seyahat-ingilizcesi

Seyahat İngilizcesi: Dünyayı Gezerken Kullanacağın İngilizceyi Öğrenmenin Yolları

Pasaport? Tamam.

Uçak bileti? Tamam.

Diş fırçası? Tamam.

Seyahate hazırsın, ama unuttuğun bir şey var.

Eğer kendinden emin olmak, iyice hazırlanmak ve harika bir seyahat gerçekleştirmek istiyorsan yanında İngilizce dil becerilerini de götürmelisin.

Eğer İngilizce konuşulan bir ülkeye (ya da İngilizce resmi dili olması da gerekmez) gidiyorsan İngilizce dil becerilerinin hazır olmasını istersin.

Endişelenmene gerek yok, eğer doğru şekilde pratik yaparsan bu sana ders çalışmakmış gibi gelmez.

Seyahatinde sana yardımcı olacak seyahat İngilizcesi öğrenmenin çok sayıda eğlenceli yolu mevcut. Bu aynı zamanda seyahatin için daha da heyecanlanmanın ilginç bir yolu olacak.

Ama öncelikle neden seyahat İngilizcesi öğrenmen gerektiğini irdeleyelim.

Gezmeyi Sevenler Neden İngilizce Öğrenmelidir?

İngilizce dünyanın her yerinde kullanılan bir dildir. İngilizcenin bu kadar çok ülkede kullanılıyor olması nedeniyle bu dili seyahatlerinde iletişim kurmak için kullanma olasılığın yüksek. Kaldığın otelin personeli, anadilini bilmeyebilecek olsa da muhtemelen az da olsa İngilizce konuşurlar. Havaalanlarında ve popüler turistik yerlerde bulunan tabelaların çoğu hem yerel dilde hem de İngilizce olarak hazırlanmıştır, bu nedenle yerel dili bilmiyorsan İngilizce sana yardımcı olur.

İngilizce bilmek sana acil bir durumda yardımcı olabilir. Başına acil bir durum gelmesi halinde İngilizce hayatını kurtarabilir. Sri Lanka’da doğmuş ve büyümüş olan bir arkadaşım Nisan 2015 Nepal depremi sırasında Nepal’deydi. Deprem sonrasında eşini bulmakta zorluk yaşamış ve eşini diğerleriyle birlikte ararken iletişim kurabilmek için İngilizce konuşmuş. Günler sonra eşini buldu ve ona yardımcı olan kişilere bir teşekkür mektubu yazmayı ihmal etmedi.

Bu gibi zamanlarda uluslararası bir gezi sırasında İngilizce bilmek o durumun ayrıntılarını aktarabilmek açısından önemli olabilir. Umarız böyle bir şey başına gelmez, ama hazırlıklı olmak en iyisi.

İngilizce öğrenmek özgüvenini artırır. Oteline giriş yaparken ya da uluslararası bir konferansa katılırken İngilizce bilmek utangaçlığını azaltır ve endişelenmemeni sağlar.

Arkadaş edinmek, fikirlerini paylaşmak ya da stressiz bir seyahat geçirmek daha kolay olur.

Seyahatlerin için İngilizce öğrenmek dünyayı anlama şeklini geliştirir ve önüne yeni fırsatlar açar.

Gezginler Seyahate Çıkmadan Önce Nasıl Seyahat İngilizcesi Pratiği Yapabilir

Burada seyahatlerinde ihtiyaç duyacağın İngilizceyi çalışmanın eğlenceli yolları ve kullanışlı ipuçlarını bulacaksın.

Yeni İngilizce Sözcükler Öğrenmek için İpuçları

Mümkün olduğunca kısa sürede öğrenebileceğin kadar yeni sözcük öğrenmeye çalışabilirsin, ama bunda acele etme. Günde 5-10 sözcükle başla ve bunları iyice öğren.

 • Bunun gibi seyahatinde çok yardımcı olacak sözcük listelerini kullan.
 • Her gün öğrendiğin 5-10 sözcüğü kelime kartlarına yaz ve tanımlarını da bu kartın arkasına yaz (ya da tanımlayıcı bir resim ekle).
 • Bu kelime kartlarını gün boyunca tekrar gözden geçir. Bunları yanında iş yerine götür ve evinde de görebileceğin yerler yerleştir.
 • Bir kelime kartı gördüğün zaman o sözcüğü kullanarak bir cümle kur ve bu cümlenin seyahatinde gerçekten kullanabileceğin bir sözcük olduğundan emin ol. Bu cümleyi yüksek sesle söyle. Örneğin, “queen bed” terimi için “I’d like to book a queen bed for three nights, please” (“Üç gece için bir queen yatak[lı oda] ayırtmak istiyorum lütfen”) diyebilirsin. (Not: Bir queen yatak iki kişinin rahat bir şekilde sığabileceği bir yataktır.) Bu sözlü (konuşma) alıştırması oldukça kullanışlıdır.
 • Başkalarıyla birlikte seyahat ediyorsan rol paylaşımı yapın. Belirli durumları bir piyese dönüştürün (otele check-in yapmak, havaalanındaki işlemler, yol tarifi almak, vb.) ve bu sık rastlanan seyahat senaryolarını canlandırırken öğrendiğin yeni sözcükleri kullan.

Seyahat ederken ihtiyaç duyacağın yeni sözcükleri ezberlemene ve seyahat İngilizcesi öğrenmene yardımcı olacak bu ipuçlarını kullan.

FluentU

FluentU, gerçek hayatta kullanılan İngilizceyi pratik yapmak için bayılarak kullanacağın müthiş bir dil öğrenme sitesi ve uygulamasıdır.

FluentU programı bol miktarda yardımcı araç—resimler, ses kayıtları, interaktif altyazılar ve indirilebilir deşifreler gibi—ile yoğunlaştırılmış İngilizce yöntemini ve hem çevrimiçi hem de çevrimdışı içerikleri kullanır. Bu da internete bağlıyken içerikleri indirebileceğin ve internet olmasa da bunlarla pratik yapabileceğin anlamına gelir—mesela uçak yolculuğu sırasında!

“Seyahat Görgü Kuralları” ve “Otelde İngilizce” gibi özgün videolardan ya da komedyen ve söyleşi programı sunucusu Ellen Degeneres’in seyahat ederken tasarruf etmenin yolları hakkında hazırladığı “Tasarruflu Seyahat için İpuçları” adlı klibi izleyerek öğren.

Gerçek hayattan videolar ve eğlenceli içerik sözcükleri hatırlamayı çok daha kolaylaştırır ve FluentU’nun “öğrenme modu” bunları öğrendiğinden emin olur—ve kesinlikle eğlenirsin! En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Seyahat Forumları

Seyahat forumları, insanların belirli destinasyonlar hakkında sorular sordukları web siteleridir ve bu soruları birçok kişi yanıtlayabilir. İngilizce seyahat forumlarını ziyaret ederek hem seyahatin hakkında bilgi edinir hem de aynı zamanda seyahat İngilizcesi pratiği yapmış olursun!

Aşağıdaki siteler ve forumlar seyahatini planlamanda sana yardımcı olacak ve yanında götürmen gereken sözcük bilgisine ulaşmanı sağlayacak:

 • Tripadvisor hem kullanışlı bir forum (diper kullanıcılar tarafından paylaşılan tavsiyeler, fotoğraflar ve sorular ile) hem de otel, restoran ve daha fazlası hakkında yorumlar içeren harika bir web sitesidir! Ana sayfada “Nereye gidiyorsun?” alanına gideceğin yerin adını girmen “Ne arıyorsun?” alanı (oteller, restoranlar, uçuşlar, yapılacak şeyler) doldurman ve sonra da “Ara” butonuna basman yeterli.
 • Thorn Tree Forum, Lonely Planet web sitesinin oldukça yardımcı bir dalıdır. Bu forum genellikle sırt çantasıyla gezenlere yönelik, ama vizeler, bütçe ve seyahat zamanları gibi oldukça spesifik ve yanıtlaması zor soruların yanıtlarını içeriyor. “Country forums” bölümüne git ve bir ülke seç ya da sağ üst köşedeki “Arama” alanına yaz.
 • Yelp kullanıcılarının büyük çoğunluğunu Amerikalılar oluşturuyor, bu nedenle ABD dışına seyahat edeceksen muhtemelen sana yardımcı olmayabilir. ABD içinde ise Yelp çok sayıda işletme, restoran ve sunulan hizmetler hakkında detaylı yorumlar sunuyor.

Gezginler için İngilizce Uygulamalar

FluentU uygulamasının seyahat İngilizcesi pratiği yapmak için zaten akıllı cihazına yüklenmiş olduğunu varsayıyorum, burada seyahatlerini düzenlemene ve bunların keyfini çıkarmana yardımcı olacak beş uygulama daha bulacaksın. Yola çıkmadan önce bunları indir ve bunları yanında götür!

1. CityMaps2Go geliştiren Ulmon

iTunes | Android
Ücret: Ücretsiz; Pro: 4,99$ USD

seyahat-ingilizcesi

CityMaps2Go, birçok büyük şehrin ve sıkça ziyaret edilen ülkelerin haritasını indirmene imkan tanıyan kullanışlı bir uygulama. Bu haritalar daha sonra çevrimdışı kullanılabiliyor ve sana yol tarifi veriyor.

2. XE Currency

iTunes | Android
Ücret: Ücretsiz; Pro: 1,99$ USD

seyahat-ingilizcesi

XE Currency kesinlikle sahip olman gereken bir uygulama. Ücretsiz, gerçek zamanlı döviz kurları sunuyor ve seni fahiş fiyatlı bir şey satın almaktan kurtaracak. Yerel para birimini kendi para birimine hızla dönüştürmek için bu uygulamayı kullan ve ilgilendiğin ürünün fiyatını daha kolay anla.

3. OpenTable

iTunes | Android
Ücret: Ücretsiz

english-for-travelers

Yeni bir ülke veya şehirde yemek yiyecek bir yer bulmak sıklıkla zordur. OpenTable bu problemi tamamen ortadan kaldıracak! Bu uygulama sayesinde bulunduğun lokasyonun yakınlarında her türlü yiyeceği aratabilirsin ve yakınlarındaki özel yemekler ve restoranları görüntüler. Her bir restoranda servis edilen yemeklerin birçok fotoğrafı da bulunuyor, böylece seçmeni daha da kolaylaştırıyor. Yemeklerin İngilizce adlarını resimlerle öğrenmek için yola koyulmadan önce bu uygulamayı kullanabilir ve siparişini verirken hiç zorlanmazsın.

4. Weather Pro

iTunes | Android
Ücret: 0,99$ – 2,99$ USD

seyahat-ingilizcesi

Haftaya Londra’da hava yağışlı mı olacak? Muhtemelen, ama emin değilim, Weather Pro’ya bir göz at. Bu uygulamayı indir ve hava koşullarına her zaman hazırlıklı ol—yağmurlu günde ve güneşli günde.

5. TripWhistle Global SOS

iTunes
Ücret: Ücretsiz

TripWhistle Global SOS sana 196 ülkenin acil durum iletişim bilgilerini sağlayacak. Polis, ambülans (acil sağlık vakaları için) ya da itfaiye için yerel acil telefon numaralarını kolaylıkla arayabilirsin. Ayrıca, mevcut konumunu da kolaylıkla paylaşabilirsin.

Seyahat Edenler için İş İngilizcesine Giriş

Son olarak, İngilizce öğrenen pek çok gezgin iş gezilerine çıkar. Eğer mesleki amaçlarla İngilizce kullanacaksan işte başlamanda sana yardımcı olacak bazı ipuçları.

Kendini Özgüvenle İngilizce Tanıt

İlk yapman gereken şey kendini özgüvenle İngilizce tanıtabileceğinden emin olmaktır. (Bu bağlantıda bunu nasıl yapacağını bulacaksın). Daha sonra uçakta pratik yap—kendini etrafındaki yolculara tanıt.

Bunu mümkün olduğunca sık yap: havaalanında, tren istasyonunda, otobüste, otelinde, vb. beklerken. Stres yaratmayan durumlarda pratik yaparak kendini meslektaşlarına tanıştırmaya hazır hale gelirsin.

Gazete Manşetlerini Oku

İnsanlar günün olayları hakkında konuşmaya bayılır. Dünyada neler olduğunu ne kadar bilirsen İngilizce sohbetler başlatmak da o kadar kolay olur.

Haberlerde geçen şeyler işinle de ilgili olabilir. Bunlar açık bir şekilde ve özgüvenle konuşabilmek isteyeceğin şeylerdir. Tavsiyemi soracak olursan, The Guardian uluslararası haberler için harika bir site.

Farklı Mesleki Kültürlerin Farkında Ol

İngilizce konuşulan ya da konuşulmayan bir ülkeyi ziyaret etmeden önce o ülkenin mesleki kültürünü araştır. Kültür her ülkede farklıdır, dolayısıyla da yapman ve yapmaman gereken temel şeyleri bilmek istersin.

Örneğin, dünyanın bazı ülkelerinde erkekleri el sıkışarak karşılarken kadınları yanaklarından iki ya da üç defa öpmek gerekir ve bazı kültürlerde de insanları karşılarken başını öne eğersin. Bunlar küçük detaylarmış gibi gelse de bu farklılıkları bilmek iş seyahatleri sırasında son derece önemlidir.

İş İngilizcesi için Kaynaklar

FluentU mesleki videolardan oluşan eksiksiz bir kategori sunuyor )ayrıca FluentU Mesleki İngilizce Blogu da kullanışlı ipuçları ve en iyi kaynaklara sahip!). İşte iş gezilerin için daha fazla İngilizce çalışmak için bulabileceğin diğer kaynaklar:

 • Business English Pod ise seyahat temalı bir dizi podcast sunuyor. Eğer yoğun bir tempoyla çalışıyorsan bu sana çok yardımcı olacak. Sıklıkla seyahatlerin sırasında karşılaşabileceğin farklı durumlara odaklanıyor.

Mesleki İngilizce ile İletişim

Eğer bir iş gezisine çıktıysan iyi İngilizce iletişim kurabiliyor olmak istersin. İyi iletişim için şunları unutma:

 • Sorular sor.
 • Aktif olarak dinle ve konuşmacıya onu anladığını göster.
 • Anlamadığın bir şey olursa tekrarlamalarını iste.
 • Yanlış anlaşılmalardan kaçınmak için anlatmak istediğin şeyi net bir şekilde söyle.

 

Artık mesleki İngilizceye nereden başlayabileceğini, seyahat ederken nasıl restoranlar bulacağını ve havanın nasıl olacağını biliyorsun. Aynı zamanda başarılı bir seyahat için seyahat İngilizcesi pratiği amaçlı bazı ipuçlarına da sahipsin.

İyi yolculuklar!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close