filmy-do-nauki-angielskiego-z-napisami

Filmy do nauki angielskiego z napisami: sprawdź 8 najlepszych stron i kanałów na YouTube

Oglądając filmy do nauki angielskiego z napisami, możesz nie tylko świetnie spędzić czas, ale także znacząco poprawić swoją znajomość języka.

Napisy do filmów są niczym most, który przeprowadzi cię od: “co on mówi?” do: “wszystko rozumiem!”.

Dzięki nim zrozumiesz wszystkie angielskie dialogi w filmach i serialach, które aktualnie oglądasz, aż pewnego dnia przejdziesz na drugą stronę mostu i zorientujesz się, że nie są ci one więcej potrzebne.

Dzisiaj zabierzemy cię w kolejny etap podróży, jaką jest nauka angielskiego.

W tym poście pokażemy ci, jak poprzez filmy do nauki angielskiego z napisami, możesz doskonalić swoje umiejętności językowe i dlaczego jest to taka świetna metoda. Podamy ci przykłady ośmiu bardzo korzystnych źródeł, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych i pomocnych filmów po angielsku z napisami.

Filmy do nauki angielskiego z napisami po polsku czy angielsku?

Napisy to zapis dialogów prowadzonych przez postacie w filmach. Wszystko to, co jest wypowiedziane w danej scenie, pojawia się w formie napisów, zazwyczaj w dole ekranu. Niektóre napisy to tzw. closed captions, co oznacza, że oprócz dialogów, pojawia się także zapis różnych efektów dźwiękowych.

Do wyboru z reguły są napisy w języku oryginału, w tym wypadku jest to angielski, bądź napisy przetłumaczone na twój język ojczysty.

Oglądanie filmów z polskimi napisami niesie ze sobą pewne korzyści, ale jeśli chcesz się szybko i efektywnie nauczyć języka, warto wybierać napisy po angielsku. Badania pokazały, że oglądanie filmów po angielsku z angielskimi napisami, jest znacznie skuteczniejszą metodą nauki, niż korzystanie z przetłumaczonych napisów, lub całkowite ich wyłączenie.

Filmy do nauki angielskiego z napisami są tak skuteczne dzięki występującej powtarzalności. Możesz zarówno usłyszeć, jak i zobaczyć nowe słowa, przez co znacznie łatwiej je zapamiętasz.

Dzięki napisom, łatwiej ci także będzie skojarzyć angielską pisownię z wymową. Na kursie językowym uczysz się czytać po angielsku, ale możesz wciąż czuć się niepewnie jeśli chodzi o poprawne  mówienie. Filmy do nauki angielskiego z napisami za jednym zamachem pokażą ci, jak prawidłowo wymawiać każde słowo, jaka jest jego poprawna pisownia i jak używać go w konwersacji.

W końcu, oglądając filmy do nauki angielskiego z napisami, całkowicie zanurzysz się w języku. Taka metoda domowej nauki (otoczenie się pisanym i mówionym językiem) to jeden z najskuteczniejszych i najszybszych sposobów na opanowanie angielskiego. Zmusza cię do nieustannego posługiwania się i myślenia w obcym języku, zamiast opierania się na ciągłym tłumaczeniu w myślach. To poprawi wszystkie aspekty języka, łącznie z umiejętnością czytania ze zrozumieniem i konwersacji.

Filmy do nauki angielskiego z napisami: 8 najlepszych kanałów

6 Minute English

filmy-do-nauki-angielskiego-z-napisamiTa seria wydana przez BBC zawiera kolekcję sześciominutowych filmów. Ogląda się je łatwo i przyjemnie ze względu zarówno na ich długość, jak i zróżnicowaną tematykę. Większość z nich ma charakter edukacyjny i dotyka bardzo interesujących kwestii, przez co nie tylko nauczysz się angielskiego, ale także dowiesz się czegoś ciekawego o otaczającym nas świecie, od stworzeń morskich po historie o astronautach.

Każde wideo posiada łatwe do przeczytania napisy, a język jest na tyle prosty, że bez problemu zrozumiesz przekazywaną treść. Wystarczy kliknąć ikonę chmurki dialogowej w prawym dolnym rogu ekranu, aby włączyć napisy.

Filmy są uzupełnione o quizy, listy słówek i transkrypcje, dzięki czemu nauka będzie kompletna.

FluentU

filmy-do-nauki-angielskiego-z-napisamiFluentU to wyjątkowa propozycja na tej liście, ponieważ używając tej aplikacji, otrzymasz znacznie więcej niż filmy do nauki angielskiego z napisami. FluentU dostarcza autentyczne materiały wideo po angielsku, takie jak zwiastuny filmowe, teledyski, inspirujące wywiady i wiele więcej. Każdy z tych filmów staje się spersonalizowaną i wciągającą lekcją angielskiego.

Wszystkie filmy posiadają interaktywne napisy po angielsku.  Najeżdżając myszką na dowolne słowo, film automatycznie się zatrzyma, a ty otrzymasz definicję, prawidłową wymowę i ilustrację. Klikając w wybrany wyraz, FluentU zaproponuje ci inne filmiki, w których możesz zobaczyć jego zastosowanie.

Pozwoli ci to w pełni zrozumieć każde nowe słowo, a jedyne co musisz robić, to świetnie się bawić, oglądając filmy popularne w anglojęzycznych krajach.

FluentU dostarczy ci także fiszki, ćwiczenia, listy słówek i transkrypcje do każdego wideo, dzięki czemu utrwalisz wszystko czego się nauczysz. A co najlepsze, możesz uczyć się angielskiego gdzie tylko zechcesz i kiedy tylko zechcesz, dzięki mobilnej aplikacji FluentU dostępnej na iOS i Android.

Materiały wideo są uporządkowane według kategorii i poziomu trudności, więc łatwo znajdziesz film odpowiedni dla siebie. Dodatkowo, na podstawie historii twoich postępów, FluentU zaproponuje ci, co warto obejrzeć w następnej kolejności, przez co doświadczenie będzie jeszcze bardziej spersonalizowane.

Rachel’s English

Ten kanał na YouTube zawiera kilkuminutowe filmiki przedstawiające łatwe do zrozumienia konwersacje. Te filmy do nauki angielskiego z napisami będą idealne do ćwiczenia wymowy, ponieważ Rachel mówi bardzo powoli i wyraźnie, a ty możesz powtarzać razem z nią.

Dzięki napisom lepiej zrozumiesz, o czym mówi, a także łatwiej ci będzie zapisać listę słówek do powtórzenia na później. W odróżnieniu od innych kanałów na YouTube, które wykorzystują automatycznie generowane napisy (które często są błędne), Rachel samodzielnie tworzy wysokiej jakości napisy.

Kanał Rachel’s English omawia wiele tematów. Jedną z ciekawszych kwestii jest popularnie stosowany slang. Rachel używa wielu słów, których nie można zaliczyć do języka formalnego, są natomiast bardzo powszechnie stosowane w mowie codziennej. Są to wyrazy, których raczej nie znajdziesz w podręcznikach do nauki angielskiego, ale autorka bloga sprawi, że łatwo je zrozumiesz i nauczysz się, jak używać ich na co dzień.

Learn English Conversation

filmy-do-nauki-angielskiego-z-napisamiTen kanał koncentruje się na ciekawych historiach. Każde wideo przedstawia krótką opowieść z bardzo łatwymi do zrozumienia dialogami. Dostępne materiały są przeznaczone dla początkujących i zawierają podstawowe słownictwo, nieco łatwiejsze niż filmy do nauki angielskiego z napisami na innych kanałach.

Aby jeszcze bardziej ułatwić ci naukę, Learn English Conversation udostępnia materiały powtórkowe, dzięki którym utrwalisz nowe słownictwo. Lektorzy będą wskazywać przedmioty, o których mówią w danym momencie, aby mieć pewność, że uczniowie rozumieją o czym mówią.

Powtórki i napisy pozwolą ci lepiej zapamiętać nowe słowa i ich prawidłową wymowę. Mimo że napisy są generowane automatycznie przez YouTube, są one poprawne, ponieważ lektorzy mówią wolno i wyraźnie.

English Is Fun

filmy-do-nauki-angielskiego-z-napisami

Na tej stronie możesz przebierać w bogatej kolekcji filmów z napisami. Odwiedź stronę English Is Fun, aby nauczyć się popularnych angielskich idiomów i poznać ich znaczenie. Otrzymasz dokładne wyjaśnienie każdego z nich, wraz z poprawną wymową i podpowiedziami jak stosować je w codziennym życiu. Znajdziesz tu także teledyski z napisami i humorystyczne filmiki.

Wiele filmików posiada wbudowane napisy, natomiast pozostałe pokażą ci napisy dla kluczowych słów i fraz.

Niestety filmiki nie są uporządkowane w playlisty ani kategorie, ale każdy z nich będzie bardzo pomocny. Przeglądając zawartość tego kanału, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

VOA Learning English

filmy-do-nauki-angielskiego-z-napisami

Ten kanał do do nauki angielskiego od VOA News ma na celu naukę języka poprzez aktualne filmiki z napisami mówiące o najnowszych wydarzeniach, zwłaszcza kulturalnych. Możesz uczyć się, oglądając fragmenty popularnych filmów i poznawać nowe ważne słownictwo, które jest używane w serwisach informacyjnych. 

Poziom językowy jest nieco bardziej zaawansowany od przedstawionych do tej pory źródeł, ale do wyboru jest tak dużo tematów, że bez wątpienia każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Ta strona odróżnia się od innych także tym, że zawiera nie tylko materiały filmowe. Możesz tu także znaleźć artykuły prasowe z dodatkową opcją audio, dzięki czemu możesz ćwiczyć jednocześnie czytanie i słuchanie ze zrozumieniem. Mimo że to nie jest to samo, co filmy do nauki angielskiego z napisami, daje to bardzo podobną możliwość, aby widzieć i słyszeć nowo poznane słowa i zdania.

Sleep Learning English

Ta playlista dostępna na kanale Sleep Learning, pokazuje angielskie słownictwo, definiuje je i dostarcza przykładowe zdania z ich użyciem, wszystko to wraz z kompletnymi napisami. Narrator mówi wolno i wyraźnie, a w tle słychać relaksującą muzykę.

Filmiki pokazują rozmowy i sytuacje z życia codziennego, które mogą przytrafić się każdemu z nas, więc łatwo możesz wprowadzić w życie wszystko czego się nauczysz. Możesz słuchać naturalnych rozmów native speakerów i stworzyć warunki do zanurzenia się w języku. Poniżej znajduje się przykładowy filmik z tej strony.

Te filmiki zostały tak przemyślane, aby słuchać ich przed zaśnięciem. Uspokajająca muzyka i dialogi będą utrwalać się w twojej pamięci, gdy będziesz zasypiać. Oczywiście stosując tę metodę nie skorzystasz z napisów, ale może warto czasem spróbować nieco innego podejścia.

Daily English Conversation

Na tym kanale na YouTube, znajdziesz szeroki wybór filmików da nauki angielskiego z napisami. Posortowane są one w bardzo wygodne playlisty, dzięki czemu możesz łatwo i szybko znaleźć materiały, które pomogą ci ćwiczyć słownictwo, mówienie czy poprawne konstruowanie zdań, a to wszystko podczas oglądania ciekawych historii.

Część z najbardziej pomocnych filmików skupia się na doskonaleniu prawidłowej wymowy. Lektor czyta to samo zdanie z różną prędkością i intonacją, a ty w międzyczasie możesz śledzić tekst na ekranie dzięki napisom. Jest to świetne ćwiczenie, ponieważ pomoże ci rozpoznać słowa i frazy, nawet jeśli będą wypowiadane w innym kontekście czy z odmiennym akcentem.

Możesz wybierać między tymi ciekawymi propozycjami i jesteśmy pewni, że któraś z tych stron przypadnie ci do gustu. Oglądając te ciekawe filmy do nauki angielskiego z napisami, w mig opanujesz język obcy, nawet nie czując, że się uczysz.


Cailey Johanna to autorka tekstów, tłumaczka i edytor. Pisze po angielsku, hiszpańsku i jest zafascynowana językami obcymi. Przez swoje artykuły, pragnie pomóc czytelnikom, przełamać bariery językowe i kulturowe.  

If you liked this post, something tells me that you'll love FluentU, the best way to learn English with real-world videos.

Experience English immersion online!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close