kurumsal-ingilizce

Kurumsal İngilizce Becerilerini Geliştirecek 7 YouTube Kanalı

Yeni işine son derece uygun görünüyorsun—cilalı iş ayakkabıları, şık kurumsal giysiler ve bunlara uygun bir profesyonel tutum.

Sadece bir problem var: İcraata gelince sorun yok ama konuşmaya gelince sorun var.

İş yerinde kullanmak için kurumsal İngilizce öğrenmek zorlu ve iç karartıcı görünebilir.

Bu aynı zamanda tahmin edemeyeceğin kadar moral bozucu da olabilir, çünkü patronuna ve iş arkadaşlarına profesyonel bir çalışan ve ekibin değerli bir üyesi olduğunu göstermek istersin.

Her ne kadar gerçekten de işinde profesyonel olsan da ağzından çıkan sözlerin kulağa böyle gelmediğini düşünebilirsin.

İşte tam da burada sana yardımcı olabiliriz!

Sana kurumsal İngilizce hakkında bilmen gereken her şeyi öğretecek YouTube kanallarından oluşan harika bir liste hazırladık. Bu kanallar sana işle ilgili konuşmalara dahil olman için gerekli özgüveni verecek ve profesyonel tutumunla aynı düzeydeki dil becerilerinle patronunu etkilemene yardımcı olacaktır!

Kurumsal Hayatta Başarılı Olmak için İhtiyacın Olan Beceriler

Resmi ve günlük dil ve tutumu birbirinden ayır

Söz konusu iş yerinde yapman ve yapmaman gereken şeyler olduğu zaman bunların çoğu apaçık ortadadır.

İşe geç gelmek, gündelik kıyafetler giymek ve patronuna beşlik çakma kesinlikle yapmaman gereken şeyler. Neden mi? Bunlar iş etiğine uygun hareketler değildir.

Bunlar hafta sonu arkadaşlarınla buluştuğun zaman yapabileceğin türden şeylerdir. Kurumsal bir iş yeri daha resmi bir tutum gerektirir ve bu kullandığın dil için de geçerlidir.

Seçtiğin İngilizce sözcük ve deyimleri buna göre ayarlamak kurduğun diyalogların daha resmi olmasına yardımcı olabilir. “I think” yerine “in my opinion” demek daha profesyoneldir. Birisine söylemek (“telling”) yerine o kişiyi bilgilendirebilirsin (“inform”). “Fix” sözcüğü yerine “solve” kullanabilir ve bir cevap (“answer”) bulmak yerine çözüm (“solution”) bulabilirsin. Bu değişiklikler ile iş yerinin profesyonel doğasına daha uygun, çok daha resmi bir mesaj vermiş olursun.

Kurumsal deyim ve ifadeler

Daha önce kimse sana işe kaldığın yerden devam etmeni (“get the ball rolling”) dedi mi yoksa iş yerinde çıtayı yükseltmeni (“raise the bar”) söyledi mi? Ya da belki de birisini gelişmelerden haberdar etmen (“keep in the loop”) istenmiştir? Bunu söyleyenin suratına bakıp ona bu “ball,” “bar” ya da “loop” nerede bulunur diye sordun mu?

Evet. Tıpkı diğer alanlarda olduğu gibi, kurumsal dünyanın da kendine has bir jargonu bulunur. Gündelik işler için sıkça kullanılan deyimler ve ifadelerle doludur. Birebir karşılıklarından tamamen farklı anlamlara geldikleri için bu ifadeleri anlamak zor olabilir.

Örneğin, patronun sana “go back to square one” dediği zaman sana üzerinde 1 yazan bir kare bulmaya gitmeni istememektedir. Aslında senden istediği şey, yaptığın işi bırakman ve buna en baştan bir daha başlamandır.

Bazı ifadeler iş ile tamamen alakasız olsa da (evet, ofiste dahi taşı gediğine koyabilirsin-“hit the nail on the head”) bunlar sıklıkla yorum yapmanın, beklentileri ifade etmenin veya birisine iyi bir iş çıkardığını söylemenin etkili yollarıdır.

Profesyonel düzeyde konuşma ve yazma becerileri

Konuşma becerilerinin yanı sıra yazma becerilerini de geliştirmek iş yerindeki profesyonellik düzeyini artırmanın önemli bir unsurudur.

Pek çok kurumsal işte, meslektaşlarına ya da diğer şirketlerin çalışanlarına mektup ya da e-postalar yazman gerekir. Bu mektup ve e-postaların belirli bir şekilde yapılandırılmış olması ve resmi bir mesaj iletmek için kurumsal İngilizce kullanılarak yazılmış olması gerekir.

Profesyonel sözcük bilgisinden yaygın rastlanan Amerikan deyimlerine ve iş yazışmaları becerilerine, aşağıdaki YouTube kanalları listesi bütün bunları ve daha fazlasını kapsar.

Bu videolu dersler ve kaynaklar sana kurumsal dil becerilerini geliştirmende yardımcı olacaktır, bu da işinde yükselmen için sana daha fazla fırsat sunabilir.

Gündelikten Resmiye: Kurumsal İngilizce Becerilerini Geliştirmen için YouTube Kanalları

Learn English with Rebecca

Seviye: Orta

Şunun için ideal: Ofis ortamında kullanılan belirli sözcükler ve grameri öğrenmek için.

Rebecca, anlaşılır konuşma tarzı ve basit açıklamalarla harika bir çevrimiçi öğretmen. Yayınladığı videolar interaktif ve seni bu aktivitelere katılmaya teşvik ediyor. Çok sayıda soru soruyor ve videolarında düşünmen için sana zaman veriyor, böylece cevaplarını not alabiliyor ve notlarını kontrol edebiliyorsun.

Rebecca tamamen iş İngilizcesine adanmış bir oynatma listesi oluşturmuş. Verdiği dersler çoğunlukla gramere odaklanıyor ama o aynı zamanda nasıl kurumsal bir tavır geliştirileceği, nasıl iş ile ilgili sunum yapılacağı, profesyonel tavsiyeler verileceği ve nasıl resmi bir şikayette bulunulacağı üzerine bilgilendirici videolar da yayınlıyor. İş yerinde muhtemelen duyacağın deyimleri ve bunları nasıl doğru şekilde kullanacağını öğreneceksin.

Nereden başlamalı: Temel İngilizce iş İngilizcesine nasıl dönüştürülür

Bu videoda Rebecca sana daha profesyonel konuşabilmen için gündelik sözcükler ile kurumsal sözcükleri nasıl birbiri yerine kullanabileceğini öğretiyor. Kolay anlaşılır açıklamalar yapıyor ve sana bu sözcüklerin her birini çeşitli cümleler içerisinde nasıl kullanacağını gösteriyor.

FluentU

Seviye: Başlangıç, orta ve ileri

Şunun için ideal: Turizm, otelcilik, işletme ve diğer birçok sektörde kullanılan özel sözcükler arayan kişiler için.

FluentU, kurumsal İngilizce öğrenmeyi çok kolay hale getiriyor. YouTube kanallarında her seviyeden dil öğrencileri için videolar yayınlıyorlar; bilgilerini artırmaya çalışanlardan iş İngilizcesi becerilerini geliştirmek isteyenlere.

Yayınladıkları video diziler ile gerçek hayattan olaylarda kullanılan dili dinleme, öğrenme ve tekrarlama fırsatı bulacaksın. Her videoda, bu tür işlerde çalışan kişilerin ofis ortamında kullandıkları sözcükler, deyimler ve cümleler vurgulanıyor.

Meslektaşlarının yanı sıra müşterilerinle de kullanabileceğin mesleki İngilizce sözcükleri ve deyimleri öğreneceksin. Bu video dizilerinde ilerledikçe, aynı mesajı profesyonel bir şekilde vermenin çeşitli yollarını öğrenebilmen için yeni sözcükler ve deyimler ekleniyor.

Her bir video ile müşterilerinle iletişim kurarken kendine daha fazla güvenecek ve sana sorabilecekleri çeşitli sorulara kendini hazır hissedeceksin.

İş yerinde başkalarının İngilizce konuştuğunu duyuyor ve keşke ben de onlar gibi kendimi ifade edebilseydim mi diyorsun? Belki de birisinin fikrine katılmadıkları zaman dahi kendilerini son derece nazik bir şekilde ifade edebiliyorlar. FluentU YouTube kanalı sadece ne söyleyeceğine değil, bunu nasıl söyleyeceğine odaklanıyor. Ve bu, çoğu ders kitabında bulamayacağın bir beceridir!

Telefonda konuşmaktan müşterilere yardımcı olmaya ve kendini tanıtmaktan profesyonel sorun çözümüne, FluentU YouTube kanalı sana isteyebileceğin her şeyi sunar. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Nereden başlamalı: İngilizce: Telefon Görüşmeleri

Çoğu kurumsal işte yeni müşterilerle her zaman yüz yüze görüşme fırsatı bulamayız. Bu video, sana müşterilerinle telefonda konuşurken nasıl kurumsal İngilizce kullanacağını öğreten bir dizinin ilk videosu.

Learn English with Steve Ford

Seviye: Orta ile ileri arası

Şunun için ideal: Motivasyonunu topla! Steve Ford, kurumsal İngilizce öğrenmeyi eğlenceli hale getiren son derece coşkulu bir öğretmen!

Başarılı öğrenmenin anahtarı nedir? Öğrendiğin şeye karşı ilgili ve alakalı olmaktır! Steve’in yayınladığı eğitsel videolar ilgini kolaylıkla çekecek. Onun videoları müzik, görseller ve komik olmak için hazırlanmış oyunculuktan faydalanıyor. Videolar iş yerindeki konuşmalara harika örnekler veriyor, sosyal durumlarda kullanılan kurumsal İngilizceyi izleyerek ve dinleyerek öğrenmene yardımcı oluyor.

Steve’in gür ve anlaşılır sesi doğru telaffuzu öğrenmeye yardımcı oluyor. Yaptığı açıklamalar oldukça detaylı ve yeni öğrendiğin sözcükler ve ifadeleri hatırlamana yardımcı olması için bilgiyi tekrarlıyor.

Bu kanalda yayınlanan videolu dersler özellikle Amerikan kurumsal İngilizcesine odaklanıyor. Doğru sözcükleri iş mektupları ve e-postaları yazarken nasıl kullanacağının yanı sıra iş görüşmelerinde ve önemli telefon görüşmeleri yaparken nasıl profesyonel bir şekilde konuşacağını öğreneceksin.

Steve’in YouTube kanalının en iyi yanı ne mi? İzleyicilerinin ona mektuplar ve e-postalarla sorduğu sorulara yanıt olarak videolar paylaşır. Steve, izleyicilerin gerçek yaşamda kurumsal İngilizce kullanmakta yaşadıkları problemleri çözmelerine yardımcı olmak için dersler hazırlamaktadır. Eğer iş yerinde sorun yaşıyorsan ve dil becerilerin seni alıkoyuyorsa, belki Steve sana yardımcı olmak için bir video hazırlayabilir!

Nereden başlamalı: İş İngilizcesi Konuşmak

Steve iş yerinde yapacağın sunumları nasıl geliştireceğini gösteriyor. İş yerinde insanların önünde resmi bir şekilde konuşmanı gerektiren herhangi göreve uygulayabileceğin genel ipuçları veriyor. Steve bu sürecin her adımında sana eşlik ediyor ve sana kurumsal bir dil kullanarak hedef kitleyi nasıl etkileyebileceğini ve dinleyicilerin ilgisini canlı tutmak için sunumlarının yaratıcı olmasını nasıl sağlayacağını öğretiyor.

Business English Pod

Seviye: İleri

Şunun için ideal: Şirket yöneticileri ve üst düzey kurumsal rollerdeki kişiler.

Business English Pod tamamen mesleki İngilizceye odaklanan büyük bir YouTube kanalı. Finansal planlamacılar, muhasebeciler ve hukukçular için özel olarak tasarlanmış derslere sahip olan bu kanal, daha teknik ve ileri mesleki İngilizceyi anlamak isteyen çalışanlar için harika bir kaynak.

Bu kanal, farklı sektörler ve yönetim sistemlerine ilişkin çok sayıda video içeriyor. Diyaloglar ve sözcük bilgisi, finans ve muhasebe, hukuk terimleri, yazma dersleri, ileri gramer ve bir de 15 videoluk kısa mesleki İngilizce kursundan oluşan oynatma listeleri mevcut.

Business English Pod videolarını izlerken “oku, dinle ve tekrarla yöntemini” uygularsın. Verilen bilgilerin çoğu metin olarak da bulunsa da talimatlar ve bilgiler yavaşça okunur ve sana düşünmen, sesli konuşma alıştırmaları yapman ve notlar tutman için gerekli zaman sağlanır.

Nereden başlamalı: Ders 1: İngilizcede Fikir Beyan Etmek

Pek çok üst düzey kurumsal pozisyon, görüş bildirmeni gerektirir. Bu video mesleki İngilizce kısa kursları dizisinin ilki ve sana profesyonel görüşünü nasıl vereceğini öğretiyor. Düşüncelerini ifade etmenin resmi ve gayriresmi yollarını karşılaştırmakta iyi bir iş çıkarıyor ve diğerlerine kaba ya da amirane gelmemenin yollarını net bir şekilde açıklıyor.

Rachel’s English

Seviye: Başlangıç ile orta arası

Şunun için ideal: Bir iş görüşmesine hazırlanan kişiler.

Rachel’ın hazırladığı videolar son derece bilgilendirici ve faydalı. Bu videolarda bir ofiste meydana gelebilecek gerçek durumlardan kısa kareler yer alıyor. Bu sahneler sırasında belirli yerlerde duraklamalar oluyor ve Rachel o sahnede ne olduğunu anlatıyor ve kullanılan kurumsal dilden bahsediyor. Sahne devam ederken sıklıkla saha önce görmüş olduğun kısımları tekrarlıyor, böylece bunları bir daha ve daha iyi anlayarak izleyebiliyorsun.

Bu süreç son derece etkili bir öğrenim deneyimi sunuyor. Takip etmek kolay ve Rachel’ın yavaş konuşma tarzı oldukça açık ve anlaşılır. Her bir videonun sonunda kullanılan kurumsal dil hakkında derinlemesine bir konuşma yapıyor ve işinde yaptığın konuşmalara belirli sözcük ve deyimleri nasıl ekleyebileceğini de belirtiyor.

Rachel’ın YouTube kanalında yer alan dersler ve video dizileri son derece düzenli. Her bir video esnasında Rachel sana gün boyunca alıştırma yapman için aktivite fikirleri veriyor ve kendini hazırlaman için bir sonraki videoda seni neyin beklediğini özetliyor.

Nereden başlamalı: Amerikan İngilizcesinde İş Görüşmesi Nasıl Yapılır

Yaklaşan iş görüşmesi seni endişelendiriyor mu? Rachel’ın iş görüşmesi üzerine yayınladığı dizi sana sakinleşmende yardımcı olacak. Sana sorulmasını bekleyebileceğin soruları öğretiyor ve yanıtlarını nasıl hazırlayacağın hakkında da bilgiler veriyor. Rachel aynı zamanda sana bir iş görüşmesinden iyi sonuç almak için en iyi şansı verecek özgüveni nasıl artıracağın konusunda da ipuçları veriyor!

JenniferESL

Seviye: Başlangıç ile orta arası

Şunun için ideal: İş yazışmaları ve e-postalar yazması ve göndermesi gereken kişiler.

Jennifer’ın videolu dersleri akıl doludur. Kendisi e-posta yazarak kurumsal İngilizceyi iş yazışmalarında nasıl kullanacağını yaratıcı bir şekilde öğretir! Onun anlatımları doğru format ve dili hızla öğrenmenin harika bir yoludur. Jennifer, her bir e-postayı yazarken neler olduğunu anlatarak harika bir iş çıkarıyor ve kendi yazışmalarında kullanabileceğin çeşitli ifadeler sunuyor.

Jennifer’ın video dizileri, bir profesyonel e-postayı meydana getiren farklı bölümleri sana öğretmenin yanı sıra yazacağın e-postanın resmi mi yoksa gayriresmi mi olacağına karar vermende yardımcı oluyor. Hoş sözler, uygun yanıtlar vermek için ipuçları ve eklentiler ya da programlanmış toplantılar gibi şeylerden bahsederken kurumsal İngilizceyi nasıl konuşacağını öğreneceksin.

Her videoda öğreneceğin yeni içerik özetleniyor, daha önceki derslerde öğretmiş olduğu becerilerin üzerinden geçiyor ve sana kendi e-postalarında kullanman için çok sayıda farklı örnek sunuyor. Dizinin sonunda iş yerinde karşılaşabileceğin her türlü e-postayı hazırlamak, göndermek ve yanıtlamak için gerekli beceri ve bilgiye sahip olacaksın.

Nereden başlamalı: E-posta Hakkında Konuşalım — Yeni Dizi

Bu, Jennifer’ın mesleki e-posta dizisinin ilk videosudur. E-postalar ve e-posta adreslerinin yanı sıra e-posta göndermek, almak ve talep etmek hakkında konuşurken kullanılan dili öğrenmeye başlamak için harika bir yer. Bu temel bilgilerle bu temel bilgiyi edinerek yazılı ve sözel kurumsal İngilizce becerilerini geliştirmek için bu diziyi baştan sona izleyebilirsin.

Learn English with Let’s Talk

Seviye: İleri

Şunun için ideal: İş yerinde kendilerini tuhaf ya da alışılmamış durumlarda bulan kişiler.

Bu YouTube kanalı listedeki diğer kanallardan biraz daha farklıdır. Gramer, telaffuz, sözcük bilgisi ve aksan eğitimine odaklanan derslerin yanı sıra, Learn English with Let’s Talk’ta ilginç, alışılmamış ve hatta rahatsız edici durumlarda nasıl profesyonel bir şekilde konuşacağını da öğreneceksin.

Ukala meslektaşlarınla konuşurken, maaş pazarlığı yaparken, istenmeyen sorular veya taleplere yanıt verirken, sinirli bir patronla muhatap olurken, işe geç geldiğin için bahaneler sunarken kurumsal İngilizce kullanmayı ve profesyonel bir şekilde nasıl istifanı vereceğini öğreneceksin.

Her ne kadar bu durumlar her zaman karşına çıkmayacak olsa da bu YouTube kanalı hazırlıklı olmana yardımcı olacak. Bu dersler detaylı bilgiler veriyor, her bir senaryoda ne olduğunu açıklıyor, ne bekleyebileceğini ve nasıl profesyonel bir şekilde yanıt verebileceğini anlatıyor.

Bu videoları izlerken öğretmenlerin hafifi Hint aksanlarını fark edeceksin. Bununla birlikte İngilizceyi oldukça anlaşılır bir şekilde kullanıyorlar, ama aksanlarının bazı sözcüklerin telaffuzunu değiştirebileceğini aklından çıkarma. Farklı telaffuzları öğrenmek üzerine dersler de yayınlıyorlar (90 videodan oluşan etkileyici bir koleksiyon!) ve bu da hem Amerikan hem de İngiliz aksanıyla konuşulan kurumsal İngilizceyi anlamana yardımcı oluyor.

Nereden başlamalı: İş İngilizcesinde Kullanılan 10 Yaygın İfade

İş arkadaşların ta da patronunla konuşurken bir daha kafan karışmayacak! Bu video insanların iş yerinde konuşurken kullandıkları en yaygın yöntemleri ve aslında sana söylemeye çalıştıkları şeyi açıklıyor! Bu video ile sıkça kullanılan ifadeleri yorumlamayı ve bunları yerinde kullanmayı öğreneceksin.

 

O halde neden hala bekliyorsun! Şimdi yeni kurumsal İngilizce becerilerinle patronunu etkilemenin ve profesyonel bir çalışan gibi konuşmanın tam zamanı.

Kulaklıklarını tak, internete gir ve bu YouTube kanallarını ziyaret ederek öğrenmeye başla!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close