turizm-ingilizcesi

6 Türde Turizm İngilizcesi Öğren, Para Kazan!

Her yıl 1 milyar insan diğer ülkeleri ziyaret ediyor.

Bu insanlara özel bir isim veriliyor: turist.

İster Hindistan’a Hindi yemeklerini yemeye git ister insanları ve ışıkları görmek için New York’a seyahat et sen bir turistsin!

Turistler nereli olurlarsa olsunlar, hepsinin ortak bir noktası var: genelde İngilizce konuşurlar.

Turizm İngilizcesi bilmek iş bulman konusunda ve kariyerinde ilerleme noktasında sana büyük avantaj sağlayacak bir beceri.

Turizm İngilizcesi, normal İngilizceden biraz farklı. Daha basit, daha doğrudan ve daha nettir. Birçok özel kelime ve tekrar var. Turizm İngilizcesi öğrenmek, turistlerle ilgili herhangi bir işte çalışmayı planlıyorsan harika bir fikir.

Senin de anladığın gibi turizm sektöründe pek çok farklı fırsat var.

Turizm İngilizcesi Öğrenmenin Faydaları

Turizm çok büyük bir sektör. Aslında turist sayısı son 60 yıldan beri giderek artmakta. Turizm endüstrisi açısından çok fazla sayıda turist, çok fazla sayıda iş demek. Turizm endüstrisi, ülkeye gelen ziyaretçiler ile bir şekilde ilgilenen her türlü alanı kapsar.

Her 11 işten biri bir şekilde turizm ile alakalı. Pek çok iş, pek çok insanın her yıl işe alınması anlamına geliyor bu yüzden turizm sektöründe bir kariyere başlamak diğer alanlarda oluğu gibi zor değil.

Bu yüzden turizm İngilizcesi çok önemli. Yabancılarla daha iyi iletişim kurmana yardım edebilir bu da seni daha iyi bir çalışan yapacak hatta terfi almanı sağlayacak.

Turizm İngilizcesi: Sadece Oteller için Değil

“Tourism English” yani turizm İngilizcesi terimini duyduğunda sadece otelleri düşünebilirsin. Ancak turizm sektörü bundan daha büyük.

Oteller sadece başlangıç. Günlük olarak turistler ile ilgilenen bir sürü diğer iş kolu da var, iyi bir İngilizce bilgisi (özellikle turizm İngilizcesi) sana avantaj sağlayacak.

Dolaylı olarak turistlerle ilgilenen pek çok iş var ve büyük ihtimalle daha önce hiç bunları düşünmedin. Örnek, turistlerle çok sık iletişime geçeceğinden havaalanında veya turistik popüler bir yerdeki restoranda çalışmak bir turizm işi.

Oteller, turizm işi için bariz bir yer olabilir fakat mümkün olan pek çok başka iş de var. Evet, bunlardan bazıları neler, bakalım!

İş Hayatında Başarılı Olmak: Kariyerini Geliştirmek için Turizm İngilizcesi Gereken 6 İş Kolu

1. Otel ve Konaklama Turizm İngilizcesi

Turizm endüstrisi tamamen otellerden oluşuyor diyemeyiz fakat oteller kesinlikle en büyük paya sahip. Otel işleri receptionist (resepsiyonist – otele gelen müşterilerin kayıt ve oda işlemlerinin yapıldığı masada, resepsiyonda, çalışan kişi) veya concierge  (konsiyerj, otel müşterilerinin konaklamasını keyifli hale getirmek için her neye ihtiyaçları olursa bulmalarına yardımcı olan) gibi işleri kapsar.

Ziyaretçilerin valizlerini taşımalarına yardımcı olan bir bellboy (belboy) veya odaları temizleyen ve gelecek müşterilere hazırlayan bir  cleaner, temizlikçi, olarak işe başlayabilirsin. Bazı oteller ise spa workers(spa çalışanı), cooks (aşçı) ve waiters (garson) işe alırlar.

Örnek Kelimeler:

 • Check-in / Check-out: Ziyaretçilerin otele giriş yaptığı zamana (check-in) veya odalarının anahtarını teslim ettiği zamana (check-out) denir.
 • Room service: Bir ziyaretçi tarafından istenilen ve otel personeli tarafından odaya getirilen yiyecek ve diğer servisler, oda servisi.
 • Vacancy: Bir otelde misafir tarafından tutulabilecek müsait oda, boş oda.

Daha fazlasını nasıl öğrenebilirsin:

İngilizce otel ve konaklama ile ilgili daha fazla ipucu ve temel kelimeleri buradan ve buradan öğrenebilirsin.

EnglishForMyJob.com ve hotel-tefl.com siteleri otel endüstrisi için çalışma kağıtları ve kelime derslerinden oluşan harika bir seçki sunar. Bunun gibi Alison‘dan online konaklama kursları da alabilirsin.

Ancak sadece kelime öğrenmek yeterli değil: dinleme ve iletişim becerilerin  üzerine çalışman turizmde herhangi bir iş için çok önemli.

İster otel İngilizcesiyle ister aşağıdaki alanlardan biriyle ilgilen, FluentU bu beceriler üzerine çalışmanda sana yardımcı olacak. FluentU, film fragmanları, müzik videoları, haberler, ilham verici konuşmalar gibi gerçek dünyadan İngilizce videoları alıp bunları sana özel dil öğrenme derslerine dönüştürüyor.

 

en iyi ingilizce uygulama

Ne kadar çok otantik İngilizce dinlersen haliyle konuşulan İngilizceyi de o kadar çok  anlayacaksın.

FluentU, İngilizce video izlemeyi gerçekten kolaylaştırıyor. Nasıl mı? Etkileşimli alt yazılar var. Bir başka ifadeyle resmini, tanımını ve faydalı örneklerini görmek için herhangi bir kelimeye dokunabilirsin.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, dünyaca ünlü kişiler ile ilgi çekici içerikler vasıtasıyla öğrenmeni sağlar.

Örneğin, “brought” kelimesine dokunduğun zaman, bunu göreceksin:

en iyi ingilizce uygulama

FluentU’da herhangi bir kelimenin anlamına bakmak için üzerine dokun.

FluentU ile herhangi bir videodaki bütün kelimeleri öğrenbilirsin. Öğrenmeye çalıştığın kelimelerle ilgili daha fazla örnek için sağa sola kaydır.

en iyi ingilizce uygulama

FluentU, faydalı sorular ve birden fazla örnek ile hızlı bir şekilde öğrenmeni sağlar. Daha fazla öğren.

En müthiş tarafı ise FluentU, öğrenmekte olduğun kelimeleri hatırlar. Daha önce öğrenmiş olduğun kelimelere göre örnekler ve videolar tavsiye eder. Tamamen sana özel bir deneyim yaşarsın.

Hatta öğrendiğin bütün kelimeleri kaydedebilir ve gelişimini takip edebilirsin. Bu videolar ile pratik yapmaya devam et, ana dili İngilizce olan biri seviyesinde anlayabildiğini ve konuşabildiğini zamanla göreceksin.

Daha iyisi ise FluentU’nun iOS ve Android uygulaması ile nerede olursan ol pratik yapabilirsin.

2. Turizm İngilizcesi Ulaştırma Hizmetleri

Yeni bir yeri ziyaret ettiğinde dolaşmak için bir yol bulmalısın. Toplu taşıma sistemini (otobüsler ve trenler) kullanabilirsin fakat taksiye binme şansın da var. Bu yüzden ulaştırma, turizm endüstrisinin bir başka önemli parçası.

Turizm taşımacılığının çoğu özel sektör ve devlet tarafından işletilen araç hizmetleri ve taksilerden oluşur. Ancak bir cruise ship, yolcu gemisinde, bir gezi teknesinde ya da bir uçakta steward veya stewardess, host veya hostes, olarak bir iş bulabilirsin.

Örnek Kelimeler:

 • Destination: Birinin ulaşmaya çalıştığı yer, gidilecek yer.
 • Fare: Bir yerden bir yere bir yolcunun götürüldüğü için ödediği para, yol ücreti
 • Flat fee: yolcuların dolaştığı yere veya geçen süreye bakılmaksızın ödediği sabit ücret (Çoğu otel ve araç hizmetleri havaalanına gidiş ve dönüşlerde sabit ücret alır.)

Daha fazlasını nasıl öğrenebilirsin:

English Club’ın, örnek taksi şoförü ifadelerine ve diyaloglara sahip bir sayfası var. Ayrıca bu web sitesi ESL öğretmenleri için fakat bir grup arkadaşınla yapabileceğin alıştırmaları ve faydalı bilgileri burada bulabilirsin. Son olarak, EnglishForMyJob.com farkı türden ulaştırma işleri için harika bir İngilizce ders koleksiyonuna sahip.

Bunların çoğu taksi şoförleri için olmasına rağmen ulaştırma işiyle uğraşanlar için iyi bir kılavuz.

3. Sağlık Turizmi İngilizcesi

Tüm turistler eğlenmek için seyahat etmiyor. Sağlık turizmi alanı giderek büyüyor ve haliyle bununla ilgili işler de. Sağlık turizmi, insanların farklı ülkelere şifa bulmak, belirli operasyonları, ameliyatları veya tedavileri gerçekleştirmek için seyahat etmesidir. Fiyatlar ve uygunluk dahil olmak üzere pek çok nedenden ötürü yapılabilir.

Sağlık turizminin gelişmekte olduğu ülkemizde İngilizce becerileri, eğer eğitimin varsa, nurse hemşire doctor doktor olarak iş bulmanda oldukça faydalı olacak. İngilizce, caregiver bakıcı veya receptionist, resepsiyonist, olarak sağlık alanında iş bulmana da yardım edebilir.

Örnek Kelimeler:

 • Procedure: Bir şeylerin resmi şekilde yapılma yolu, prosedür. medical procedure tıbbi prosedür, bir hastaya yapılan bir operasyon veya her türden verilen tıbbi bakım hizmetidir.
 • R & R: Rest and Relaxation (dinlenme ve rahatlama) için kullanılan gündelik bir kısaltmadır. Tıbbi bir prosedürü olan bir ziyaretçi buna çok ihtiyacı olacak.

Daha fazlasını nasıl öğrenebilirsin:

ESL sağlık çalışanları için çalışma kağıtlarından ve kelimelerden oluşan uzun bir listeyi Business English Site sitesinde ve birkaç makale ile birlikte kelimelerin yer aldığın About.com adresinde bulabilirsin.

4. Turist Rehberliği İngilizcesi

Turistler, kendilerine çevreyi tanıtacak ve onları turlara götürecek birine sıklıkla ihtiyaç duyarlar. Turlar, belirli yerlerin keşfedilmesi ve bu yerlerle ilgili turistlerin bilgilendirilmesi amacıyla yapılır.

Tura, bir tour guide, tur rehberi liderlik eder. Bir tur rehberi olmak için İngilizce öğrenmen gerekli ama yerler ile ilgili ilginç bilgilerle beraber oranın tarihi geçmişi hakkında da bilgi sahibi olmalısın. Turistik bir merkezde information desk, danışmada, iş bulabilirsin. Böyle bir görevde çalışmak fazlasıyla kelime bilgisi gerektirir çünkü tarihle veya o bölgeyle ilgili sorular sorulduğunda cevap vermek zorundasın.

Örnek Kelimeler:

 • Monument: Bir kişi veya olayı onurlandıran halka açık heykel veya gösterim, anıt.
 • District: Bir şehir veya kasabadaki belirli bir alan, özel bir nedenden dolayı tanınan yer, alan, bölge. Örneğin, güzel, şık ve tarz kıyafetleriyle ünlü New York’s fashion district (New York’un moda bölgesi/merkezi).
 • Scenic: Çok güzel ve bakması keyif veren, güzel manzarası olan.  Örneğin, “a scenic view.” (doğal görünümlü, güzel manzaralı)

Daha fazlasını nasıl öğrenebilirsin:

Alison’un online kurs sitesi özellikle turizm rehberliği İngilizcesi öğretiyor, buradan bulabilirsin. Turist rehberleri için oldukça uzun ve faydalı bir kelime listesini bu web sitesinden bulabilirsin.

5. Açık ve Kapalı Alanlardaki Turistik Yerler için İngilizce

Bir şehir veya ülkede pek çok insanın ziyaret etmekten keyif aldığı, turistlerin de görmekten hoşlandığı meşhur yerler vardır. Bunlara attractions, turistik yerler/cazibe merkezleri denir ve bunlar açık ya da kapalı alanlar olabilir. Bütün cazibe merkezleri özellikle turistler için olmayabilir ama çoğunlukla turistlerle ilgilidir.

Yapmaktan keyif aldığın ve ilgilendiğin şeyleri kolayca bulabileceğin birçok ilgi çekici yer vardır. Turistik cazibe merkezleri arasına museums, zoos, aquariums, amusement parks, casinos (müzeler, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar, eğlence parkları, gazinolar) ve daha fazlası girebilir. Buralarda pek çok iş fırsatı vardır!

Örnek Kelimeler:

 • Recreational: Eğlenmek, eğlence için. Havuzda yüzmek, recreational, eğlence için yapılabilir. Turistik cazibe merkezleri, recreational, dinlenme ve eğlence amaçlıdır.
 • Concession stand: Turistik bir yerde veya çevresinde ziyaretçilerin yiyecek, içeçek, veya atıştırmalık aldığı yer, stand Snack bars (hafif yemek yenilen büfe, snack bar) olarak da bilinir. İngiliz İngilizcesinde bunlara snack kiosks (büfe) da denilir.

Daha fazlasını nasıl öğrenebilirsin:

Daha başka ne gibi turistik yerler var öğrenmek ister misin? English Strategies birkaç liste ve farklı türlerden turistik yerlerin haritası var. Her bir turistik cazibe merkezi için farklı kelimelere ihtiyacın olacak. Örneğin, eğlence parkları ile ilgili bilmen gereken bazı terimleri burada bulabilirsin.

6. Seyahat Acentesi İngilizcesi

Seyahat acenteleri ve burada çalışan kişiler, insanların gezilerini planlamasına yardım eder. Uçak biletlerini almak, otellerde yer ayırtmak, katılacak turların ve ziyaret edilecek turistik yerlerin zamanlamasını yapmakla ilgilenirler.

Bir seyahat acentesi olarak seyahatlerinin mükemmel geçmesi adına bir gezi planı yapmak için turistlerle birebir çalışırsın. Bu, çok sık telefon kullanacağın, turizm endüstrisindeki diğer çalışanlarla birlikte çalışacağın anlamına gelir. Bir seyahat acentesi olmak için İngilizcenin gerekli olmasının dışında, daha business-oriented, iş odaklı ama hem polite (kibar) ve friendly (arkadaş canlısı) olmalısın.

Örnek Kelimeler:

 • Itinerary: Zaman çizelgesi veya planlanan rotaların, etkinliklerin listesi, seyahat planı.  Bir seyahat acentesi müşterileri için itineraries, seyahat planları, yapar.
 • Package deal: Birden fazla satın almayı içeren ve genelde tek tek almaya göre daha ucuz olan özel bir satış, paket teklif. Örneğin uçağın ve otelin birlikte olması halinde, package deal, paket teklif alabilirsin.

Daha fazlasını nasıl öğrenebilirsin:

Örnek seyahat acentesi konuşmaları içeren online harika videolar bulabilirsin. Two Minute English’ten burada  bir tane var ve bir başkası ise YouTube’da

Turizm endüstrisi, fırsatlarla dolu bir dünya hele de turizm İngilizcesi biliyorsan daha da avantajlısın.

Hangi fırsatı aradığını bilmek ve ona göre İngilizce öğrenmek kariyerinde ilerlemek için harika bir yol.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close