ingilizce-orta-seviye-kurs

Mükemmel Intermediate İngilizce Kursu Bulmak için 6 Akıllı Adım

İngilizce öğrenmeye başladığın ilk günü hatırlıyor musun?

Yeni başlamış bir kişi olarak temel kuralları öğrenmen ve çok çalışman gerekmişti.

Intermediate İngilizce düzeyine ulaşmış olmak büyük bir başarı. Kendinle gurur duymalısın!

Peki ama şimdi ne olacak?

Orta seviyedeki bir İngilizce dil öğrencisi olarak nasıl devam edeceksin?

Bir intermediate İngilizce kursuna gitmek en iyi yollardan biri olabilir! Resmi İngilizce kursları daha yapılandırılmış bir öğrenim sunar ve genellikle de hızlı sonuçlar ve öğretmenlerin ve sınıf arkadaşlarından moral desteği almanı sağlar.

Eğer mükemmel intermediate İngilizce kursunu arıyorsan bu yazıyı mutlaka okumalısın!

Neden intermediate İngilizce kursu almalı?

Öncelikle, işte intermediate İngilizce kursuna yazılmak için bazı nedenleri belirtelim:

 • Artık başlangıç seviyesinde değilsin! Kendini biraz zorlamak isteyeceksin. Bunu bir kurs sağlayacaktır ve aynı zamanda dil seviyene uygun olacaktır.
 • Intermediate İngilizce kursu kesinlikle öğrenmen gereken, daha karmaşık konseptleri sunacaktır. İleri seviyeye geçmeden önce sağlam dil temelleri atman gerekir.
 • Bir dil kursuna yazıldığın zaman bunu yapmak sana derslere katılarak belirli bir zamanı İngilizce öğrenmeye ayırmaya yönlendirir. Bunu yapmak İngilizce öğrenirken disiplinli olmana yardımcı olacaktır.
 • Aldığı kurs internette olsa dahi, sınıf arkadaşlarıyla birlikte çalışmak birçok kişi için daha eğlencelidir. Bunu yapmak seni dil öğrenirken başkalarının nasıl öğrendiklerini görmeye teşvik eder!

Sana uygun İngilizce kursunu bulmak başarın için son derece önemlidir!

En İyi Intermediate İngilizce Kursu Bul

Adım 1: Hedefini belirle

Intermediate İngilizce kursuna yazılmaya karar verdikten sonra yapacağın ilk şey bunu yapmanın nedenini anlamaktır. Hedefin ne?

Bir kursa giderek ne elde etmek istiyorsun?

 • İngilizce becerilerini altı ay ya da bir yıl gibi uzun bir süre içerisinde yavaş yavaş geliştirmek mi istiyorsun?
 • Yoksa yaz tatiline ya da yurt dışındaki bir işe hızla hazırlanmak mı istiyorsun?
 • Belki de aklında İngilizce telaffuzunu iyileştirmek gibi bir şey var?

Bu ilk adım senin için ideal İngilizce kursunu bulmanın anahtarıdır. Tam olarak ne elde etmek istediğini bildikten sonra seçenekleri elemek daha kolay olacaktır.

Adım 2: İlgini çeken konuyu belirle

Artık İngilizce kursuna yazılarak ne elde etmek istediğini biliyorsun. İdeal kursunun ne gibi içerikleri kapsayacağını belirleme zamanı geldi.

 • Eğer dil becerilerinin zaman içerisinde gelişmesini istiyorsan genel bir İngilizce kursu iyi bir fikirdir;
 • Eğer yaz tatili gibi özel bir etkinliğe hazırlanmak istiyorsan hızlandırılmış İngilizce kursu avantajlı olabilir;

Özellikle orta seviye İngilizce dil öğrencilerine yönelik çok sayıda İngilizce kursu bulmak mümkün. Gerçekten! Dolayısıyla, hedefinin ne olduğu fark etmeksizin aradığın şeyi bulacaksın.

Sorulacak soru şudur: nerede?

Adım 3: Çevrimiçi mi çevrimdışı mı?

Günümüzde İngilizce dil öğrencilerinin karşılaştığı kaçınılmaz soru işte bu. Hem çevrimiçi öğrenmek hem de bir dil okuluna yazılmaktan (ya da özel ders almak) yana iyi argümanlar sunulmuştur.
Çevrimiçi İngilizce kurslar bulmak daha kolaydır ve bunlara erişim daha kolaydır. Tek ihtiyacın olan bir internet bağlantısı. İnternette bulacağın çoğu seçenek daha geleneksel dil öğretimine göre daha makul fiyatlıdır (ve hatta ücretsizdir).

İçinden seçebileceğin çok sayıda seçenek bulunuyor, işte bunlardan bazıları:

 • FluentU özgün İngilizce içeriklerle kişiselleştirilmiş bir deneyim sunuyor. İnteraktif altyazılar ile gerçek hayattan videolar izle ve indirebileceğin sesli diyaloglara erişim sağla. Çok yoğun olduğunu biliyoruz, FluentU kendi hızında ilerlemene imkan tanır ve ilerleyişini kayıt altına alır. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.
 • Udemy, “Mesleki İngilizce Deyimleri”nden “İleri İngilizce Dilbilgisi”ne çok çeşitli kurslar sunmaktadır. Kurs başına fiyatlar farklılık gösterebilir ve bunları tamamlamak bir ile altı saat arasında zamanını alabilir. Toplamda 107 intermediate İngilizce kursu bulunmaktadır ve bunlar içinden istediğini seçebilirsin.
 • Coursera sana kendi hızında öğrenme imkanı tanır (istediğin kadar hızlı ya da yavaş). Kursları yayınlandıkları anda tamamlayabilir ya da içerikleri daha sonraki bir tarihte gözden geçirebilirsin. Her kursta eğitsel videolar bulunur ve içeriği anladığından emin olmak için bunları takiben testler ve egzersizleri tamamlayabilirsin. Ayrıca, senin gibi dil öğrenmekte olan diğer öğrencilerle bilgi paylaşabileceğin akran değerlendirmeli bazı ödevler de bulunur.
 • Alison hem sertifika hem de diploma düzeyinde kurslar sunar. Bunların içinden ilgini çekeni seç ve istediğin hızda bunları tamamla. İngilizce dilbilgisi, mesleki İngilizce, seyahat ve daha fazlası üzerine kurslar bulabilirsin. Bir kursu geçebilmek için en az %80 yapman gerekir ve bunlar özgeçmişini doldurmanın harika birer yoludur.

Bununla birlikte, tıpkı diğer çevrimiçi ürünlerde olduğu gibi yazılmadan önce kendi araştırmanı yapmalısın. İyi bir kurs olabilir ama ödeme yapmadan önce sana uygun olduğundan emin ol!

Birebir İngilizce dersleri neredeyse hiçbir zaman ücretsiz değildir ama buna bütçe ayırabiliyorsan ve yüz yüze iletişimi seviyorsan bunlar harikadır. Eğer dil okulu ve eğitim kurumlarının çeşitliliğinin geniş olduğu bir büyükşehirde yaşıyorsan çevrimdışı seçenekler bulmak kolaydır.

Dünyanın birçok ülkesinde şubeleri bulunan tanınmış ve güvenilir dil okulları arasında şunlar yer alıyor:

 • International House kendini dil öğretimine ve öğretmen eğitimine adamış bir kurumdur. 50 ülkede 158’den fazla okul ile İngilizce konuşulan istediğin bir ülkede İngilizce öğrenebilirsin (belki de Yeni Zelanda?). International House 1953’te kuruldu ve program kalitesinden emin olmak amacıyla her bir ya da iki senede bir denetleniyor.
 • Education First hem Amerika Birleşik Devletleri hem de diğer ülkelerde (ve çevrimiçi) kurslar sunmaktadır. ABD’de gerçekleştirilen kurslar, iki hafta ile bir seneye kadar sürelere sahip kurslardır. Ayrıca, sertifika programları da bulunur ve ACCET, Kanada ve İngiltere Diller Konseyi tarafından belirlenmiş standartlara uygun olarak denetlenir ve akredite edilir.
 • Kaplan International dünyanın pek çok ülkesinde geleneksel sınıf içi ders ortamını sunan büyük bir Amerikan şirketidir. Ayrıca dünyanın her yanından öğrenciler için çevrimiçi İngilizce kurslar da sunarlar. Kısa ve uzun süreli tatil ve çalışma programları, kısa, esnek zamanlı kurslar ve yarıyıl ya da yıl boyunca devam eden kurslar gibi birçok farklı seçenek sunmaktadırlar.

Eğer bunlar sana uygun değilse yerel olarak bulabileceğin pek çok harika okul bulunuyor. Çevrimiçi ya da yüz yüze dersler almak istemen fark etmeksizin, bunda kararını vermen ve vakit kaybetmeden sana uygun kursları aramaya başlaman önemlidir.

Adım 4: Grup dersleri mi yoksa özel ders mi?

Bu seçim, maddi durumunun yanı sıra kişisel tercihlerine de bağlı olacaktır.

Grup dersleri özel derslere kıyasla daha makul fiyatlıdır (University Tutor gibi siteler üzerindeki çevrimiçi grup dersleri dahi).

Ama para her zaman belirleyici değildir! Birçok kişi grup dinamiğinden hoşlanır. Bir öğretmen ile birebir özel İngilizce dersi almak yerine sınıf arkadaşlarıyla grup içerisinde öğrenmeyi tercih ederler.

Bunlar internet üzerindeki İngilizce kursları için de geçerlidir. WhatsApp grup sohbet ya da e-posta yazışmalarında olduğu gibi çevrimiçi ders çalışırken sınıf arkadaşlarınla etkileşim kurabilirsin.

Ayrıca, Skype üzerinden Skill Silo aracılığıyla bireysel online dersler almak için özel öğretmen tutabilirsin. Programını oluşturmak için öğretmeninle konuşursun ve evinden çıkman dahi gerekmez. Hala karar vermeye çalıştığını düşünecek olursak, sana uygun olup olmadığını görmek için sundukları ilk ücretsiz derslerden faydalanabilirsin.

Hangisini tercih ediyorsun? Bu tamamen sana kalmış.

Adım 5: Zamanını ada

Bu adımda artık muhtemelen nasıl bir İngilizce kursuna ihtiyaç duyduğun hakkında bir fikir sahibisindir. Böyle olsa dahi vermen gereken daha fazla karar var.

Şimdi, derslere ne sıklıkla girmen girebileceğine karar verme zamanı. Ne sıklıkla derslere zaman ayırabilirsin?

 • Bir sene gibi bir süre içerisinde her hafta en az bir ya da iki defa derslere girebilir misin?
 • Yoksa bir ya da iki ay boyunca günlük dersler içeren bir yoğunlaştırılmış öğrenme programı mı arıyorsun?
 • Belki de belirli bir konuda bir tam gün zaman alan İngilizce çalışma gruplarına katılmak istiyorsun?

Örneğin, mesleki İngilizce öğrenmek istiyorsan birkaç ay boyunca haftada iki gününü derslere ayırmak harika bir fikirdir.

Eğer birkaç hafta için İngilizce konuşulan bir ülkeyi ziyaret edeceksen, yerel bir okulda her gün gidebileceğin hızlandırılmış bir İngilizce kursuna yazılabilirsin.

Eğer belirli bir kısa programa katılmak istiyorsan (diyelim ki İngilizce sunumlar) bu kurs sadece birkaç saatini alacaktır.

Ve liste böyle uzuyor. Bu rehberin ilk iki adımını yeniden gözden geçir. Bu seçim tamamen hedeflerinin ne olduğuna ve neden bir intermediate İngilizce kursuna yazılmak istediğine bağlıdır.

Ayırmış olduğun zaman derslerin mevcudiyetini (hem internette hem de bir dil okulunda) ve daha da önemlisi bunların maliyetini belirler

Adım 6: Ücretli mi yoksa Ücretsiz mi?

Bu noktada artık hayallerindeki intermediate İngilizce kursunu tanımlayabiliyor olmalısın. Geriye kalan son şey ise bunun fiyatıdır.

Para o kadar kolay bir konu değildir. Genel olarak dil eğitiminin ücretsiz olmadığı kabul edilse de farklı kişiler farklı meblağlar ödemeyi göze alır. Pek çok İngilizce öğrencisi sadece küçük bir ücret ödemeyi göze alabilir.

Bir dil okulunda bir akademik yıl boyunca (Eylül-Haziran) düzenli olarak dersler alacağın bir genel İngilizce kursunda karar verdiğini düşünelim. Bu 10 ay boyunca derslere gireceğin anlamına gelir.

 • Bunu karşılayabilir misin?
 • Eğer karşılayabiliyorsan ne kadarını karşılayabilirsin?
 • Bunun ücretsiz olmasını mı tercih edersin?

İngilizce kursuna harcayabileceğin miktarı belirle ve 1 ile 5 arası Adımlarda kararlaştırdığın şeyi baz alarak bunu aramaya başla.

Eğer harcayabileceğin meblağ sıfır ise hala bazı seçeneklerin bulunur. Daha önceki adımlarda vermiş olduğun kararlardan ödün verme. Eğer yüz yüze öğrenmek sana daha çekici geliyorsa ve bir dil okuluna bütçe ayıramıyorsan henüz çevrimiçi öğretmen aramaya başlama. Bulabileceğin ücretsiz dersler mevcut! Bu rehberde son adımın kurs fiyatı olmasının bir sebebi var!

Eğer ücretsiz intermediate İngilizce dersi arıyorsan göz önünde bulundurman gereken bazı şeyler:

 • Grup halinde ders almak istiyorsan İngilizce çalışma grupları ve yeni gelenlere yönelik sınıflar (bunlar genellikle orta seviyededir) için halk eğitim merkezlerini dene;
 • Bir kütüphaneden İngilizce ders kitapları ve alıştırma kitapları al ve bir arkadaşının yardımıyla ders müfredatını takip et;
 • Başta Coursera ve Udemy olmak üzere zaman zaman ücretsiz erişebileceğin online kurslara bir göz at;
 • Bir İngilizce öğretmeni bul ve onun hizmetleri karşılığında kendinin iyi yaptığı bir hizmet sağla (bartır). Bunu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yapabilirsin. Belki onlar için bir web sitesi tasarlarsın. Belki de onlara örgü örmeyi öğretirsin. Belki de anadilini öğrenmelerinde onlara yardımcı olursun. Sana göre bir hoca aramak için SwapCity ya da SwapRight adreslerine göz at.

Intermediate İngilizce öğrencisi olarak sana uygun kursu bulmak zor olabilir. Ücretsizden pahalıya, çevrimiçiden çevrimdışıya içinden seçebileceğin çok sayıda seçenek var. Yapman gereken tek şey ne istediğine karar vermek. İşin zor kısmı da bu!

Umarız bu rehber, senin için en iyi intermediate İngilizce kursunu bulmak için seçeneklerini elemekte sana yardımcı olmuştur. Artık İngilizce öğrenme yolculuğuna devam etmenin zamanı!

İyi çalışmalar!

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close