jak dobrze mówić po angielsku

Jak dobrze mówić po angielsku: opanuj język do perfekcji, dzięki tym 10 prostym krokom!

Czy chcesz się nauczyć, jak dobrze mówić po angielsku?

Szukasz też najkrótszej drogi do osiągnięcia płynności w posługiwaniu się tym językiem?

Nie mamy dla ciebie złotego środka, który w pięć minut pozwoli ci perfekcyjnie nauczyć się angielskiego.

Możemy natomiast podpowiedzieć ci kilka trików, dzięki którym nauczysz się, jak dobrze mówić po angielsku w naprawdę krótkim czasie.

Przeczytaj ten post i zacznij płynnie rozmawiać po angielsku.

Jak dobrze mówić po angielsku: 10 prostych kroków do płynności

1. Zaakceptuj fakt, że angielski jest dziwnym językiem 

Angielska gramatyka ma wiele usystematyzowanych reguł, ale niestety w wielu przypadkach, możesz mieć także wrażenie, że niektóre rzeczy zwyczajnie nie mają sensu. Na przykład, dlaczego  “read” (wym. reed) i “read” (wym. red) to to samo słowo, ale wymawiane w odmienny sposób w zależności od tego, czy wyraża czas przeszły czy teraźniejszy. Albo dlaczego liczba mnoga od “mouse” (mysz) to “mice” (myszy), podczas gdy “house” (dom) w liczbie mnogiej przyjmuje formę “houses” (domy)?

Mówi się, że wyjątek potwierdza regułę i niestety tych wyjątków w języku angielskim jest aż nadto. Łatwo można utknąć, szukając logicznego wyjaśnienia dla każdego haczyka językowego i tak naprawdę nigdy nie nauczysz się, jak dobrze mówić po angielsku, jeśli będziesz się skupiać na każdym z nich. Zamiast tego, musisz pogodzić się z tym, że pewnych kwestii nie da się wytłumaczyć i trzeba po prostu nauczyć się ich na pamięć, aby ruszyć do przodu.

2. Skocz na głęboką wodę

Poświęcanie jednej godziny tygodniowo na naukę angielskiego z reguły nie wystarczy, jeśli naprawdę chcesz robić postępy. Najlepszym sposobem, aby poprawić swój angielski, jest poświęcenie co najmniej kilku minut każdego dnia na naukę. Nie musisz ślęczeć nad książkami, wystarczy, że zanurzysz się w języku oglądając film bez polskich napisów, czytając książki lub artykuły po angielsku, czy choćby słuchając angielskiej muzyki, skupiając się na tekście. Jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku, musisz uczynić go stałym elementem twojej codzienności.

3. Przestań myśleć o sobie jako uczniu

Odpowiednie podejście może uczynić ogromną różnicę między porażką a sukcesem. Przestań patrzeć na siebie, jak na kogoś, kto się uczy angielskiego i zacznij myśleć o sobie, jako o kimś, kto mówi po angielsku. Może wydawać ci się, że to drobiazg, ale doda ci to pewności siebie i pomoże zacząć stosować w praktyce to, czego się nauczysz.

To także oznacza, że musisz zacząć myśleć po angielsku. Jeśli chcesz powiedzieć jakieś słowo po angielsku, prawdopodobnie najpierw zastanawiasz się jak ono brzmi po polsku, a następnie tłumaczysz je w myślach. Zamiast tego, postaraj wyobrazić sobie to słowo w formie obrazu i od razu pomyśleć o nim po angielsku. Prawdziwa płynność w języku zaczyna się, gdy przestajemy nieustannie tłumaczyć w myślach.

4. Pamiętaj, że odpowiedź tkwi w pytaniu 

Gdy ktoś zadaje ci pytanie po angielsku, wsłuchaj się w nie uważnie,a bez problemu znajdziesz odpowiedź. Angielskie pytania są niczym lustro:

           Does he…..?                       Yes, he does.

           Can she….?                         Yes, she can.

           Is it….?                                  Yes, it is.

Jeśli nie wiesz jak sformułować odpowiedź, zacznij od zastanowienia się, jakie wyrazy zostały użyte w pytaniu. Osoba zadająca pytanie wykorzystała już słowa, które będą ci potrzebne do sformułowania odpowiedzi. Zamiast uczyć się gramatyki na pamięć, zacznij szukać tego typu wzorców. Istnieje mnóstwo sposobów na “małe oszustwa”, które pomogą ci zapamiętać jakich słów należy używać w danych sytuacjach.

5. Wyciągnij jak najwięcej ze słuchania

Większość osób uczących się angielskiego, podczas ćwiczeń za słuchania, koncentruje się na znaczeniu poszczególnych słów. Oczywiście jest to bardzo ważne, ale słuchając native speakerów mówiących po angielsku, możesz zyskać znacznie więcej. Postaraj się słuchać nie tylko po to, aby zrozumieć znaczenie słów, ale także, by usłyszeć wymowę. Zwróć uwagę na to, które słowa się ze sobą łączą, kiedy zamiast “you” możesz usłyszeć “ya” itd. Staraj się zapamiętać te szczegóły, a przy następnej rozmowie twój angielski będzie brzmiał znacznie bardziej naturalnie.

Myślisz, że łatwiej powiedzieć niż zrobić? Słuchając native speakerów, czasem możesz mieć problem ze zrozumieniem wszystkich słów. Niekiedy używają skomplikowanego słownictwa, lub po prostu mówią za szybko lub z wyraźnym akcentem.

Świetnym sposobem na ćwiczenie aktywnego słuchania jest nauka z FluentU. Na FluentU znajdziesz bogatą kolekcję autentycznych materiałów wideo, dzięki którym usłyszysz angielski jakim na co dzień posługują się native speakerzy.

Gdy już rozpoczniesz przygodę z FluentU, to jak będzie wyglądała twoja nauka, będzie zależeć wyłącznie od ciebie. Przeglądając setki fantastycznych filmików, możesz samodzielnie zdecydować, które najbardziej odpowiadają twoim preferencjom i poziomowi językowemu.

Im więcej materiałów przesłuchasz, tym szybciej zaczniesz płynnie mówić po angielsku.

Dodatkowo, FluentU sprawia, że oglądanie filmików po angielsku jest niezwykle łatwe. W jaki sposób? Dzięki interaktywnym napisom, które dostarczają także zdjęcia, słownikowe definicje i przykładowe zdania.

jak dobrze mówić po angielsku z FluentU

Na FluentU uczysz się angielskiego z największymi gwiazdami

Klikając na przykład na słowo “brought”, oto co zobaczysz:

jak dobrze mówić po angielsku z FluentU

FluentU daje ci możliwość sprawdzenia każdego słowa

Dzięki FluentU nauczysz się dowolnego słownictwa. Przewijaj w lewo lub wprawo, aby zobaczyć więcej przykładów dla wybranego wyrazu.

jak dobrze mówić po angielsku z FluentU

Na FluentU nauka będzie przebiegać szybko i skutecznie dziki pomocnym quizom i licznym przykładom.
Dowiedz się więcej.

A co jest w tym wszystkim najlepsze? FluentU rozpoznaje słownictwo, którego się uczysz i podaje ci sugestie, co obejrzeć w następnej kolejności. Dzięki temu otrzymasz naprawdę spersonalizowane lekcje.

Możesz także zapisywać wszystkie nowe słowa, których się nauczysz i śledzić swoje postępy. Ćwicz z tymi filmikami i zobaczysz, jak szybko wzrosną twoje możliwości rozumienia i mówienia po angielsku niczym native speaker.

Zacznij korzystać z Fluentu na swoim komputerze i tablecie, lub pobierz aplikację mobilną na iOS lub android i ciesz się nauką w dowolnym miejscu i czasie.

6. Zmień teorię w praktykę!

W języku angielskim funkcjonuje powiedzenie: “Use it or lose it”, co oznacza, że jeśli nie używamy jakiejś umiejętności, ona po prostu zaniknie. Ta idea powinna ci przyświecać w zapamiętywaniu nowego angielskiego słownictwa. Najlepszą metodą na utrwalenie nowo poznanego słowa, jest natychmiastowe użycie go w praktyce, dzięki czemu zapisze się w twojej pamięci. Gdy nauczysz się nowego wyrazu, postaraj się kilka razy zastosować go w zdaniu w ciągu całego tygodnia, a gwarantujemy ci, że już go nie zapomnisz.

7. Ucz się całych zdań

Płynne mówienie po angielsku oznacza możliwość wyrażenia swoich myśli, uczuć i idei. Twoim celem jest konstruowanie złożonych wypowiedzi, dlaczego więc nie uczyć się od razu całych zdań? Przekonasz się, że znacznie łatwiej wykorzystasz angielski w codziennych życiowych sytuacjach, jeśli będziesz poznawać całe zdania, zamiast uczyć się na pamięć pojedynczych słówek i czasowników. Pomyśl jakie zdania najczęściej stosujesz po polsku i naucz się ich po angielsku.

8. Nie skupiaj się wyłącznie na gramatyce

Kluczem do tego jak dobrze mówić po angielsku, jest znalezienie równowagi pomiędzy nauką a praktyką. Płynne mówienie to nie to samo co perfekcyjna znajomość gramatyki, w końcu nawet native speakerzy popełniają błędy gramatyczne! Płynność językowa to umiejętność swobodnej komunikacji. Dlatego niezwykle ważne jest, aby czasem odłożyć na bok książki, wyjść do świata i ćwiczyć angielski w prawdziwym życiu.

9. Nie bój się popełniania błędów

Czasem zrozumienie tych wszystkich reguł i złożenie kilku słów w sensowne zdanie może być trudne. Nie pozwól, aby strach przed pomyłką powstrzymał cię od mówienia. Nawet jeśli myślisz, że popełniasz błąd, nie przestawaj mówić. W większości przypadków wszyscy zrozumieją co masz na myśli, nawet jeśli twój angielski nie jest idealny. Im więcej będziesz mówić, tym łatwiej będzie ci to przychodzić, a właściwe słowa same będą pojawiały się w głowie.

10. Ucz się od innych

Angielskiego możesz uczyć się nie tylko z książek i od profesjonalnych nauczycieli – każdy kto mówi po angielsku może pomóc ci ćwiczyć. Wyobraź sobie, że ktoś cię pyta jak wymawia się dane słowo po polsku. Czy będziesz mieć coś przeciwko? Oczywiście, że nie! Będzie ci miło, że ktoś uczy się twojego języka i prosi cię o pomoc. Tak samo osoby anglojęzyczne na pewno chętnie ci pomogą. Jeśli w twoim otoczeniu są jacyś native speakerzy, wykorzystaj okazję i ucz się od nich.

Pozostałe źródła, które pokażą ci, jak dobrze mówić po angielsku

Znamy bardzo wiele produktów edukacyjnych, które uczą jak dobrze mówić po angielsku, ale Why English Is Easy: Language Hacks That Make English Easy, szczególnie przypadł nam do gustu. Nie jest to zwyczajny kurs angielskiego, a zupełnie nowe podejście do nauki. To co czyni go wyjątkowym, to osoba autora, słynnego poligloty Benny’ego Lewisa. Jest on mistrzem szybkiej nauki języków i ma za sobą lata doświadczenia w tej dziedzinie. Podczas tego kursu pokaże ci triki i techniki, które poznał w ciągu całej swojej kariery.  Zapisując się na kurs przy użyciu powyższego linku, możesz wesprzeć działalność naszego bloga, za co z góry serdecznie dziękujemy!

How to Speak English Well … It’s *NOT* what you think: to świetny filmik motywacyjny, który pokazuje, jak istotne jest to, aby zamiast wciąż się nad wszystkim zastanawiać, po prostu zacząć mówić.

 

Mamy nadzieję, że skorzystasz z naszych porad na to,  jak dobrze mówić po angielsku i zobaczysz fantastyczne rezultaty szybciej, niż się tego spodziewasz!

 

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close