całej rodziny.

Oto sześć naszych ulubionych!

Jak nauczyć dziecko angielskiego w domu: 6 zabawnych pomysłów na codzienną naukę

1. Nauka języka angielskiego przez zabawę z oprogramowaniem online

Najłatwiej będzie, jeśli sprawisz, że nauka angielskiego będzie tak zabawna, że dzieci nawet nie zauważą, że próbujesz je czegoś nauczyć. Narzędzia online do nauki angielskiego, które prezentujemy poniżej, przyciągają uwagę zabawnymi animacjami, piosenkami i historyjkami.

PBS Kids: Gry w słówka

jak-nauczyc-dziecko-angielskiego

PBS Kids to jedna z najbardziej kreatywnych stron przeznaczonych dla dzieci zawierająca materiały do nauki angielskiego przez zabawę, takie jak gry, piosenki i filmiki. Strona została zaprojektowana z myślą o dzieciach, dla których angielski jest językiem ojczystym, ale część dotycząca słownictwa świetnie się sprawdzi w nauce angielskich słówek.

Znajdziesz tu gry, w których trzeba coś dopasować, interaktywne historyjki, puzzle z wyrazów i mnóstwo innych. W wielu z nich pojawiają się postacie, które Twoje dzieci mogą już kojarzyć z bajek i programów, jak np. z „Ulicy Sezamkowej”. Dzięki temu zmotywowanie dzieci do nauki staje się prostą sprawą.

FluentU

jak-nauczyc-dziecko-angielskiego

FluentU to całkowicie wyjątkowy program, ponieważ wykorzystuje on do nauki angielskiego prawdziwe nagrania wideo, popularne wśród native speakerów. FluentU udostępnia zabawne piosenki, kreskówki, teledyski i wiele innych autentycznych angielskich źródeł, które zostały przekształcone w materiały do nauki języka angielskiego.

Do każdego nagrania zostały przypisane interaktywne napisy. Kliknij w którykolwiek wyraz, aby przeczytać jego definicję, posłuchać wymowy i zobaczyć go w formie zdjęcia! Jest tu również sporo fiszek i quizów, które pomogą Tobie i Twoim dzieciom nauczyć się słów, które pojawiły się na nagraniu. FluentU dostępne jest także w formie aplikacji w sklepie Google Play oraz w sklepie iTunes Store.

Filmy zostały ułożone według gatunku i poziomu nauczania, więc łatwo będzie Ci znaleźć odpowiednie nagranie dla Twojej rodziny. Dzieci na pewno będą zachwycone tym nagraniem z wykorzystaniem popularnej bajki dla dzieci „Świnka Peppa”!

Dla Ciebie też jest mnóstwo materiałów od przewodników wideo po pięknych plażach po zabawne reklamy telewizyjne.

LearnEnglish Kids

jak-nauczyc-dziecko-angielskiego

British Council przygotował tę stronę specjalnie dla dzieci, które uczą się języka angielskiego. Materiały tu publikowane zostały przygotowane z myślą o szlifowaniu wszystkich umiejętności językowych: słuchania, czytania, pisania, gramatyki i słownictwa. Ty i Twoja rodzina będziecie się świetnie bawić, korzystając z tej strony. Jeśli chcesz, możesz od razu przejść do sekcji gier i zabaw Fun and Games!

Strona ta zawiera ponadto wiele materiałów do druku, które możesz wykorzystać do ćwiczenia języka angielskiego, zarówno w domu, jak i podczas rodzinnej podróży.

ESL Games Plus

jak-nauczyc-dziecko-angielskiego

ESL Games Plus oferuje bardziej zaawansowane interaktywne nagrania wideo online oraz ćwiczenia dla starszych dzieci i nastolatków. Znajdziesz tu wiele interesujących gier do nauki słownictwa, gramatyki i wymowy. Jeśli Twoje dzieci uwielbiają grać na smartfonie lub tablecie, wejdź w sekcję gier mobilnych, które zamienią „czas z ekranem” w „czas na naukę angielskiego”.

Dzieci szczególnie polubią gry z serii „sentence monkey” do nauki gramatyki i konstruowania zdań.

2. Czas na angielski – nowy rodzinny rytuał

Spraw, by nauka języka angielskiego stała się częścią Waszej rodzinnej codzienności. Wybierz czas w ciągu dnia, kiedy Twoje dzieci są najbardziej aktywne i najłatwiej jest z nimi pracować (nie, gdy są głodne lub śpiące). Nazwij go na przykład „Czas na angielski”, tak aby go rozpoznawały i oczekiwały każdego dnia.

Będzie to codzienny rytuał polegający na spędzeniu czasu „po angielsku”, kiedy będziecie robić angielskie ćwiczenia, lekcje lub rozmawiać.

A jak nauczyć angielskiego młodsze dzieci, które zwykle skupiają się na krócej? Zacznij od maksymalnie 10 -15 minut zabawy z językiem dziennie. W miarę jak dzieci rosną i są w stanie skupić się przez dłuższy moment, możesz ten czas zwiększać.

O ile ważne jest zachowanie rutyny, w porządku jest również bycie elastycznym. Całkiem często samopoczucie albo poziom energii Twojego dziecka mogą wpłynąć na jego motywację do nauki. Dzieci nie będą się skupiać, kiedy są bardzo zmęczone, rozkojarzone lub źle się czują. Niech energia i samopoczucie dziecka będą Twoim przewodnikiem — czasami będziesz musiał przenieść „Czas na angielski” na później lub nawet zrobić sobie jednodniową przerwę.

3. Dobierz angielskie tematy, które zainteresują Twoje dziecko

Dobrą metodą na sprawienie, aby dziecko czekało z niecierpliwością na naukę mówienia po angielsku, jest wykorzystanie tematów, które już je interesują. Zacznij od poznania zainteresowań Twojego dziecka, a będziesz wiedzieć, które gry, piosenki czy ćwiczenia zmotywują je do nauki.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko uwielbia psy, możesz przeczytać mu „101 dalmatyńczyków” przed snem lub możecie obejrzeć razem bajkę w wersji animowanej w niedzielny poranek. Następnie podczas „Czasu na angielski” możesz nauczyć dziecko różnych słówek, takich jak bark, puppy i paws (szczekać, szczenię i łapy) i zachęcić dziecko do wykorzystania tych wyrazów w zdaniu.

Jeśli skoncentrujesz się na temacie, które interesuje Twoje dziecko, będzie mu o wiele łatwiej się skupić!

4. Wykorzystaj rekwizyty, gesty i odpowiednią mimikę

Użyj rekwizytów i wykorzystaj gesty oraz odpowiednią mimikę, aby zwrócić na siebie uwagę dziecka i zainteresować go nauką słówek.

Rekwizyty to przedmioty, które dziecko może zobaczyć i dotknąć. Jeśli mówisz słowo spoon, podając dziecku do ręki łyżkę, natychmiast w jego głowie stworzy się automatycznie związek między słowem i przedmiotem. Młodsze dzieci lubią trzymać i dotykać różne rzeczy, a także imitować (kopiować) Twoje ruchy.

Gesty (jak na przykład machanie ręką czy wysyłanie buziaka) i odpowiednia mimika twarzy (na przykład mruganie albo robienie śmiesznej miny) to czynności i ruchy, które sprawiają, że nauka staje się zabawna. Jeśli pomachasz ręką i wyślesz buziaka w momencie, gdy mówisz „goodbye” po angielskuskupisz na sobie uwagę dziecka i sprawisz, że słownictwo stanie się łatwiejsze do zapamiętania.

5. Nie daj się zwariować gramatyce

Jak zareagować, jeśli Twoje małe dziecko zrobiło błąd gramatyczny (dzieci często je popełniają). Czy za każdym razem powinno się je poprawiać?

Myślę, że niewielkie błędy można puścić mimo uszu i w zamian pozwolić dzieciom na swobodne wyrażanie się.

Nie oznacza to, że nie powinno się poprawiać dzieci w ogóle. Czasami warto to zrobić, ale nie skupiajmy się za bardzo na wytykaniu im błędów. Zbyt częste poprawianie może skutkować utratą zainteresowania i niechęcią do mówienia po angielsku.

Spróbuj być cierpliwy, nawet jeśli zapomną, czego uczyły się wczoraj, lub popełniają te same błędy. Dzieci często uczą się przez powtarzanie. Jeśli będziesz powtarzać słowo lub strukturę gramatyczną dostatecznie często, istnieje szansa, że nauczą się ich poprawnej formy w sposób naturalny.

6. Poszukaj okazji do nauki angielskiego w ciągu dnia

Wyszykuj okazje do przemycenia nowego słownictwa w ciągu dnia. Na przykład, jeśli często zabierasz dziecko na spacery do parku, pokazując mu ptaki, owady, zwierzęta czy drzewa, możesz nauczyć je interesujących słów.

Ciekawym sposobem na przykucie uwagi dziecka i nauczenie go nowych słówek jest pokazanie mu czegoś atrakcyjnego. „Chodź, zobacz, tu jest butterfly na liściu! Ale jest piękny!” Dziecko może wtedy zapytać o to, co to jest „butterfly”, co stanowi idealną okazję do wprowadzenia nowych słówek, takich jak insect, bug, wings itd.

Regularna nauka wpleciona w codzienność sprawia, że angielski staje się częścią życia dzieci, a ćwiczenie angielskiego i nauka nowych słówek odbywa się w atmosferze relaksu i zabawy.

Dodatkowym plusem dla Ciebie, jeśli uczysz się angielskiego, jest to, że Twoje słownictwo również się dzięki temu wzbogaci!

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko angielskiego, dzięki tym praktycznym wskazówkom przygotujesz się do przejęcia sterów i stania się pierwszym i najbardziej zaufanym nauczycielem dla swojej pociechy. Ćwicz z dziećmi angielski i obserwuj, jak z dnia na dzień nabierają płynności językowej i obycia. Ach! I nie zapomnij o dobrej zabawie podczas nauki! Powodzenia!

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close