ingilizce-teknoloji-terimleri

İngilizce Teknoloji Terimleri Öğrenmek için 10 Popüler Dergi

Bu başlığı okuyunca ne düşünüyorsun?

“Bitcoin Mining Guzzles Energy—And Its Carbon Footprint Just Keeps Growing”

İngilizce, öyle değil mi?

Ya da en azından çoğu sözcüğün anlamını biliyorsun.

Sözcükleri birbirleriyle bağdaştıramıyor ve başlığın tamamının ne anlama geldiğini çıkartamıyorsan endişelenme.

Bitcoin mining (Bitcoin madenciliği) ve carbon footprint (karbon ayak izi) gibi terimler, teknik terimlerdir. Bu başlığa sahip bir makalenin ne ile ilgili olduğunu söyleyebilmek için İngilizce teknoloji terimleri bilgisine sahip olmalısın.

İşte bu nedenle teknoloji odaklı dergi makaleleri ile İngilizce teknoloji terimleri öğrenmek harikadır.

Bunları okurken her türlü ilginç İngilizce teknoloji terimleri ile karşılaşacak ve aynı zamanda teknoloji sektörü hakkında bilgi edineceksin.

Yazının devamında okuma alıştırması yapmanı, dinleme becerilerini geliştirmeni, bazı temel teknoloji terimlerini ve farklı İngilizce yazım stillerini öğrenmeni sağlayacak 10 popüler dergiyi seninle paylaşacağız.

İngilizce Teknoloji Terimleri Neden Dergilerden Öğrenmeli

Birçok yerde teknoloji alanında kariyer için İngilizce dersleri verilmektedir. Bilim ve teknoloji odaklı olarak İngilizce dersleri almayı deneyebilirsin. Örneğin, Coursera çok sayıda ücretsiz ders sunmaktadır.

Gerçek dünyadan örneklerle daha iyi öğrendiğini düşünüyorsan FluentU’nun BT uzmanlarına özel çözümünü deneyebilirsin.

FluentU BT için İngilizce öğrenim programı videolar, ses kayıtları, indirilebilir metinler, interaktif altyazılar, bilgi kartları ve birçok harika araç ile birlikte eksiksiz olarak seni bekliyor. Kullanmaya başlaması son derece kolay olan bulut tabanlı bir program sunmasıyla en az BT sektörünün kendisi kadar teknolojik.

Ayrıca tek başına bir öğrenci olarak da FluentU ile İngilizce teknoloji terimleri öğrenebilirsin. Her iki şekilde de FluentU—müzik videoları, film fragmanları, haberler ve etkileyici konuşmalar gibi—eğlenceli videoları alır ve bunları kişiselleştirilmiş dil derslerine dönüştürür. En iyisi ise iOS ve Android uygulamaları ile istediğin her zaman çalışabilecek olman.

Diğer bir seçenek ise elbette hayatlarımızı etkileyen yeni ve önemli teknolojilere odaklanan dergilerden İngilizce teknoloji terimleri öğrenmektir. Bu yayınlarda güncel hikayeler olacağı için alakalı ve güncel terim ve konseptleri öğreneceksin.

Burada önerilenler gibi kaliteli dergileri okumayı tercih edersen, sıkı bir editoryal süreçten geçmiş yazılara erişim elde edersin. Bu da (çoğunlukla) okullarda öğretilen gramer doğru sözcük seçimi anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte, bu dergiler topluma hitap ettikleri için araştırma yazıları ve akademik dergilerden daha erişilebilir ve eğlenceli olacaktır. Diğer bir deyişle, dergilerle başlamak daha fazlasını öğrenmek için motivasyonu ve heyecanını korumanı sağlar!

İşte neden dergilerden İngilizce teknoloji terimleri öğrenmen gerektiğini kanıtlayan bazı nedenler:

  • Hızla değişen teknoloji sektörüne ayak uydurmanın en iyi yolu budur.
    Başka hiçbir sektör teknoloji sektörü kadar hızlı gelişmemektedir. iPod’u hatırlıyor musun? Eğer hatırlamıyorsan seni suçlayamayız. Akıllı cihazlar ve Spotify gibi gerçek zamanlı müzik dinleme hizmetleri sayesinde iPod artık modası geçmiş bir teknoloji. Güncel İngilizce teknoloji terimlerini takip edebilmek için herkesin kullandığı terimleri öğrenmelisin!
  • Bunu yapmak teknoloji alanında bir kariyer edinmene yardımcı olabilir.
    Bu sektörde bir kariyer düşünüyorsan teknoloji dergilerini okumak yardımcı olacaktır. VR (Sanal Gerçeklik), AR (Artırılmış Gerçeklik) ve AI (Yapay Zeka) gibi kısaltmalara aşina olacaksın. Ayrıca, bunların sadece moda sözcükler değil aynı zamanda insan yaşamını birçok açıdan etkileyen ya da etkileyecek harika teknolojiler olduğunu anlamaya başlayacaksın.
  • Bunu yapmak teknolojinin hayatının ve kariyerinin pek çok yönü için nasıl avantajlar sunduğunu anlamana yardımcı olacaktır.
    Sadece hobi olarak İngilizce teknoloji terimleri öğreniyor olsan dahi Voice Search (Sesli Arama) gibi belirli teknoloji sözcüklerini bilmek kullanışlı olacaktır. Sürücüsüz otomobiller üzerine bir makale arkadaşlarınla bir tartışma başlatmana yardımcı olabilir. Ağ tarafsızlığı tartışmaları hakkında yazılar okumak, internette bulduğun bilgiler hakkında daha fazla farkındalık sahibi olmanı sağlayacaktır.

Teknoloji, öğrenme yöntemlerinden işimizi nasıl düzenlediğimize kadar hayatımızın pek çok alanında yer alıyor. Pek çok modern buluşun ardındaki ilkeleri anlamak sana internette ve akıllı cihazlarını kullanarak ne yapıp ne yapmaman gerektiği hakkında fikir verecektir.

İngilizce Dergilerle Nasıl İngilizce Teknoloji Terimleri Öğrenilir

İngilizce teknoloji dergilerinin dünyasına giriş yapmadan önce bu dergilerden nasıl öğreneceğini bilmelisin. İngilizce teknoloji terimleri öğrenmeye başlamak için şu adımları izle:

1. Makaleye hızla göz at (skim).

2. Anlamadığın ya da genellikle karşına çıkmayan sözcükleri not al. Bunların bazı örnekleri şu şekildedir: droid, humanoid bot (insansı robot), hi-def camera (yüksek çözünürlüklü kamera) ve data interface (veri arayüzü).

3. Bu sözcüklerin anlamlarını araştır. Genel kapsamlı bir sözlükte bir sözcüğü bulamıyorsan TechTarget gibi bir teknoloji sözlüğü işine yarayabilir.

4. İçindeki her şeyi iyice anladığından emin olmak için makaleyi yeniden oku.

Eğer makale hala senin için bir anlam ifade etmediyse onu anlayana kadar yeni sözcükler için bu adımları atmaya devam et! Ayrıca, daha basit bir makale deneyebilir ve biraz daha İngilizce teknoloji terimi öğrendikten sonra bu makaleye geri dönebilirsin.

İngilizce Teknoloji Terimleri Öğrenmek için 10 Popüler Dergi

Wired

ingilizce-teknoloji-terimleri

Wired , teknolojiyi, teknolojinin şimdiki ve gelecekteki trendlerini ve kültür, ekonomi ve politika üzerindeki etkilerini derinlemesine irdeleyen bir Conde Nast dergisidir. Wired hem çevrimiçi hem de basılı olarak yayınlanmaktadır.

Wired üzerinde okuma alıştırmaları için çok sayıda makale bulabilirsin. İlgin olan bir konu ile başlaman yeterli. Yapay Zeka hakkında daha fazlasını öğrenmek istiyorsan işte senin için ilgi çekici bir makale: “This AI-fortified Bot Will Build the First Homes for Humans on Mars.”

CNET

ingilizce-teknoloji-terimleri

CNET ürün değerlendirmeleri, nasıl yapılır rehberleri, cihaz promosyonları ve en son teknoloji haberlerini yayınlamaktadır. CNET’in Wired ile karşılaştırıldığında daha teknik olduğu söylenebilir çünkü değerlendirmeleri başta olmak üzere içeriği tamamen ürünler ve teknolojilere odaklanmaktadır.

Eğer İngilizce düzeyin başlangıç ya da orta seviyedeyse CNET’in nasıl yapılır bölümünün faydalı olduğunu düşünebilirsin. Bunlar bilgisayarlar, giyilebilir teknolojiler, fotoğrafçılık ve ev eğlence sistemleri gibi pek çok unsur hakkındaki kılavuzlar bulunmaktadır.

Yazım tarzı, takip etmesi kolay kısa paragraflarla özlüdür ve öğrencilerin dili ve karmaşık konseptleri anlamaları için idealdir.

İşte bunun iyi bir örneği: “Buying and Selling Bitcoin, Explained.

Digital Trends

ingilizce-teknoloji-terimleri

Digital Trends, CNET ile benzer şekilde teknoloji haberleri, ürün değerlendirmeleri ve nasıl yapılır kılavuzları yayınlayan bir sitedir.

İngilizce öğrenen kişi sitenin pek çok video ve podcast içermesi nedeniyle sadece okuma becerilerini geliştirmek için değil aynı zamanda okuduğunu anlama düzeyini de geliştirmek için Digital Trends’i tercih edebilir. Örneğin, Trends with Benefits podcasti harika bir öğrenme kaynağıdır. Her bir programda mevcut trendler hakkında yarım saatlik bir tartışma yapılır. Ayrıca, her bir podcast için program sırasında tartışılan önemli noktaların bir özeti sunulmaktadır.

Bir programı dinlemeyi tamamladığın zaman, her şeyi doğru ve yeterli bir şekilde anladığından emin olmak için özetleri kullanabilirsin. Bu podcast aynı zamanda sana konuşulan İngilizce ile sitenin geri kalanında göreceğin resmi yazılı İngilizce arasındaki farkı da gösterecektir.

İşte başlamak için harika bir podcast: “Trends with Benefits: VR Does Vegas, Musk Eyes Mars, Samsung is Blowing up.”

Technowize

ingilizce-teknoloji-terimleri

Technowize, teknolojideki yeni hikayeleri ele alarak dijital teknolojiye odaklanan bir dergidir. Donanın, uygulamalar, yazılım, cihazlar, bulut, büyük veri ve iş dünyasından haberler ve olaylar hakkında makaleler içerir.

İngilizce öğrenen kişiler, “Top AR & VR Headsets of 2018,” gibi en son teknoloji makalelerini okuyarak alıştırmayapabilir ya da “The First Trailer For Edward Snowden Movie ‘Snowden’” gibi site üzerindeki videolardan birini izleyebilir.

Mashable

ingilizce-teknoloji-terimleri

Mashable 2005 senesinde kurulmuş bir dijital medya sitesidir. İş dünyası, kültür, eğlence ve sosyal ortamlar gibi pek çok konuyu ele almaktadır. Sitenin Tech (teknoloji) bölümünde en yeni haberlerin yanı sıra son dakika haberlerini de bulabilirsin Eğer verebileceğin zaman kısıtlı ise sitedeki kısa videolar kısa bir dinleme alıştırması için mükemmeldir.

İşte bunlar arasında göz atabileceğin biri: “The Hidden Cost of a Conveniently Connected World.”

ReadWrite

ingilizce-teknoloji-terimleri

ReadWrite, internet teknolojisi ile sanayi haberleri, değerlendirmeler, analizler ve Nesnelerin İnternetine dair her şeyi ele alan bir teknoloji blogu.

Bir blog olması nedeniyle sitede bulunan İngilizce yazılar, geleneksel basılı dergilere göre fazla resmi değil. Pek çok hikaye ilgili kişi tarafından anlatılıyor ve bu kişiler genellikle ciddiyetsiz ve gündelik konuşma dili kullanıyorlar. Bloglara ilgin varsa bu site harika bir kaynak sunuyor.

İşte Nesnelerin İnterneti ile ilgili bir blog yazısı: “Websockets and IoT: Why Don’t the Two Go Together?

The Next Web

ingilizce-teknoloji-terimleri

The Next Web (TNW) bir medya kuruluşudur. Asıl amacı, yeni kurulmuş şirketlerin yer aldığı bir teknoloji etkinliğinin promosyonunu yapmaktı. Etki alanı genişleyen TNW News, teknoloji ve yeni kurulan şirketler hakkında en son haberlerin yer aldığı bir kaynak haline geldi.

Eğer teknoloji İngilizcesi ile alıştırma yapmak istiyorsan TNW News’ten şu makaleye bir göz at: “Is 2018 the Year Wires and Cords Become Obsolete?

TechCrunch

ingilizce-teknoloji-terimleri

TechCrunch, teknoloji haberleri ve yeni kurulan şirketlere odaklanan bir online yayımcı. Ayrıca, dinleme becerilerini geliştirmek isteyen İngilizce öğrenenler için video raporlar sunuyor.

Her gün, haberciler TechCrunch üzerinde en çok ilgiyi çeken hikayeleri bir Crunch raporuna dönüştürüyor ve bu da çalışmaların için harika bir malzeme olabilir. Crunch raporu artık yayınlanmıyor ama şunun gibi eski raporlara göz atabilirsin: “GoPro Cuts 200-300 Jobs.”

MIT Technology Review

ingilizce-teknoloji-terimleri

MIT Technology Review bu derlemedeki en eski ve en geleneksel yayın olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak 1899 senesinde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından yayınlanmıştır. Kendi sözcükleriyle bu derginin amacı “takipçi kitlesini dünyanın teknoloji ile nasıl şekillendiğini anlayacak bilgiyi vermektir.”

İngilizce öğrenenler, MIT Technology Review makalelerinde bulunan yazıların son derece kaliteli ve geleneksel olduğunu görecekler. Eğer okuma konusunda bir mücadeleye hazırsan, sürdürülebilir enerji üzerine yazılmış şu makaleye bir göz at: “The Year Climate Change Began to Spin Out of Control.”

Gizmodo

ingilizce-teknoloji-terimleri

Gizmodo, tasarımdan bilim kurguya ve politikaya çok çeşitli konuları ele alan bir site. Sitenin Bilim bölümünde İngilizce öğrenenler için bilimsel buluşlar ve bunlarla ilişkili keşifler hakkında ilginç makaleler bulunmaktadır.

İşte, okuma alıştırması yapmak için bunların bir örneği: “We’ve Entered a New Era of Quantum Computing.”

 

İngilizce teknoloji terimleri öğrenmek kolay değil, ama bunu öğrenmek sana kariyerinde ya da gündelik yaşamda avantaj sağlayabilir. Burada sıraladığımız on dergi, temel sözcükleri öğrenmende, farklı yazım stillerini taklit etmende ve teknoloji hakkında kapsamlı ve güncel bilgiler edinmende değerli birer kaynak olacaktır.

Bu gönderiyi beğendiyseniz içimden bir his FluentU'ya bayılacağınızı söylüyor. FluentU, gerçek dünya videolarıyla İngilizce öğrenmenin en iyi yolu.

Ücretsiz Kaydol!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close