yuksek-sesle-ingilizce-tekrar

Shadowing (Gölgeleme) Tekniği ile Yüksek Sesle İngilizce Tekrar Alıştırmaları Yapmak için 4 Kısa Film

“Repeat after me…”
“Benden sonra tekrar edin…”

Bu sözü İngilizce derslerinde öğretmeninden duymayan, İngilizce yüksek sesle tekrar yapmayan olmuş mudur?

Sınıfta aynı İngilizce kelimeleri ve söz öbeklerini tekrar edip durmaktan sıkılmaya mı başladınız?

Bu aslında İngilizcede shadowinggölgeleme– yani birini gölgesi gibi takip etme, yaptıklarını birebir tekrar etme (ve bu yolla öğrenme)- diye bilinen İngilizce sözlü tekrar alıştırmasıdır. Duyulan İngilizce sözlerin ve sözcüklerin aynı anda yüksek sesle tekrarlandığı bu alıştırmalar, İngilizce telaffuzunuzu, tonlamanızı ve genel olarak İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmeye yardımcı olurlar.

Ancak belki de siz, tekrar edecek biraz daha heyecan verici bir şeyler arıyorsunuzdur.

Artık yüksek sesle İngilizce tekrar alıştırmaları yapmak için eğlenceli metinler ya da videolar aramanıza gerek yok! Bu yazıda, size harika sözlü tekrar çalışmaları yaptıracak dört İngilizce kısa film göstereceğiz.

Ama önce, İngilizce adı shadowing olan gölgeleme tekniğinin, yani yüksek sesle İngilizce metinleri dinlerken aynı anda tekrar yapmanın faydası neymiş, onu öğrenelim.

Shadowing (Gölgeleme) Nedir ve Size Nasıl Fayda Sağlar?

Shadowing, yani “gölgeleme tekniği,” İngilizce sesli bir metni dinlerken söylenenleri yüksek sesle kelimesi kelimesine tekrar etmek demektir. Bunu daha önce sınıfta öğretmeninizle birlikte yeni bir kelime öğrenirken yapmış olabilirsiniz.  En sevdiğiniz İngilizce şarkılara eşlik ederken de aynı yöntemi kullanmışsınızdır.

Shadowingbaşlangıç seviyesindeki İngilizce öğrencileri için harika bir yöntemdir. Çünkü öğrenme sürecinizin en başından itibaren size yüksek sesle İngilizce konuşma alışkanlığı kazandırır.

Ağzınızdan çıkan her şeyi anlamasanız bile, doğru İngilizce telaffuzları taklit ediyor olacaksınız, bu da ileride konuşma İngilizcenizin başarılı olmasını sağlayacak. Ayrıca İngilizce konuşurken daha rahat olacak, kendinize daha fazla güveneceksiniz.

Yüksek Sesle İngilizce Tekrar Nasıl Yapılmalı?

Yüksek sesle İngilizce sözlü tekrar alıştırması yapmaya başlamadan önce, dikkatinizin dağılmayacağı sessiz bir yerde olduğunuzdan emin olun. Başarılı olmak için duyacağınız İngilizce metne tam anlamıyla odaklanmalısınız.

Söylenenleri tekrar etmeye başlamadan önce İngilizce sesli metni veya videoyu birkaç kez dinlemeniz iyi olabilir. Hazır olduğunuzda “başlat” tuşuna bir kez daha basın ve duyduklarınızı dinlerken tekrar edin. Buradaki ana fikir, İngilizcenin doğal akış hızını, ritmini ve tonlamasını öğrenmek için duyduklarınızla aynı anda konuşmak.

Bazı sözlü tekrar uzmanları, rahatça konuşur hale geldiğinizde kendi ifadelerinizi eklemeyi de önerirler. Bir ya da iki kelimeyi değiştirmek öğrendiklerinizi denemenize ve İngilizce bir diyaloğa katılmanıza olanak sağlar.

Bu alıştırmadan bunalmamak için, kısa ses dosyalarıyla başlamanız iyi olacaktır. Öncelikle birkaç satırlık diyaloglarla başlayın. Bu daha dikkatli dinlemenizi ve daha net bir şekilde tekrar etmenizi sağlayacaktır. Ne kadar çok alıştırma yaparsanız, o kadar uzun süre yüksek sesle İngilizce tekrar yapmış olursunuz.

Dinlediklerinizi anında tekrar etmeye tam olarak hazır değil misiniz? Pimsleur gibi sesli öğrenme programlarıyla buna hazırlanabilirsiniz. Bu program sayesinde özgün İngilizce sesli metinler duyarsınız ve program doğru sözcükleri ve ifadeleri doğru zamanlama ile tekrar etmenizi sağlar. Bu sayede, sözlerin söylenişini doğal olarak özümsemiş olursunuz. Bu yöntemle kısa sürede İngilizce tekrar yapmada zorlanmayacak hale gelebilir ve sonra burada edindiğiniz becerileri yüksek sesle İngilizce tekrar alıştırmalarına aktarabilirsiniz.

Kısa Filmler Neden Shadowing (Gölgeleme) Alıştırmaları için İyidir?

Kısa filmler, fazla uzun ve bunaltıcı olmayan anlatı ve diyaloglarla gerçek dünyada konuşulan İngilizceyi dinlemenize imkan tanır. Çoğu film en az 10, en fazla 20 dakika uzunluğundadır. Kısa filmleri günlük işlerinize mola verdiğinizde izleyebilir ve filmde geçen diyalogları bütün gün tekrarlayıp çalışabilirsiniz. Varsa metnin yazıya dökülmüş halinin de elinizde olması faydalı olacaktır.

Kısa filmler adı üzerinde kısa olduğundan, diyaloglar genellikle kısıtlıdır ve takip etmesi kolaydır. Filmler görsel iletişime dayandığından, filmde neler olup bittiğini anlamanız ve konuşulan İngilizce ile gösterilen durum arasındaki bağlantıyı kurmanız kolay olacaktır.

Eğer elinizde hem kendi dilinizde, hem de İngilizce yazılı metinler varsa, filmde geçen replikleri tam olarak ne söylediğinizi bilerek tekrar edebilirsiniz. Daha sonra bu metinleri kelime ve gramer çalışmalarınızda da kullanabilirsiniz. Eğer elinizde hiç yazılı metin yoksa, altyazılardan faydalanın. Hatta altyazıları ayrı bir yere kopyalayıp tek bir metin halinde gözden geçirmek de sizin için faydalı olabilir.

Altyazılar sözlü tekrar konusunda epey faydalı olabiliyor, bu yüzden çalışma planınıza FluentU‘yu eklemeyi de düşünebilirsiniz. FluentU eşsiz bir video oynatıcı zira İngilizce öğrenenlere özel olarak tasarlanmış. Burada filmlerden sahneler ve film fragmanları da dahil olmak üzere reklamlar, ilhan verici konuşmalar gibi interaktif altyazılarla donatılmış pek çok kısa video izleyebilirsiniz.

Bilmediğiniz kelimelerin tanımlarını ve özgün okunuşlarını görmek için kelimelerin üzerine tıklamanız yeterli. Bu sayede yüzde 100 doğrulukla sözlü tekrar yapabilirsiniz! Üstelik bu şekilde yeni kelimeleri özgün İngilizce diyaloglar bağlamında görerek doğal bir şekilde anlayıp öğrenebilirsiniz.

İşin en iyi yanı da, FluentU’nun izlediğiniz videolardan yola çıkarak bilgi kartları ve alıştırmalar hazırlaması. Böylece sözlü tekrar alıştırmanızdan sonra, videodaki bütün kelimeleri hatırladığınızdan emin olmak için bu araçları kullanabilirsiniz.

Üstelik FluentU’nun iOS ve Android cihazlar için hazırlanan mobil uygulamaları sayesinde sözlü tekrar alıştırmasını istediğiniz her yerde yapabilirsiniz. (Tabii eğer otobüste, trende ya da ofisinizin ortak dinlenme alanındaysanız bunu fısıldayarak yapmak isteyebilirsiniz.)

Shadowing (Gölgeleme) Tekniği ile Yüksek Sesle İngilizce Tekrar Yapmak için 4 Eğlenceli Kısa Film

İzleyebileceğiniz pek çok kısa film olduğundan, nereden başlayacağınızı bulmak bunaltıcı olabilir. Bu yüzden size başlamanız için bir film listesi hazırladık. Filmlerin konuları birbirlerinden epey farklı olduğundan, içlerinden biri mutlaka ilginizi çekecektir.

Elbette, seçenekleriniz bu liste ile sınırlı değil. Bu listeyi bir başlangıç noktası olarak alıp, İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek için daha pek çok video ve yol bulabilirsiniz. Eğer dil öğrenmede İngilizce filmlerden zaten faydalanıyorsanız, shadowing (gölgeleme) tekniği daha da fazla pratik yapmanız için faydalı bir yol olacaktır.

“If Women Ruled the World” / “Dünyayı Kadınlar Yönetseydi”)

Bu kısa fim, kendini kadınların yönettiği bir dünyanın içinde bulan profesyonel bir genç kadın ile ilgili.

Dinlerken dikkat edilmesi gerekenler:

Bu komedi filmi bir ofis ortamında geçiyor, böylece size iş yeriyle ilgili kelime dağarcığınızı ve iş İngilizcenizi geliştirme şansı da sunuyor. Filmin mesajı cinsiyet eşitliği olduğundan, diyalogların ve kelimelerin çoğu bu meselenin etrafında odaklanıyor.

Film boyunca yaygın olarak kullanılan bazı İngilizce küfürleri de duyacağınız aklınızda olsun.

“The Gift” / “Hediye”

Bu, anne babasına bir hediye vermek isteyen küçük bir kızla ilgili bir animasyon film. Eğer yüksek sesle İngilizce tekrar yapmaya yeni başlıyorsanız, bu tatlı kısa film sizin için harika bir başlangıç olacak.

Dinlerken dikkat edilmesi gerekenler:

Bu film çoğunlukla aksiyon (hareketler) etrafında odaklandığı için filmde çok az diyalog var, ancak duyacağınız az miktar diyaloğu tekrar etmesi çok kolay. Bu filmle I am/I was formunda “to be” fiilini ve I need (İhtiyacım var) yapısını çalışmış olacaksınız.

“The Expert” / “Uzman”

Bu film bir ofis toplantısı hakkında.

Dinlerken dikkat edilmesi gerekenler:

Bu filmi biraz zorlayıcı bulacaksınız, ancak öğrenmek istiyorsanız kendinizi biraz zorlamanız gerekir, öyle değil mi?

Konuşmacılar hem İngiliz İngilizcesiyle konuşuyor, hem de gayet hızlı konuşuyorlar. Yine de bu film size yeni edindiğiniz sözlü tekrar becerilerinizi komedi tarzında bir İngilizce konuşmada kullanma fırsatı vereceğinden, iyi bir alıştırma.

YouTube’da istediğiniz zaman konuşmaları yavaşlatabilirsiniz (videonun altındaki ayarlar işaretine tıklayıp ardından “Hız” sekmesinden dilediğiniz oynatma hızını seçebilirsiniz), ancak bunun tonlamayı biraz bozabileceğini unutmayın. Sözlü tekrarı önce hızı yavaşlatarak, ardından yavaş yavaş arttırıp en son videoyu normal hızına getirerek yapın.

“Post-It” / “Yapışkanlı Not Kağıdı”

Bu tam anlamıyla büyüleyici bir kısa film. Film, karşılaştığı bir adam ve adamın taşıdığı büyük karton kolinin hikayesini merak eden bir kadına odaklanıyor. Bu filmde gündelik, resmi olmayan İngilizce sohbetlerin harika bir örneğini göreceksiniz.

Dinlerken dikkat edilmesi gerekenler:

Bu filmin YouTube tarafından otomatik olarak oluşturulmuş İngilizce altyazıları var. Repliklerini (söyledikleri sözleri) tekrar etmek için karakterlerden birini seçebilir veya kendinizi güveniyorsanız iki karakterin söylediklerini birden yüksek sesle tekrar edebilirsiniz.

 

Tekrar söylüyoruz, kendinizi bu listedeki filmlerle sınırlamayın. Biraz araştırma yapın. Hangi konular ilginizi çekiyor? Etrafta sayamayacağımız kadar çok film var. Kısa filmlerle shadowing alıştırmalarına, yani gölgeleme tekniği ile yüksek sesle İngilizce tekrar yapmaya başlayın, çok geçmeden İngilizce konuşma becerilerinizin geliştiğini göreceksiniz!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close