kolay-ingilizce-okuma

7 Kolay İngilizce Okuma Kaynağı Hem de Yanı Başında

Kitaplar haritalar gibi.

Bir şehri ne kadar iyi bilirsen bil zaman zaman yine de bir haritaya ihtiyaç duyarsın.

İngilizce okuma doğru gramer, etkili kelime bilgisi ve  betimsel dil anlayışı konusunda bize kılavuzluk eder.

Bu yüzden kitaplar, daha derin bir dil anlayışına kapı aralar.

Bir keresinde amcam arka cebimde daima bir kitap taşımamı söylemişti.

“Eğer boş bir anın olursa, oku” derdi.

Haklıydı. Herkes için bilgece bir tavsiye. Native speaker ya da yeni öğrenmeye başlayan bir olmak fark etmez.

Ayrıca otobüste veya metroda vakit geçirmek için harika bir yol.

Okumanın dil ediniminde inanılmaz derecede etkili olduğu herkesin malumu.

Profesyonel yazarlar bile okumanın onları daha iyi yazar yaptığını anlatmakta.

Neyse ki  boş zamanlarında okumak artık daha kolay.

Arka cebine koymak için seçebileceğin bir sürü harika kitap ile birlikte akıllı telefonundan binlerce okuma kaynağına da erişebilirsin.

Otobüste, kahve dükkanında, sırada beklerken veya yatmadan önce, günlük işlerin arasına okumayı da eklemek için günün hangi zaman dilimini veya nereyi seçeceğin önemli değil.   Gerçek şu ki gün içerisinde biraz ekstra okuma pratiğini araya sıkıştırabileceğin en az 5, 10 dakikan mutlaka vardır.  Bu kadar basit.

Hemen başlamak için tek ihtiyacın olan şey ne, biliyor musun? Okuma alıştırması için bazı etkili İngilizce kaynaklar belirlemek.

Şöyle yapacağız: sana kaynaklarla ilgili yardım edeceğim ve sen de okumaya başlayacaksın.

Sonuçlara şaşıracaksın.

7 Kolay İngilizce Okuma Kaynağı Hem de Yanı Başında

Sevdiğin konular, meseleler ya da insanlar ile ilgili bir şeyi sessizce okurken sen fark etmeden yazım, gramer ve cümle yapısı becerilerinin hepsi gelişecek.

Bu doğru – hem öğrenebilir ve hem de bunu yaparken eğlenebilirsin.

Biz genelde boş vakitlerimizi akıllı telefonlarımızı Facebook’u, Instagram’ı ve e-postamızı kontrol etmek için kullanıyoruz bu yüzden İngilizce okumak için neden biraz zaman ayırmayasın ki?

Sosyal medyada vakit geçirmeden yapamıyorsan kendine zamanla ilgili kurallar belirle. Örneğin, 5 dakika İngilizce okuma pratiği, sosyal medyaya bağlanmak için ön koşul olsun.

Okumak için zaman ayır!

İngilizce Okuma Tekniklerine Hızlı bir Giriş

Okuma ile ilgili problem, gerekmediği halde ona sık sık büyük bir projeymiş gibi bakmamız.

Bir ısırıkta bir pizzayı yiyemeyiz. Dilimler halinde yeriz.

İlk defa koşuya gittiğimizde maraton koşmayız. Biz 10 dakikalık tempolu yürüyüşler ile başlarız ve zamanla daha uzun koşular için çalışırız.

Bu beni İngilizce öğrenenler için okumaya başlamak adına en iyi yönteme yönlendiriyor:

Bir lokmalık okuma.

İngilizce okumak için küçük lokmalarla başla. Zaman ayır, küçük küçük başla ve okumayı bir alışkanlık haline getirmeye çalış.

Büyük başlamak her zaman etkili değildir.

Çoğu durumda okurken kendi İngilizce öğretmenin de olacaksın.

Bir cümle oku, gramer yapısını ve manasını anlamak için vakit ayır. Sonra bir paragraf oku ve çalışmak için zaman ayır. Daha sonra bir sayfa, ardından bir bölüm, nihayetinde bir kitap. Daha büyük bir şeyin sadece bir dilimiymiş gibi okumaya bak. Dev bir engel olarak değil.

Gün içerisinde orada burada 5 dakika ile başla. Bir de bakmışsın ki daha büyük bir şeyle başa çıkmaya hazırsın.

Bir okuma maratonuna kendini hazırlamak için küçüklerle kolayca başlamanın sağlayacak İngilizce kolay metinler de bulabileceğin çeşitli kaynaklar burada.

Kolay İngilizce Okuma için Üç Mükemmel Uygulama

Bir akıllı telefonun güzelliği onun eğitim aracı olarak kullanılabilmesi. Kullanabileceğin sonsuz dil uygulama kaynakları var. İşte benim 3 favorim.

1. Learn English By Stories İngilizce Kısa Hikayeler

kolay ingilizce okuma ile havalan

Bu uygulama mükemmel İngilizce kısa hikayeler sunuyor.

Burada sunulan binlerce yararlı içerik var. Her birinde 100 paragraf ile 7 farklı seviyeden seçebilirsin. Her bir paragraf telaffuzuna yardım edecek ses kayıtlarına sahip.  Metini gizlemeyi tercih edebilir bu sayede okumadan önce veya sonra onu dinleyebilirsin.

Paragraflar kısa ve basittir. Bizim gibi meşgul olanlar için mükemmel bir uygulama.

Okuma ve dinlemene yardım ederek tek taşla iki kuş vuruyor.

Uygulama ücretsiz ve okuma becerilerin için 5 dakikalık çalışmalarda kullanmak için mükemmel bir yol.

2. Voice Dream Reader – Sesli Okuma Programı

kolay ingilizce okuma ile havalan

Bu sesli okuma programı seçtiğin her hangi bir metini yüklemene izin verir ve onu sana okur.

Görsel ve işitsel öğrenmeyi birleştirmek, okuma ve dil becerilerini geliştirmek için inanılmaz derecede etkili. Voice Dream Reader ise her ikisini de sana sunar.

Ayrıca odaklanmak istediğin içeriği ve ne kadar hızlı duymak istediğini kontrol etmene imkan sağlar.

Yerleşik sözlüğü ile yanında hantal bir sözlük de taşımana gerek kalmaz. Hareket halindeyken seçtiğin metinleri dinlemene izin verir.

Bu şaşırtıcı uygulama 14.99 dolar fakat Voice Dream Reader Lite’ı indirerek bir deneme yapabilirsin bu sayede para harcamak isteyip istemeyeceğine karar verebilirsin.

3. Peekaboo Studios’un Reading Comprehension Prep – İngilizce Okuma Parçaları

kolay ingilizce okuma ile havalan

Bu uygulama, ana dili İngilizce olan yaşça daha büyük ilkokul çocukları için yapılmış ancak yaşı çok daha büyük olan İngilizce öğrenenler için yine de etkili.

Bu uygulamada okumalar, hemen tamamlayabileceğin, sonunda okuduğunu anlayabileceğin, kendini bir şeyler öğrenmiş gibi hissedeceğin veya bir nebze olsun okuma becerilerini geliştirebileceğin kadar kısa, tüm bunları otobüs beklerken dahi yapabilirsin.

Peekaboo matematik gibi farklı alanlardan kelime bilgisi de sağlıyor ve İngilizce öğrenerek vakit geçirebileceğin bir okuma uygulaması haline geliyor.

Kolay İngilizce Okuma için İki Muhteşem Web Sitesi

Okumalarına yardımcı olması noktasında İngilizce öğrenenler için İnternet’te sonsuz kaynak var.  Elbette ki ana dili İngilizce olanlara yönelik gazetelere ve eğitici web sitelerine göz atabilirsin fakat ESL öğrencilerine göre düzenlenmiş kısa okuma metinleri arıyorsan bu iki harika siteye bak.

1. British Council — Learn English Teens – İngilizce Okuma Parçaları

kolay ingilizce okuma ile havalan

British Council, yaptıkları işte gerçekten iyi ve web siteleri bunu gerçekten kanıtlıyor.

Okuma becerileri alıştırmalarında bir konuyla ilgili önceden bildiklerini test ederek okumanı geliştirebilirsin. Bir konuyu tanıtmak için hazırlanan kısa okumalara da bakabilirsin. Sonra çoktan seçmeli testler çözebilir, bir okuma metninin parçalarını sıraya koyabilir veya okuduklarınla ilgili doğru yanlış soruları yapabilirsin.

Bonus olarak bir metinle birlikte podcastleri dinleyebileceğin ve sonunda alıştırmalar yapabileceğin harika bir uygulaması da var.

2. News in Levels – İngilizce Okuma Metinleri

kolay ingilizce okuma ile havalan

Bu web sitesi bir haberi alıp üç farklı dil seviyesine göre şahane İngilizce okuma metinleri olarak yayınlıyor. Ne anlama geldiklerini öğrenebilmen için her bir seviyede zor kelimeler kolayca tanımlanmış.

Her bir derste haberin okunduğu ses kaydı da var. Doğru bir telaffuz öğrenmeni sağlıyor. Dilersen haberi senin de beraber okuyabileceğin bir hızda okutabilirsin.

Breaking News English de sonunda daha fazla test ile benzer şeyi yapıyor fakat buradakiler biraz daha kısa ve seviyene daha da uygun hale getirilmiş.

Kolay İngilizce Okuma için Bir Sürükleyici Roman

Mark Haddon tarafından yazılan “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time”

İngilizce öğrenenler için harikulade bir roman. Heyecan verici, komik ve kısmen kolay bir okuma.

Otistik bir çocuğun bakış açısından anlatılıyor. Kitap komşusunun köpeğinin öldürülmesi ile ilgili onun yaptığı soruşturmayı ele alıyor. Olayın belirli kısımlarını açıklamak için imgeler ve çoğunlukla basit cümle yapıları kullanılıyor.  Çok fazla yardıma ihtiyaç duymadan pek çok İngilizce öğrenen hikayeyi kolayca takip edebilir.

Kronolojik (gerçekte ne olduysa sırasıyla) bir sıraya göre anlatılıyor ve ne olacağı konusunda okuyucuyu merakta bırakıyor.

Orta düzey İngilizce konuşmacıların yer aldığı kitap kulübünde bu kitabı kullanmaktayım ve gerçekten keyif alıyorlar. Yeni bir şeyler öğrenmeleri için yine de yeteri kadar zorlayıcı fakat çeviriye çok fazla zaman harcamadan kitabı ele alabilmeleri açısından da yeteri kadar kolay.

Bonus Ders

Hala okuyor musun? İşte sana bir bonus!

FluentU‘ya göz at. FluentU’da, reality showlardan, muzik videolarından, röportajlardan, Disney filmlerinden ve daha fazlasından şahane klipler bir araya getirdik, tüm bunlar gerçek dünyadaki günlük İngilizcenin tadını alabilmen için.

Etkileşimli alt yazılarımız sayesinde, gerçekten harika videoları izlerken dinleme ve okuma pratiği yapabilirsin. En iyi tarafı mı? FluentU, izlediğin videolara göre senin için dersler, flaş kart desteleri ve kelime listeleri  oluşturuyor bu sayede tamamen senin seviyene, öğrenme stiline ve ilgilerine göre kişiselleştiriliyor.

Seni de bekliyoruz!

Alt yazılar ile birlikte okuyabilir ve bu esnada karşılaştığın yeni kelimelerin tanımlarına bakabilirsin. Bunun yanı sıra öğrenme düzeyine ve kişisel tercihlerine göre bir dahaki sefere ne izleyeceğine dair sana özel tavsiyelerde bulunacak. Bilgisayarın veya tabletin ile web sitesi üzerinden FluentU kullanmaya başla veya daha iyisi mi iOS cihazların için  iTunes App Store‘dan veya Android cihazların için Google Play Store‘dan FluentU uygulamasını indir.

Bu sayede her yere taşı. Küçükten başla. Gün içerisinde haliyle oluşan boş vakitlerinin 5 dakikasını kullan. Bir cümlenin detaylarını (inceliklerini) anlamak için zaman ayır. Sonra anlama düzeyin geliştikçe okuma miktarını ve seviyesini artır. Çok ağır İngilizce okuma kitapları ile hemen kendini bunaltma. Kolay İngilizce okuma çalışmaları yapabileceğin kaynaklar bul. Amcamın tavsiyesini dinle ve arka cebine girecek bir şeyler bul.

Bir daha asla sıkılmayacaksın.

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close