ingilizce-ogreten-siteler

İngilizce Öğreten Siteler: Yetişkinler için En İyi 8 İnteraktif Web Sitesi

İngilizce öğrenmek mi istiyorsun?

Gerçek insanlarla konuşmak , İngilizce pratiği yapmanın en iyi yoludur ancak birçok sebepten ötürü bu her zaman mümkün değildir.

Bununla birlikte, online web siteleri ve mobil uygulamalara çok daha kolay erişilebilir.

Ayrıca yetişkinlere İngilizce öğreten siteler bulmak da çok kolay-ancak bunların en iyileri interaktif sitelerdir.

Neden mi? Çünkü interaktif web siteleri tüm becerilerini pratik etmene yardımcı olur.

Sadece yeni kelimeler veya yeni dilbilgisi öğrenmek yerine, dinleme, okuma, yazma ve evet-hatta konuşma pratikleri bile yapabilirsiniz!

Bu websitelerinde (ve mobil uygulamalarda) birden fazla becerinizi kullanabileceğiniz aktiviteler bulunur: dinle ve yanıtla, oku ve yaz- aynı gerçek hayattaki gibi.

Peki nereden başlayacaksın? Bu listeden:

İnteraktif Web Siteleri ile İngilizce Öğrenmek için Öneriler

İngilizce seviyeni bil. Eğer ders sana fazlasıyla kolay gelirse, canın sıkılır. Eğer çok zor gelirse, öğrenemezsin. Bu yüzden İngilizce seviyeni bil ve bu konuda kendine dürüst ol!

  • Öğrenme tarzını bil. Senin için en iyi öğrenme tarzında İngilizce öğretecek siteyi bul.
  • Mikrofonu olan bir bilgisayar veya telefon kullan.Bu web sitelerin ve uygulamaların çoğunda konuşma pratiği yapabileceğin aktiviteler mevcuttur. Bunun için de bir mikrofona ihtiyacın olacak.
  • İlgini çekebilecek konular bul. Hoşuna giden konuları kullandığında, dinleyerek öğrenmek veya okumak isteyeceksen!
  • Her günün belirli bir süreyi çalışmaya ayır. Daha iyiye gitmek için sık ve düzenli çalışmalısın. Her gün İngilizce çalışmak için kendine belirli bir zaman ayır, örneğin kahvaltı sırasında veya işe gitmek için bindiğin trende.
  • Çevrimdışı öğrenmeyi de unutmay! Bu web sitelerinden çok şey öğrenecek olsan da, gerçek insanlarla da pratik yapmayı ihmal etme!

İngilizce Öğreten Siteler: Yetişkinler için En İyi 8 İnteraktif Web Sitesi

Babbel

ingilizce-ogreten-siteler

Web sitesi veya uygulama: Web sitesi ve mobil uygulama Ücret: İlk ders ücretsiz, ayda $7 – $13 USD

Babbel, aşağıdaki Duolingo ile bir açıdan benzer olarak, yeni kelimeleri ve dilbilgisini interaktif küçük sınavlarla tekrar etmeni sağlar. Ancak, Babbel kullanıcılara her giriş yaptıklarında neye odaklanacaklarını seçme konusunda biraz daha esneklik tanır. Dinleme ve konuşma, okuma ve yazma, dilbilgisi ve hatta telaffuz konusunda çok detaylı dersleri bile seçebilirsin.

Ve sonrasında, bizim favorilerimiz seyahat diyalogları ve imla alıştırmaları. Seyahat diyalogları ile, yaklaşan bir seyahatte size yardımcı olabilecek önemli kelimeleri hızlıca öğrenebilirsin. İmla alıştırmalarında ise, konuşma alıştırmaları için mikrofonunu aç ve Babbel yeni kelimeleri daha iyi telaffuz etmeyi öğrenmende sana yardımcı olsun!

BBC Learning English

ingilizce-ogreten-siteler

Web sitesi veya uygulama: Web sitesi Ücret: Ücretsiz

BBC’nin standartları her zaman yüksektir, bu yüzden BBC’nin “BBC Learning English” web sitesinde de bu yüksek standartlara bağlı kalması hiç şaşırtıcı değil. Maalesef, bu aynı zamanda onların alıştırmalarının başlangıç seviyesindekiler için değil de İngilizce ile ilgili biraz deneyimi olan insanlar için daha iyi olduğu anlamına geliyor.

Bu web sitesi orta ila ileri düzey İngilizce öğrenenlere BBC stili videolar ve radyo yayınları ile İngilizce pratiği sunmak için tasarlanmıştır. Bunların odaklandığı konular, örneğin haberlerdeki hikayeler, güncel İngilizce kelimeler ve ifadeler ve hatta inanılmaz detaylar vererek İngilizce telaffuzuna odaklanan bir videolar serisidir. Her ne kadar interaktif konuşma özelliği olmasa da, her bir akış ve videonun sonunda ne kadar anladığınızı ölçebileceğin dinleme sonrası aktiviteler mevcuttur. Genel olarak, dinleme becerilerini geliştirmek için harika bir kaynaktır.

British Council

ingilizce-ogreten-siteler

Web sitesi veya uygulama: Web sitesi ve mobil uygulama Ücret: Ücretsiz

Her ne kadar burada yetişkin öğrenenler için bir liste sunsak da, British Council farklı yaş gruplarındaki öğrenciler için de üç ayrı bölüm sunar: çocuklar, yetişkinler ve gençler. Her bir bölümde herhangi bir beceriyi geliştirmek ile ilgili birçok interaktif ders, video ve oyun sunulur. Bu da demektir ki, hangi seviyede olursanız olun veya hangi konuyla ilgilenirseniz ilgilenin, her zaman British Council’de bir şeyler bulacaksın.

Her bir dinleme veya izlemeden sonra, her şeyi anlayıp anlamadığını test edebilmen için her video ve içeriğin sonunda bir alıştırma bulunur. Ayrıca, neler öğrendiğini diğer öğrencilerle de tartışabilmen için birçok aktivitenin altında tartışma panoları vardır. Bu derslerin mobil uygulama versiyonu ise hareket halindeyken de öğrenmeni sağlar!

Duolingo

ingilizce-ogreten-siteler

Web sitesi veya uygulama: Web sitesi ve mobil uygulama Ücret: Ücretsiz

Duolingo, hem online olarak hem de kullanımı kolay mobil uygulamasıyla yeni kelimeleri ve dilbilgisini öğrenmene yardımcı olur. Duolingo her dersi kategorilere göre ayırır (yemekle ilgili kelimeler, aile ile ilgili kelimeler, “olmak” fiili gibi) ve -en azından masaüstü versiyonunda- daha fazla açıklamaya ihtiyacın olduğu durumda faydalı öneriler ve notlar sunar.

Favori özelliğimiz mi? Duolingo telaffuz üzerine odaklanıyor ve her bir kelimeyi önce dinlemeni ve hemen ardından da bu kelimeleri söyleyerek pratik yapmanı sağlayan bir uygulama. Duolingo’nun aynı zamanda hedefler koymana yarayan ve programı kullanırken ne kadar ilerlediğini gösteren özellikleri mevcut. Ayrıca yeni derslerin “kilidini açabilmek” için derslerini tamamlamak zorundasın. Tüm bunlar da öğrenirken biraz ekstra motivasyona ihtiyaç duyan tembel dil öğrencileri için harika!

FluentU

ingilizce-ogreten-sitelerWeb sitesi veya uygulama: Web sitesi ve mobil uygulama Ücret: Ücretsiz versiyon veya ayda $8 – $18, yılda $80 – $180

Seni bilmem ama ben her zaman dil öğrenirken beni eğlendiren yolları seçmeyi severim.

Muhtemelen anadili İngilizce olan insanların gerçekte izlediği video içeriğiyle İngilizce öğrenmek kulağına harika geliyordur. Ama söylemesi yapmasından kolay, değil mi? Anadili İngilizce olan insanları dinlediğinde, her duyduğun kelimeyi anlamak zor olabilir.

Dikkatli ve aktif bir dinlemenin harika bir yolu ise FluentU kullanmaya başlamaktır.

FluentU, müzik videoları, TV şovları, haberler, çizgi filmler ve daha fazlası gibi gerçek hayattan videolar ile öğrenmektir.

Bir kere giriş yaptıktan sonra nasıl öğreneceğin tamamen sana kalmış. Yüzlerce harika video arasında dolaşırken, kişisel öğrenme deneyiminle en çok örtüşen videoları seçme özgürlüğüne sahip olacaksın.

yetişkinler-icin-interaktif-siteler

Ne kadar çok özgün İngilizce konuşma dinlersen, İngilizce’yi doğal bir biçimde konuşmayı o kadar iyi öğrenirsin. Seçtiğin videoları izlerken, FluentU’nun altyazıları konuşulan her kelimenin anlamını görmeni sağlayacak.

yetişkinler-icin-interaktif-siteler

FluentU ile ilgili harika olan şeylerden biri de, her zaman kullanımınıza hazır olarak sunulan kocaman bir içeriği olmasıdır. Her zaman bir kelimeye tıklayarak onun kullanımı ile ilgili birçok örnek görebilir ve de diğer videolarda nasıl kullanıldığını da görüntüleyebilirsin. FluentU ile anadili İngilizce olan birine çok daha yakın bir biçimde konuşursun çünkü herhangi bir kelimeyi tam olarak nasıl kullanacağını öğrenmiş olursun.

Hatta öğrendiğiniz bütün kelimeleri kaydedebilir ve ilerlemeni takip edebilirsin. FluentU ile pratik yapmaya devam et, böylece anadil seviyesinde İngilizce anlama ve konuşma becerinde büyük ilerlemeler gözlemleyeceksin.

Livemocha

yetişkinler-icin-interaktif-sitelerWeb sitesi veya uygulama: Web sitesi Ücret: Ücretsiz

Online olarak pratik yapılırken karşılaşılan güçlüklerden biri de konuşma ve okumadır. Ancak, Livemocha ile sadece İngilizce derslerine erişim sağlamakla kalmayıp, sonrasında gerçek İngilizce konuşan insanlarla okuma ve konuşma pratiği yapabilirsin. Livemocha, online topluluğu sayesinde gerçek insanlarla İngilizce öğretmeye odaklıdır, bu yönüyle de benzersizdir.

Bir dil partneri seçmek için, başka birine konuştuğun anadili öğrenmesinde yardımcı olmalısın. Böylece hem İngilizce öğrenirsin, hem de başka birine yardım etmiş olursun!

English Central

yetişkinler-icin-interaktif-siteler

Web sitesi veya uygulama: Web sitesi Ücret: Aylık $15 – 30+ USD

English Central, özellikle videolar yoluyla öğrenmeye odaklanır.

Bu videoların her birinin transkripsiyonu ve henüz bilmediğiniz kelimeler için de açıklamaları vardır. Daha da güzeli, hedeflerinizi ve ilgi alanlarını baz alarak hangi videoyu izleyeceğini seçebilirsin. Mesleki İngilizce mi öğreniyorsun? Bunun için videoları mevcut. Telaffuz pratiği mi yapmak istiyorsun? Bunun için videoları mevcut. Veya sadece arkadaş edinmek mi istiyorsunuz? Bunun için de videoları mevcut!

Phrasemix

yetişkinler-icin-interaktif-sitelerWeb sitesi veya uygulama: Web sitesi Ücret: Bazı dersler ücretsiz, aylık $12 – 15 USD (bir yıl için ücret $132)

Phrasemix’i seviyoruz çünkü dilleri nasıl öğrendiğimizi taklit ediyor. Yeni kelimeleri tek tek öğretmek yerine, Phrasemix sana söz ya da cümlenin tamamını öğretiyor. Sadece bununla da kalmıyor, sitede gerçek insanların gerçek konuşmalarında kullandıkları ifadelerin üzerinde duruluyor. Bu yüzden, İngilizce konuşmak için arkadaşlarınla buluştuğunda bir ders kitabı gibi değil de tıpkı onlar gibi konuşabileceksin!

Harekete geç ve İngilizce öğreten siteler ile dil öğrenmeye başla!

Konu dil öğrenimi olunca, her geçen gün internette daha fazla harika kaynak bulunabiliyor.

İngilizce öğreten siteler dil öğrencileri için destekleyici online topluluklar, kelimeleri nasıl telaffuz edebileceğini öğrenebileceğin interaktif dersler ve web siteleri sunuyor. Dil öğrenme sürecinin neredeyse her bölümünü simüle edebilirsin!

İngilizce öğreten siteler dili daha akıcı kullanmana yardımcı olur, ancak lütfen arada bilgisayarını bırakıp yeni arkadaşlar edinmeyi de ihmal etme!

Enter your e-mail address to get your free PDF!

We hate SPAM and promise to keep your email address safe

Close