turizm-ve-otelcilik-ingilizce-alistirmalari

Turizm ve Otelcilik Alanına Özel İngilizce Alıştırmaları: Özel Olarak Hazırlanmış 6 Alıştırma

Hollywood’un otel filmleri yapmayı sevmesinin bir sebebi var: Sonuçta, turizm ve otelcilik dünyası kesinlikle sıkıcı değil.

Heyecan verici yerler görür, yeni (ve bazen çılgın) insanlarla tanışır, onlarla İngilizce konuşursunuz ve bun konuşmalar derslerde yaptığınız konuşma alıştırmalarına benzemez.

Otellerde ve hostellerle daima pek çok dram ve kahkaha yaşanır. Üstelik tüm bunlar, birden fazla dilde, en azından birden fazla aksanla gerçekleşir!

Dünyanın neresinde seyahat ediyor ya da çalışıyor olursanız olun, büyük ihtimalle karşılaştığınız pek çok kişiyle İngilizce konuşmak zorunda kalırsınız. İngilizceyi açık, net ve özgüvenli bir şekilde konuşmak yalnızca gündelik iletişimlerinizde size yardımcı olmaz, aynı zamanda bir gezgin olarak daha iyi bir deneyim yaşamanızı sağlar. Üstelik eğer turizm ve otelcilik alanında çalışıyorsanız kariyerinizi ilerletmenizde de size yardımcı olur. Bunun için de, turizm ve otelcilik alanına özel İngilizce alıştırmaları yapmanızda büyük fayda var!

Biliyorum, yeni bir dil öğrenmeye zaman bulmak zordur. Ama endişelenmeyin! Çünkü bugün size, her gün birazcık çalışarak turizm alanındaki İngilizce becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak 6 kolay alıştırmayı göstereceğiz.

Turizm İngilizcesi Öğrenenler için Hazırlanmış Bu 6 Alıştırma ile Dil Becerilerinizi Cilalayıp Parlatın

1. “English for International Tourism” (“Uluslararası Turizm için İngilizce”) Ders Kitaplarını Okuyun

İngilizceyi nasıl öğrenmeye çalışıyor olursanız olun, bu dilde uzmanlaşmadan önce ciddi bir çaba ve zaman harcamanız gerekecek. İngilizce alıştırmaları da bu yüzden var. Fakat turizm ve otelcilik İngilizcesi öğrenme konusunda iyi bir haberimiz var: Öncelikli olarak İngilizcenin bilmeniz gereken kısımlarına odaklanabilirsiniz, uluslararası siyaset ya da nükleer enerji ile ilgili İngilizce sohbetlerin nasıl edildiği gibi ilgisiz detaylara değil.

Bu sebeple, turizm İngilizcesine özel olarak hazırlanmış iyi bir ders kitabı almalısınız. Bu alanda popüler ders kitaplarından biri,  “English for International Tourism,” yani “Uluslararası Turizm için İngilizce.”

Bu kitap ortanın altı (low-intermediate), orta (intermediate) ve ortanın üstü (high-intermediate) seviyeler için mevcut. Bu yüzden bu ders kitabından iyi bir verim alabilmek için temel İngilizce bilgisine sahip olmanız gerek. Bu temellere sahip olduğunuz sürece (telaffuz, okuma ve temel dil bilgisi), bu dizi İngilizceyi ilk ya da ikinci dilleri olarak konuşan iş arkadaşlarınızla ve turistlerle nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmek için mükemmel.

Her bir bölüm, karşılaşma ihtimaliniz olan turizmle ilgili farklı senaryolarla dolu. Bu dizi, dil becerilerinizi istikrarlı bir şekilde geliştirecek bir dil kursu gibi tasarlanmış. Her gün bir bölümü okuyup ilgili İngilizce alıştırmaları yapmak için yarım saat ayırmaya çalışın.

2. FluentU ile Gerçek Hayatta Geçebilecek Konuşmalara Hazırlanın

Söylediğimiz gibi, ders kitapları harikadır— fakat tek çalışma metodunuz olmamalılar. Eğer seyahat ederken ya da otelcilik alanında ihtiyaç duyacağınız gerçek dünya İngilizcesini çalışmak istiyorsanız, FluentU eğlenceli ve etkili bir araçtır.

FluentU film klipleri, ilham verici konuşmalar, haber yayınları ve benzeri pek çok otantik İngilizce videoyu dil öğrenme deneyimlerine dönüştürüyor. Her bir videonun interaktif altyazıları var—size yabancı gelen kelimelerin üzerine tıklayıp kelimelerin tanımlarını ve telaffuzlarını hemen öğrenebilirsiniz. Bu da, yeni kelimeleri aynı ana dili İngilizce olan kişiler gibi kullanmayı öğreneceğiniz anlamına geliyor.

Alanınızla ilgili videoları bulmak için FluentU ücretsiz deneme üyeliği ile başlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “travel” (“seyahat”) veya “tourism” (“turizm”) yazmanız yeterli. Otelcilik alanındaki işlerle, seyahat görgü kuralları ve hatta seyahat aksesuarları ile ilgili pek çok video bulacaksınız.

Daha da iyisi, FluentU ne izlediğinizi hatırlar ve bu bilgiye dayanarak daha fazla video önerir, bu sayede tamamen kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi edinirsiniz.

FluentU’nun internet sitesine gidin ve sistemi deneyin, ya da  iTunes store’dan veya Google Play’den indirebileceğiniz FluentU mobil uygulamaları ile istediğiniz zaman istediğiniz yerde pratik yapın.

3. Twitter’da Ana Dili İngilizce Olan Kişileri Takip Edin

Daha net olmak gerekirse, seyahat endüstrisinde çalışan ve İngilizce paylaşım yapan kişi ve kurumların hesaplarını takip edin. Bu, turizm jargonunu ve günümüz seyahat dünyasındaki büyük meseleleri doğal bir yolla özümsemenize yardımcı olacak. İşte takip etmek isteyeceğiniz birkaç Twitter hesabı:

  • @TravelEditor: Bu hesap pek çok harika seyahat tavsiyesiyle ve destinasyon bilgisiyle dolu. Ayrıca hesabın sahibi seyahat soruları paylaşmayı ve takipçileriyle konuşmayı seviyor.
  • @Just1WayTicket: Bir sonraki tatilinizde nereye gideceğinizle ilgili fikir mi istiyorsunuz? Bu hesaptan paylaşılan harika resimlere ve faydalı bilgilere bir göz atın.
  • @GettingStamped: Popüler turist destinasyonları hakkında bilgi edinmenin yanı sıra yurt dışına seyahat eden turistlerin neler yapmaktan hoşlandığını öğrenmek için de harika bir profil.

Ayrıca unutmayın, eğer Twitter’ı sahiden İngilizce becerilerinizi parlatmak için kullanmak istiyorsanız, twit okumaktan fazlasını yapmanız gerekecek. Tartışmalara da katılın! Bu, Twitter kullanmayı daha eğlenceli kılmakla kalmayacak, aynı zamanda başkalarıyla sohbetleriniz sırasında yeni kelimeler öğrenmenizi ve kullanmanızı da gerektirecek.

4. Seyahat Forumlarındaki Tartışmalara Katılın

Twitter gibi, seyahat forumları da ana dili İngilizce olan kişilerle konuşurken yeni öğrendiğiniz turizm kelimelerini kullanmanıza imkan tanır. Ayrıca, gezginler de bu forumları seyahatleri öncesinde ya da sırasında soru sormak için kullanırlar—böylece bu tür soruları görebilir ve cevaplama pratiği yapabilir.

Doğru forumu bulma konusunda yardıma mı ihtiyacınız var? Aşağıdakilere bir göz atın:

  • TripAdvisor: Uluslararası turizmin en büyük isimlerinden biri. Burada ilk veya ikinci dili İngilizce olan kişilerle seyahat, oteller, restoranlar, ulaşım ve turizmle alakalı diğer her şey üzerine konuşabilirsiniz.
  • Lonely Planet: Lonely Planet forumu soru sormak ve cevaplamak için için mükemmeldir. Burada muhtemelen TripAdvisor’da olduğundan daha fazla sohbet edebilirsiniz, ancak burada konular daha çok belirli ülkeler ve şehirler üzerine odaklanıyor. Gerçi bu da kötü bir şey değil—hakkında bilgi edinmek istediğiniz lokasyonu “Search Destination” (“Destinasyon Ara”) menüsüne yazıyorsunuz ve oldukça ilgili sonuçlar alıyorsunuz.

Aklınızdaki lokasyonla ilgili daha fazla kelime öğrenmek ve okuma pratiği yapmak mı istiyorsunuz? Lonely Planet’ın seyahat rehberlerine  ve Lonely Planet’ın blog‘una bir göz atın. Bu kitaplar ve yazılar uzmanlar tarafından hazırlanıyor; bunları okuması hem zevkli hem de destinasyonlarla ilgili yerlilerden alınan güvenilir ipuçları içeriyor.

Üstelik önceki iki forumun aksine, tartışmalar biraz daha günlük konuşma dilinde ve genel. Burayı bir konuya dair belirli soruları cevapladığınız değil de turizm üzerine İngilizce sohbet edebileceğiniz bir yer olarak düşünün. Sohbet etmek en eğlenceli İngilizce alıştırmalarından olsa gerek!

5. Kendinize Her Gün Biraz Ödev Verin

Okuldayken kimse ödevleri sevmezdi, oysa ki ödevler, öğrendiğimiz şeyleri hatırlamamıza yardım etme konusunda harikadır. Turizm İngilizcesine uygulamalı bir yaklaşım daha eğlenceli olsa da, her gün birkaç dakikanızı sınıf tarzı alıştırmalara ayırdığınızdan emin olun.

Bunun için, ESL Conversation Questions’ın turizm bölümünden başlayabilirsiniz. Burada arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla isterseniz yüz yüze, isterseniz WhatsApp gibi bir sohbet uygulaması aracılığıyla turizm üzerine konuşabileceğiniz pek çok farklı konu var.

WhatsApp’ın en iyi yanı, 256 kişiye kadar sohbet grupları oluşturabilmeniz ve ses kayıtları gönderebilmeniz—gerçi tek bir grupta o kadar fazla kişi isteyeceğinizi sanmam!

turizm-ve-otelcilik-ingilizce-alistirmalari

Eğer otelcilik alanında çalışıyorsanız, Oxford University Press’in ücretsiz çevrimiçi alıştırma kitabı (workbook) serisi olan English for Careers‘a bir göz atmak isteyebilirsiniz. Burada pek çok farklı kariyer alanının yanı sıra Turizm İngilizcesi (English for Tourism) alıştırmalarını da üç farklı beceri seviyesinde bulabilirsiniz.

Bu internet sitesini ziyaret ederek ücretsiz olarak alıştırmalar yapabilir, turizm alanıyla ilgili yeni kelimeler öğrenebilir ve diyaloglar dinleyebilirsiniz!

6. Memrise’da Turizm İngilizcesi Derslerini Tamamlayın

Memrise, iOS ve Android cihazlar için bir dil öğrenme uygulaması. Memrise’ı diğer dil uygulamalarından ayıran şey, genel İngilizce dersleri seçebilmenizin yanı sıra farklı alanlara odaklanan özel dersler de seçebilmeniz.

turizm-ve-otelcilik-ingilizce-alistirmalari

Memrise’da seçebileceğiniz, uluslararası turizm İngilizcesine odaklanan dersler, “Hot English Magazine Travel” veya seyahat, oteller ve ulaşım üzerine bu seri olabilir. Bu iki derste de turizm alanındaki herkesin günlük faaliyetleri için bilmesi gereken birtakım İngilizce kelimeler ve ifadeler ele alınıyor.

Turizm ve otelcilik alanındaki kelime bilginizi tazelemek ve geliştirmek için Memrise’da her gün en az 30 dk geçirmeye çalışın—farkı fark edeceksiniz!

 

Eğer sahip olduğunuz seyahat İngilizcesi becerilerinizi kaybetmediğinizden emin olmaya çalışıyor ya da uluslararası turizm alanında hep sahip olmak istediğiniz o işe girmek için yetkinlik seviyenizi arttırmak istiyorsanız, bu rehber size yardımcı olacaktır. Turizm ve otelcilik İngilizcesi çalışmak için özel olarak hazırlanmış bu İngilizce alıştırmaları sayesinde amacınıza daha çabuk ulaşacaksınız.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close