turizm-ve-otelcilik-ingilizcesi

Turizm ve Otelcilik İngilizcesi Öğren, Mükemmel Kariyer Fırsatları Bul: Başlangıç için 60+ İngilizce Kelime, Terim ve Cümle

Turizm ve otelcilik, dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden ikisi.

Bu da, her yıl insanlara gittikçe daha fazla iş imkanı sundukları anlamına geliyor.

Yalnızca bu bile turizm ve otelcilik İngilizcesi öğrenmek için yeterli bir sebep değil mi?

Sadece 2015’te otelcilik ve turizm sektörleri dünya çapında 7 milyar doların üzerinde gelir ve 200 milyonun üzerinde iş imkanı sağlamış.

Küresel çapta İngilizce konuşabilen ve uluslararası misafirlerle etkileşime geçebilen binlerce profesyonele ihtiyaç var.

Onlardan biri olabilir misin?

Elbette olabilirsin! Tek bilmen gereken şey, Türkçede gösterebildiğin mesleki becerilerinin üzerine ekleyeceğin doğru türden İngilizce.

Turizm ve Otelcilik Alanında Bir Kariyer Seni Nereye Götürebilir: Sektörün Faydaları

 • Seyahat imkanı. Bu kariyer alanının en iyi tarafı bu. Uluslararası seyahatlere çıkmak isteyenler için harika bir alan. Dünyanın neresine gidersen git, otel bulursun. Turistler görürsün. İnsanlar artık her yere seyahat ediyor, bunun anlamı da her yerde iş bulabileceğin.
 • Muazzam bir uluslararası arkadaş, meslektaş ve müşteri ağı. Artık Türkçe cümlelerin arasında bile İngilizce karşılığı olan “network” kelimesiyle anılmaya başlanan “ağ”dan kastımız, kişisel ve mesleki olarak bir şekilde bağlantılı olduğun insanlar. İngilizce, uluslararası turizm alanı için öğrenilecek müthiş bir dil, çünkü dünyanın her yerinden insanlarla İngilizce iletişim kurabilirsin. Bu da, ağının sürekli büyüyeceği anlamına geliyor. Daha çok insan tanımak, dünyayı daha iyi anlamana ve gelecek için yeni iş fırsatları bulmana yardımcı olur!
 • Harika bir gelecek. Bu sürekli büyüyen sektörde çok çeşitli işler var. Eğer bu sektörde çalışmaya başlarsan, daha fazla şey öğrenmek, insanlarla tanışmak, işini değiştirmek, yeni yerlere seyahat etmek, yeni diller öğrenmek, terfi almak (işinde yükselmek) ve daha fazla para kazanmak için daha fazla fırsatın olur.

Turizm ve Otelcilik Alanında Bir Kariyere Nasıl Başlanır

Bu sektörde bir kariyere başlamanın tek bir yolu yok. Turizm ve otelcilik alanında çok ama pek çok farklı iş ve kariyer imkanı var.

Bu da, her türden işin farklı gerekliliği var demek oluyor. Bu gereklilikleri genel olarak  şu kategorilere ayırabiliriz:

 • Eğitim veya sertifikasyon (belgelendirme) — Bazı işler için lise veya üniversite diploması gerekir. Bazı işler içinse mesleki eğitim veya sertifika almak yeterli olur. Örneğin, eğer bir otelde şef olarak çalışmak istiyorsan, bir aşçılık okuluna gitmiş olmanı veya bir kurstan sertifika almış olmanı isteyebilirler. Eğer otel müdürü olarak çalışmak istiyorsan, başvurduğun oteller otel yönetimi veya işletme alanında yüksek okul veya üniversite diploman olmasını bekleyebilirler.
 • Tecrübe — Başlangıç olarak tecrübe gerektirmeyen pek çok iş bulabilirsin. Girmeyi çok istediğin iş çalışma deneyimi gerektiriyorsa, işi ve işleyişi öğrenmek için daha basit bir görev üstlenerek başlayabilirsin. Turizm ve otelcilik sektöründe çalıştığın sürece çok şey fark etmez, yine insanlarla tanışıp pek çok şey öğrenirsin. Örneğin, eğer bir otelde şef olmayı çok istiyorsan ancak hiç yemek pişirme deneyimin yoksa, garson olarak veya benzer bir pozisyonda çalışmaya başlayabilirsin. Bu sana otel restoranında çalışma deneyimi kazandıracaktır —üstelik belki de şefle konuşup ondan tavsiyeler de alabilirsin!
 • Dil becerileri — Eğer çok fazla turistle yüz yüze gelecek olan bir çalışansan, o zaman İngilizceye diğer çalışanlardan çok daha fazla ihtiyacın olur. Eğer yalnız başına çalışan, pek fazla turistle karşılaşmayacak olan türden bir çalışansan o zaman daha az İngilizce bilgisi ile işini idare edebilirsin.

Aşağıda işe başlamak için bulabileceğin farklı iş türlerinden bahsedeceğiz. Bu alanla ilgili bütün bu faydalı kelimeleri alıp internet üzerinden veya yerel gazetelerden iş ilanlarına bakabilirsin! Eğer internet üzerinden arama yapmak istiyorsan, Indeed, IdealistMonster, Kariyer.net ve Yenibiris.com gibi kariyer sitelerine bakmakla işe başlayabilirsin.  Aşağıda senin için sıraladığımız turizm türlerinde çeşitli pozisyonlarda arama yapabilirsin!

Turizm ve Otelcilik Sektöründe İş Bulmak için İhtiyaç Duyacağın 60+ İngilizce Kelime, Terim ve Cümle

Turizm Türleri

Turizm ve otelcilik alanında iş başvurusu yaparken pek çok turizm türü olduğunu fark edeceksin. Çalışmak istediğin turizm alanıyla ve çeşitli turist türleriyle ilgili de daha fazla şey bilmen gerekecek. Belirli lokasyonlarda pek çok farklı türden turistle karşılaşabileceğin aklına olsun. Bu yüzden turizm ve otelcilik İngilizcesi kapsamında ne öğrensen kardır!

 • Domestic tourism (iç turizm) — Bu turizm türü, insanların kendi ülkeleri içerisinde seyahat etmesini ifade eder. Örneğin, her yıl milyonlarca Amerikalı, kendi ülkelerinde olduğu halde Özgürlük Anıtı’nı (İng. Statue of Liberty) ziyaret eder. Çoğu Amerikalı tatil için Havai’ye seyahat eder ve kendi ülkesinde turist olur. Senin ülkendeki en popüler iç turizm merkezi neresi?
 • Inbound/outbound tourism (dış turizm)Inbound ve outbound turizm türlerinin ikisi de, insanların uluslararası seyahat ederek turistik aktivitelerde bulunmasını ifade eder. Inbound (geliş/gelen) turizminde farklı ülkelerden insanların bir ülkeye gelişi ifade edilir, outbound (gidiş/giden) turizmi ise insanların kendi ülkelerinden farklı bir ülkeye gitmelerini ifade eder.
 • Sightseeing tourism (şehir turu turizmi)— Bu, insanların önemli anıt noktaları, örneğin tarihsel önemi olan binaları, müzeleri, heykelleri ve gökdelenleri görmek için seyahat ettikleri turizm türüdür. Bu tür seyahat ve turlara çıkan turistler bir şehri veya ülkeyi özel ve benzersiz kılan her şeyi görmek isterler. Genellikle pek çok yer ve şey görüp hepsi hakkında biraz bilgi edinmek isterler. Aynı zamanda bu yerlerde fotoğraf çekmekten ve çektirmekten hoşlanırlar.
 • Casual tourism (rahat/gelişigüzel/plansız turizm)— Bu terim, en rahat şekilde seyahat eden kişileri ifade etmek için kullanılır. Casual, yani rahat turistler muhtemelen sizden pek bir şey istemeyeceklerdir, çok bir beklentileri yoktur, yalnızca temel şeylere ihtiyaç duyarlar. Kamp yapabilir veya otellerde kalabilirler, yeter ki dışarı çıkıp ülkeyi kafalarına göre gezmelerine yetecek temel konfor ve temizlik düzeyine sahip olsunlar.
 • Recreation tourism (eğlence amaçlı turizm) — Kimi insanlar güzel bir plajda yüzmek veya popüler ve eğlenceli bir golf sahasına sahip bir tesiste golf oynamak için tatile çıkarlar. Bu tür insanlar eğlence amaçlı turizmin bir parçasıdırlar çünkü seyahat ederken eğlenceli aktiviteler ve hobiler yapmak isterler.
 • Ecotourism (ekoturizm) veya nature tourism (doğa turizmi) — Bu epey yeni ve çok da havalı (bazen de havadar!) bir turizm türü! İnsanlar artık güzel bir doğaya sahip yerlere seyahat etmek, doğal ortamlar görmek istiyorlar. Aynı zamanda gittikleri yerin sürdürülebilir (sustainable) olmasına dikkat ediyor, buna katkı sağlamak istiyor, tarımla, ekolojiyle, doğayla, yaban hayatla, çevre korumayla ve geri dönüşümle ilgili projelerini görmek, bunlarda yer almak istiyorlar. Gittikleri bölgelerde doğal ortamlarında yaşayan hayvanlar ve kendiliğinden yetişen ve endemik bitkiler hakkında bilgi edinmek istiyorlar. Nehirleri, gölleri, dağları tanımak istiyorlar. Daha da önemlisi, o bölgenin yerlilerinin kendi yaşamlarında doğadan nasıl faydalandıklarını ve çevrelerini, doğayı nasıl koruduklarını bilmek istiyorlar. Ekoturizme giriş niteliğindeki bu harika kitapta konu üzerine daha fazla şey okuyabilirsin.
 • Cultural tourism (kültürel turizm/kültür turizmi) — Turistlerin çoğu dünyanın farklı bölgelerindeki insanların nasıl yaşadıklarını öğrenmek için seyahat ederler. Yerel kültürü nasıldır? Yerel toplulukların birtakım gelenek görenekleri nasıldır? Yerliler neye inanırlar? Ne çeşit bayramlar kutlarlar? Ne tür yiyecekler yerler? Ne tür müzikler çalar, dinlerler? Tüm bunlar, kültür turizmine çıkan turistlerin ziyaret ettikleri yerlerle ilgili cevabını bulmak istediği türden sorulardır. Kültür turizminin pek çok destinasyonunda artık rehberli turlar vardır ve yerel rehberler veya o toplulukta yaşayan biri turistleri kendi yaşadıkları yere ve hatta bazen evlerine götürüp kültürleriyle ilgili dersler verirler.
 • Community tourism (toplum turizmi) —Bu turizm türü de kültürel turizme oldukça benzemekle birlikte, birkaç noktada ayrılır. Toplum turizmi ile ilgilenen kişiler toplumların üzerinde çalıştıkları projeleri görmek isterler. İnsanlar hayatlarını daha iyi hale getirmek için birlikte neler yapıyorlar? Güçlük bir yerel iş veya işletme var mı? Örneğin, bu tür turistler büyük miktarlarda taze, organik peynir yapan ve satan bir topluluğu ziyaret etmeye bayılırlar—üstelik ineklerinin yaşadıkları yerleri görmek ister, ineklerin nasıl sağıldığını, sütün nasıl peynir olduğunu ve peynirin nasıl paketlenip satıldığını görmek, bilmek isterler. Aslında bu turizm türü kültürel ve ekolojik turizmin bir birleşimi gibidir de diyebiliriz.
 • Volunteer tourism (gönüllü/gönüllülük turizmi)— Bu, son derece popüler bir turizm türüdür. Kuzey Amerika’dan, Avrupa’dan ve Avustralya’dan pek çok lise ve üniversite öğrencisi yurt dışına seyahat edip gönüllü olmayı istiyor. Bu gönüllüler hastanelerde, yetimhanelerde, çiftliklerde, hayvan barınaklarında veya yerel halka katkı sağlayacak projeler yürüten sivil toplum örgütleriyle birlikte (İng. non-profit organizations (NGOs)) çalışıyorlar. Örneğin, gönüllü turizm programı WWOOF çok uzun bir süredir var ve bu sistem seyahat ederken gönüllü işler (organik çiftliklerde) bulmanın gayet popüler bir yolu—internet sitelerini ziyaret edip bu tür turizmle ilgili daha fazla bilgi alabilirsin.
 • Adventure tourism (macera turizmi) — Bu gerçekten de çok eğlenceli bir turizm türü. Bu turistler ellerinden gelen her tür heyecan verici aktiviteyi yapmak isterler. Örneğin, bisiklete binmek, rafting yapmak, kanoya binmek, dağ yürüyüşlerine çıkmak, kitesurf veya yamaç paraşütü yapmak tam onlara göredir. Ancak, macera turizmi alanında çalışmak çok zorlu bir iş olabilir. Bu konuda daha fazla şey öğrenmek için macera turizmi işletmesi yönetmek üzerine olan bu kitabı okuyabilirsin.
 • Medical/health tourism (medikal turizm/sağlık turizmi) — Bu, genellikle pek de eğlenceli bir turizm türü değildir. Amerikalıların geneli kendi ülkelerindeki pahalı doktor muayene ve tedavi ücretlerini ödeyemezler. Zorlu bir ameliyat geçirmeleri veya ciddi bir tedavi almaları gerektiğinde, maddi durumları bunu Amerika’da yapmayı karşılamayabilir. Bu yüzden, bu tür hizmetlerin daha uygun ücretler karşılığında alınabildiği başka ülkelere seyahat etmeye karar verirler. Bazen de, yaşadıkları yerden ve maddi koşullardan bağımsız olarak, insanların başka bir ülkedeki sağlık çalışanlarının bilgi ve tecrübelerine başvurmaları veya o ülkenin sağlık teknolojilerinden faydalanmaları gerekir. Eğer araştırmalarını iyi yaparlarsa, hele bir de gidecekleri yerin dilini biliyorlarsa, bu gayet iyi sonuçlar doğuran iyi bir deneyim olabilir. Fakat bazen bu tür girişimler tehlikeli olabilir. Her durumda, sağlık sebepleriyle seyahat eden turistlerle karşılaşabilirsin. Bu inanılmaz kitap bu karmaşık turizm türünü daha iyi anlaman konusunda sana yardımcı olabilir.
 • Religious tourism (dini turizm) —Kimi turistler, birtakım önemli dini yerleri ve merkezleri ziyaret etmek isteyen dindar kişiler olabilir. Bu kişiler kiliseleri, tapınakları, camileri ve diğer ibadet mekanlarını ve kutsal mekanları görmek isterler. Hatta önemli dini liderlerle tanışmak isteyebilir, dini etkinliklere katılmak veya belirli bir bayramın kutlamalarında yer almak isteyebilirler.

Bu farklı turizm türlerinde ne çeşit işlerin olduğunu görmek için daha önce yukarıda örnek olarak verdiğimiz kariyer sitelerinden birini ziyaret edip (Indeed gibi) yukarıdaki ifadeleri ve terimleri aratabilirsin. Bunu yapmak gayet kolay! Arama kutusuna “health tourism/sağlık turizmi” veya “ecotourism/ekoturizm” yazıp nasıl sonuçlar çıkacağına bakabilirsin.

Turizm ve Otelcilik Alanındaki İş Türleri

Uluslararası turizm alanında veya yurt dışında turizmle ilgili bir iş ararken aşağıda sıraladığımız kelimelerin sana çok faydası dokunacak. İnternete girerek bu iş unvanlarıyla arama yapabilir veya gazetelerde bu unvanların geçtiği iş ilanlarına göz atabilirsin!

Otellerdeki ve Tatil Köylerindeki İşler

 • Bellhop (belboy/komi), baggage handler (valiz görevlisi) — Bu kişi, misafirleri için kapıları açıp onların valizlerini odalarına taşıyan otel çalışanıdır.
 • Concierge (misafir danışmanı), receptionist (resepsiyonist) — Bu kişi, sürekli ön büroda duran otel çalışanıdır. Misafirleri karşılar, kayıtlarını yapar, oda anahtarlarını verir, yeni rezervasyon alır ve rezervasyonların ödemelerini ve konaklama ve hizmet bedellerini alır. Bu kişinin aynı zamanda misafirlerin özel ricalarının, istek ve ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlaması ve misafirlerin sorunlarını çözüp sorularını cevaplaması da gerekir. Bu kişinin son derece nazik ve dost canlısı olması gerekir.
 • Maid (temizlikçi), housekeeper (kat görevlisi) — Bu otel çalışanlarının temel görevleri otel odalarını son derece temiz tutmaktır. Otel odalarını her gün temizleyip düzeltirler. Misafirler otelden ayrıldığında bu görevliler odalarına gidip bu odaları odalara yerleşecek bir sonraki misafirler için hazırlarlar. Bu görevde çalışırken bilmen gereken pek çok İngilizce kelime olacaktır, bu yüzden çalışmaya başlaman için harika bir liste hazırladık.
 • Janitor (hizmetli, hademe) — Bu çalışanlar otel odalarının dışında kalan yerleri temizlemekten sorumludur. Yerleri siler, bütün misafirlerin vakit geçirdiği ortak alanları (lobi ve yemek salonu gibi) temizler ve oteldeki çöplerin atılmasıyla ilgilenirler. Oteldeki bütün çöp kutularının boş ve temiz olması onların işidir ve bu iş en zor temizlik işlerinden biridir.
 • Bartender (barmen) — Çoğu otelin, misafirlerinin rahatça oturup konuşabileceği veya müzik dinleyebileceği en az bir barı vardır. Barmen burada misafirlerin içkilerini hazırlar ve servis eder, bazen yiyecek hazırlama görevi de vardır. Bu çalışanların içeceklerle ilgili hemen hemen bütün İngilizce kelimeleri bilmeleri gerekir, özellikle de kokteyl isimlerini, içeriklerini ve kokteyl hazırlamayla ilgili kelimeleri.
 • Host/hostess (mihmandar) — Çoğu otelin hem misafirlerinin hem de dışarıdan gelen müşterilerin yemek yiyebileceği bir de restoranı vardır. Mihmandarlar sürekli restoranın kapısında dururlar ve içeriye girenleri karşılarlar. Bu kişiler aynı zamanda yemek rezervasyonlarını da alırlar. Müşterilerin restoranda yer bulmalarına ve masa seçmelerine de yardımcı olurlar.
 • Server, waiter/waitress (garson) — Bu işlerin hepsi aynıdır. Bu kişilerin görevleri restoranda yemek yiyen kişilere hizmet etmek, sipariş almak ve yemeklerini servis etmektir. Sipariş alabilmek ve müşterilerin sorularını yanıtlayabilmek için menüdeki bütün yemekleri ve yemeklerle ilgili kelimeleri (yemek adları, malzemeler, pişirme ve sunum biçimleri) bilmeleri gerekir.
 • Busboy (komi, garson yamağı) — Bu kişi restorandaki masaların daima temiz olmasını ve müşteriler için hazır olmasını sağlar. İnsanlar yemeklerini bitirip restorandan çıktıklarında komi onların masalarını temizler ve yeni gelecek müşteriler için masayı hazırlar.
 • Chef/cook (şef, aşçı) — Bu kişi restoran/otel mutfağında yemekleri hazırlar. Eğer yemek inanılmaz derecede lezzetliyse, bazen müşteriler yemeği yapan şefle tanışmak isteyebilirler! Bu durumda şef restorana veya yemek salonuna çıkıp müşterilerle ayak üstü kısa bir sohbet gerçekleştirir ve övgüleri toplar.
 • Groundskeeper (saha bakıcısı, saha görevlisi)— Bu kişinin sorumluluğu otelin dışındaki bitkilerin bakımıyla ilgilenmektir.
 • Maintenance worker (bakım-onarım elemanı) — Otelde bakıma ihtiyaç duyan, bozulan ve onarılması gereken herhangi bir şey olduğunda sorumlu bu kişidir.
 • Manager/supervisor (müdür, idareci, yönetici) — Bu kişiler, oteldeki genel işleyişten ve her şeyin yolunda gitmesinden sorumlu olan kişilerdir. Çalışanların işe alınmasından, yeni elemanlara iş öğretilmesinden, çalışanların idaresinden oteldeki sorunların çözülmesine kadar pek çok şeyden sorumludurlar ve misafirlerin memnuniyetinin sağlandığından emin olmaları gerekir.
 • Event planner (etkinlik planlayıcısı) — Otellerin pek çok insanın konaklayacağı sayıda odaları ve bu insanların birlikte vakit geçirebilecekleri büyük ortak alanları vardır, bu yüzden otellerde genellikle büyük etkinlikler de gerçekleştirilir. Bu etkinlikler toplantılardan düğünlere ve büyük kongrelere kadar her şey olabilir. Etkinlik planlayıcısı, otelin bu tür etkinliklere hazır olmasını sağlar.

Seyahat ve Turizm Şirketlerindeki İşler

Günümüzde pek çok insan seyahat ettiğinden, artık bu ziyaretlerin pürüzsüz gerçekleşmesini ve turistlerin seyahatlerinin ve tatillerinin tadını çıkarabilmesini sağlamak için de koskoca şirketler var. Eğer bu şirketlerden birinde çalışıyorsan, bir ofiste veya ofis dışında çalışacak ve turizm ve otelcilik İngilizcesi bilginle insanların keyifle seyahat etmelerine yardımcı olacaksın.

 • Secretary/administrative assistant (sekreter/yönetici asistanı) — Bu kişi çoğu zaman bütün ofis işleriyle ilgilenen kişidir. Yazışmalarla ilgilenir, telefon konuşmaları yapar, ofis takvimini düzenler ve gerekirse tur ve gezi rezervasyonları alır. Genellikle patronunun yaptığı bütün işlere yardımcı olur. Bu kişinin işini gayet organize bir şekilde ve hızla yapabilmesi gerekir!
 • Travel agent (seyahat acentesi) — Çoğu kişi, onlara bir seyahat planı yapmalarında yardımcı olacak birileri olsun ister. Seyahat acentelerinde çalışanlar da müşterilerinin daha ucuz uçak biletleri, otel odaları ve seyahat için başka tesis ve hizmetler bulmalarına yardım ederler. Aynı zamanda seyahat öncesinde uçak bileti almalarına ve otel rezervasyonu yapmalarına da yardımcı olurlar.
 • Tour guide (tur rehberi) — Tur rehberleri her yerdeler! Turistlerle birlikte gezip onları maceralara götüren kişiler tur rehberleri. Turistlerin kasabaları, şehirleri, müzeleri, çiftlikleri, ormanları ve daha pek çok yeri gezmelerine yardımcı olacak çok sayıda insana ihtiyaç var. Tur rehberlerinin gayet iyi İngilizce bilmeleri şarttır çünkü dünyanın farklı yerlerinden insanlara turlarda gördükleri yerleri ve şeyleri İngilizce olarak anlatırlar. Bu kişiler aynı zamanda turistlere güven vermeli ve onları rahat hissettirmek için nazik ve samimi davranmalı.
 • Boat driver (bot kaptanı)/taxi driver (taksi şoförü)/shuttle driver (servis şoförü)/private driver (özel şoför)— Bu sürücülük işleri de turizm için çok önemlidir çünkü turistler aynı ülke ve şehir içerisinde de yer değiştirirler. Tur şirketleri ve seyahat acenteleri daima güvenilir, güvenli ve dakik sürücülerle çalışmayı tercih ederler. Eğer şoförsen, seyahat acenteleri ve tur şirketleri ile çalışarak gelirini arttırabilirsin. Örneğin, shuttle driver, yani servis şoförü bütün gün kalabalık gruplar halindeki insanları trafiğin her anlamda yoğun olduğu turistik yerler, havaalanları ve oteller gibi yerler arasında getirip götürür. Private driver, yani özel şoför ise bir kişiyi veya bir grubu belirli bir yere veya daha uzun bir bölge turuna götürmek için gerekebilir.
 • Airline agent (havayolu acentesi) — Bu kişi, bir havayolu şirketlerinin bankolarında veya uçakları olan ve bu uçaklarla ulaşım hizmeti veren şirketlerde çalışan kişidir.
 • Flight attendant (uçuş görevlisi, kabin memuru, hostes) — Bu kişiler uçakla seyahat eden yolcularla ilgilenirler. Onlara yemek ve içecek servisi yapar ve güvenlik talimatlarını iletirler. Bu çalışanların özel eğitimlere tabi tutulması gerekir ve pek çok farklı ülkeden yolcu ile karşılaşabilecekleri için hemen hemen hepsinin İngilizcesinin mükemmel olması beklenir. Burada kabin memurluğu İngilizcesinde kullanılan kelimelerin tam listesini görebilirsin.
 • Cruise attendant (gemi görevlisi)—Bu kişiler gemi ve teknedeki yolcularla ilgilenirler. Aslında uçuş görevlileri ile hemen hemen aynı işi yapar, yani herkesin güvende ve sakin olmasını sağlarlar. Güvenlik talimatlarını yolculara iletir ve onlara yemek ve içecek servisi yaparlar.
 • Translator (yazılı çevirmen, mütercim) — İngilizce okuduğun, yazdığın veya gördüğün her şeyi Türkçeye çevirebilir misin? Peki, Türkçeden İngilizceye yazılı çeviri yapabilir misin? Harika! Mütercimler, yani yazılı çevirmenler bu işi yazılı olarak yaparlar. Çoğu seyahat acentesi ve turizmle ilgili işler yapan şirket, profesyonel yazılı çevirmenlere ihtiyaç duyar.
 • Interpreter (sözlü çevirmen, tercüman) — Tercüman, yani sözlü çevirmen, dinleyerek ve konuşarak iki dil arasında çeviri yapar. Bu iş bazen live translation, yani canlı çeviri olarak da bilinir. Sözlü çevirinin simultane çeviri (eş-zamanlı, konuşmacının konuşmasıyla aynı anda yapılan sözlü çeviri) ve ardıl çeviri (genellikle iki konuşmacı arasında geçen konuşmayı önce dinleyip sonra diğer kişiye aktararak yapılan sözlü çeviri) gibi türleri vardır. Sözlü çevirmenler genellikle turistlerle ve ziyaretçilerle vakit geçirip onların yerlilerle anlaşmasını sağlarlar.
 • Recreational guide (Eğlence rehberi) — Bu iş, içlerinde en eğlencelisi! Bu kişiler turistlerin beraberinde yoga, sörf, bisiklete binme, koşma, dağ yürüyüşü ve tırmanış gibi aktivitelerde bulunurlar.

Ekoturizm ve Gönüllülük Turizmi Alanlarındaki İşler

Bunlar, bu yazının başında bahsettiğimiz ve şu anda en çok büyüme potansiyeline sahip iki turizm türü. Yurt dışına çıkıp doğayı görmek, doğal yerleri koruyacak projeler görmek ve seyahat ederken gönüllülük yapmak gittikçe daha popüler hale geliyor. Bu popülerlik, bu türden turizm alanlarında daha fazla iş bulabileceğin anlamına geliyor.

Yukarıda sözünü ettiğimiz işlerin hemen hemen tümü -odakları biraz daha farklı olsa da- ekoturizm projelerinde bulunabiliyor. Eğer bir “ecohostel” (ekohostel, örneğin Ekvador’daki bu güzel ekohostele bir göz atabilirsin) için çalışan bir aşçıysan, yalnızca organik ürünler üreten yerel çiftliklerden malzeme sipariş etmen gerekebilir. Eğer bir ekohostelde idareciysen, gönüllülerinin günlük aktivitelerini yönetmen gerekebilir.

Eğer bu turizm türüyle ilgileniyorsan (veya yalnızca turizmde iyi bir iş bulmak istiyorsan) internet üzerinde aşağıdaki işleri arayabilirsin:

 • Education specialist (eğitim uzmanı) — Doğaya ve ekolojiye (doğal yaşam ortamı bilimi) odaklanan turizm projelerinin çoğu yerel toplumlara, genellikle bölge okullarında eğitimler verir. Bu dersleri ve dersleri verecek kişileri bir eğitim uzmanının yönetmesi gerekir. Bu harika bir iştir çünkü insanların İngilizce öğrenmesine ve öğretmesine yardım ediyor olabilirsin!
 • Volunteer/intern coordinator (gönüllü/stajyer koordinatörü) — Bir yerde gönüllüler olduğunda, birilerinin onlarla ilgilenmesi gerekir! Stajyerlerde de bir çeşit gönüllülerdir ve bünyesinde çalıştıkları kurum veya kuruluşta mesleki deneyim elde etmek isterler. Gönüllüler ve stajyerler genellikle yaptıkları işin karşılığında ücret almazlar, fakat bazen kendilerine kalacak yer ve yemek sunulur. Bazı kuruluşlar gönüllülerin ve stajyerlerin kendilerine sağlanan kalacak yer, yemek ve başka birtakım hizmetler için ücret ödemesini bekleyebilir. Gönüllü veya stajyer koordinatörünün işi ise bu gönüllülerin ve/veya stajyerlerin sağlıklarından, güvenliklerinden ve memnuniyetlerinden sorumlu olmak ve onlar için aktiviteler düzenlemektir.
 • Outreach coordinator (sosyal yardım/destek koordinatörü) — Sosyal yardım/destek koordinatörün amacı kuruluş için yeni bağlantılar ve dostluklar edinmektir. Bu kişi pek çok yeni insanla tanışır. Bu pozisyondaki kişilerin dost canlısı ve nazik olması ve kuruluşun değerini başkalarına açıklayabilmesi gerekir. Bu kişiler, kuruluşta çalışacak yeni insanları kuruluş bünyesinde çeker ve onların kuruluşla birlikte yeni projeler geliştirmelerini sağlarlar.
 • Community organizer (toplum organizatörü)— Bu projeler nerede gerçekleşecek? Kuruluş Amazon’da küçük bir kasabada bir şeyler mi yapıyor? Afrika’da büyük bir kentte mi? Yoksa New York’ta mı? Toplum organizatörü sürekli orada olan, toplumdan insanlarla konuşan ve onların projeler üzerinde birlikte çalışmasını sağlayan kişidir.
 • Program manager (program yöneticisi) — Program yöneticisi kuruluşun merkez ofisi ile ilgilenir. Herkesin plan ve programlarını takip eder ve herkesin en önemli hedeflerini gerçekleştirdiğinden emin olur. Bu kişi genellikle paradan ve temel muhasebeden de sorumludur bu yüzden bu iş için gerekli olan becerilere ve dil becerilerine sahip olmalı ve ilgili İngilizce kelimeleri bilmelidir.
 • Grant writer (hibe/bağış yazarı)— Toplum için gönüllü işler yapmaya odaklanan kuruluşların, bu projelerin gerçekleşmesi için para bulacak bir çalışana sahip olması çok önemlidir. Çünkü gerçekleştirdikleri projelerden asla para kazanılmayacaktır—bu tür projeler para kazanmak için yapılmaz. Amaç genellikle belirli bir bölgede yaşam kalitesini arttırmak veya insanlara yardım etmektir. Bu yüzden, hibe/bağış yazarının sürekli dünyanın her yerindeki cömert insanlar arasından yeni para kaynakları bulması gerekir; ayrıca bu kişinin projelerin ne kadar değerli olduğunu kanıtlayacak nitelikte belgeler hazırlayabilmesi için yazı becerisinin de iyi olması gerekir.

Turizm ve Otelcilik İngilizcesi Nasıl Öğrenilir

Turizm ve otelcilik sektöründe çalışan herkesin müşterilerin kendilerini konforlu, güvende ve mutlu hissetmelerini sağlamak için işbirliği yapması gerekir.

Müşterilerle etkileşime gireceğin aşağıdaki durumlar için İngilizce öğrenmen şarttır:

Müşterileri Karşılamak ve Selamlamak

 • “Good morning/Good afternoon/Good evening.”
  Günaydın/ İyi öğleden sonraları / İyi akşamlar.”
 • “Welcome to [company name]. My name is [your name].”
  “[şirket ismi]’e/a hoş geldiniz. Adım [adın].”

Müşterilerine daima saygılı bir şekilde hitap etmen gerekir. Hangi kişilere hangi hitap sözlerini kullanabileceğini aşağıda görebilirsin:

 • Miss — Genç kadınlar (30 yaş altı) için kullanılır
 • Ma’am — Olgun kadınlar (30 yaş üstü) için kullanılır
 • Sir — Tüm yaştaki erkekler için kullanılır

Bu hitapları kullanarak müşterileri saygılı bir şekilde selamlayabilirsin:

 • “Good morning, miss.”
  “Günaydın, hanımefendi.”

Eğer bir otelde, restoranda veya turizm şirketinde çalışıyorsan, binaya yeni giriş yapan bir müşteriyi selamladıktan sonra şöyle diyebilirsin:

 • “Do you have a reservation with us?”
  “Rezervasyonunuz var mıydı?”

Eğer herhangi bir türden otelde müşterilerle yüz yüze çalışıyorsan, müşteriler odalarına gitmeden önce onlara şu ifadelerle hoşça kal diyebilirsin:

 • “We hope you enjoy your stay!”
  “Umarız konaklamanızdan memnun kalırsınız!”
 • “Please let us know if you have any comments or questions to share during your stay.”
  “Konaklamanız süresince herhangi bir görüşünüz veya sorunuz olursa lütfen bize haber verin.”

Müşterilere Soru Sormak

Müşterilerinin çalıştığın yerde oldukları sürece kendilerini güvende ve mutlu hissettiğinden emin olmak isteyeceksin. Bunu onlara aşağıdaki gibi dostane ve nazik sorular sorarak yapabilirsin.

 • “How are you doing this morning/afternoon/evening?”
  “Bu sabah/öğleden sonra/akşam nasılsınız?”
 • “Have you been having a good time?”
  “İyi vakit geçiriyor musunuz?”
 • “Is there anything else we can do to make your experience more enjoyable?”
  “Deneyiminizi daha zevkli hale getirmek için yapabileceğimiz herhangi bir şey var mı?”

Müşterilerinin Sorularına Yanıt Vermek

Müşterilerin pek çok sorusu olacaktır, üstelik bazen bu soruların bazılarının cevabını bilemeyebilirsin. Bir çalışma arkadaşına veya yöneticiye danışman gerekebilir. Böyle bir şey olduğunda, müşterine sorununu ciddiye aldığını, konuyla ilgileneceğini ve onlar için derhal bir cevap alacağını söylemek için aşağıdaki ifadeleri kullanabilirsin:

 • “I will get that information for you right away.”
  “Sizin için derhal bu bilgiyi öğreneceğim.”
 • “That is a great question! I will check in with my supervisor and let you know.”
  “Bu harika bir soru! Yöneticime danışıp sizi bilgilendireceğim.”

Telefonları Cevaplamak

Telefonu cevaplarken bir basit cümleyi bilmek işini görecektir:

 • “Hello, you have reached [company name]. This is [your name]. How may I help you?”
  “Merhaba, [şirket adı]’e/a ulaştınız. Ben [adın]. Size nasıl yardımcı olabilirim?”

 

Müşterilerle konuşmaya uygun olan daha fazla cümle öğrenmek için, FluentU Business English (İş İngilizcesi) blog’unu takip etmeni şiddetle tavsiye ederiz. Burada sürekli iş ortamına uygun nazik kelimeler ve cümlelere dair yeni gönderiler bulabilirsin.

Daima öğrenebileceğin yeni şeyler vardır! Fakat şimdilik, turizm ve otelcilik İngilizcesi öğrenmeye ve bu alanda harika bir iş aramaya başlamana yetecek kadar kelime dağarcığına ve bilgiye sahipsin.

Sana iş hayatında başarılar dileriz!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close