ingilizce-kitap

Delicesine Komik İngilizce Kitaplar ile Dil Öğren

Ünlü Sovyet kökenli Amerikan komedyen Yakov Smirnoff bir keresinde şöyle demişti: “Herkes her dilde aynı güler, çünkü gülmek evrensel bir bağdır.”

Evrensel herkesin yaptığı ve anladığı bir şeyi nitelemektedir. Smirnoff bir espri yapmış olabilir ama iyi bir noktaya değinmiş—gülmek ve duygular tüm kültürlerde paylaşılan şeylerdir.

Laughter might be universal, but humor is not. Gülmek evrensel olabilir, ama mizah öyle değildir.

Daha da önemlisi ise Türkçede komik olan bir şeyin başka bir ülke vatandaşına komik gelmeyecek olmasıdır.

Bu İngilizce için de geçerli. İngilizce espriler ve mizahı anlamak İngilizce dil öğrencileri için zor olabilir, işte bu nedenle de İngilizce bir esprinin seni güldürmesi büyük bir şeydir!

İngilizce mizahın komik olduğunu düşünmeye başladığın zaman sadece sözcükleri değil, aynı zamanda kültürü de anladığın anlamına gelir. Ve bu da şakaya gelmez!

Neden İngilizceyi Mizahla Öğrenmeli?

Mizah ile İngilizce öğrenmenin çok sayıda avantajı bulunur:

  • Mizah kültüre özeldir. Yani eğer mizahı anlarsan kültürü de anlarsın.
  • Mizah sık sık kelime oyunları (puns) kullanır. İngilizce esprilerin çoğu sözcükler ve onların anlamlarıyla oynar, yani bir kelime oyununu anlayabilmek için bir İngilizce sözcüğün sahip olabileceği farklı anlamları (ve olası hataları!) bilmen gerekir.
  • Mizah hatırlamayı kolaylaştırır. Bir sözcük ve anlamını ezberlemeye çalışabilirsin ya da o sözcükle komik bir hikaye anlatabilirsin. Hangisini daha iyi hatırlayacağını düşünüyorsun?
  • Mizah ile öğrenmek eğlencelidir! Ve eğlendiğin zaman daha iyi öğrenirsin.

Komik İngilizce Kitaplar ile Dil Öğrenmenin Yolları

Mizah her yerdedir. Komedi filmleri, komedi dizileri ve hatta izleyenleri eğlendirmek için mizah kullanan komik reklamlar dahi bulabilirsin. Ve mizah ile öğrenmek kolay olduğu için insanların İngilizce konuşmalarını dinlemek ve izlemek önemlidir.

Ama bol miktarda mizah bulabileceğin başka bir kaynak da mevcut: İngilizce kitaplar. Komik kitaplarla İngilizce öğrenmek sana dili yavaşça ya da hızla öğrenme ve gerçekten seveceğin türden mizahı bulma fırsatını verir.

Komik kitaplardan bol miktarda İngilizce öğrenebilmek için ise bu ipuçlarını dene:

  • Okurken yanına kağıt kalem al. Böylece bilmediğin sözcükleri ya da okurken aklına takılan soruları hızla not alabilirsin.
  • Sadece sözcüklere değil tümcelere odaklan. Sözcüklerin tanımlarını bilmek önemlidir, ama bu sözcükleri nasıl kullanacağını bilmek (ve daha da iyisi bunları kullanırken espriler yapabilmek) çok daha önemlidir. Dolayısıyla tümcelere dikkat ettiğinden emin ol.
  • Kitapları başkalarıyla tartış. Bir kitabın keyfini çıkarmanın harika bir yolu da onu başkalarıyla paylaşmaktır. Arkadaşlarınla aynı kitabı oku ve sonra da bu komik İngilizce kitap hakkında konuş. Yakınlarındaki bir İngilizce kitap kulübüne katılabilir ve toplantılara gidebilirsin. Reader’s Circle üzerinde sana göre İngilizce kitap kulüpleri bulabilirsin.
  • Eğer birebir tanışma fırsatı bulamazsan interneti kullan. İnternet sayesinde seninle aynı kitabı okuyan bir kişi bulmak daha da kolay. Goodreads gibi bir kityap sitesine katıl ve ilgini çeken komik kitapların konuşulduğu tartışmalar bul.

O zaman okumaya, öğrenmeye ve gülmeye hazırsın. Nereden başlamalısın?

Gülerek İngilizce Öğrenmek için 15 Komik İngilizce Kitap

Amazon’un “Mizah” kategorisi altında binlerce İngilizce kitap bulunuyor. Okumak için bir kitap seçtiğinde bunu hatırla:

  • Mizahın birçok çeşidi var ve bunların hepsini sevmeyebilirsin.
  • Her kitabı anlamak için farklı bir İngilizce seviyesi gerekir.

Aşağıda başlamana yardımcı olacak komik İngilizce kitaplar bulacaksın. Bu kitaplar zorluk seviyelerine göre sıralanmıştır, yani zorluk seviyeleri gittikçe artacaktır. Hangi kitabın senin seviyene uygun olduğuna (ve mizah tarzını beğendiğine) karar verebilmen için her birinin ilk birkaç cümlesini paylaşacağız.

Sana uygun seviyeyi ve komik bir kitabı bul ve öğrenmeye başla!

1. “Diary of a Wimpy Kid” yazan Jeff Kinney

Bu kitap belki bir okul çocuğu hakkında olabilir ama yıllardır okula gitmemiş olsan da bu kitabı sevebilirsin. “Saftirik Greg’in Günlüğü,” okul ve aile ile ilgili konularla başa çıkan bir ortaokul çocuğu hakkındadır. Kolay yazımı ve çizimleri bu kitabı başlangıç seviyesi İngilizce öğrencileri için harika bir kitap yapıyor.

İlk cümle:

First of all, let me get something straight: This is a JOURNAL, not a diary.

2. “Calvin and Hobbes” yazan Bill Watterson

“Calvin and Hobbes” bildiğin kitaplardan değil: Bu bir çizgi roman. Küçük Calvin ve onun hayali kaplan arkadaşı Hobbes’un maceraları bir klasiktir ve yıllardır sevilmektedir. Çizgi romanları sevmesen de buna bir şans ver—mizah anlayışının ne kadar zekice ve düşünülmüş olduğu seni şaşırtabilir.

İlk cümle:

So long, pop! I’m off to check my tiger trap!

3. “The BFG” yazan Roald Dahl

Roald Dahl, “James and the Giant Peach” ve “Charlie and the Chocolate Factory” gibi çocuk hikayeleri ile tanınmaktadır. “The BFG” ise Dahl’ın yaratmış olduğu başka bir büyüleyici ve birazda korkutucu dünyadır ve bu kitapta bir kız ile bir dev, dünya çocuklarını yemek olmaktan korumak için birlikte çalışır. Bir çocuk kitabı olarak başlangıç seviyesi İngilizce dil öğrencileri için uygundur ama eski bir çocuk kitabı olarak kısmen de olsa zorlayıcı olabilir.

İlk cümle:

Sophie couldn’t sleep. A brilliant moonbeam was slanting through a gap in the curtains. It was shining right on to her pillow.

4. “Pippi Longstocking” yazan Astrid Lindgren

Pippi—ya da tam adıyla Pippilotta Delicatessa Windowshade Mackrelmint Efraim’in Kızı Longstocking—atı ve maymunu ile devasa bir malikanede yaşar ve babasının okyanustan geri döneceği günü hayal eder. Pippi’nin çok sayıdaki maceraları ve hikayeleri komik oldukları kadar çılgıncadır. Sana da bir çocuk olmayı hatırlatacak sevecen bir çocuktur!

İlk cümle:

Way out at the end of a tiny little town was an old overgrown garden, and in the garden was an old house, and in the house lived Pippi Longstocking.

5. “An Abundance of Katherines” yazan John Green

Colin’in Katherine adlı bir kız arkadaşı vardır. Aslında 19 kız arkadaşı vardı ama hepsi ondan ayrıldı. Dolayısıyla o da bir arkadaşıyla birlikte ülkeyi gezmek için bir araba yolculuğuna çıkar ve bol bol kahkaha ve hayat dersi bulsa da Katherine yoktur. “An Abundance of Katherines” gerçekte kim olduğunu keşfetmek hakkındaki komik, insanın kalbini ısıtan bir kitaptır.

İlk cümle:

The morning after noted child prodigy Colin Singleton graduated from high school and got dumped for the nineteenth time by a girl named Katherine, he took a bath.

6. “Queen of the Road” yazan Doreen Orion

Bir önceki kitapta olduğu gibi ülkeyi dolaşma fikrini seviyorsan ama bunu bir alışveriş manyağı Long Island “prensesi” ile yapmayı tercih ediyorsan “Queen of the Road” senin için ideal. Bu hikaye Doreen ve eşi Tim’in 47 eyaleti gezmeleri ve ABD’nin az bilinen yerlerini keşfetmelerini konu alıyor.

İlk cümle:

When my long-dreaded thirtieth birthday arrived, I really wasn’t as upset as I imagined I’d be, for I had achieved a much more important milestone: my sartorial centennial. I owned one hundred pairs of shoes.

7. “Another Fine Myth” yazan Robert Asprin

Fantastik hikaye severler, endişelenmeyin—sizin için çok sayıda komik fantastik ve bilim kurgu kitabı var. Robert Asprin’in Myth serisi, birlikte tuhaf maceralara atılan ve bu süreçte birbirlerini öldürmemeye çalışan tuhaf bir grubu konu alıyor. Serinin ilk kitabı olan “Another Fine Myth” kahramanımız Skeeve’i tanıtıyor. Skeeve, birlikte çalıştığı büyücü öldürüldüğü zaman kendisini yapayalnız bulan bir büyücü yamağı ve bir hırsız. Bu maceraya katıl ve onların talihsizliklerine gül!

İlk cümle:

One of the few redeeming facets of instructors, I thought, is that occasionally they can be fooled.

8. “Me Talk Pretty One Day” yazan David Sedaris

David Sedaris, hayat ve dünya hakkında kitaplar yazan bir mizahçı ve en ciddi anda dahi seni güldürmeyi başarıyor. “Me Talk Pretty One Day,” Fransızca öğrenmekten peltek konuşmasına David’in hayatından kısa hikayelerden oluşan bir koleksiyon. David son derece arkadaşça bir yazım tarzına sahip; hikayesini sana ilk elden anlatıyor ve bu da her seviye için okumayı eğlenceli hale getiriyor.

İlk cümle:

Anyone who watches even the slightest amount of TV is familiar with the scene: An agent knocks on the door of some seemingly ordinary home or office.

9. “Bossypants” yazan Tina Fey

Tina Fey, “Saturday Night Live” ve “30 Rock” gibi tanınmış TV dizilerinden bilinen bir komedyen. Bu kitabında, tuhaf küçük bir kız olmaktan televizyondaki tuhaf küçük kıza doğru yolculuğundan bahsediyor. Tina Fey eşsiz bir mizah anlayışına sahip, bu nedenle oynadığı diziler ya da “Saturday Night Live” skeçlerini sevdiysen bu kitabı da severek okuyacaksın.

İlk cümle:

My brother is eight years older than I am. I was a big surprise.

10. “Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” yazan Douglas Adams

Bir gün uyandığını ve evinin yıkılmak üzere olduğunu düşün. Şimdi de bunun tüm dünya için geçerli olduğunu, uzay seyahati için yol açılacağını düşün. Muhtemelen yapılabilecek tek şeyi yaparsın: oradan geçen uzaylılara otostop çeker ve en iyisini umut edersin.

“Otostopçunun Galaksi Rehberi”nde uzay başkanlığı için kampanya yürüten iki başlı bir uzaylı, depresyondaki bir robot ve birçok başka çılgın karakterle karşılaşacaksın. Kullanılan dil bazen zorlayabilir ama bu klasiği okurken atacağın kahkahalara değer!

İlk cümle:

Far out in the uncharted backwaters of the unfashionable end of the Western Spiral arm of the Galaxy lies a small unregarded yellow sun.

11. “The Importance of Being Earnest” yazan Oscar Wilde

Earnest ciddi olmak anlamına gelir. Ernest ise bir isimdir. “Ciddi Olmanın Önemi” bu iki anlamı alıyor ve piyes boyunca bunlarla oynuyor. Bu eski bir piyes ama komik zenginler ve “üst sınıf”ın nasıl olabileceğini gözler önüne sermesiyle onu hemen seveceksin. İngilizce dil öğrencilerinin bu piyesi takip etmelerini zorlaştıran bol miktarda yalan ve saçma talihsizlik olsa da ileri seviyedeki dil öğrencileri için tavsiye edebileceğim eğlenceli bir kitaptır.

İlk cümle:

Algernon: Did you hear what I was playing, Lane?
Lane: I didn’t think it was polite to listen, sir.

12. “Good Omens” yazan Neil Gaiman ve Terry Pratchett

Kıyamet günü geliyor ve dünyanın sonu yaklaşıyor ve gerekli olan tek şey son derece önemli bir erkek çocuğu. Ne yazık ki kimse onu bulamıyor. Bir melek ve bir iblis tüm farklılıklarını bir kenara koymak ve dünyanın sonunu engellemek için birlikte çalışmak zorunda. Hikaye anlatımında uzman iki yazar tarafından yazılan “Kıyamet Gösterisi,” yazarların İncil’den Apokalips kitabının kendi yorumları.

İlk cümle:

It was a nice day. All the days had been nice. There had been rather more than seven of them so far, and rain hadn’t been invented yet.

13. “Modern Romance” yazan Aziz Ansari

Günümüzde bir ilişki yaşamak nasıl bir şey? Komedyen Aziz Ansari (“Parks and Recreation” adlı TV dizisindeki rolüyle tanınır) çağımızda aşkı bulmanın nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyor. “Modern Romance,” sana 21. yüzyılda aşk hakkında bilgiler verirken bilim ile mizahı bir araya getiren bir kitap.

İlk cümle:

Many of the frustrations experienced by today’s singles seem like problems unique to our time and technological setting: not hearing back on a text.

14. “Choose Your Own Autobiography” yazan Neil Patrick Harris

Otobiyografiler, yazarın hayatını anlatan kitaplardır. Maceranı Kendin Seç hikayelerinde ise kahraman sen olursun ve hikayenin nereye gideceğini sen belirlersin. Peki Neil Patrick Harris bu ikisini bir araya getirmeyi nasıl başardı? “Choose Your Own Autobiography,” Harris’in hayatı hakkında ve kendini onun yerine koyduğun bir hikaye. Onun hayatını yaşa ve onun yerine kararlar ver. Bu kitap eğlenceli ve yaratıcı ve daha fazla… özgün mizah arıyorsan harika.

İlk cümle:

You, Neil Patrick Harris, are born in Albuquerque, New Mexico, on June 15, 1973, at what you’re pretty sure is St. Joseph’s Hospital, although it’s hard to be certain as the whole experience leaves you a little blurry.

15. “The De-textbook” yazan Cracked

Okulda öğrendiklerinin ne kadarının yanlış olduğuna inanamazsın. Dinozorlar kertenkeleye benzemiyor—onların tüyleri var. Bu kitapta sadece beş duyumuz olmadığını, bukalemunların çevrelerine uyum sağlamak için renk değiştirmediklerini ve ve dünya, tarih ve kendin hakkında çok daha fazlasını öğreneceksin.

“The De-textbook” kaba mizah kullanıyor ve popüler kültür ve tarih için pek çok referans bulunduruyor. Dünya hakkında yeni şeyler öğrenmenin yanı sıra kültür, internet mizahı ve daha fazlasını öğrenmek için bu kitabı kullanabilirsin.

İlk cümle:

Naturally, you’re curious about this meat locker you find yourself locked inside.

 

Seni kahkahalara boğacak kitabı bulmak biraz zaman alabilir. Komik olduğunu düşündüğün bir İngilizce kitap ararken seni en azından gülümsetecek birçok diğerlerini bulabilirsin. Bu kitapları okurken hem öğren hem de keyfini çıkar!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close